Forum Dar Życia

"Anatomia - kompendium wiedzy" => Szczepienia ( informacje i kontrowersje) => Wątek zaczęty przez: Gaga w Wrzesień 24, 2007, 09:39:52 am

Tytuł: Szczepienia przeciw różyczce chronią wzrok
Wiadomość wysłana przez: Gaga w Wrzesień 24, 2007, 09:39:52 am
Szczepienia przeciw różyczce chronią wzrok (http://wiadomosci.onet.pl/1610561,16,1,0,120,686,item.html)

Szczepienia dzieci przeciw wirusowi różyczki mogły niemal całkowicie wyeliminować wśród Amerykanów specyficzną postać zapalenia oczu - informuje "American Journal of Ophtalmology".
Heterochromiczne zapalenie błony naczyniowej Fuchsa (FHI) to przewlekła choroba zapalna oka, która prowadzi do zaćmy i jaskry, a w rezultacie - do utraty wzroku. Przyczyna FHI nie jest znana, a leczenie - nieskuteczne.

Szczepienia przeciw różyczce wprowadzono w USA w roku 1969. Obecnie dzieci dostają dwie dawki, zanim ukończą szósty rok życia. Zespół prof. Debry Goldstein z University of Illinois w Chicago zaobserwował, że z biegiem lat FHI coraz rzadziej występowało wśród rodowitych Amerykanów, a w dodatku dotykało osoby coraz starsze.

Już wcześniej pojawiały się doniesienia, że w oczach pacjentów z tą chorobą można znaleźć przeciwciała przeciw wirusowi różyczki.

Analizy potwierdziły, że spadek zachorowań na zapalenie Fuchsa może mieć związek ze szczepieniami przeciwko różyczce. Wydaje się to potwierdzać fakt, że coraz większy odsetek amerykańskich pacjentów z FHI pochodzi z krajów, gdzie szczepienie przeciw różyczce nie jest obowiązkowe.