Forum Dar Życia

"Anatomia - kompendium wiedzy" => Szczepienia ( informacje i kontrowersje) => Wątek zaczęty przez: sonia w Marzec 31, 2003, 01:00:01 am

Tytuł: "Żółty Tydzień", zaszczep się przeciwko żółtaczce
Wiadomość wysłana przez: sonia w Marzec 31, 2003, 01:00:01 am
Dnia 31 marca 2003 rozpoczyna się 11. edycja akcji szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby - "Żółty Tydzień".
Jest to okazja do zaszczepienia się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (żółtaczka wszczepienna) i typu A (żółtaczka pokarmowa) po promocyjnej, ok. 20 proc. niższej, cenie.

Szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B są niezwykle istotne - żółtaczka może prowadzić do groźnych dla życia powikłań - uszkodzenia wątroby i konieczności jej przeszczepu
więcej:"Żółty Tydzień" – zaszczep się przeciwko żółtaczce! (http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/1876/site_id/702/context/6)
Tytuł: Znowu fajne szczepionki - Trimovax dla polskich dzieci
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Wrzesień 18, 2003, 05:09:01 pm
znowu ktoś dostał w łapkę i względy finansowe są ważniejsze, niż
to że czyjeś dzieci bedą chorować :-(

http://info.onet.pl/801258,11,item.html
Tytuł: "Żółty Tydzień", zaszczep się przeciwko żółtaczce
Wiadomość wysłana przez: sonia w Wrzesień 18, 2003, 05:23:27 pm
Cytuj
"Niebezpieczna szczepionka dla polskich dzieci

Polska chce kupić szczepionkę Trimovax dla 13-, 14-miesięcznych dzieci, której nie stosuje żaden z krajów UE - informuje RMF FM.

Warunkiem głównym wygrania przetargu przez francuski specyfik jest to, że jest on zarejestrowany w Polsce, więc – według naszych norm bezpieczny - tłumaczy resort zdrowia.

Jak nieoficjalnie dowiedział się RMF, dla komisji przetargowej najważniejsze były jednak względy finansowe, choć rekomendacje specjalistów były inne.

Trimovax został zakazany we Francji 9 lat temu. W tym samym roku zakazano stosowania szczepionki w Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoszech i Portugalii."
- Onet.pl - Wiadomosci, Kraj - RMF FM /2003-09-18

Ciekawe są też Komentarze czytelników (http://info.onet.pl/4,15,11,715502,0,0,forum.html)

Znacznie więcej o szczepionkach:

Szczepienia - kontrowersje u dzieci tzw. ryzyka (http://forum.darzycia.pl/topic,634)
Szczepionki dbałośc o zdrowie - czy marketing szczepionkowy (http://forum.darzycia.pl/topic,576)
a w nim
Autyzm a szczepionki (http://forum.darzycia.pl/topic,884)

Ciekawe kiedy zdrowie będzie bardziej istotne ponad finanse?
Tytuł: "Żółty Tydzień", zaszczep się przeciwko żółtaczce
Wiadomość wysłana przez: sonia w Wrzesień 30, 2003, 08:05:33 pm
Do linku "marcinm" dołączam obszerniejsze informacje ze Strony RMF/Interia

Cytuj
"Sama szczepionka jest, co prawda najbardziej skuteczna w walce z różyczką, odrą czy świnką, ale za to przynosi ze sobą - o wiele częściej niż inne preparaty - skutki uboczne w postaci zapalenia mózgu, czy opon mózgowo-rdzeniowych. - Ta choroba wyraża się dramatycznymi zmianami neurologicznymi, które później przechodzą. Natomiast rodzice wtedy mają piekło - mówi Andrzej Zieliński.

Rzecz wydaje się tym bardziej absurdalna, że przecież powikłania po szczepieniach dzieci, leczy się w państwowej służbie zdrowia, gdzie więc są oszczędności


Czy dojdzie do zakupu szczepionki Trimovax?/RMF (http://kobieta.interia.pl/zdrowie/co_nowego/news?inf=428098)
 :strzal:  :oops:
Tytuł: "Żółty Tydzień", zaszczep się przeciwko żółtaczce
Wiadomość wysłana przez: sonia w Październik 02, 2003, 10:59:02 pm
A teraz obiecane materiały dr n. med. Jerzego Jaśkowskiego, które zniknęły z Internetu:
Szczepienia - kontrowersje wokół celowości szczepień obowiązkowych (http://sonia.low.pl/sonia/ono/0a.htm)

źródło: http://free.ngo.pl/frekol/teksty/publikacje.html (tu były dostępne)
Tytuł: "Żółty Tydzień", zaszczep się przeciwko żółtaczce
Wiadomość wysłana przez: SylwiaB w Październik 06, 2003, 11:53:51 pm
Przetarg na Trimovax został uniewazniony:
http://info.onet.pl/809636,11,item.html

nasuwa się tylko pytanie, czy gdyby nie szum na ten temat w mediach to szczepionka zostałaby zakupiona? :?
Tytuł: "Żółty Tydzień", zaszczep się przeciwko żółtaczce
Wiadomość wysłana przez: sonia w Październik 07, 2003, 12:49:05 am
Ciekawe są niektóre komentarze:

trimovax może jeszcze powrócić  
Cytuj
Chwałam mediom  za rozpętanie szumu wokół szczepionki skojarzonej, podawanej dzieciom w 13. miesiącu życia. Mało się jednak mówi o tym, że inna powszechnie stosowana za dodatkową opłatą szczepionka przeciw odrze-różyczce-śwince o nazwie MMR II swego czasu wzbudzała podobne kontrowersje, że nawet na jakiś czas została wstrzymana jej produkcja i wycofana była z obrotu, po czym jak cała afera ucichła powróciła do użytku i jest stale powszechnie stosowana, również w naszym kraju. Może się zatem okazać, że za trochę i wyklęty trimovax wróci do łask, jak ten czy ów dostanie w łapę a media tego nie wyłapią.
(dominigag, 2003-10-06 23:07:51)


A co ze szczepionką MMR II?
Cytuj
MMR II oraz Priorix zawierają inny - bezpieczniejszy szczep wirusa świnki tzw Jeryl Lynn i dlatego są zalecane w szczepieniach . Nie ma jednak całkowicie bezpiecznych szczepionek, KAŻDA ma pewien odsetek działań ubocznych; dotyczy to WSZYSTKICH szczepionek, chodzi o zminimalizowanie ryzyka ich wystapienia.


Szczepionka  
 
Cytuj
Podziękowania dla radia RMF FM dzięki nagłośnieniu tej afery nasze dzieci będą bezpieczne. A tak naprawdę to ktoś chciał zrobić na tym niezłe pieniądze
(~chz, 2003-10-06 20:24:52)


Wreszcie wlasciwa decyzja. Rodzice jednak musza byc czujni!  
 
Cytuj
Dobrze sie stalo, ze szczepionka o znacznie wiekszym, niz podobne poziomie ryzyka zostala wycofana z uzycia w Polsce. Czas najwyzszy. Nie powinno to jednak usypiac czujnosci rodzicow i powinni oni caly czas kontrolowac co jest ich dzieciom podawane. Szczepionki same w sobie moga byc przyczyna dewastujacych skutkow ubocznych, ale innym czynnikiem sa zwiazki rteci dodawane jako srodki konserwujace. Pisalem o tym wczesniej ale dzis tez nie strace tej okazji by uczulic na to rodzicow, ktorzy moga o tym nie wiedziec. Ponizej wiec kopia wczesniejszego postu na ten bardzo wazny temat.

Szczepionki ratuja zycie, to niewatpliwe! Czasem jednak powoduja powazne i nieodwracalne skutki dla zdrowia zaszczepionego. Niekoniecznie szczepionka jako taka, ale SRODKI KONSERWUJACE DO NIEJ DODANE, ktore zawieraja zwiazki RTECI!  
Niemowleta sa szczegolnie narazone,jako ze szczepione wielokrotnie w pierwszych miesiacach zycia. RODZICE - DOMAGAJCIE SIE SZCZEPIONEK NIE ZAWIERAJACYCH ZWIAZKOW RTECI!!!!!!!SPRAWD  ZAJCIE ETYKIETKI PRZED ZASZCZEPIENIEM! SPRAWDZAJCIE W INTERNECIE. DOMAGAJCIE SIE SZCZEPIONEK Z OPAKOWAN JEDNORAZOWYCH!  

Zwiazki rteci byly latami stosowane do konserwowania szczepionek zapakowanych w duze opakowania z przeznaczeniem do wielokrotnego uzycia. Zwiazek stosowany do tego celu w US nazywal sie thimerosal (nazwa zwyczajowa), gdzie indziej nazwy te moga byc inne. W US konserwant ten zostal powiazany z bardzo powaznymi uszkodzeniami mozgu u dzieci prowadzacymi do ADHD, autyzmu, opoznien w mowieniu, chorob autoimmunologiczny  ch, jak reumatyzm i innych, bardzo powaznych dolegliwosci.  

Zwiazki rteci gromadza sie w tkance mozgowej pieciokrotnie lepiej niz w innych tkankach organizmu. W kontakcie z neuronem powoduja calkowita jego dezintegracje (rozpuszczenie). Pozostaje tylko cos w rodzaju siatki, niefunkcyjnej i podobnej do "plaque" u chorych na Alzheimera.  

W kongresie US odbywaly sie niedawno przesluchania dotyczace thimerosalu i wplywu na zdrowie, szczegolnie dzieci. Bardzo pouczajace prezentacje, przerazajace tez. Rezultatem naciskow, przemysl farmaceutyczny w US wycofal lub ograniczyl thimerosal w szczepionkach dla dzieci. Jest on jeszcze stosowany w malym stopniu w szczepieniu doroslych. Ale jak nie musisz, to tez nie bierz szczepionki przeciw grypie zawierajacej rtec! Domagaj sie takiej, ktora rteci nie ma. Dla ludzi, ktorzy chca wiecej wiedziec na ten temat zalecam odwiedzic strony kongresu US zawierajace informacje z przsluchan prowadzonych przez kongresmena Dan'a Burton'a mercurypoisoned.com/hearings/burton_statement  
i podobne. Dan Burton zainteresowal sie sprawa po tym, jak jego wnuk zostal zniszczony takim jednym zaszczepieniem. Zainteresowanie kongresu zdobyl na powaznie jak powiedzial kongresmenom, ze sa szczepieni (za darmo - przywilej kongresu) przeciw grypie szczepionka zawierajaca thimerosal. Skutek - ograniczono zawartosc rteci w szczepionkach a w tych dla dzieci i niemowlat prawie calkowicie ja wyeliminowano.  
Sa te informacje po angielsku, ale warto przeczytac, bo moga uratowac twoje dziecko przed kalectwem!!!  
vaccinesafety.edu/thi-table.htm zawiera liste szczepionek, producentow (US), zawartosc thimerosalu i inne dane.  

W Polsce - nie tak dawno byla afera z zakupem duzej ilosci szczepionek z Korei, ktore nie mialy atestu. Domyslam sie, ze w Polsce ze wzgledu na oszczednosci kupuje sie gdzie tanio, a moze nawet odkupuje szczepionki, ktore sa wycofywane w innych krajach. Nalezy SPRAWDZAC BARDZO DOKLADNIE CZYM DZIECKO BEDZIE SZCZEPIONE i pozwolic na szczepienie po upewnieniu sie, ze szczepionka nie zawiera rteci i pochodzi z renomowanego zrodla!!!

Powiedz o tym rodzinie i znajomym z malymi dziecmi!!!
 
Wiecej na ten i podobne tematy mozna sie dowiedziec z moich komentarzy do artykulu "Rtec w rybach nie taka szkodliwa" opublikowanego przez onet 1.9.2003
(~antyidiota, 2003-10-06 19:50:03)


źródło: http://info.onet.pl/1,15,11,3098600,9709700,737431,forum.html
Tytuł: "Żółty Tydzień", zaszczep się przeciwko żółtaczce
Wiadomość wysłana przez: Mulesia w Marzec 10, 2008, 04:33:17 pm
PAP, PKo /14:30
 
"Żołty tydzień" - akcja szczepień przeciwko żółtaczce

Żółtaczka to potencjalnie śmiertelna choroba - pod takim hasłem rozpoczęła się w poniedziałek XVIII edycja "Żółtego Tygodnia" - akcji szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu A i B.

Podczas "Żółtego Tygodnia" cena szczepionek w punktach szczepień biorących udział w akcji jest niższa mniej więcej o 20 - 30 proc.; w pozostałym czasie koszt jednej dawki szczepionki wynosi ok. 150 zł (WZW typu A) i ok. 50 zł (WZW typu B). Szczepieniu - w zależności od rodzaju szczepionki - należy poddać się dwukrotnie lub trzykrotnie. W ofercie znajduje się też tzw. szczepionka skojarzeniowa - uodporniająca przeciwko obu typom wirusa (jest podawana w trzech dawkach, bez promocji kosztuje ok. 150 zł).

Szczepienia przeciw żółtaczce typu A są szczególnie zalecane dzieciom i młodzieży, osobom z przewlekłymi chorobami wątroby, pracującym przy żywności, w służbie zdrowia i w służbach miejskich oraz wyjeżdżającym do krajów o wysokim ryzyku zachorowania na WZW typu A. Zaszczepienie przeciw żółtaczce typu B jest zalecane wszystkim. Do zakażenia tzw. żółtaczką pokarmową (WZW typu A) może dojść na skutek spożycia zanieczyszczonej wirusami wody pitnej lub surowych pokarmów, które były w niej myte. Zachorowaniu sprzyja też bliski kontakt z osobą zakażoną.

Ponad 40 proc. chorych na żółtaczkę typu A w wieku powyżej 40. roku życia wymaga hospitalizacji, a u ok. 10 - 20 proc. - występuje nawrót choroby, której objawy mogą się utrzymywać do pół roku.

Ze względu na malejącą odporność immunologiczną ludzi, a zwłaszcza dzieci i młodzieży rośnie ryzyko wybuchu epidemii żółtaczki typu A. Ponad 90 proc. dzieci do 15. roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed wirusem, a choroba szczególnie łatwo rozprzestrzenia się w dużych skupiskach takich jak żłobki i przedszkola.

Z kolei wirus wywołujący tzw. żółtaczkę wszczepienną (WZW typu B) jest od 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV i przenosi się w podobny sposób - przez zakażoną krew, wydaliny, wydzieliny lub płyny ustrojowe. Do zakażenia może dojść m.in. podczas zabiegów w zakładach kosmetycznych, stomatologicznych czy w salonach tatuażu.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B jest trudne i długotrwałe, a powikłania choroby - bardzo poważne. Np. związana z zapaleniem marskość może prowadzić do rozwoju raka wątroby.

Na świecie ponad 350 mln ludzi jest nosicielami tego wirusa, w Polsce - ok. 500 tys. Dzięki programom szczepień i akcjom edukacyjnym w ciągu ośmiu lat liczba zachorowań w Polsce zmalała o ponad 80 proc.

Celem akcji "Żółty Tydzień" jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych związanych z tą chorobą.

Dodatkowe informacje o akcji oraz punkty szczepień można znaleźć na stronach internetowych www.zoltytydzien.pl oraz www.szczepienia.pl. Pod numerem telefonicznym 0801 109 509 działa też infolinia "Wszystko o szczepieniach".

http://wiadomosci.onet.pl/1707771,11,zolty_tydzien_akcja_szczepien_przeciwko_zoltaczce,item.html