Aktualności: Zapraszamy na nowo powstałe Forum dyskusyjne o szyciu http://forum.metkiiwszywki.pl

Autor Wątek: Pogranicze upośledzenia umysłowego  (Przeczytany 10461 razy)

Offline MAGDA BUDEK

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący bywalec
  • **
Pogranicze upośledzenia umysłowego
« dnia: Wrzesień 06, 2006, 04:12:41 pm »
Czy istnieje takie pojęcie jak pogranicze upośledzenia umysłowego? Chodzi mi o granice między zdrowym dzieckiem a upośledzeniem w stopniu lekkim.Wydawało mi się ,że albo upośledzenie jest albo go nie ma .Czy można balansować na tej granicy?
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2006, 07:22:29 pm »
Stopień upośledzenia umysłowego wykażą testy w Poradni PPP.
Tak można balansować  ;) dziecko może być w dolnej granicy upośledzenia lekkiego lub górnej granicy upośledzenia umiarkowanego -może to dzielić np 1 punkt podczas testów.
- są 3 stopnie upośledzenia:
lekkie, umiarkowane i głębokie.

Wszystko to zawarte jest w punktacji po zakończeniu testów
Nie zawsze one są miarodajne do faktycznego rozwoju dziecka, ale na ogół dobrzy psycholodzy i pedagodzy w Poradniach PPP wyłapują je.
Odsyłam do:
Niepełnosprawność, upośledzenie, testy na inteligencję[/u]
Jak i po co określamy stopień upośledzenia
- Anna Kalman, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 18,1l. , Domowa terapia

Offline GośkaK.

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2006, 11:36:03 pm »
Wg obecnych standartów informowania o wynikach badań psychologicznych dotyczących rozwoju poznawczego nie należy w opiniach lub orzeczeniach zamieszczać sformułowania "pogranicze upośledzenia". Psycholog powinien roztrzygnąć. Natomiast w rozmowie z rodzicem można go poinformować, o tym tzw. balansowaniu na jakiejś granicy. To są tylko liczby, które zależą też od różnych czynników (np. samopoczucie dziecka). Trzeba pamiętać, że bada psycholog a nie test.
Sam termin "upośledzenie" od dawna już powinien być zastępowany określeniem
<niepełnosprawność umysłowa>.
pozdr
mama Ali i Wiki

Offline iwpal

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://iwona-palicka.republika.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 07, 2006, 08:26:49 am »
"Pogranicze normy" wynika z punktacji wg skali wechslerowskiej i jest to II =70-79, czyli podrozdział "inteligencji nizszej niż przeciętna", jednakze ciągle jest to NORMA nie upośledzenie w stopniu lekkim.
Dzieci z rozwojem nieharmonijnym czesto sa własnie "pograniczne" zanim sie wyklaruja w któraś stronę; przy odpowiedniej pracy mają szanse być po prostu w przedziale przeciętnym dla wieku II= 90-109
"Jeżeli nie możesz mieć tego, co najlepsze,
zrób najlepszy użytek z tego, co masz"

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 07, 2006, 08:56:20 am »
Gdzie w takiej sytuacji na ogół psycholodzy (PPP)  kierują dzieci do szkoły?
Bo to problem: ani zdrowe, ani niepełnosprawne; a do szkół integracyjnych przyjmują tylko z lekkim stopniem upośledzenia.
"Pogranicze normy" łatwiej wyrównać póki dziecko małe, np. w przedszkolu, ale co potem jeśli nie wyrówna normy?

Offline iwpal

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 07, 2006, 09:23:06 am »
Pogranicze normy" łatwiej wyrównać póki dziecko małe, np. w przedszkolu

To "pogranicze" w badaniu testowym (takim jak Wechsler), o którym tu mówimy nie wychodzi wcześniej, bo skala wechslera ma normy od 6 roku życia. Wcześniej moze być widoczny nieharmonijny lub opóźniony rozwój. Tylko skala wechslera ma w taki sposób nazwane przedziały punktowe.
"POgranicze" idzie zwykle do klasy zwykłej, chyba, ze z jakiegoś powodu moze dostać orzeczenie do integracyjnej.

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2006, 09:36:18 am »
dziękuję  iwpal. Akurat znam taki przypadek i szkoła masowa odmówiła przyjęcia dziecka do szkoły do kl I-szej.

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
Jaka skala?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2007, 09:16:03 pm »
To według jakiej skali można ocenić rozwój 4 letniego dziecka ? i czy będzie on wiarygodny skoro córka mało mówi ?
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

Offline iwpal

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 16, 2007, 10:00:21 pm »
Skala Columbia i Skala Leitera - to sa skale bezsłowne, w których wyniki można przenieść na skale wechslerowską. Ale... u małego dziecka to sa wszystko wyniki "szacunkowe" i należy jes traktować z dużą ostrożnoscią

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
Skala Dolla u czterolatki?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 23, 2007, 09:02:36 am »
Ja się już pogubiłam. Czy poradnie rządzą się swoimi prawami? Właśnie odebrałam opinię z PPP i córka ( 4 lata 4 m-ce) była oceniana wg skali Dolla. Z tego co wyczytałam to ta skala jest dla dzieci do 30 m-ca życia. Marta ma wynik 2;9 .

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2007, 09:44:39 pm »
a tak na marginesie zapytam - po co oceniać 4-letnie dziecko?

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 24, 2007, 10:08:59 am »
Już Ci piszę. Marta mało mówi, używa swojego słownictwa, jest nadpobudliwa i nie bardzo chce ,,gadać'' z dorosłymi( z dziećmi kontakty są super).Ma jeszcze problemy z obniżonym napięciem mięśni , niestabilnością więzadeł, koślawością kolan a co za tym idzie nieprawidłowy chód. Chcę ją dać do przedszkola integracyjnego bo tam jest logopeda i rehabilitant a w mojej miejscowości takimi małymi dziećmi się nie zajmują, dopiero 6 latkami bo pani sama przyznała że nie ma na czym i jak (!) z nią pracować. Ta opinia była mi potrzebna do tego przedszkola. A teraz się okazało że przepisy się zmieniły i muszę mieć opinię o potrzebie kształcenia specjalnego i opinię o niepełnosprawności.
Mnie osobiście te ich testy dobiły nie wspomnę o tym że potrafią powiedzieć ''Wie pani 2 letnie dzieci już mówią płynnie i mi wiersze recytują".Wiem - mój syn był takim gadułą i bardzo otwartym dzieckiem takim ''przylepą" a Marta jest jego przeciwieństwem. Dlatego że moje dziecko u nich jeszcze się nie kwalifikuje na terapię u logopedy muszę mieć te wszystkie papierki aby dojechać 30 km dalej do stowarzyszenia na kilka godz. tygodniowo gdzie zajmują się takimi maluchami z problemami bo na prywatną terapię mnie po prostu nie stać. Pracuję z nią również w domu to co nam zada logopeda.
Boję się tylko żeby te wyniki testu nie rzutowały na przyszłość dziecka.

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 24, 2007, 11:27:05 am »
bo pani sama przyznała że nie ma na czym i jak (!) z nią pracować.

dla mnie to jest najbardziej szokujące - co to znaczy?
Szuka sie wszelkich elementów wspierania rozwoju dziecka a NIE porównuje do dzieci zdrowych i wytyka czego nie umie.  :wh
Nie załamuj się. Ty Nie musisz pokazywać Orzeczenia z PPP - to Twoja dobra wola czy zechcesz go ukazać gdziekolwiek.

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 24, 2007, 11:53:21 am »
Witaj, mój syn też chodzil do przedszkola integracyjnego, ale miał wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego bez robienia jakichkolwiek testów - jako 3,5 latek!
test Leiter'a miał robiony dopiero jako 6-latek i to też nie w PPP ale w Ośrodku Wczesnej Interwencji - w takich ośrodkach jest kompleksowa opieka nad dzieckiem do 7 roku życia!

Do wydania opinii o potrzebie kształcenia specjalnego w PPP chcą tylko orzeczenie o niepełnosprawności!
 :D

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 24, 2007, 12:20:23 pm »
Oj nie tylko.
Monika była także testowana mając  nawet 2 lata i była niemówiąca, potem jak miała 3 lata, dostała Opinię wraz ze skierowaniem do przedszkola integracyjnego.
Kolejne testy przechodziła w PPP przed pójściem do szkoły, a wczoraj otzrymałyśmy kolejne Orzeczenie z PPP po testach psychologicznych i pedagogicznych wraz ze wskazaniem do dalszegpo etapu nauki w kalsach IV-VI.
Mamy szczegółowo opisany stan zdrowia dziecka, wszelkie wskazania do dalszej nauki terapii i zastosowania multimediów do nauczania w szkole.
Tym razem dałam im zaswiadczenie od naszej lekarki, aby umieścili w dokładnym opisie orzeczenia PPP -to podsatwa do wymagań od dalszej placówki oświatowej.

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 24, 2007, 12:25:12 pm »
Soniu oczywiście się z Tobą zgadzam! jak chcesz posłać dziecko do szkoły integracyjnej to wtedy spr czy może tam chodzić, i robią testy i badania.

ale najpierw jak Jędrek szedł do przedszkola to wystarczyło orzeczenie o niepełnosprawności dla wydania zaświadczenia, a teraz jak szedł do I kl w Ośrodku to też na podstawie orzeczenia dali kwitki, nikt nigdy go nie badał, Jędrek nawet nie był w PPP.

jak zależy rodzicom to oni zrobią badania, ja jednak dalej nie za bardzo rozumiem po co badać w PPP tak małe dzieci? czy to coś zmieni?
 :D

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 24, 2007, 02:02:53 pm »
Nie myśl, że ja kładę wagę na zapis PPP  :D
Uczę dziecko, żeby samo miało łatwiej w życiu NIE dla szyldu szkoły, pieczątki na  świadectwie czy uroczym zapisie w orzeczeniu  PPP  :D
Twierdzę nadal, że testy PPP sa tylko fikcją, bo mogą ewentualnie ocenić aktualne kaprysy dziecka  w chwili testów - NIE faktyczny jego rozwój i posiadaną wiedzę.

Niestety ten dokument jest wymagany co kilka lat w trakcie edukacji.
Tylko po co rodzice w takim razie mają prawo NIE ukazywać ani orzeczenia PPP ani Opinii o swoim dziecku? to ochrona danych osobowych o dziecku!!!!!
Nie sądzicie, że to kompletny absurd?

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 24, 2007, 10:56:22 pm »
Cytat: "sonia"
Twierdzę nadal, że testy PPP sa tylko fikcją, bo mogą ewentualnie ocenić aktualne kaprysy dziecka w chwili testów - NIE faktyczny jego rozwój i posiadaną wiedzę.

dokładnie tak samo uważam!  :ok: jak ktoś kto widzi Jędrka pierwszy raz  w życiu na oczy może oceniać??nawet jak spotka go trzy razy to i tak nie będzie obiektywny, nie zdąży poznać Jędrka ani jego możliwości!

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 24, 2007, 11:25:58 pm »
Ja tez się z Wami całkowicie zgadzam. Jak będę miała orzeczenie o niepełnosprawności (komisje mam dopiero w czerwcu) to przyjmą małą do Ośrodka Wczesnej Interwencji.Tam mam nadzieję na poważnie zajmą się córką.

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 24, 2007, 11:29:31 pm »
Magda teraz to dopiero jestem w szoku!! nas do Ośrodka skierowała lekarz rodzinna! i tam nikt nawet nie pytał o orzeczenie!!
Pierwsza wizyta była u lekarza (w Ośrodku), który oceniał dziecko i zalecał "do kogo" i co pół roku kontrolował postępy!
widać że co kraj to obyczaj :(

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 24, 2007, 11:34:15 pm »
Bez orzeczenia płacę 35zł za godzinę ,jeśli tych godzin tygodniowo jest parę to miesięcznie wychodzi dość dużo. Jak będę miała orzeczenie będę płacić tylko składkę miesięczną .Myślałam że tak jest wszędzie...

Offline AnetaOrzysz

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 25, 2007, 02:47:06 pm »
Ja z Bartkiem też jeżdżę do Ośrodka Wczesnej Interwencji dosyć często ale nic nie płacimy i nie uiszczamy żadnych składek miesięcznych ,my również mieliśmy skierowanie od lekarza rodzinnego o które zresztą sama poprosiłam bo oni nawet nie wiedzieli o takim ośrodku aby mnie pokierować
ANETA mama BARTUSIA 4 l z zD i 2 letniej NIKOLCI

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 25, 2007, 09:54:16 pm »
To masz super. U nas wszystko pod górkę, o wszystko muszę się naprosić, nachodzić, :( nadenerwować a czas ucieka.. :(

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 25, 2007, 10:05:25 pm »
Magda Ośrodki mają podpisana umowę z NFZ, kontrakt na leczenie, nie moga brać kasy!

Offline gosiak29

• Raczkujący Gadacz
OWIiWR
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 25, 2007, 10:09:51 pm »
Nas do OWI skierowała neurolog i było to dużo wczesniej zanim mielismy jakąkolwiek nawet prawdopodobna diagnozę. Jak tylko zauważyła że Zosia pewne rzeczy zaczyna robić później, że ma kłopty z wodzeniem wzrokiem itp- skierowanie! Tym sposobem chodzimy tam juz od 7 m-cy i serio zaczynam wierzyc w sukces wczesnej interwencji.
Gosia, mama Zosi 6 lat RTS

Offline MAGDA BUDEK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 26, 2007, 10:53:28 am »
Kasiape tak ,mają ale powiedziano mi że zwracają im kasę tylko za dzieci które mają orzeczenie o niepełnosprawności więc muszę stanąć na komisję inaczej muszę płacić!

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 26, 2007, 09:36:04 pm »
nie mogę znaleźć w necie żadnych przepisów dot. OWI zadzwonię w pn do naszego i zapytam jak to teraz jest :D

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 28, 2007, 11:33:06 am »
:D dzwoniłam do OWI w Rzeszowie - dzieci przyjmowane są na skierowanie od lekarza rodzinnego, bądź specjalisty - nie ma płatnych wizyt!!! dziecko nie musi mieć orzeczenia o niepełnosprawności (wcale) żeby zostać pacjentem OWI.

(c) 2003-2014 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach