Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Przemoc w szkole a Piewcy "bezstresowej" patologii  (Przeczytany 159547 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Przemoc w szkole a Piewcy "bezstresowej" patologii
« dnia: Wrzesień 03, 2003, 06:36:50 pm »
Liberalny model wychowania bezstresowego wbrew pozorom najbardziej uderza nie tyle w dorosłych, co przede wszystkim w dzieci

"Rozpoczęty rok szkolny niesie ze sobą cały szereg problemów, przed którymi stają rodzice, nauczyciele i dzieci. Kto wie, czy największym z nich nie staną się pomysły rządzących dotyczące "ulepszenia" systemu oświaty."

""Prawa" w atmosferze bezprawia
Dodatkowo z roku na rok pogarsza się sytuacja w szkołach pod względem dyscypliny. Agresja skierowana do nauczycieli, z jaką mamy dziś do czynienia, nie ma chyba precedensu w historii polskiego szkolnictwa. Codziennością są wyzwiska i obelgi rzucane przez wyrostków pod adresem wychowawców. Totalny brak szacunku i posłuszeństwa nakręcany jest przez niepohamowaną wręcz propagandę tzw. praw ucznia, obecną we wszystkich mediach liberalnych....

"Najpierw przygotowuje się opinię publiczną poprzez pokazywanie patologicznych przykładów maltretowania dzieci. Później w imię walki z tą patologią wprowadza się urząd rzecznika praw dziecka (co ciekawe, wprowadzony wskutek wymagań unijnych). Dalsza droga to propaganda praw ucznia, a następnie walka z "pierwszym klapsem". Efekt takiego planu wychowawczego to pozbawiony jasnych kryteriów moralnych, nieprzystosowany do życia "dorosły dzieciak". "
- Piewcy "bezstresowej" pataologii - Nasz Dziennik, 3-09-2003 Nr 205 (1701)
źr
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 05, 2003, 12:05:23 am »
AGRESJA W SZKOLE

"Gazeta Wyborcza" i TVN: Uczniowie trzeciej klasy toruńskiego technikum znęcali się nad swym anglistą. Podczas dwóch ostatnich lekcji przed wakacjami nauczyciel był szarpany, poszturchiwany i wulgarnie obrażany..."
Uczniowie dręczyli nauczyciela
Zobacz film zdobyty przez reporterów "Uwagi" (1,6 MB)

"Bezradny nauczyciel i okrutni pastwiący się nad nim uczniowie. Tak wyglądała lekcja w jednym z toruńskich techników. O poczuciu absolutnej bezkarności uczniów świadczy choćby to, że swoje skandaliczne zachowanie utrwalili kamerą video.

W tej sprawie przerażające jest nie tylko okrucieństwo i demoralizacja uczniów. Najgorsze jest to, że upokarzanie bezradnego nauczyciela sprawiało im ogromną przyjemność. Bulwersujące jest również to, że w ten sposób upokarzani byli również inni nauczyciele.
Dlaczego dręczony nauczyciel nie zareagował na skandaliczne zachowanie swoich uczniów? Co się dzieje z polskim systemem szkolnictwa i z polską młodzieżą?"
- AGRESJA W SZKOLE - to trzeba zobaczyć

"Uczniowie trzeciej klasy toruńskiego technikum torturowali podczas lekcji swego anglistę. Przez kilka miesięcy sterroryzowali go tak, że ten bał się poskarżyć komukolwiek. Przerażająca prawda nie wyszłaby na jaw, gdyby młodzi nie zrobili nagrania video. Teraz kuratorium chce usunąć ich ze szkoły. Niewykluczona sprawa w sądzie.."

Zadręczyć nauczyciela. Uczniowie znęcali się nad anglistą - Joanna Bujakiewicz, Marcin Kowalski, caj, pg 04-09-2003
Dla tych, którzy nie widzieli reportażu w TVN "UWAGA"- LINK do zdjęć VHS:
Tutaj możecie ściągnąć i obejrzeć nagranie - kliknij słowo TUTAJ

Lekcja przemocy - spisane z taśmy filmowej - red 04-09-2003 20:55
Gazeta.pl > Edukacja > Szkoła > Informacje oświatowe

zajrzyjcie jeszcze tutaj
www.uwaga.onet.pl

http://www.uwaga.onet.pl/uwaga....ola.wmv
ostatnie źródło inf. jest z ForumBest
Temat postu: TVN-Uwaga! Czyli kiedy kończy się małpa, a zaczyna człowiek?

Wynika z tego, że obawy rodziców o pobyt dzieci specjalnej troski (choc nie tylko) w nowych okolicznościach jakie stwarza szkoła - rozszerza ich wachlarz.

Myślę, że takich tematów nie wolno przemilczeć nikomu z nas.

Anonymous

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 05, 2003, 05:46:20 pm »
znam to miasto, znam tą szkołę,
gnojki poprostu nie mają żadnego szacunku,
tylko pogratulować rodzicom,
bo w końcu się to przeciw nim obróci.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 05, 2003, 05:55:29 pm »
Czytajcie dalej co postanowiło kuratorium:

Kujawsko-pomorski kurator oświaty polecił w piątek zawieszenie całej klasy technikum budowlanego w Toruniu, gdzie - jeszcze przed wakacjami - część z uczniów podczas lekcji znęcała się nad anglistą, a jeden z nich nagrał zajście na wideo.

Za dręczenie nauczyciela cała klasa zawieszona - PAP, d 05-09-2003

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 05, 2003, 06:34:09 pm »
Przyznam że dopiero dziś to przeczytałam i jestem przerażona,
choć zdaję sobię sprawę że tak jest
najbardziej bulwersują mnie wypowiedzi nauczycieli i dyrektorek szkoły,
cytaty z linków podanych przez Sonię

..Była dyrektor szkoły: Ja w to nie wierzę... Kto to filmował?!

Wicedyrektor B: Nieważne kto, ważne, co.

Wychowawca: To musi być reżyserowane. Na moich lekcjach niczego takiego nie było.

Była dyrektor też nie wierzy: Ja ich znam. Grzeczni, aktywni na lekcjach. Inteligentni, świetne pomysły.

Wychowawca: Przygotowali przedstawienie na pożegnanie maturzystów...

Wchodzi obecna dyrektor szkoły. Pyta, co to za film. Gdy dowiaduje się, że sprzed wakacji, gniewa się: - To o co ten hałas? Tamtej szkoły już nie ma! [od 1 września technikum zmieniło nazwę i strukturę - red.]. Nie róbmy z tych uczniów nie wiadomo kogo. I po co to teraz nagłaśniać

Moim zdaniem wszyscy nauczuciele się boją,dodatkowo nie chcą być posądzeni o to że nie radzą sobie z młodzieżą

nawet kuratorium coś wymyśliło:

...- Muszą ponieść konsekwencje. Wyrzucenie ze szkoły jest karą nieuchronną. Nie chodzi oczywiście o spisywanie młodych ludzi na straty. Powinni dostać szansę, ale gdzie indziej. Drzwi tej szkoły muszą być dla nich definitywnie zamknięte....

co to znaczy gdzie indziej,? może do szkoły gdzie chodzą nasze dzieci?- i to ma być kara?
to są dorośli ludzie- powinni odpowiadać jak dorośli, a sprawa nadaje się do prokuratora, przeniesienie ich do innej szkoły spowoduje tylko tyle że następna klasa, albo zastraszona tak jak ta( żeby tylko się nie wychylać- żeby nie wypaść poza margines grupy),będzie zachowywała się dokładnie tak samo
wystarczy tylko jeden prowodyr- i reszta pójdzie za nim jak w dym

w szkołach jest ochrona- może od dziś zacznie bronić nauczycieli przed uczniami?

-w tekście wyczytałam że niektórzy rodzice wcześniej widzieli tą kasetę
- kuratorium zapowiada że przeprowadzi specjalne szkolenia dla nauczycieli jak radzić sobie z "trudną młodzieżą", bo podobno sobie nie radzą
a ja propomuję dodatkowo na koszt kuratorium lekcje karate dla nauczycieli
- a taką młodzież od razu na " Marsa" -bilet w jedną stronę
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Anonymous

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 05, 2003, 09:18:43 pm »
Ulka dlaczego chcesz zaśmiecić Marsa ?
To taka ładna planeta.

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 05, 2003, 09:45:18 pm »
Marcin, widziałam zdjęcia- tam żyją tylko" robale"
dogadają się

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 05, 2003, 10:35:36 pm »
Jak tłumaczą się uczniowie, psycholog i jak to jest w Niemczech w podobnych sytuacjach:

Tylko my jesteśmy winni - mówią uczniowie z Torunia, którzy znęcali się nad nauczycielem (nagranie TOK FM, 00:25 0,34MB)
wszystko w linku Posłuchaj jak tłumaczą się uczniowie - szukaj po prawej stronie podanego linku
Burza po skandalu w toruńskim technikum - Joanna Bujakiewicz, Jarosław Cajsel, Karol Dolecki, Marcin Kowalski, Błażej Stawiarski, pen 05-09-2003

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 06, 2003, 08:26:11 pm »
Jutro o godz 19,40 TVN wyemituje w całości materiały dotyczące znęcania się nad anglistą w Toruniu.

Kilka słów jak przeciwdziałać podobnym zajściom:
PRZEJAWY I FORMY AGRESJI  W SZKOLE  ORAZ SPOSOBY ICH PRZEZWYCIĘŻANIA

Anonymous

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 06, 2003, 10:48:02 pm »
zdaje się że ci chłopcy i dziewczęta są PEŁNOLETNI,
więc powinni być traktowani jak normalni przestepcy.

poza tym, chyba pójdę jutro na tą imprezę.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 07, 2003, 07:12:52 pm »
Dziś ok 19.40 TVN w programie "UWAGA" - poda  c.d. zajść z Torunia.
z relacji TVN o 19,40 wynika, że rodzice wiedzieli, ze o przemocy stosowanej na angliście "milczeli na życzenie Dyrekcji"

- o tym dziś o godz. 21,50 w programie "POD NAPIĘCIEM".

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 07, 2003, 11:59:03 pm »
"Ten film jest na to dowodem. Teraz można mieć tylko nadzieję, że zło, które się wydarzyło zamieni się w dobro. Przestaniemy wreszcie bezrefleksyjnie dopieszczać dzieci, być opiekuńczy i bezstresowi. Może ktoś się w końcu zabierze za odpowiedzialne i świadome wychowanie, może nawet wykaże w tym konsekwencję - stwierdził Nalaskowski.

Według niego, trzeba pamiętać, że z jednakową zaciekłością trzeba tropić i tępić wagary i dewastacje, jak i likwidować oraz eliminować z zawodu ludzi bezradnych. "Już dawno pisałem w swoich książkach, że pedagogika i szkoła to jest zajęcie wyłącznie dla twardzieli" - dodał."
całość zajęcie dla twardzieli - PAP Oświata Polska, z dnia 6-09-2003r

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 08, 2003, 07:49:51 am »
Kolejne doniesienia w tej sprawie z "GW":

"Dręczyli nauczyciela: Dobrze się bawiliśmy"

"Gazeta Wyborcza": Rada pedagogiczna toruńskiego Zespołu Szkół Budowlanych i Elektrycznych ma dziś zdecydować o losie uczniów, którzy znęcali się fizycznie i psychicznie nad swoim nauczycielem angielskiego."

"Dlaczego to zrobiliście? - pyta "Gazeta Wyborcza" uczniów, którzy przez pół roku znęcali się nad nauczycielem. "Nie wiem" - odpowiada Paulina, która w trakcie nagrywania filmu prowokowała nauczyciela, masując mu plecy. Jej klasowy kolega "Budzik" był bardziej rozmowny - "Szczerze? Bo się bardzo dobrze bawiliśmy. Wszyscy, bez wyjątku. To autentycznie nas rozwalało. Skoro nauczyciel sobie daje tak robić, no to jest okej. Jechaliśmy go przez rok. Mieliśmy z tego niezłą brechę " - mówi uczeń."

"Zapytany o reakcję nauczyciela odpowiada - "Gościu wchodził na lekcję i od razu miał łzy w oczach, jak jeszcze stał w drzwiach. Takie były jaja.."

Dręczyli nauczyciela: Dobrze się bawiliśmy

Offline Katanga

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 08, 2003, 08:50:59 pm »
No, proszę :(
Ja na miejscu rodziców tych młodych ludzi, przełożyłabym ich przez kolano i tak wlała w tyłek, żeby przez tydzień nie mogli usiąść.
Ale nie... dziecku trzeba dać szansę... na co szansę, żeby się mógł jeszcze poznęcać nad inną osobą?

A dyrektor szkoły???? Pożal się Boże, pedagog????? Jak się chce być dyrektorem to nie wystarczy grzać stołek, trzeba jeszcze sprawnie zawiadywać placówką.
Czysta paranoja... nie oglądałam filmu, czytałam tylko wypowiedzi tych młodych półgłówków w gazecie .

A tłumaczenie, że pedagog się nie nadaje ( anglista) bo za słaby psychicznie jest dla mnie nie do przyjęcia. To tak, jak mówienie, że kobieta sama sobie jest winna, że stała się ofiarą gwałtu, bo chodziła w krótkiej spódnicy.
Raptem wina jest przerzucana ze sprawcy na ofiarę.
pozdrawiam
Katanga
zastępcza mama Mateusza (14 lat) epi.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 08, 2003, 09:23:49 pm »
Katanga:
Ale nie... dziecku trzeba dać szansę... na co szansę, żeby się mógł jeszcze poznęcać nad inną osobą?

Tylko jakie to dzieci - 18-latki!!!!!
Basiu- a gdyby w takiej klasie były dzieci niepełnosprawne (bo tak tez może się zdarzyć) - o ile bardziej ucierpiałyby ich wrażliwe serduszka.

Śledzę tok wydarzeń w TV i w Necie - szok do potęgi.

Wg mnie to "zmowa milczenia" - tu chyba wszyscy się kogos lub czegoś boją? Jeśli społeczeństwo przemilczy ten incydent - za kilka lat nie wyjdziemy spokojnie na ulice.
A psychika anglisty ucierpi pewnie do końca życia.
To nie może ujść płazem ani tym wyrostkom, ani nauczycielom ani też dyrekcji.
Śmieci muszą zostać oprzątnięte-inaczej będziemy się bać własnego cienia.

Offline Katanga

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 08, 2003, 10:25:04 pm »
Sonia , Ty naprawdę myśłisz, że coś się będzie działo???? Polska szkoła jest chora... za dużo kobiet z dobrymi serduszkami.
Ja nie wiem ,kto to wymyśłił, że dziecko będzie lepiej się rozwijało, jeżeli nie będzie ponosić konsekwencji swoich czynów? I później mamy takich .... nie będę się wyrażać.
To chyba ta cała góra, bo moja koleżanka nauczycielka mówi, że on nie może nawet krzyknąć na ucznia.
Nowowczesna pedagogika...
pozdrawiam
Katanga
zastępcza mama Mateusza (14 lat) epi.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 08, 2003, 10:32:19 pm »
Obie wiemy jedno Katango - oburzenie, emocje - a finał i tak będzie łaskawy.
Właśnie dlatego pozwoliłam sobie na rozpoczęcie tego wątku od art. na czasie:

""Prawa" w atmosferze bezprawia

"Dodatkowo z roku na rok pogarsza się sytuacja w szkołach pod względem dyscypliny. Agresja skierowana do nauczycieli, z jaką mamy dziś do czynienia, nie ma chyba precedensu w historii polskiego szkolnictwa. Codziennością są wyzwiska i obelgi rzucane przez wyrostków pod adresem wychowawców. Totalny brak szacunku i posłuszeństwa nakręcany jest przez niepohamowaną wręcz propagandę tzw. praw ucznia, obecną we wszystkich mediach liberalnych...."

"Najpierw przygotowuje się opinię publiczną poprzez pokazywanie patologicznych przykładów maltretowania dzieci. Później w imię walki z tą patologią wprowadza się urząd rzecznika praw dziecka (co ciekawe, wprowadzony wskutek wymagań unijnych). Dalsza droga to propaganda praw ucznia, a następnie walka z "pierwszym klapsem". Efekt takiego planu wychowawczego to pozbawiony jasnych kryteriów moralnych, nieprzystosowany do życia "dorosły dzieciak"."

Piewcy "bezstresowej" patologii - Mieczysław Ryba,  Nasz Dziennik Środa, 3 września 2003, Nr 205 (1701)
Liberalny model wychowania bezstresowego

Ten artykuł podany przez Nasz Dziennik mówi sam za siebie, ale mnie ogarnia strach -co będzie dalej z młodzieżą- jaka nasza przyszłość Basiu - a naszych dzieci?  :oops:  :roll:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 10, 2003, 01:28:50 am »
Zadręczyć nauczyciela: wiedzieli i czekali
Marcin Kowalski, Toruń 09-09-2003, ostatnia aktualizacja 09-09-2003

"Dyrektorka toruńskiego technikum i wychowawca klasy już w marcu wiedzieli, że uczniowie wulgarnie wyzywają anglistę, dzwonią na jego lekcjach z komórek, siadają nauczycielowi na biurku, mówią do niego: "Zamknij się". Z reakcją postanowili jednak poczekać "do wakacji".

W poniedziałkowym oświadczeniu wydanym po zakończeniu nadzwyczajnej rady pedagogicznej dyrektor szkoły Teresa Błaszkiewicz oświadczyła m.in.:

Stanowczo protestujemy przeciwko przenoszeniu na całą szkołę opinii wywołanej negatywnym zachowaniem grupy uczniów, co jest krzywdzące dla pozostałych (...). Zaprzeczamy, że wiedzieliśmy o tym wypadku, nie mogliśmy więc przed kimkolwiek tego ukrywać, czy zatajać. (...)

Minister nie wierzy szkole

Rano na antenie Programu III PR minister Krystyna Łybacka odniosła się sceptycznie do tych zapewnień:

- Jeżeli w tej klasie działy się te sceny, które oglądaliśmy na tym szokującym filmie, to przecież na korytarzach z tej klasy musiał dochodzić jakiś hałas, wrzawa. Jeżeli okazałoby się, że nauczyciele wydali oświadczenie, które jest nieprawdziwe, to pogrąża ich zupełnie.

Aby wyjaśnić, kto, ile i od kiedy wiedział, minister wysłała wczoraj do Torunia swojego przedstawiciela, który będzie prowadził kontrolę szkoły razem z rzecznikiem dyscyplinarnym kuratorium: - Zrobiłam to, bo mam sygnały, że miejscowa kontrola może nie wykazać wszystkich nieprawidłowości.

Rodzice: dyrekcja nas zbyła

Z naszych ustaleń wynika, że dyrekcja szkoły i wychowawca klasy III b od wielu miesięcy wiedzieli, co się dzieje na lekcjach angielskiego. Dotarliśmy do rodziców uczniów, których nie ma na filmie, bo nie było ich wtedy w klasie.

Matka I: - Oświadczenie wygłoszone przez dyrektorkę to wybielanie własnych grzechów i zganianie winy na dziennikarzy.

Matka II: - Z relacji syna wynikało, że przez cały rok na lekcjach angielskiego działy się niepokojące rzeczy. Jeszcze w ubiegłym roku syn opowiadał, że ten pan nie reaguje, kiedy uczniowie podczas lekcji rozmawiają przez komórkę. No to pół klasy sobie swobodnie rozmawia. Kiedy pan raz zwrócił im uwagę, to kazali mu "się zamknąć". Nie zareagował. Na następnej lekcji ktoś podłożył mu na krzesło kanapkę. Usiadł na niej, klasa miała ubaw. Kiedy syn mi to opowiadał, myślałam, że fantazjuje.

Ojciec: - Syn twierdził, że część klasy odzywa się do anglisty wulgarnie i nie wykonuje żadnych jego poleceń. Pod koniec półrocza powiedział wprost: To nie są lekcje, to jest 45 minut robienia sobie jaj z tego pana. Dłużej nie mogliśmy tego tolerować.

Nasz rozmówca i jeszcze kilkoro rodziców postanowili porozmawiać z wychowawcą klasy Grzegorzem Papińskim.

Matka II: - Temat poruszyliśmy na wywiadówce. Powiedziałam wychowawcy o dzwoniących komórkach, kanapkach na krześle, o odzywkach typu "zamknij się" i o tym, że lekcji angielskiego praktycznie nie ma, a mnie na nich bardzo zależy. Wychowawca nas zbył. Przyznał, że jest problem z anglistą, dodał, że za pół roku sam się rozwiąże. Nauczycielowi wygasa kontrakt i nie zostanie on przedłużony.

Matka I: - Prawdę mówiąc, nie zaskoczył nas ten wychowawca. Wiedzieliśmy, że jest z naszymi dziećmi na "ty". Wołali do niego "Melon", a on to tolerował. Widziałam to sama na kasecie wideo z obozu wędrownego, na którym syn był. Jak zaczęło się drugie półrocze, syn bał się mówić w domu, co się na tych lekcjach dzieje, ale kilka razy coś mu się wymknęło. Przyznał, że niektórzy koledzy siadają angliście na biurko, ciągną go za włosy, przeklinają przy nim swobodnie. Nie ma żadnej reakcji nauczyciela. To już nie były żarty. Postanowiłam porozmawiać z panią dyrektor.

Jak ustaliłem, do rozmowy z Magdaleną Górzyńską, która dziś pełni funkcję wicedyrektora, doszło w marcu podczas zebrania rady rodziców. Matki z III b powiedziały dyrektorce o lekcjach angielskiego.

Matka II: - Mówiliśmy wszystko: o przeklinaniu, o wyzwiskach, o brutalnym traktowaniu, siadaniu na biurku, podkładaniu kanapek, o tym, że lekcje to fikcja. Nie było żadnej reakcji. Pani dyrektor powtórzyła słowa wychowawcy: "Wiem, że sobie nie radzi, latem nie przedłużymy kontraktu, będzie po problemie".

Próbowaliśmy zapytać wczoraj kogokolwiek z dyrekcji o przebieg tamtej rozmowy. Drzwi szkoły są zamknięte dla dziennikarzy, sekretarka nie łączy rozmów, a wychowawca przysłał SMS, w którym wyjaśnił tylko, że dyrekcja zabroniła mu kontaktów z prasą. Taki sam zakaz obowiązuje rodziców, dlatego nasi rozmówcy proszą o anonimowość.

Ojciec-komisarz: nic nie zrobią

Wczoraj toruńska prokuratura rejonowa przejęła sprawę od policji. Jak się dowiedzieliśmy, ojcem jednego z uczniów, którzy znęcali się nad nauczycielem, jest oficer komendy miejskiej policji. Jego syn był aktywnym uczestnikiem sfilmowanych zajść w klasie i nie wykazał skruchy. To on, myśląc o angliście, uśmiechał się do kamery TVN i mówił: - Jechaliśmy go cały rok! Wyraził nawet zgodę na podanie przez stacje swoich personaliów.

Rzecznik toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka potwierdza: - Wiemy, że ojcem jednego z uczniów jest oficer policji, i przyznaję, że miało to znaczenie przy przejmowaniu przez nas sprawy.

Dwie z matek zdradziły nam, że podczas czwartkowego zebrania rodziców, na którym oglądano film, ojciec-komisarz wstał po projekcji i powiedział, że jego zdaniem "nic nikomu nie zrobią", bo "na jego oko" prawo nie zostało tu złamane. Potem dał innym rodzicom i uczniom swój numer telefonu, dodając przy tym, by się z nim kontaktowali, "jakby były kłopoty".

Wczoraj dodzwoniliśmy się do komisarza. Gdy przedstawiliśmy mu relację matek, ten stwierdził krótko: - Nie udzielam wywiadów.

- Ale dał pan swój telefon tym uczniom?

- Nic nie będę mówił.

Z naszych informacji wynika, że już w przyszłym tygodniu prokuratura postawi uczniom zarzuty."
http://www1.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,1664026.html

całóść reportazy o tym http://www2.gazeta.pl/edukacja/1,27095,1655725.html

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
W Opolu też dręczyli nauczycielkę
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 12, 2003, 12:06:27 pm »
Czyżby nie wyciągnięto wnioskow z Torunia?

można się obawiać, że ruszy lawina takich zachowań - kolejnym przykładem jest Opole.:

"Uczniowie z pierwszej klasy Liceum Ekonomicznego w Opolu zelżyli w środę na lekcji początkującą nauczycielkę chemii. Zabrali jej dziennik, uniemożliwili prowadzenie lekcji. Dyrektorka szkoły zareagowała natychmiast i stanowczo: w czwartek całą klasę zawiesiła w prawach ucznia."

W Opolu też dręczyli nauczycielkę

w Koszalinie 2 nauczycieli molestowało uczennice....

O cudowne dzieci trudno w warunkach wolności, demokracji...

Do niedawna uczeń znosił potulnie tyranię nauczyciela. Dziś odkrywa, że pedagog wcale nie jest taki silny. Że można go zastraszyć i wygrać...

Drań w ławce - Marcin Ogdowski, Współpraca Edyta Gietka, Karolina Monkiewicz-Święcicka, Tomasz Sygut

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 18, 2003, 11:55:17 am »
Toruńska budowlanka, w której uczniowie sterroryzowali nauczyciela, to nie przypadek. To młoda Polska właśnie. - SPOŁECZEŃSTWO Newsweek numer 38/03,  strona 78

Wściekli nastoletni - Violetta Ozminkowski vozminkowski@newsweek.pl
Współpraca: Milena Rachid Chehab, Magdalena Moskal, Tomasz Maćkowiak

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 20, 2003, 10:53:38 am »
Plucie w nauczyciela plasteliną, wygrażanie mu pięściami, demolowanie klasowych mebli - to wszystko przeżył młody fizyk w jednym z poznańskich gimnazjów. Dyrekcja szkoły zareagowała natychmiast

W Poznaniu uczniowie też dręczyli nauczycieli - Aleksandra Przybylska, js, Poznań 20-09-2003

Uwaga! Rodzicu, uczniu, nauczycielu! Co robić, by w waszej szkole panowała dobra atmosfera? Jak zapobiegać przemocy i agresji? Jak sobie z nią radzić? - poradnik we wtorkowym "Kujonie Polskim"

i kolejny komentarz w sprawie przemocy w szkołach:

Dwa tygodnie temu "Gazeta" i TVN ujawniły makabryczną lekcję - przez 47 minut uczniowie toruńskiego technikum poniżali i dręczyli nauczyciela angielskiego. I do tego wszystko nagrali na wideo.

Okazało się, że szkoła o pastwieniu się nad nauczycielem wiedziała, ale nie zrobiła nic. Z anglisty trudno było cokolwiek wyciągnąć - bał się stracić pracę. Dyrekcja wolała czekać do wakacji, aż nauczyciel odejdzie. Inni nauczyciele też nie pomogli koledze. "U mnie tak się nie zachowują" - taka była ich reakcja/satysfakcja.

W podobnej sytuacji stanął młody fizyk w poznańskim gimnazjum - grozili mu pięściami, demolowali salę. Ale reakcja była zupełnie inna. Nauczyciel powiedział wprost, że sobie z klasą nie radzi. Dyrektorka nie wybrała świętego spokoju i zajęła się sprawą. Rada pedagogiczna pomogła fizykowi, zamiast ślepo chronić uczniów.

W ostatnich dniach wielu pedagogów i psychologów mówiło mi jedno: jeśli szkoła twierdzi, że przemocy w niej nie ma, to albo jest tak ślepa, że jej nie widzi (przerażające), albo wie i chce ją ukryć (jeszcze gorsze). Szkolne życie właśnie dopisało do tego kolejne lekcje. Szkoła ślepa i zakłamana zawsze w końcu przegra, jak toruńskie technikum. Szkoła mądra i dzielna nie tylko pomoże dręczonemu nauczycielowi, lecz także spróbuje ratować agresywnego ucznia. Jak w Poznaniu.

Lekcja toruńska, lekcja poznańska - komentarz Zbigniewa Pendla - Gazeta.pl > Kraj > Informacje  20-09-2003

Offline SylwiaB

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 20, 2003, 11:26:16 am »
Ręce opadają, znam kilku nauczycieli i czasami włos się jeży, jak opowiadają co dzieje się w ich szkołach (licea i uczelnie wyższe). Brak kultury, "olewanie" wszystkiego. Jeden znajomy przez rok pracował w prywatnej szkole, to co tam się działo to już była paranoja. Dyrekcja tolerowała chamstwo i wulgaryzmy, a jak jedenj ososbie zatrzymał komórkę i kazał przyjść rodzicoma po odbiór, bo małolat sobie dzwonił i SMSował n ajego lekcji, to zaraz potem musiał zwrócić - naciski dyrekcji (żeby uczniowie nie zrezygnowali ze szkoły). Po kilkunastu próbach wprowadzenia dyscypliny i normalnego  oceniania, zrezygnował i przeniósł się do innej szkoły, gdzie system wartości jest zupełnie inny i propaguje się zupełnie inny model wychowania.

Sama byłam w szoku, jak moja córka (poszła do I kl.) po 2 dniu w szkole powiedziała, że jakiś chłopak z 6kl. powiedział do niej : Ty mała co się gapisz, chcesz po ryju? Była zaskoczona, że ktoś może tak się odzywać do innej osoby. Nie mówiąc o traktowaniu młodszych dzieci przez te starsze. Ale niestety winni są rodzice i szkoła propagujący bezstresowe wychowanie (jak to słyszę to warczę;-). Gdzieś przeczytałam, że jak ktoś kocha, to wymaga.

Nie wiem, co musi się stać, żeby zobaczyć, że dziecku trzeba wpoić normy i zasady, żeby mogło i musiało funkcjonować w społeczeństwie. Byłam w tym roku w Niemczech i tam znajoma opowiadała mi, że dzieci i młodzież są "dobrem narodowym", więc nie zwraca im się uwagi (broń Boże obcym dzieciom), nie mówiąc o klapsie. Paranoja.
"O wartości życia rozstrzygają nie czyny, choćby wielkie, ale miłość, choćby mała" kard.Wyszyński
Julia 11l/ZD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 24, 2003, 07:43:58 pm »
Co robić, aby w szkole panowała przyjazna i życzliwa atmosfera? Jak
zapobiegać agresji między nauczycielami i uczniami? Jak zauważać pierwsze jej symptomy i reagować na nie? Jak się zachować, gdy w szkole zdarzą się akty przemocy? I jak wówczas uzdrowić szkolne relacje?

Nasz tekst adresujemy głównie do nauczycieli i rodziców, choć uczniowie też znajdą rady dla siebie.

Kiedy szkoła boli część pierwsza: dręczony nauczyciel - Zbigniew Pendel 22-09-2003 Gazeta.pl > Edukacja > Szkoła > Informacje oświatowe

Offline Mawe

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 25, 2003, 05:13:41 pm »
Jestem nauczycielem z kilkunastoletnim stażem pracy. Pracuję w szkole średniej. Niestety z roku na rok coraz trudniej się pracuje. Młodzież jest coraz bardziej rozpuszczona, a my nie mamy właściwie żadnych możliwości reagowania. Krzyczeć nie wolno, bo to niepedagogiczne, a po co wpisywać uwagę jak rodzic i tak na nią nie reaguje.
Nie mam kłopotów z młodzieżą choć zdarza mi się czasami krzyknąć na ucznia. Jednego nigdy nie robię - nie ubliżam uczniowi. Ponadto staram się zwracać do nich po imieniu a nie po nazwisku, bo zauważyłam, że tak jest lepiej. Bywają nieznośne klasy, gdzie bardzo ciężko się uczy, ale całe grono pedagogiczne stara się zmienić ich postępowanie.
Być może jest nam lepiej, bo mieszkam w małym miasteczku, a część uczniów dojeżdża z małych wiosek. Tam rodzic ma autorytet i nauczyciel jeszcze też. Miałam kilku rodziców, którzy wprost powiedzieli mi, że jeżeli ich syn coś przeskrobie to mam mu przylać a oni jeszcze poprawią. Na nic zdały się moje tłumaczenia, że nie wolno mi tego zrobić, bo mogę stracić nie tylko pracę ale i być pozbawiona mozliwości wykonywania zawodu.
Bardzo lubię uczyć choć ostatnio zastanawiam się coraz częściej nad słowami mojej mamy (również nauczycielki), która odradzała mi taki zawód.
Pozdrawiam Ewa i 4 muszkieterów

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 25, 2003, 06:01:43 pm »
Pracowałam w szkole prawie 10 lat, dzieciaki były wspaniała, może dlatego że to klasy 1-3 szk.podst.
choć miałam chłopca który kradł poza szkoła i to tak namiętnie i tak fachowo że aż strach
i jednego rodzica -tatę który stwierdził
..Pani ma wychować i nauczyć moje dziecko, ja po szkole chcę mieć czas dla siebie i dziecka na rozrywkę- pani za to płacą...
ale miło wspominam ten czas

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 26, 2003, 12:27:01 am »
Nauczyciel-hultaj

Kto straszy w polskiej szkole

Z każdą wiadomością napływającą z toruńskiego technikum staje się coraz jaśniejsze, że bohaterami opisywanych wydarzeń nie są ani młodociani przestępcy, ani ich ofiara. W centrum uwagi znajdują się obojętni świadkowie, których można posądzić o współuczestnictwo w zadawanym angliście gwałcie.

Nauczyciel-hultaj - Aleksander Pawlicki, Tygodnik Powszechny 2003-09-21

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 26, 2003, 12:30:29 am »
Uprawiał seks z uczennicą, ale jest niewinny

Sąd Rejonowy w Jaworze uznał, że wychowawca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaworze na Dolnym Śląsku miał kontakty seksualne z jedną z uczennic, ale ze względów proceduralnych uniewinnił mężczyznę.

"Śledztwo w tej sprawie ujawniło też inne przestępstwa, których dopuścili się inni pracownicy placówki. Ze sprawy wyłączono m.in. materiały dotyczące znęcania się nad kilkoma dziewczynkami z ośrodka. O psychiczne znęcanie się oraz m.in. bicie pięściami po głowie i plecach jaworska prokuratura oskarżyła innego wychowawcę, 39-letniego Janusza S., oraz jedną z nauczycielek"

Uprawiał seks z uczennicą, ale jest niewinny - PAP, jkl /2003-09-25

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Nauczyciel-hultaj. Kto straszy w polskiej szkole
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 26, 2003, 08:47:17 am »
Nauczyciel-hultaj. Kto straszy w polskiej szkole

"Z każdą wiadomością napływającą z toruńskiego technikum staje się coraz jaśniejsze, że bohaterami opisywanych wydarzeń nie są ani młodociani przestępcy, ani ich ofiara. W centrum uwagi znajdują się obojętni świadkowie, których można posądzić o współuczestnictwo w zadawanym angliście gwałcie..."
Nauczyciel-hultaj - Aleksander Pawlicki, Tygodnik Powszechny 2003-09-21

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Nauczycielka z XVI LO w Szczecinie nie dała się zastraszyć
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 26, 2003, 09:35:22 pm »
Licealista grozi swojej polonistce przez internet. Policja jest na jego tropie. W szkole szok

- Przyszłam po lekcjach do domu. Po godz. 16 dostałam przez Gadu-Gadu. Od razu domyśliłam się, z której to klasy, bo akurat wstawiłam tam kilka jedynek, a na poprawce też się nie popisali - opowiada polonistka z XVI LO Katarzyna Ulatowska.

Uchodzi za wymagającą nauczycielkę. Wcześniej na bloku, w którym mieszka, ktoś napisał jej nazwisko z dodatkiem "kurwa". Innym razem podobny napis pojawił się na domofonie. Ale takie pogróżki dostała po raz pierwszy.

Treść wiadomości z Gadu-Gadu: "Ty kurwo jeszcze raz mi jedynke wstaw albo komuś z klasy to ci dziwko leb rozjebie wjazd na chate i ci rodzine zajebie więc się bój ty pierdolone szmato" [pisownia oryginalna - red.].

Nauczycielka sprawdziła w internecie numer identyfikacyjny nadawcy. Znalazła imię i nazwisko. To był jej uczeń. - Ma już trzy jedynki - mówi.

http://www1.gazeta.pl/kraj/1,34309,1690839.html

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 30, 2003, 03:56:23 pm »
Przedstawiono zarzuty trzem uczniom toruńskiego technikum

Trzem uczniom toruńskiego technikum budowlanego przedstawiono zarzuty znęcania się nad nauczycielem języka angielskiego. Grozi im kara do trzech lat więzienia.
"Czynności prowadzone przez nas w tej sprawie potrwają jeszcze do końca tygodnia i do tego czasu także inne osoby podejrzewane o znęcanie się nad nauczycielem mogą spodziewać się przedstawienia zarzutów" - poinformowała prokurator Judyta Głowacka.

Uczniowie technikum znęcali się nad swoim anglistą podczas lekcji w maju, ale sprawa wyszła na jaw dopiero kilka tygodni temu po wyemitowaniu w telewizji filmu, jaki nakręcono podczas lekcji."

http://dziennik.pap.com.pl/index.html?dzial=POL&poddzial=POL-PRZ&id_depeszy=12877233
z 2003-09-30 12:20 PAP

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Gdy szkoła boli (część II). Dręczony uczeń
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 30, 2003, 04:27:46 pm »
Oto druga część naszego poradnika - podpowiadamy, co robić, kiedy to uczeń staje się ofiarą przemocy ze strony nauczyciela i kolegów.

Zdajemy sobie sprawę, że na szkolne konflikty nie ma prostej recepty. Zebrane przez nas rady specjalistów mogą pomóc, ale to wy, nauczyciele i rodzice, musicie ostatecznie zdecydować, jak rozwiązać konkretny problem.

http://www2.gazeta.pl/edukacja/1,27095,1695788.html

Offline SylwiaB

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 03, 2003, 09:17:06 am »
Na onecie jest kolejna wiadomość w sprawie szkoły z Torunia:

http://info.onet.pl/808287,11,item.html
"O wartości życia rozstrzygają nie czyny, choćby wielkie, ale miłość, choćby mała" kard.Wyszyński
Julia 11l/ZD

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 03, 2003, 09:35:14 am »
Może jakaś sprawiedliwość znajdzie miejsce w tym wszystkim.
Uczniowie nie mogą czuć się bezkarni, a nauczyciele muszą także wychowywać.
Inaczej strach będzie posłać nasze dzieci do szkół

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Bezwstydni i bezradni
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 03, 2003, 09:39:15 am »
Sami jesteśmy odpowiedzialni za swoją bezradność. Nie dziwmy się więc, gdy młodociani bandyci z satysfakcją opowiadają przed kamerami o swoich wyczynach

W zakończeniu "Władcy much" Williama Goldinga, kiedy dziecięca zabawa doprowadziła do zbrodni, mały Ralf zapłakał nad "kresem niewinności i ciemnotą ludzkich serc". O mrocznej stronie natury człowieka napisano całe tomy. O tym, że dzieci potrafią być okrutne, wiadomo. Ale to, że potrafią szczycić się własną podłością, afiszować z sadyzmem i popisywać przemocą, jest pewną nowością.

Dziś nie wystarczy skopać w bramie przechodnia, wyrwać torebkę staruszce czy wsadzić nauczycielowi na głowę kubeł na śmieci. Trzeba to upublicznić. Wtedy dopiero można mieć prawdziwą przyjemność, jak to powiedział jeden z uczniów toruńskiego technikum - "niezłą brechę". Kiedy on i jego koledzy sięgnęli po kamerę, żeby zarejestrować swoje ekscesy, ujawnili groźną społeczną chorobę - chorobę bezwstydu.

http://www1.gazeta.pl/kraj/1,34314,1700887.html

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
MŁODZIEŻ I SPOŁECZEŃSTWO
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 04, 2003, 12:22:48 pm »
Młodzież i dorośli z toruńskiego technikum są bliźniaczo podobni do nas, zachowują się zgodnie z normami i wzorcami, które my, dorośli, na co dzień prezentujemy.

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/plus_minus_031004/plus_minus_a_6.html

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 05, 2003, 01:30:58 am »
Czy koszmarem wychowania i edukacji tylko przemoc jak w Toruniu?

"Zamknęłam córkę w klatce dla jej dobra" - PAP, JP /2003-09-25

Możecie ściągnąć dziś nagranie filmowe ( w avi - ok3MB) na Onet.pl
http://info.onet.pl
Nagranie dnia
Dziecko trzymane w klatce

(TVN24, MD/2003-09-25)
INFO_20030925_03.avi
http://info.onet.pl/207

koszmar XXI wieku

także "Polityka" poświęca miejsce temu tematowi:

Rodzinne tragedie słychać przez ściany miejskich bloków i w sąsiedzkich plotkach. Gdyby sąsiedzi nie byli obojętni, gdyby mieli kogo alarmować, być może uniknęlibyśmy szokujących odkryć: martwych noworodków w beczkach, dziecka więzionego w klatce.

Krzyk zza ściany - Fragmenty artykułu, MARCIN KOŁODZIEJCZYK, Polityka nr NUMER 40/2003 (2421)

także
Dziecko w Sądzie

II Międzynarodowa Konferencja - Stop Przemocy w szkole i na ulicy odbędzie się w Warszawie 24-26 listopada 2003r., Hotel Gromada, ul. 17 stycznia 32.
II Międzynarodowa Konferencja - Stop Przemocy w szkole i na ulicy

także tutaj w formacie pdf

W dniach 24-26 XI.2003r w Hotelu Gromada, Warszawa - odbędzie się
II Międzynarodowa Konferencja  "Stop Przemocy w szkole i na ulicy"

Program "Stop przemocy"

(wymagany Adobe Acrobat, mat. w formacie .pdf)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Większość kuratorów ustaliła numery infolinii o przemocy w s
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 06, 2003, 10:58:28 am »
Zdobyliśmy listę ustalonych przez kuratorów numerów infolinii, na które będzie można zgłaszać wypadki przemocy w szkołach. W czterech województwach kuratorzy jeszcze nie stworzyli takich infolinii.
czytaj dalej &

http://www1.gazeta.pl/kraj/1,34308,1708025.html#dalej

Offline SylwiaB

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 06, 2003, 11:57:26 pm »
W "Polityce" artykuł "Debil walczy z katem" nt. przemocy w szkole:

Dla wielu nauczycieli uczniowie to „totalni debile”, dla młodzieży ich opiekunowie to często „kaci” i „oprawcy”. Jak świat światem uczniowie i ich wychowawcy stali po dwóch stronach barykady. Dzisiejsza szkoła przypomina jednak kocioł, w którym gotują się współczesne polskie konflikty i frustracje.

Debil walczy z katem. Skąd się bierze przemoc w szkole - MARIUSZ CZUBAJ, Polityka Nr 40/2003 (2421)
Julia 11l/ZD

Offline SylwiaB

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 07, 2003, 09:55:12 am »
W GW artykuł "Skończyli przesłuchiwać uczniów toruńskiej budowlanki" :
http://www1.gazeta.pl/kraj/1,34308,1709036.html

Pytanie co dalej, bo wiadomo jaka jest sytuacja w naszym sądownictwie. Za dużo poważniejsze przestępstwa kara była śmiesznie nieadekwatna. Tutaj pewnie znaczenie będzie miał wiek, niekaralność, dobra opinia itp. i w końcu skończy się na niczym, a ci młodzi ludzie będą święcie przekonani o słuszności i bezkarności takich zachowań.
Julia 11l/ZD

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Uczeń pobił nauczycielkę
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 09, 2003, 05:04:51 pm »
Szesnastoletni uczeń gimnazjum w Piwodzie koło Jarosławia zaatakował na lekcji wf 36-letnią nauczycielkę.

http://www1.gazeta.pl/kraj/1,34309,1714404.html#dalej

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 14, 2003, 12:51:42 am »
Jakie propozycja wyjścia z kryzysu agrsji w szkołach można przeczytć w Kwartalniku "Wychowawca" nr 3/2003

"We współczesnej rzeczywistości obserwuje się wzrost sytuacji stresogennych: rozwód rodziców, bezrobocie, problemy finansowe, brak czasu dla dzieci. Te czynniki mogą również sprzyjać uruchomieniu zachowań agresywnych.

Wielu rodziców i nauczycieli dopatruje się zjawisk przemocy w wyniku kontaktów dzieci z mediami - głównym kreatorem agresji ..."

Agresja w szkole - "Wychowawca" Nr 03/2003

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 14, 2003, 11:24:48 am »
Przykrym faktem jest , że taka wiadomość ukazała się akurat w Dniu Nauczyciela !!!!!

Dzień Nauczyciela: Wolą kopertę

"Dziennik Łódzki": Bilety na "Starą baśń" dostali z okazji Dnia Nauczyciela pedagodzy z gimnazjum nr 2 w Sieradzu. Na seans muszą jednak dojechać do łódzkiego kina za własne pieniądze.

Zauważa on, że w większości szkół w regionie dzisiejsze święto nauczyciele uczczą poczęstunkiem, za który... sami zapłacili. W łódzkiej Szkole Podstawowej nr 37 najlepsi pedagodzy otrzymają dyplomy uznania. To, oczywiście, cieszy, ale wolelibyśmy dyplom z załącznikiem w postaci koperty - mówi gazecie nauczycielka z łódzkiego gimnazjum, zastrzegając anonimowość.

W poprzednich latach wielu pedagogów dostawało w Dniu Nauczyciela nagrody pieniężne, średnio po 300-500 zł. W tym roku otrzymają je, i to okrojone, tylko nieliczni. Np. dyrekcja SP nr 17 w Skierniewicach obdaruje zaledwie 17 spośród 80 nauczycieli 1200-złotowymi premiami, ale brutto - odnotowuje "DŁ".
Dzień Nauczyciela: Wolą kopertę - PAP, mat Onet.pl Wiadomości z 2003-10-14

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 14, 2003, 06:12:43 pm »
Niektórzy nauczyciela dostali nagrody i jeszcze pstrąga faszerowanego

http://www1.gazeta.pl/kraj/1,34309,1721048.html

to chyba zależy od zasobności gminy i od mądrego
podziału środków

Offline wychowawca

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 14, 2003, 06:51:06 pm »
Wiecie co mnie wkurza!? Tytuł tej wiadomości! "Dzień Nauczyciela: Wolą kopertę". To wg mnie sugestia , że nauczyciele wolą łapówki! Wprawdzie w treści wiadomości jest mowa o nagrodach, ale sam tytuł robi wredny klimat wokół szkoły , nauczycieli... A potem jest alarm, że młodzież jest taka czy siaka, że nie darzy szacunkiem, że w szkole dochodzi do ataków na pedagogów...Taki tytuł w Dniu Nauczyciela też odbieram jako atak...i to ze strony mediów, które przecież są opiniotwórcze...!
..chcę czas swój wyzyskać...

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 16, 2003, 05:34:35 pm »
Zgadzam się z Wychowawcą, tytuł nie jest zbyt udany
a sam Dzień Nauczyciela- no cóż, bardzo miłe święto
kwiatki, uśmiechnięte buźki dzieciaków, ale nagrody?
no cóż- tak się przyzwyczailiśmy że jak Dzień Nauczyciela to nagrody, jak Dzień Górnika to Barbórka, trzynasta i czternasta pensja itd..
a mnie się wydaje że za pracę każdy dostaje pensję
a jeżeli robi coś więcej, bo mu sie chce pracować lepiej,mądrzej- to wtedy można oczekiwac nagrody

a teraz gdy w oświacie mizerota finansowa, w górnictwie- sami wiecie -a ludziom tak trudno
rozstać się z dawnymi przywilejami

sama pamiętam z czasów pracy w szkole jak dyrektorka dostala pewną pulę pieniędzy na dodatki motywacyjne
zaczęła dzielić według własnego uznania i były straszne zgrzyty, dlaczego ktoś dostał,a ktoś nie, albo jeden n-l więcej a drugi mniej
i po głosowaniu na radzie pedagogicznej okazało się żę większość chce po równo- i było po równo
i co to za motywacja do lepszej pracy jak i tak każdy dostał czy mu się chciało trochę lepiej czy nie?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 20, 2003, 01:16:35 pm »
Czy to możliwe?

Więcej mężczyzn w szkole to mniej agresji wśród uczniów.

Nauczyciel angielskiego z toruńskiego technikum sprowokował agresję uczniów m.in. dlatego, że zachowywał się wobec nich, jak przeciętna kobieta. Poziom agresji jest najwyższy w tych szkołach, gdzie w zawodzie nauczyciela pracuje najwięcej kobiet. Tam, gdzie wśród nauczycieli istnieje względna równowaga płci, problem szczególnie agresywnych uczniów praktycznie nie istnieje - wynika z badań Instytutu Dziecka Uniwersytetu Minnesoty.

Pełny tekst w najnowszym 1091 numerze "Wprost", w sprzedaży od poniedziałku 20 października.

Toksyczne nauczycielki - Piotr Krzyżanowski ,Tygodnik "Wprost", Nr 1091 (26-X-2003 2003)

oraz
Toksyczne nauczycielki - Piotr Krzyżanowski, Wp.pl/Wiadomości

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Uwaga na pedofilów
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 20, 2003, 01:19:58 pm »
Uwaga na pedofilów - SylwiaB zebrała informacje na ten temat w wątku:
Pedofil zastawia sieci

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 21, 2003, 05:31:12 pm »
O kolejnej formie przemocy - świadczy aktualny artykuł:
Na rynku narkotyków pojawił się nowy groźny specyfik o nazwie GHB.

W śląskich dyskotekach i pubach pojawił się nowy, bardzo groźny narkotyk - GHB. 18-latka z Jaworzna, której podstępnie podano w pubie narkotyk, straciła świadomość i pamięć. Po dwóch dniach ocknęła się w... Mysłowicach. Badania wykazały, że została zgwałcona. Nie jest to jedyna ofiara "koktajlu gwałtu". Podobne przypadki policja zanotowała w Katowicach i w Chorzowie. Poszkodowani niewiele mogą pomóc policji - niczego nie pamiętają. Nic dziwnego, otarli się o śmierć.

Koktajl gwałtu- Marcin Twaróg Trybuna Śląska

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 26, 2003, 10:48:34 am »
Przemoc wywodzi się też z domu - przeczytajcie:

Nie bij - rozmawiała: Ewa Siedlecka, Gazeta.pl - Kobieta - Psychologia - Wychowanie

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 26, 2003, 11:21:00 am »
Chciałam na chwile wrócic do sprawy narkotyków,
do tego co tu wkleiła powyżej Sonia i do bulwersującej wiele osób sprawnych

http://forum.darzycia.pl/topic,1508

myślę że chlopak-student w tym przypadku jest oskarżony o to że to przy nim dziewczyna niepełnoletnia wzięła narkotyki
taka chyba jest linia oskarżenia jej ojca
wcale nie zamierzam bronić chłopaka, ale i w tej sprawie i w sprawie która ukazała Sonia az nadto widać że
młodziez wie że bierze, chce brać, tylko nie wie jak to działa
bardzo rzadko jest to przymus czy niewiedza
a takie tłumaczenie
-byłam na dyskotece, czegoś mi dosypali,, coś mi dali
to chyba potem dla rodziców,policji i prasy

w moim bloku mieszka chlopak który handluje narkotykani,wczesniej robił to jego starszy kolega ale teraz jest na odwyku, więc młodszy przejął interes, wszyscy wiedzą i policja wie bo mieszkańcy zgłaszali i ..nic

-policja jakaś mało skuteczna, zresztą to trzeba udowodnic, złapac za rękę-trzeba chcieć zająć się ta sprawa,
często widzę młodych ludzi którzy na niego czekają żeby kupić
to się wszystko odbywa grzecznie, kulturalnie
czasami popalaja na klatce,ale raczej jest spokojnie

i co ja mam w takiej sytuacji zrobić?
mam prawic im moralitety?
dzieci nie róbcie tego?
a te dzieci maja rodziców, wracaja po szkole po dyskotece do domu i rodzice tego nie widza?, nie czują że dziecko, palilo, przypalało, ćpało, piło alkohol?
w szkole mojej córki były narkotyki, chlopak w jej klasie sprzedawał
zamknęli szkołę, wprowadzili ochraniarzy
ale młodzi sami handlowali między soba
w syna szkole też podejrzewam że były, choć to byli O.N. tu było w minimalnym stopniu i nikt nikogo na tym nie przyłapał

tylko od nas rodziców i naszych dzieci zależy czy będa braly czy nie, bo że mogą kupić to pewne, wszędzie można -teraz przywożą na telefon jak jedzenie- dzwonisz i masz

jak słysze że rodzice nie wiedzieli, to az mnie skręca
moim zdanie w 90 % nie chcieli wiedzieć ,albo woleli uważać że ich to nie dotyczy

przypomina się stare przysłowie
". co z oczu, to z serca.."
lepiej nie widzieć

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach