Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: Jak załatwić dojazdy do szkół, przedszkoli?  (Przeczytany 101964 razy)

Offline MAGDA BUDEK

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący bywalec
  • **
Odp: Jak załatwić dojazdy do szkół, przedszkoli?
« Odpowiedź #150 dnia: Listopad 24, 2010, 04:59:51 pm »
Brrr... Ciarki przechodzą po plecach jak ma się łatwić sprawy dla naszych dzieciaczków u takich urzędasów. Podrąże ten temat bo nie wiem czy coś przeoczyłam czy nie doczytałam. ok. Rodzic wożący dziecko komunikacją miejską ma zaświadczenie potwierdzające że jeździ po dziecko i nawet jeśli jedzie sam (po dziecko) kupuje ulgowy bilet. W takim wypadku jeśli wiozę dziecko do szkoły  własnym autem to praktycznie: wiozę je rano - wracam do domu- jadę odebrać  - w sumie 2 kursy w ''te i z powrotem.''  Czy gmina musi mi policzyć też te kilometry  co wracam sama do doku?
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #151 dnia: Listopad 24, 2010, 09:46:45 pm »
Nie sądzę aby musieli Ci zwracać za 2 kursy. Powiedzą Ci, że możesz czekać na dziecko w szkole.
Wyobrażam sobie jaki to koszmar z dowozem dzieci do odległych szkół od miejsca zamieszkania.

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

basia106

• Gość
« Odpowiedź #152 dnia: Listopad 26, 2010, 04:40:27 pm »
Wreszcie kolejny raz ruszyłam do gminy gdzie usłyszałam że mam co miesiąc  ;złożyć wniosek o zwrot pieniędzy za do i od wozy syna z szkoły,Faktura Vat za paliwo,orzeczenie o niepełnosprawności.W wniosku określić ilość km. ,opisać samochód.Dołączyć zaświadczenie i pod koniec miesiąca złożyć w gminie.Dziwie się tylko że dzwoniłam w wrześniu i takiej informacji nie otrzymałam.Dziewczyny dziękuje że jesteście jednak zawsze razem lepiej.

gosia.mr

• Gość
« Odpowiedź #153 dnia: Luty 14, 2011, 11:15:40 am »
W maju ubiegłego roku złożyłam pismo w urzędzie gminy z prośbą o zorganizowanie dowozu dla niepełnosprawnych dzieci do najbliższej szkoły specjalnej.
Minęło już pół roku a nasz wójt nic nie postanowił w tej sprawie ,ciągle odwleka ten problem.Chce nam rodzicom zapłacić za dowóz dzieci autobusem PKS na co my nie zgadzamy się.Napisałam też w tej sprawie do kuratorium oświaty ,lecz odpowiedź ich również była jakaś wymijająca nie na temat.

Prędzej porozumiałabym się z moim chorym opóźnionym umysłowo synkiem niż
z tymi wszystkimi urzędnikami.Chyba im też potrzebna jest jakaś terapia.

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #154 dnia: Marzec 23, 2011, 12:35:36 pm »
Ile czekaliście na decyzje dotyczącą dowozu? Podanie złożyłam 27 stycznia, zostałam wezwana na 17 lutego aby ''uszczegółowić dane'' i do tej pory cisza. Dzwoniłam do nich kilka razy i każą mi cierpliwie czekać a ja myślę że zwlekają specjalnie, wszak koniec roku tuż,tuż..Kto nad nimi ma zwierzchnictwo, do kogo ewentualnie pisać na ich opieszałość w podjęciu decyzji?
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #155 dnia: Marzec 23, 2011, 02:47:27 pm »
Zawsze występuj pisemnie w takich sprawach i miej potwierdzenie na kopii.
Napisz ponowne pismo, że nie otrzymałaś nadal odpowiedzi w sprawie dowozu dziecka, a kończy się rok szkolny.
Oni czekają na zwłokę.
Możesz napisać też do Kuratorium Oświaty.
Ja interweniowałam przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Małopolskiego Kuratora Oświaty- oczywiście załatwiłam pozytywnie i córka jest dowożona w obie strony w wyznaczonym dniu i godzinie.
Nie poddawaj się, Ciebie nie muszą obchodzić problemy finansowe Gminy- Ciebie i Twoje dziecko obowiązuje Prawo Oświatowe, a nie fundusze Gminy.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #156 dnia: Marzec 23, 2011, 09:26:47 pm »
Mgda odszukałam moje informacje w tym temacie, które pisałam w Wolnej dyskusji-pewnie nie czytałaś.

źródło informacji z dnia Październik 23, 2010

Pisałam tu wcześniej, że Monia nie może być dowożona na włączanie do klasy (1x w tyg) bo prawo oświatowe tego nie przewiduje.

"Poszalałam" nieco w Ministerstwie Edukacji i złożyłam pisemną  skargę elektroniczną.

O dziwo dziś otrzymałam pismo z Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych, że skierowali pismo do Małoposkiego Kuratora Oświaty z prośbą o rozpatrzenie problemu, pisemne poinformowanie mnie i Ministerstwa o sposobie załatwienia problemu.

Mawe- prośba do Ciebie: czy w Waszej Szkole są dowożone dzieci  z indywidualnego nauczania w domu -  do szkoły w ramach włączania do klasy?
Dodam, że mamy 2 zaśw. lekarskie i zapis w orzeczniu z PPP na ten rok szkolny.

i 2 moja informacja co w finale załatwiłam:
źródło informacji z Listopad 11, 2010

Oj dzieje się, dzieje u nas ale wszystko dobrze się kończy na szczęście.  ;D

Podam do szerszej informacji z własnego podwórka:D

Napotkałam na kolejną barierę w dowozie córki z indywidualnego nauczania z domu do Szkoły w ramach włączania dziecka do zespołu klasowego.

Ponieważ mimo licznych rozmów telef. nie uzyskałam aprobaty w realizacji prawa oświatowego, postanowiłam zasięgnąć informacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Departamencie Zwiększania Szans Edukacyjnych.
MEN kieruje sprawę do Małop. Kuratora Oświaty

W efekcie MEN zawiadomiło Małopolskiego Kuratora Oświaty - Aleksandra Palczewskiego, który w pismie Nr NP.PS.0700/126/10 z dnia 8 XI 2010r. zawarł swoje stanowisko -  z wykładnią prawną, które utwierdziło mnie, że racja leży po mojej stronie.
wykładnia prawna Małop. Kur.Oświaty

Cytuję:
„jeśli zatem z orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania wynika konieczność uczestniczenia dziecka w zajęciach na terenie szkoły to, biorąc pod uwagę, iż jest to uczeń niepełnosprawny, obowiązkiem gminy jest zapewnienie mu bezpłatnego dowozu do szkoły w celu realizacji obowiązku szkolnego”

Tak więc warto walczyć o realizację prawa oświatowego dla naszych dzieci.

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #157 dnia: Marzec 24, 2011, 09:14:02 am »
No tak, ktoś miał szczęście.  Słuchaj. Kilka lat temu też walczyłam, spasowałam . Moja przepychanka pismami jak mi radzisz trwała kilka miesięcy z nim,i bez skutku. Ja do nich pismo- oni czekają miesiąc żeby mi odpowiedzieć (grają na zwłokę), ja się znów do nich odwołuję i cytuje przepisy a oni znów po miesiącu że owszem przepisy są ale oni nic nie poradzą bo coś tam, ble, ble. Potem napisałam skargę do Ministerstwa Oświaty i jakimś cudem córka w trybie natychmiastowym została wyrzucona ze szkoły za absencję. Nie wiem czy nasz burmistrz lub ktoś z jego otoczenia ma takie układy tam na górze. Bo skoro Ministerstwo Oświaty mnie olało to teraz nawet nie próbuje do nich się skarżyć .
Ale masz rację, poskarżę się drogą elekroniczną, wszak to szybciej będzie i zobaczę co z tego wyniknie.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #158 dnia: Marzec 17, 2013, 07:56:05 am »
MEN przypomina o obowiązkach gmin w dowożeniu niepełnosprawnych dzieci
Autor: PAP

Gmina musi zapewnić uczniom niepełnosprawnym bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej szkoły - przypomina MEN w odpowiedzi na skargi napływające w tej sprawie do rzecznika praw dziecka. Nieprawidłowości należy zgłaszać do kuratorów oświaty.

Cały artykuł:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/163965
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #159 dnia: Maj 13, 2015, 08:49:34 am »

http://prawo.rp.pl/artykul/1199765.html
Nie zawsze najbliższa szkoła jest właściwa dla dziecka

Gmina nie może odmówić bezpłatnego transportu dziecku z autyzmem i upośledzeniem umysłowym tylko dlatego, że w jej mniemaniu wybrana przez matkę szkoła jest za daleko.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyznał rację Sylwii G., matce niepełnosprawnego chłopca z autyzmem i upośledzeniem umysłowym.

Wystąpiła ona do prezydenta miasta o bezpłatny dowóz dziecka do szkoły podstawowej w roku szkolnym 2014/2015.

Ten jednak odmówił, tłumacząc, że bezpłatny transport przysługuje dziecku tylko wtedy, gdy wybrana przez rodziców placówka jest „najbliższą" lub dziecko realizuje obowiązek szkolny w „ośrodku". Tymczasem wskazany we wniosku zespół szkół nie jest ani placówką najbliższą, ani ośrodkiem w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oświaty, stąd brak w ocenie organu podstaw do spełnienia żądania skarżącej.

Sylwia G. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. W jej ocenie uzależnienie bezpłatnego transportu oraz zwrotu kosztów przejazdu od realizowania obowiązku szkolnego w placówce „ośrodek", „placówce najbliższej" pozostaje w sprzeczności z przepisami ustawy o systemie oświaty. Ponadto obowiązek szkolny jej syna realizowany jest zgodnie z cytowaną ustawą poprzez udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 17 lutego 2011 r. (sygn. III CZP 133/10).

SN wyraził w niej pogląd, że gmina ma obowiązek zapewnić upośledzonemu dziecku w stopniu głębokim bezpłatny transport i opiekę do wybranego przez rodziców ośrodka
rewalidacyjno-wychowawczego.

W odpowiedzi na skargę prezydent wyjaśnił, że przepis, na podstawie którego rozpatrywane jest uprawnienie skarżącej do bezpłatnego transportu, nakłada na gminę
obowiązek w tym zakresie, tylko jeśli uczeń ten realizuje obowiązek szkolny i obowiązek nauki w „ośrodku". Art. 2 ustawy o systemie oświaty odróżnia pojęcie „szkoły" od „ośrodka". Przepis art. 17 ust. 3a pkt 2 wprawdzie nie uzależnia przyznania prawa do
bezpłatnego transportu od tego, czy szkoła, w której pobierana jest nauka, jest „najbliższą", ale od tego, czy nauka realizowana jest w „ośrodku". Wskazano
jednocześnie, że syn skarżącej może realizować obowiązek szkolny w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym lub w szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że skarga jest zasadna. Zdaniem sądu istotne dla sprawy jest wyjaśnienie, na podstawie jakich danych należy ustalać to, która placówka szkolna będzie właściwa dla zapewnienia opieki stosownej do stopnia i rodzaju niepełnosprawności dziecka.

Tymczasem prezydent miasta potraktował wniosek pobieżnie, uznał, że możliwe jest jego uwzględnienie, tylko gdyby chodziło o najbliższą w rozumieniu geograficznym szkołę lub gdyby zapewnienie transportu i opieki związane było z uczęszczaniem do „ośrodka". Nie przeprowadzono w związku z tym żadnej analizy orzeczeń o niepełnosprawności ani programu szkoły, do której uczęszczają niepełnosprawni uczniowie.

W ocenie sądu kwestii wyboru szkoły czy innej placówki oświatowo-wychowawczej nie można też pozostawiać uznaniu administracyjnemu organu lub kierownictwa placówki
szkolnej. Unormowania objęte ww. przepisami dotyczą odbiorcy szczególnego. Są to dzieci niepełnosprawne, zarówno w zakresie ruchowym, jak i upośledzenia umysłowego.

Ocena potrzeb i możliwości takich osób powinna więc być przeprowadzona w sposób szczególnie wnikliwy, roztropny i delikatny, a przede wszystkim z wykorzystaniem wiedzy fachowej. Zalecenia odpowiednie znajdują się w orzeczeniu o niepełnosprawności. Jest w nim opisany m.in. rodzaj niepełnosprawności (szczegółowa diagnoza), a także zalecenia dotyczące dalszego sposobu postępowania z dzieckiem (w tym także dotyczące dalszego kształcenia) wraz z uzasadnieniem. Zdaniem WSA orzeczenie to winno więc stanowić dla organu punkt odniesienia przy przeprowadzaniu wykładni sformułowania „najbliższa szkoła".

Z tych powodów WSA doszedł do wniosku, że organ nie miał podstaw, by odmówić skarżącej uwzględnienia jej wniosku.
Przeczytaj więcej o:  oświata , Szkoła , transport do szkoy

Rzeczpospolita

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #160 dnia: Grudzień 06, 2015, 10:03:05 am »
Prawnik radzi: dowożenie do szkoły
02.11.2015
Autor:  Anita Siemaszko, fot. Piotr Stanisławski

Bardzo proszę o interpretację rozporządzenia dotyczącego dowozu do szkoły. Czy gmina ma prawo odmówić dowozu ucznia niepełnosprawnego, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (niepełnosprawność sprzężona), w wieku 22 lat, do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – ucznia kl. II Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Gmina twierdzi, że dowozić może tylko osoby do 21. roku życia. Osoba powyżej 21. roku życia ma zapewniony dowóz jedynie do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego (OREW-u).
więcej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/283739

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #161 dnia: Kwiecień 03, 2016, 12:08:09 pm »
Gminy nie zawsze chcą dowozić dzieci do szkół. Czy mają prawo odmówić?

29.03.2016
Autor:  Beata Rędziak, fot. sxc.hu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że dowóz dziecka z niepełnosprawnością należy się do odpowiedniej ze względów zdrowotnych najbliższej szkoły (sygn. IV SA/Gl 415/15). „Wyrok sądu jest korzystny dla rodziców dziecka z niepełnosprawnością” – podkreśla Agnieszka Niedźwiedzka ze Stowarzyszenia Nie-Grzeczne Dzieci

więcej tutaj:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/317025;jsessionid=45498F013689D5E725ACA42C125792F5

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #162 dnia: Czerwiec 20, 2016, 12:25:10 pm »
Ile gmina powinna płacić za dowóz dziecka do szkoły?

06.06.2016
Autor:  Beata Rędziak, fot. sxc.hu

Wielokrotnie już podejmowaliśmy kwestię zwrotu rodzicom kosztów dowozu ich dzieci z niepełnosprawnością do szkoły przez gminę. Ciekawy wyrok w tej sprawie, na razie nieprawomocny, zapadł w krakowskim Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

więcej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/328550;jsessionid=DC114E2548376D2A397CBD4EDE1511A8

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #163 dnia: Sierpień 21, 2016, 09:58:39 am »

Warunki transportu ucznia niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym

22.07.2016
Autor:  Janusz

Jakie warunki prawno-organizacyjne musi spełnić przewoźnik ucznia niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym, aby mógł realizować przewóz zlecony przez gminę?

więcej:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/282808

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #164 dnia: Listopad 15, 2017, 06:40:53 am »

Sąd: gmina ma zorganizować dowóz ucznia do szkoły

27.10.2017
Autor:  PAP, fot. sxc.hu

Gmina nie miała prawa odmówić organizacji dojazdów ucznia z niepełnosprawnością do szkoły w innym mieście, zapewniającej mu warunki nauki – orzekł w piątek, 27 października, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, rozpatrując skargę Rzecznika Praw Dziecka na decyzję burmistrza Lipska.

więcej
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/605925

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach