Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: książeczki do nauki i zabawy  (Przeczytany 3262 razy)

Nulka

• Gość
książeczki do nauki i zabawy
« dnia: Październik 20, 2008, 09:55:57 am »
Witam serdecznie!

Nazywam się Ania, niebawem będę brała udział w tworzeniu małego wydawnictwa literatury dziecięcej. Poza zwykłymi książkami chcielibyśmy zająć się także edycją adresowaną dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Dlatego właśnie zwracam się do Państwa o rady i  wskazówki co do potrzeb w tym zakresie. Czy odczuwacie jakieś szczególne braki na rynku książki jeśli chodzi o dzieci specjalnej troski? Jeśli tak, to jakie? Czy klasyczne wydanie książkowe bajki można według Was zmodyfikować tak, by bardziej odpowiadało potrzebom takich dzieci? I przede wszystkim czy uważacie, że brakuje "ćwiczeniówek-zabawówek", (doskonalących koordynację ruchową, grafomotorykę, rozwijających kojarzenie i inne sprawności intelektualne, jakich mnóstwo dla dzieci zdrowych)? Co w nich zmodyfikowalibyście, tak by odpowiadały specjalnym potrzebom? Podsumowując, jakiego typu książeczek potrzebujecie do zabaw z Waszym dzieckiem? A jakiego typu pomocy do nauczania potrzebują nauczyciele specjalni, jak powinna być skonstruowana książeczka do nauki pisania, liczenia (oczywiście nie mówię tu o podręcznikach, ale pomocach, które dziecko może wykorzystywać w domu, ucząc się przez zabawę)? A może są wśród Państwa specjaliści chcący zaangażować się w tworzenie takich publikacji?
Zaznaczę, że chodzi wyłącznie o książki przeznaczone dla dzieci, a nie publikacje naukowe dla fachowców i rodziców.
Będę wdzięczna za odzew i wskazówki zarówno rodziców jak i fachowców zajmujących się pedagogiką specjalną.

ania.janowska@op.pl , otwarta jestem też na bardziej bezpośrednie formy kontaktu J, jestem z Gliwic.

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2008, 01:39:43 pm »
Nulka- bardzo chętnie spotkam się z Tobą jako, że żyję tym tematem już 13 lat.
Mam córkę z zespołem Downa, którą sama rehabilituję i uczę od 13 lat.
Właśnie dzięki pomocom dydaktycznym mającym na celu połączenie stymulacji polisensorycznej i edukacji- jej rozwój jest unikatem dla wielu osób z naszego otoczenia.
Dysponuję zgromadzonymi pomocami i chętnie wspólnie zrobimy z tego użytek dla dobra tysięcy dzieci niepełnosprawnych.
Czas zmieniać sukcesywnie nastawienie do niepełnosprawności, form stymualcji i edukacji.
Zapraszam do współpracy  :D
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Nulka

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2008, 07:11:42 pm »
Dzięki za odzew :)
W pierwszej połowie listopada na pewno będę w Krakowie, więc chętnie się spotkam, zatem jakbys przesłała mi na meila (ania.janowska@op.pl) namiar w postaci numeru telefonu, żebym mogła dać znak, że jestem blisko to byłoby świetnie.
Tymczasem pozdrawiam i juz się ciesze na spotkanie.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 20, 2008, 07:28:53 pm »
Witaj Nulka na forum :D

Post do dyskusji odcalilam (chwilowo) od tematu
http://forum.darzycia.pl/topic,2244.htm
Gdzie kupić pomoce rehab-eduk
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline olesia

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2008, 11:28:07 am »
Witam. Super, że ktoś wreszcie zajął się tym tematem. Ksiązeczek do nauki i zabawy faktycznie brakuje dla naszych dzieci. Ja sporo sama wykonuję, kseruję, laminuję, kupuję też mnóstwo zabawek, ale w sklepach słabo. Tylko Barbie i Lego :-)
 Chętnie napiszę do Ciebie na maila, jakie mam oczekiwania co do wydawnictwa.
Ola
olesia

Nulka

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2008, 06:30:42 pm »
Olesia!
Czekam zatem na wszelkie sugestie :)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2008, 08:11:06 pm »
Nulka jestem z doświadczenia zwolenniczką nauki i stymulacji dzieci niepełnosprawnych poprzez ZABAWĘ.
Spora część np. dzieci z zespołem Downa są uparciuszkami ( genetycznie) - czy można ich zmusić siłą do ćwiczeń, nauki?-nie.
Uczą się najbardziej drogą naśladownictwa poprzez wszystkie zmysły a najbardziej poprzez wzrok i słuch: oko widzi, ucho słyszy- mózg koduje i rozwija się.
Jeśli Wydawca pomocy dydaktycznych potrafi połączyć na wesoło te rzeczy- gwarantuję rozwój i efekt w nauce   :D  a Wydawcy zysk.  :D
Gdyby było możliwe dołączenie do książeczek CD lub DVD z dźwiękami -byłoby zenitem niezbędności dla tych dzieci.
Bo czy dla małego dziecka  ważny jest wygląd np. krowy jeśli ono nie słyszy wydawanego dźwięku?
A jeśli wygląd krowy i dźwięk już pozna to warto wstawić literkę na jaką zaczyna się wyraz "krowa".
Potem podzielić na sylaby i głoski każdy wyraz. ( będzie połączenie syntezy i analizy).
Taką krowę można narysować po kropkach dla łączenia przez dziecko (grafomotoryka, koordynacja oko-ręka).
Następny rysunek odnośnie np. kota może zawierać miseczkę z mleczkiem -dziecko drogą naśladownictwa będzie oblizywało się jak kotek ćwicząc przy tym wiotką końcówkę języczka przez co zamknie otwarte usta i nabierze formy do mowy czynnej.

Dla starszych dzieci mam inne uwagi do pomocy  dydaktycznych -więcej nacisku na edukację i grafomotorykę.

Offline olesia

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2008, 08:22:01 pm »
Lączenie obrazu  z dźwiękiem jest ważne.
Mój synek ma wadę genetyczną z elementami autyzmu. U niego istotną rolę pełnią wszelkie zabawki ze stymulacją czuciową dłoni. Piotruś ma niedowrażliwione te części i np. widzę, że chętnie bawi się książeczkami dla małych dzieci, gdzie jest np coś pluszogego, szeleszczącego, coś drga. Cieszy się, gdy może coś znależć np w okienku misia. Takie książeczki - z okienkami, znajduję często w ... lumpeksach :-) Wiem, brzmi to okrutnie, ale wiele pomocy przytargałam stamtąd.
Ostatnio zakupiłam układankę z filcu (zmaieszczę potem fotki) jest to jakby twarda podkładka z filcu oraz wycięte kolorowe zwierzęta i rośliny z tego materiału. Świetnie się przyczepiają i dzieci mogą układać różne aranżacje. My mamy akurat zwierzęta z afryki.

Świetna jest pomoc opracowana przez dr Grycman z Kwidzyna. Jest to miękka książeczka z elementami do wkładania (np mleko w lodówce, kwiat na parapecie na rzep)a obok piktogram z symbolem tej rzeczy. mój syn nie mówi i porozumiewamy się na obrazkach, więc fantastycznie pomaga mu zrozumieć pojęcie tych obrazków. Z czasem z tym obrazeczkiem podejdzie np do prawdziwej lodówki.

Na razie tyle zapamiętałam. Napiszę jeszcze.

Acha. dodam jeszcze masę obrazków - zdjęć z "natury" . Ja robię fotki, bo w sklepach same nic nie mówiące dziecku obrazki np. zagadki smoka obiboka. Dla dzieci małych większość nieczytalna.
olesia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2008, 08:32:12 pm »
Gdy dziecko starsze-zamiast obrazków- polecam kolorowanki tematyczne- na nich uczę teraz córkę j.ang. łącząc utrwalanie grafomotoryki i pisowni polskiej, cyfr, kształtów
Kolorowanka zawiera część konturów- resztę robi dziecko łącząc cyfry po kropkach lub kolejne litery alfabetu.
Gdy powstanie ten sposób  kontur całego rysunku - dziecko je koloruje wg schematu.
np.:
1- green
2 -reed
3- orange

Offline matkakarolina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2008, 09:29:25 pm »
Świetne są książeczki z serii "ABC uczę się", nie koniecznie te o literach.Np. "Kalendarz" z fantastycznym wierszem ułatwiającym zapamiętanie pór roku i pięknymi ilustracjami nawet dla dziecka niedowidzącego.Mojemu synkowi podobają się też książki z erii Mój świat, gdzie dziecko dokleja nalepki i moze wspólnie z rodzicem czytać nazywając przedmioty z naklejek.I oczywiście wszelkie manipulacje, puzle, dokładane elementy.

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach