Pomoc > Poszukuję informacji

PCPR/PFRON-programy celowe-prawo, normy, bariery

<< < (73/188) > >>

Gaga:
LIKWIDACJA BARIER Jak przystosować mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Sporo przeróbek

Zanim zaczniemy własnym sumptem przerabiać mieszkanie dla osoby na wózku, warto skorzystać z rad specjalistów. Łatwo bowiem popełnić kosztowne do usunięcia błędy.

Jednym z największych grzechów jest niedopasowanie wysokości urządzeń i sanitariatów do potrzeb osoby niepełnosprawnej - twierdzą specjaliści.

Podstawową wadą naszych mieszkań jest ich ograniczony metraż. Wąskie otwory drzwiowe, wąskie korytarze, łazienki i kuchenki tak małe, że nie sposób, by wózek tam wjechał, a tym bardziej zakręcił. Trzeba pamiętać, że minimalna powierzchnia manewrowa wynosi 150 x 150 cm. Tyle musi być w łazience lub w kuchni wolnego (niezastawionego np. pralką czy meblami) miejsca, aby wózek mógł swobodnie zawracać.

Często popełnianym błędem jest montowanie np. w niewielkiej łazience wszelkich możliwych sanitariatów, sprzętów i uchwytów, co zamiast pomóc, powoduje tylko znaczne ograniczenie potrzebnej powierzchni - podkreśla w swojej książce "Jak dostosować budynek" architekt Jolanta Budny.

Aby wózek mógł swobodnie przejechać, otwory drzwiowe powinny mieć co najmniej 100 cm szerokości. Ważne są także progi, które nie powinny wystawać ponad poziom podłogi.

Aby osoba na wózku mogła korzystać z łazienki, często trzeba ją powiększyć. Jeśli użyjemy do tego ścian gipsokartonowych, należy je koniecznie, zwłaszcza w miejscu montowania uchwytów i sanitaritatów, specjalnie wzmocnić. Zdarza się bowiem wyłamanie poręczy razem z kawałkiem ściany, gdy użytkownik się na niej opierał całym ciężarem - przestrzega Jolanta Budny.

Do nagminnie popełnianych błędów należy montowanie gniazdek elektrycznych i półek na takiej wysokości, że osoba siedząca na wózku nie jest w stanie do nich sięgnąć.

b.kalOPIS DO RYSUNKU KUCHNIA
1 antypoślizgowa powierzchnia posadzki,
2 minimalna powierzchnia manewrowa - 150 cm,
3 optymalna wysokość płaszczyzny roboczej - 80 - 85 cm,
4 głębokość blatu roboczego - 55 - 60 cm,
5 minimalna szerokość blatu roboczego - 80 cm,
6 drzwiczki szafek kuchennych powinny się otwierać do 110 -180 stopni.
 OPIS DO RYSUNKU ŁAZIENKA
1 umywalka na wysokości 80 cm,
2 muszla na wysokości 45 - 50 cm,
3 gniazdo elektryczne na wysokości 120 - 140 cm,
4 papier toaletowy - wysokość 100 - 120 cm,
5 spłukiwacz boczny - na wysokości 100 - 120 cm,
6 uchwyt podnoszony - długości 80 - 85 proc.
7 uchwyt pionowo-poziomy - na wysokości 80-85 proc

ILE TO KOSZTUJE
> Poszerzenie otworu drzwi - ok. 150 zł + drzwi (200 - 1000 zł).
> Przeróbka łazienki - wersja podstawowa 3 - 5 tys. zł (bez sanitariatów, uchwytów bezpieczeństwa, glazury antypoślizgowej).
> Zmiany w kuchni - 500 - 1000 zł
> Podjazd do budynku o długości 6 - 9 m - ok. 2 tys. zł (drewniany),lub ok. 4 tys. zł (betonowy).

Zródło


MIESZKANIA Dla osób niepełnosprawnych

Skorzystaj z dopłat

Jesteś niepełnosprawny? Na adaptację mieszkania do swoich potrzeb możesz uzyskać nawet 36 tys. zł dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PIEKARIO

Wnioski są przyjmowane do połowy grudnia i rozpatrywane po otrzymaniu środków z PFRON. Listę wymaganych załączników umieściliśmy w ramce.

Na jakich warunkach
- Każdy wniosek jest traktowany indywidualnie, a decyzje podejmowane są komisyjnie - zapewniają przedstawiciele PFRON. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Przyjmując, że obecnie jest to ponad 2400 zł, w grę wchodzi maksymalnie kwota około 36 tys. złotych. Przy czym dofinansowanie nie może obejmować kosztów poniesionych przed zawarciem umowy i nie przysługuje osobom, które w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku uzyskały na ten cel dofinansowanie ze środków PFRON.

A w praktyce...
Niepełnosprawnym, przynajmniej teoretycznie - prawo sprzyja. Obowiązek zapewnienia im, zwłaszcza osobom na wózkach, dostępu do obiektów powstałych po 1 stycznia 1995 r. nakłada na inwestorów prawo budowlane. Z rozporządzenia ministra infrastruktury z kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w niskich wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, wynika, że inwestorzy muszą wyłącznie zarezerwować miejsce na ewentualną pochylnię, i to jedynie do lokali położonych na parterze. - Najczęściej więc na rezerwacji miejsca się kończy. Paradoks polega na tym, że gdy osoba niepełnosprawna domaga się podjazdu, windy lub platformy w swoim budynku, który powstał po 1995 r., słyszy w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, że zgodnie z prawem te udogodnienia powinien zrobić deweloper. A ten odpowiada, że gdy budował, to nie było takiej potrzeby. Wtedy koszty adaptacji musi ponieść niepełnosprawny - zwracają uwagę przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Kto wspiera
Okazuje się też, że na budowę podjazdu muszą zgodzić się sąsiedzi, a mieszkańcom parteru nie zawsze to odpowiada. Czasem żądają czegoś w zamian, np. wymiany okien na dźwiękoszczelne, obawiając się, że z podjazdu będą korzystać głównie hałasujące dzieci.

Wzorem do naśladowania może być Gdynia - prezydent miasta nie otworzy żadnego obiektu, jeśli nie będzie on uwzględniał potrzeb osób niepełnosprawnych. Jej tropem idą inne miasta. Powstał m.in. program Warszawa bez Barier, będący częścią programu Polska bez Barier, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Inna inicjatywa stowarzyszenia to konkurs "Hotel bez barier". Narodowy Bank Polski i Stowarzyszenie Otwarte Drzwi ogłosiły niedawno II edycję konkursu"Bank dostępny". Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie banków komercyjnych i spółdzielczych problemami osób niepełnosprawnych i starszych oraz poprawa jakości ich obsługi.

BEATA KALINOWSKA

WYMAGANE DOKUMENTY:

- wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych
- załączniki:
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności wnioskodawcy i ewentualnie osób wspólnie z nim zamieszkujących
- udokumentowana podstawa prawna zameldowania w lokalu, w którym mają nastąpić prace (własność, umowa najmu)
- zaświadczenie o dochodach wnioskodawcy i osób zamieszkałych z nim
- zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy o statusie zawodowym (w przypadku bezrobotnego)
- kopia decyzji o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczeń pomocy społecznej, jeśli są pobierane
- projekt i kosztorys wstępny planowanych prac lub zakupów  

zródło


MIESZKANIE DLA NIEPEŁNOSPRAWNEGO Nowe czy używane

Wszędzie schody

Gdzie ma szukać mieszkania osoba na wózku inwalidzkim? Czy jej ewentualne potrzeby są uwzględniane w ofercie rynku pierwotnego i wtórnego?
PAWEŁ GAŁKA

O wymogach dotyczących deweloperów, którzy budują nowe mieszkania, piszemy na str. 1 i poniżej. Tu możemy dodać tylko, że nowe mieszkania oddawane są w stanie surowym. Trzeba je wykończyć, co ułatwia adaptację dla osoby niepełnosprawnej - umywalka, zlew czy toaleta mogą być od razu montowane na właściwej wysokości.

- Choć wydawać by się mogło, że nowsze budownictwo, np. powstałe w ostatnich dziesięciu latach, ma rozwiązania pozwalające na samodzielne poruszanie się osoby niepełnosprawnej po infrastrukturze budynku, to tylko ich mała część tak naprawdę sprzyja takim osobom. Podstawową bolączką jest brak windy i wysoko położone kondygnacje parteru, co powoduje każdorazowe pokonywanie schodów - mówi Marcin Jańczuk z agencji Polanowscy Nieruchomości sp. z o.o.

Ważne udogodnienia
A czego można oczekiwać po rynku wtórnym? Pośrednicy są zgodni: trudno znaleźć gotowe mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. W agencjach nieruchomości to rzadkość. A jednak zdarza się.

- Pośredniczyłem kiedyś w takiej transakcji. Mieszkanie nie było położone w atrakcyjnej dzielnicy i nie było też tanie. Ale zostało kupione za spore pieniądze, gdyż znajdowało się na parterze i miało odpowiednie podjazdy. A poza tym w pobliżu był ośrodek rehabilitacyjny - mówi Karol Kapica z Biura Obsługi Rynku Nieruchomości Kapica & Bakun.

Nie tylko parter
Zdaniem Marcina Jańczuka osoby niepełnosprawne poszukują z reguły mieszkań położonych na parterze, chętnie z ogrodzonym przydomowym ogródkiem, najlepiej z samodzielnym wjazdem przeprowadzonym wprost z przebudowanego balkonu. Jeżeli takie rozwiązanie techniczne jest niemożliwe, ważne są inne elementy budynku, jak choćby szerokość drzwi wejściowych i korytarzy, łatwość wejścia na klatkę schodową (najlepiej wprost z podwórka, bez schodów), winda, podjazdy, poręcze itp.

- Mówiąc o mieszkaniach dla osób niepełnosprawnych, należy dodać, że podobne wymagania przy zakupie mają klienci w podeszłym wieku - konieczność pokonania codziennie po schodach choćby jednego piętra w kamienicy sprawia, że wyjście do sklepu staje się uciążliwa wyprawą. Z tego powodu niejednokrotnie decydują się na zmianę mieszkania - mówi Marcin Jańczuk.

Nie wszyscy deweloperzy zgadzają się jednak, że osoby niepełnosprawne najchętniej mieszkają na parterze.

- Jeśli są podjazdy do wind, atrakcyjne mogą być, ze względu na widok, właśnie wyższe piętra - zauważa Danuta Grelewicz-Pogórska z agencji AD. Drągowski.

Szukaj w systemie
W systemie MLS (wielokrotnego oferowania), z którego korzystają niektóre agencje nieruchomości, jest filtr, który pozwala odszukać mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

- W tej chwili w systemie znajduje się około stu takich ofert, co stanowi zaledwie kilka procent wszystkich ofert domów i mieszkań. Część to oferty z rynku pierwotnego.

Pośrednicy stosunkowo rzadko opisują dokładnie, w jaki sposób mieszkanie zostało przystosowane, dlatego dopiero kontakt z agencją nieruchomości pozwala sprawdzić, czy dana oferta odpowiada konkretnym potrzebom osoby niepełnosprawnej - mówi Urszula Śmiałkowska z biura MLS. - Mamy nadzieję, że możliwość bardzo dokładnego określenia innych kryteriów, jakie powinna spełniać nieruchomość (np. lokalizacja, numer piętra), ułatwi znalezienie odpowiedniego lokum.

Beata Kalinowska
zródło


Łazienka dla ON oraz informacje o dofinansowaniach:
Strona główna
Katalog produktów
Dofinansowania

--- Cytuj ---Możliwe jest wysokie dofinansowanie zakupu - 80%.
Osoby niepełnosprawne, które są zainteresowane urządzeniem swojej łazienki z zastosowaniem naszych wyrobów i urządzeń,powinny uzgodnić
z nami ich specyfikację - służymy nieodpłatną poradą.
Po uzgodnieniu asortymentu wystawiamy fakturę VAT Proforma,
która posłuży do zawarcia z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie (PCPR):

umowy o dofinansowanie w ramach likwidacji barier architektonicznych.

Zasadą dofinansowania jest 20% udział własny osoby niepełnosprawnej.
Wyposażenie wysyłamy na adres osoby, która podpisała umowę z PCPR / PFRON.
Transport odbywa się na nasz koszt.
Przy odbiorze towaru osoba niepełnosprawna płaci jedynie 20% kwoty faktury VAT,
ma przy tym obowiązek niezwłocznie dostarczyć oryginał podpisanej faktury do PCPR. Pozostałą należność w wysokości 80% zgodnie z zawartą umową PCPR wpłaca bezpośrednio na rachunek naszej firmy w ciągu 30 dni od dnia wystawienia faktury i dostawy.
--- Koniec cytatu ---


Łazienka bez barier

--- Cytuj ---Menu
Łazienki w obiektach turystycznych
Toalety publiczne
Łazienka bez barier
Toalety dla dzieci
Kompetencje KOŁO
Pobierz katalog
Referencje

Łazienka bez barier:
Zobacz wizualizacje łazienek dla osób niepełnosprawnych i starszych »

Nowości
Aktualniości
--- Koniec cytatu ---

Manatka:
A ja znówbyłam w PCPR i panie powiedzały, że w Sosnowcu i w Katowicach to może można dostać kompter, a u nas nie, bo nie ma środków, bo są tylko dla dzieci uczących się. Zapytałam czy w takim razie mogę wniosek złożyć bezpośrednio do PFRON,to pani odparła, że do PFRONu to tylko na programy celowe typu Pegaz, a na komputer dla dziecka to u nich i że ona przyjmie wniosek, bo nie może odmówić, ale dopiero w przyszłym roku, bo w tym już nie ma funduszy :(
Nie wiem czyja nie umiem czytać, ale w tych przepisach co Sonia cytowała było wybitnie o

Manatka:
[przepraszam bardzo za ten urwany post, ale komputer odmówił współpracy i szaleje]
cd...
...było wybitnie o środkach PFRON, więc albo gmina dostaje jakąś pulę środków z PFRONu i wydaje je według własnego widzimisię, albo powinna dysponować funduszami powierzonymi przez PFRON tak samo jak inne gminy, tzn. przydzielać na tych samych prawach, bo nie rozumiem tego, że są równi i równiejsi w Polsce :(
Dlaczego moje dziecko ma być poszkodowane tylko dlatego, że jest zameldowane w mieście ościennym, bo w Sosnowcu przydzielili chłopcu, który ani nie miał czterokończynowego MPD, ani nie miał ubytku słuchu czy wzroku, do tego jego niepełnosprawność była czasowa a na dokładkę był w wieku przedszkolnym (półtora roku starszy od mojej córki)
Coś tu jest nie tak...

Nadziejka:
Ja też udałam się do PFRON w Elblągu i tam mi powiedziano, że jeszcze nigdy takie małe dzieci jak mój synek nie otrzymały dotacji do komputera i raczej nie powinnam mieć złudzeń....Nie ma pieniędzy i koniec.

mycha:
Manatko, tak już chyba u nas jest co miasto to inne rządy.
Mój Piotrek ma 11 lat, niepełnosprawność orzeczoną od urodzenia do 16 roku. Pomino pism ze szkoły od lekarza itd w moim MOPS też powiedzieli, że NIE. Nie wiedzą na jakiej podstawie przyznać komputer. Likwidację barier w komunikowaniu się nie biorą pod uwagę.
Dofinansowują tylko programy celowe z PFRON.
Dzwoniłam do Bytomia, Katowic i wszędzię przyznają.
Nie wiem czym się różni dziecko w moim mieście od dziecka w sąsiednim mieście, ale niestety tak już jest!
Powodzenia w dalszej walce z urzędnikami.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej