Forum Dar Życia

"Anatomia - kompendium wiedzy" => Wzrok => Wątek zaczęty przez: Gaga w Sierpień 31, 2007, 11:55:35 am

Tytuł: Jak zachować dobry wzrok
Wiadomość wysłana przez: Gaga w Sierpień 31, 2007, 11:55:35 am
Jak zachować dobry wzrok (http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek2_070831/dodatek2_a_1.html)

W czasie wolnym trzeba patrzeć w dal

Ograniczenie czasu spędzonego przy komputerze, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i sen w idealnej ciemności służą regeneracji oczu


 Długotrwałe patrzenie na blisko położony punkt nadwyręża wzrok. Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowych oczu jest ograniczenie czasu spędzonego przed komputerem i ekranem telewizora. Jeśli nie jest to możliwe, warto pamiętać o kilku minutach relaksu niezbędnego, by oczy odpoczęły. - Najlepiej co godzinę popatrzeć przez kilka minut na drzewo za oknem lub jakiś inny odległy punkt, a po czterech godzinach pracy zrobić sobie piętnastominutową przerwę, odchodząc od komputera - mówi okulista Magdalena Hys-Gawęda z Centrum Medycznego Mavit w Warszawie. Można dać oczom wytchnienie także poprzez położenie na nich obu dłoni i wykonanie kilku głębokich oddechów. Ciemność spowoduje rozszerzanie się źrenic, ciepło rąk - rozkurczenie się mięśni. Po zdjęciu dłoni z oczu można jeszcze parę razy zamrugać, co pozwoli nawilżyć oczy i odzyskać ostrość widzenia. Ta prosta czynność jest bardzo relaksacyjna i poprawia akomodację oczu, czyli ich przystosowanie do ostrego widzenia i obiektów znajdujących się blisko i tych znacznie oddalonych. Bardzo ważna jest taka organizacja miejsca pracy, aby nawet przy pracy z komputerem zminimalizować obciążenie oczu.

- Trzeba pamiętać, aby monitor był w odległości nie mniejszej niż siedemdziesiąt centymetrów od oka, górna rama monitora powinna być na wysokości oka, należy sprawdzić, czy monitor zaopatrzony jest w filtry i sprawdzić oświetlenie miejsca pracy. Najkorzystniejsze jest światło rozproszone, gdyż punktowe może odbijać się od ekranu monitora - wymienia okulista.

Osobę siedzącą przed monitorem nie powinno razić światło naturalne, a jeśli ktoś ma wadę wzroku, powinien pracować przy komputerze w okularach z filtrem antyrefleksyjnym.


Ruch dla oczu

- Siedzący tryb życia może prowadzić do zakłócenia krążenia mózgowego, co wpływa niekorzystnie na narząd wzroku. Warto pomyśleć o aktywnym wypoczynku i ćwiczeniach, które wzmocnią kręgosłup - dodaje okulista. - Doskonałym wyborem może być basen, joga czy stretching.

Osoby pracujące w pomieszczeniach z klimatyzacją i centralnym ogrzewaniem cierpią często na tzw. syndrom suchego oka. By zapobiec tym dolegliwościom, powinno się regularnie wietrzyć pomieszczenia, a żeby nawilżyć gałki oczne - często mrugać lub stosować krople nawilżające. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny wybierać preparaty bez konserwantów.

- Krople można wpuszczać do oczu nawet cztery razy dziennie, ale nie częściej, gdyż to może uszkodzić naturalny mechanizm obronny oka. Jeśli krople nie przynoszą wystarczającej ulgi, możemy zastosować preparaty w żelu, które dłużej utrzymują się na powierzchni oka - tłumaczy Magdalena Hys-Gawęda. Część żeli można kupić w aptece bez recepty.


Regeneracja w nocy
Oczy najszybciej i najlepiej wypoczywają w zupełnej ciemności, dlatego ważne, aby spać przy zgaszonym świetle i zasłoniętych oknach. W takich warunkach siatkówka jest w stanie wydzielać i gromadzić najwięcej radopsyny - substancji niezbędnej do widzenia. - Sześć - siedem godzin snu to minimum, które powinniśmy sobie zapewnić - przekonuje okulistka. - I to w ciemności. Jedna z teorii mówi wręcz, że zapalona lampka powoduje narastanie krótkowzroczności u dzieci. Pomieszczenie, w którym śpimy, powinno być także dobrze wywietrzone - mówi okulista.

Na choroby oczu zapadają też często alergicy. - Alergie obejmują różne układy organizmu i często dotyczą również oka. Bardzo ważne jest mechaniczne pozbycie się alergenu z okolic oczu. Na przykład osoby uczulone na pyłki traw czy innych roślin po powrocie do domu powinny dokładnie umyć twarz i głowę, usuwając w ten sposób alergeny z okolic oczu, a następnie wpuścić do oka antyalergiczne krople przepisane przez lekarza alergologa lub okulistę - mówi dr Hys-Gawęda.

Zdarza się, że drobne z pozoru dolegliwości, takie jak łzawienie, mogą być sygnałem występowania poważniejszych kłopotów ze wzrokiem. Dlatego gdy niepokojące objawy nie mijają przez kilka dni, należy zgłosić się do specjalisty.

e.j.