Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: inwalida czy nie ?  (Przeczytany 2758 razy)

dJanko

• Gość
inwalida czy nie ?
« dnia: Listopad 24, 2009, 09:40:07 pm »
Witam serdecznie i prosze o pomoc. Pisze w imieniu syna, 33 letniego w tej chwili człowieka i chce przestawic pewien problem oraz zadac jedno bardzo wazne pytanie. Pisze w jego imieniu, gdyz on sam jest już zupełnie zalamany i zniechęcony do zycia oraz do wszelkiego dzialania .
U syna od dziecinstwa istnieja nw schorzenia
1.   Obustronne zaawansowane zmiany degeneracyjne siatkowek (retinopatia wczesniacza - urodz. w 6 m-cu, waga 1200 g) obu oczu z czesciowo tylko zachowanym polem widzenia (b.duzy deficyt pola widzenia). (leczenie operacyjne: scleroplastyka obu oczu w kwietniu 1990 r. Klinika Okulistyczna w Katowicach, w 2001 r. laseroterapia siatkowki oka prawego.
2.   Obustronna wysoka krotkowzrocznosc:  op  - 13, ol -11
3.   Zez zbiezny naprzemienny
4.   Nadcisnienie oczne
5.   Obustronny gleboki niedosluch typu odbiorczego
6.   Wada wymowy na tle niedosluchu
7.   Obustronny zgieciowo-odwiedzeniowo-rotacyjny przykurcz stawow biodrowych -leczenie operacyjne w Klinice przy ul. 1 Maja we Wroclawiu – 1982 r.
8.   Choroba zwyrodnieniowa  stawow biodrowych (choroba Otto-Chrobaka).

Z  powodu ww schorzen, tj. wzrok, sluch i narzady ruchu posiada umiarkowany stopien niepelnosprawnosci  na stale , a przed ukonczeniem 16 roku zycia zostal przez ZUS zaliczony do II grupy inwalidzkiej z powodu ww schorzen i uznany za niezdolnego do jakiegokolwiek zarobkowania i caly czas otrzymuje dodatek  pielegnacyjny. Do czasu przejecia rent socjalnych przez ZUS syn byl do takiej renty uprawniony i zaczal ja otrzymywac.
Gdy zmarl ojciec syna (byl inwalida III grupy po wypadku przy pracy), wystapilismy do zus z wnioskiem o rente rodzinna i tu sie zaczely problemy.
ZUS orzekl, ze nie ma podstaw do uznannia syna za niezdolnego do pracy a tym samym nie ma prawa ani do renty socjalnej ani rodzinnej.

Żeby było smieszniej orzecznicy zus uznaja iż to wszystko istnieje od  dziecinstwa, utrzymuje się wysoki stopien tych schorzen i brak rokowan na jakakolwiek poprawe ale... jest zdolny do pracy.
We wszystkich tych sprawach powodem odmowy jest wykształcenie  !!!  ?  Wyzszego nie posiada, a przeciez  wykształcenie nie jest tylko domena ludzi zdrowych i sprawnych, jego zdobycie sredniego  wyksztalcenia kosztowalo wiele pracy.
Proszę wiec o odpowiedz na moje pytanie, czy ww schorzenia samego  chocby  wzroku sa podstawa do przyznania renty rodzinnej ? a socjalnej ?

Jeśli potraktujecie  Panstwo moja prosbe jako b. pilna (kolejny raz odmowiono synowi prawa do renty rodzinnej) będę niezmiernie wdzieczna, gdyz chcialabym wiedziec co dalej robic. Odwolania nie wchodza w rachube  – i odwolan i sadow było już kilka i mam już tego dosc.  Dlaczego np. renty socjalne otrzymuja pijacy i narkomani (chorzy na wlasne zyczenie), a ludzie którzy ani jednego dnia w zyciu zdrowi nie byli sa traktowani  jak wyrzutki spoleczenstwa ?

Dziekuje za kazda dobra rade

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline myszek

• User z prawami do pisania
  • Gadacz
Odp: inwalida czy nie ?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2009, 09:13:19 pm »
Witam, po przeczytaniu tego postu normalnie mnie ścięło z nóg, ale z tego co się orientuję to powinna pani wystąpić do zus o rentę socjalną. Przysługuje ona osobom których niepełnosprawność wystąpiła do 16 roku życia. Proponuję zapoznać się z Ustawą  o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity)
Podaję link gdzie można poczytać o tej ustawie:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1808
Mój mąż też był cudownie uleczony przez zus, ale odwołał sie i wygrał w sadzie przyznanie prawa do renty socjalnej....Też jest niepełnosprawny od urodzenia.
Rozumiem że jest pani zniechęcona walkami z zusem ale proszę się nie poddawać, dobrze byłoby poradzic sie dobrego prawnika. Pozdrawiam Viola
Viola mama Patryka 21 lat autyzm, upośledzenie i inne...

dJanko

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2009, 05:36:19 pm »
Dobry wieczor :-) Dziekuje za zainteresowanie naszym problemem. Problem to jest ogromny. My wystepowalismy do zus takze o rente socjalna i tez zostala sprawa zalatwiona odmownie. Ciekawe jest to, ze do czasu przejecia rent socjalnych przez zus syn byl do niej uprawniony i nawet otrzymal ja 2 razy i na tym sie skonczylo, gdyz zus z marszu odmowil tej renty rowniez. Jesli chodzi o przepisy w tej kwesti to czasami mam wrazenie, ze moglabym juz doktorat pisac. Przeczytalam juz setki przepisow i ich interpretacji. Wszedzie jest czarno na bialym, ze sie nalezy - tylko zus uwaza inaczej. Do linku ktory Pani poleca zajrze zaraz bo tam chyba jeszcze nie bylam. A zusowi to sie napewno nie dam, stad miedzy innymi moja tutaj obecznosc :-). Pozdrawiam serdecznie Pania i Patryka. Danka

Offline Anna

• User z prawami do pisania
  • Weteran
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2009, 10:48:48 pm »
Witam,
Zawsze zostaje jeszcze rzecznik praw obywatelskich.
http://www.rpo.gov.pl/index.php?md=1562

Życzę powodzenia w walce o to, co się słusznie synowi należy!

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach