Forum Dar Życia

"Anatomia - kompendium wiedzy" => Mózg => Wątek zaczęty przez: zija w Luty 14, 2011, 01:10:44 pm

Tytuł: Urodził się z defektem mózgu, zaskoczeni lekarze
Wiadomość wysłana przez: zija w Luty 14, 2011, 01:10:44 pm
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/urodzil-sie-z-defektem-mozgu-zaskoczeni-lekarze,1,4173157,wiadomosc.html

Urodził się z defektem mózgu, zaskoczeni lekarze
dzisiaj, 10:12
PG / dailymail.co.uk
Ciężko chory trzyletni chłopiec zaskoczył lekarzy po tym jak, mimo braku kluczowej część jego mózgu, rozpoczął naukę chodzenia. Chase Britton był wcześniakiem i dzięki przeprowadzeniu obrazowania rezonansem magnetycznym wykryto, iż w mózgu dziecka brakuje móżdżku - części, która kontroluje zdolności motoryczne, równowagę i emocje - podaje dailymail.co.uk.

Mały chłopiec, który jest prawie niewidomy, nie ma także mostu - części pnia mózgu, który reguluje podstawowe funkcje, jak oddychanie i sen.

Choć z medycznego punktu widzenia trzylatek nie powinien być w stanie wykonać takich zadań jak siadanie czy czołganie się, to Chase zmusił ekspertów do ponownego przemyślenia sposobu funkcjonowania mózgu.


- Nazywamy go Little Gremlin. Uwielbia ludziom płatać figle. Jego celem w życiu jest to, aby wywoływać uśmiech na twarzach ludzi – mówi Heather Britton, matka Chase'a.

Na początku chłopiec, pomimo problemów z zachowaniem równowagi, nauczył się siedzieć, a następnie czołgać. Teraz, przy pomocy balkoniku, uczy się chodzić. Chase zaczął już uczęszczać do specjalnego przedszkola w pobliżu swojego domu w Nowym Jorku, a w domu ma specjalny "sensoryczny pokój", który motywuje go do ćwiczeń.

- Ludzie mogą uznać to za tragiczną historię. Ale to zależy, jak się patrzy na życie. Możesz być zły lub możesz docenić to, co ci dano – podkreśliła matka.

Inny jej syn, Trey, zmarł w 2008 roku, w sześć tygodni po swoich narodzinach. W dniu jego śmierci miała się odbyć ratująca chłopcu życie operacja przeszczepu wątroby.