Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Pamiętaj o badaniach, czyli jak uprzedzić chorobę  (Przeczytany 3152 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Pamiętaj o badaniach, czyli jak uprzedzić chorobę
« dnia: Kwiecień 20, 2009, 10:10:34 am »
Pamiętaj o badaniach, czyli jak uprzedzić chorobę
Wojciech Moskal2009-03-25,
 
Jak najwcześniejsze wykrycie atakującej nas choroby to warunek powrotu do zdrowia, a niekiedy nawet ocalenia życia. Dlatego co jakiś czas po prostu musimy sprawdzić stan naszego zdrowia i wykonywać niezbędne badania diagnostyczne.

Wyobraźmy sobie typową polską rodzinę. Dziadek i babcia - obydwoje po 65 lat, ich 38-letnia córka ze swoim 43-letnim mężem i 16-letnia wnuczka. Panie w rodzinie cieszą się na co dzień raczej dobrym zdrowiem, nigdy nie paliły papierosów i nie przesadzały z alkoholem. 38-letnia córka chciałaby natomiast jeszcze raz zajść w ciążę.Panowie z alkoholem też nigdy większych problemów nie mieli, ale też, czy to z okazji uroczystości rodzinnych, czy spotkań z kolegami, za kołnierz nie wylewali. Dziadek od pięciu lat nie pali, ale wcześniej palił przez lat 40. Zięć wciąż wypala pół paczki papierosów dziennie. Obydwaj panowie nie są też specjalnymi fanami aktywnego uprawiania sportu i są raczej otyli.

Jakie badania powinni wykonać sobie członkowie powyższej rodziny?WszyscyOgólne badanie fizykalne


Ogólne badanie fizykalne, podczas którego lekarz nas obejrzy, osłucha i zmierzy ciśnienie, to absolutny standard. Poddawać się mu powinien każdy z nas raz w roku. Cena za ogólne badanie w prywatnym gabinecie to 50-100 zł.Ogólne badanie krwi

Każdy z nas powinien sobie zbadać krew raz do roku. Po 40. roku życia to wręcz nasz obowiązek. Cena prywatnego badania to ok. 30 zł.

Na badanie krwi zgłaszamy się na czczo, a na około pół godziny przed pobraniem krwi powinniśmy też unikać większego wysiłku - niespełnienie tych warunków może zafałszować rzeczywiste wyniki badań.Ogólne badanie moczu
Podobnie jak ogólne badanie fizykalne i krew, badanie moczu to absolutne minimum, o które każdy z nas powinien zadbać raz do roku. Cena w prywatnym ośrodku to ok. 15 zł.

Najlepiej jest wcześniej ustalić z lekarzem, w jaki sposób przygotować się do badań. Mocz najczęściej pobierany jest przy pierwszym porannym skorzystaniu z toalety, z tzw. środkowego strumienia. Czyli siusiamy według schematu: ubikacja, pojemniczek, ubikacja.

Większość laboratoriów wydaje pojemniki do badań na mocz. Jeżeli nie - z pewnością dostaniemy je w aptece.

Pojemnik należy opisać (imię i nazwisko) i w ciągu dwóch godzin dostarczyć do laboratorium.
Źródło: Gazeta Wyborcza


Cały artykuł


http://wyborcza.pl/1,97655,6421137,Pamietaj_o_badaniach__czyli_jak_uprzedzic_chorobe.html?as=1&ias=6&startsz=x
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Pamiętaj o badaniach, czyli jak uprzedzić chorobę
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 23, 2009, 09:05:57 am »
21.04.2009 17:32
Lekarze alarmują ws. badań morfologicznych


Morfologia krwi to podstawowe badanie, które pozwala wykryć białaczkę, jak również wiele innych schorzeń. Niestety, od kiedy morfologia przestała być obowiązkowa dla pracowników, Polacy wykonują ją znacznie rzadziej - alarmowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie
.

Zainaugurowano na niej kampanię informacyjno-edukacyjną "Białaczka - sprawdź, czy nie weszła ci w krew", której organizatorką jest Urszula Jaworska, założycielka fundacji pomagającej chorym na białaczki i inne nowotwory krwi, oraz ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, prowincjał zakonu kamilianów.

Jak przypomniał na konferencji prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant ds. hematologii, białaczki to choroby nowotworowe polegające na tym, że we krwi zwiększa się znacznie liczba krwinek białych. Dotyczą osób w każdym wieku - dzieci, młodzieży, dorosłych, osób starszych. Niektóre z białaczek rozwijają się podstępnie, całymi latami (białaczki przewlekłe), inne (białaczki ostre) rozwijają się szybko - nawet w 3-4 tygodnie.

- Podstawowym badaniem wykrywającym białaczkę jest morfologia krwi. Bez tego nie można rozpoznać tego nowotworu, bo nie daje on specyficznych objawów - powiedział prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Zaznaczył, że morfologię powinno się robić kontrolnie raz do roku, nawet gdy nie podejrzewa się żadnej choroby krwi.

- W 90 proc. badanie to służy wczesnemu wykryciu wielu innych schorzeń, w tym chorób układu oddechowego, pokarmowego, wątroby i nerek. Jest to jedna z lepszych metod oceny ogólnego stanu zdrowia chorego - podkreślił specjalista.

Prof. Jędrzejczak przypomniał, że przed reformą służby zdrowia, gdy dobrze funkcjonowała medycyna pracy, a badania krwi wykonywało się obowiązkowo w ramach badań pracowniczych, w Polsce 20 proc. przypadków białaczek wykrywano w trakcie rutynowej morfologii. Obecnie jest to zaledwie 2 proc. Statystyki wskazują natomiast, że w innych krajach Europy w badaniu tym wykrywa się nawet do 40 proc. wszystkich przypadków białaczek.

W takim rutynowym badaniu krwi białaczkę wykryto w 1994 r. u Urszuli Jaworskiej. "Proces rozwoju nowotworu był już wówczas zaawansowany. Ale ja czułam się świetnie, byłam w doskonałej kondycji fizyczno-psychicznej. Gdyby nie ta morfologia, to nie wiem, kiedy dowiedziałabym się o chorobie" - wspominała Jaworska.

Zdaniem prof. Warzochy, morfologia jest na tyle ważnym narzędziem diagnostycznym dla lekarzy, że nie powinno się tego problemu pozostawiać tylko pacjentom i społeczeństwu. Chodzi o stworzenie takich mechanizmów, by ludzie mieli obowiązek się badać. - Tu ważną rolę może pełnić medycyna pracy. Nie będą to zbyt duże koszty dla pracodawców, bo niektóre z badań na liście obowiązkowych badań pracowniczych są zbędne i można jej zastąpić morfologią - przekonywał hematolog.

W odpowiedzi na apele specjalistów obecny na konferencji wiceminister zdrowia Marek Twardowski obiecał, że wspólnie z ministrem pracy przejrzy listę obowiązkowych badań pracowniczych i postara się zastąpić mniej potrzebne testy morfologią krwi.

Zdaniem wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dr Elżbiety Rabsztyn oraz prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Elżbiety Buczkowskiej, nie rozwiąże to jednak problemu dzieci, młodzieży i studentów. Dlatego - ich zdaniem - obowiązek wykonywania badań podstawowych powinien być regulowany specjalną ustawą.

Buczkowska zaznaczyła, że dzieci ze szkół podstawowych mogłyby być kierowane na morfologię i OB przez pielęgniarki szkolne. Rabsztyn zaapelowała o zwiększenie nakładów na badania podstawowe oraz stworzenie specjalnych statystyk na temat tego, ile dany lekarz POZ zleca takich badań.

Rabsztyn podkreśliła też, że NFZ nie kontroluje w żaden sposób diagnostyki laboratoryjnej, stąd bierze się ogromna dowolność jeśli chodzi o ceny tych usług - od pięciu do kilkuset złotych. Jej zdaniem, badanie morfologiczne, łącznie z badaniem retikulocytów, powinno kosztować 5-10 zł, a badanie z rozmazem manualnym - do 15 zł.

Ks. Arkadiusz Nowak zaapelował do pacjentów o to, by starali się wykonywać regularnie morfologię, nawet na własny koszt. - Te badania nie są tak drogie, by nie było nas na nie stać. Skoro ludzie są w stanie wydawać 6-7 złotych na papierosy, to mogą też wydać na morfologię - powiedział. To się nam zdecydowanie bardziej opłaci niż czekanie do momentu, kiedy będzie już za późno - zaznaczył.

- Zainaugurowana we wtorek kampania ma uświadomić społeczeństwu, że to proste badanie, wymagające tylko jednego ukłucia, może nas uchronić przed ogromnymi następstwami i nieszczęściami - powiedziała Jaworska. Organizatorzy zamierzają m.in. zorganizować bezpłatne badania morfologiczne dla osób, które będą się chciały na nie zgłosić. Planują też edukowanie lekarzy POZ na temat znaczenia morfologii oraz interpretacji jej wyników.

Kampanię wspierają znane osoby ze świata kultury i sztuki oraz z mediów - m.in. Kayah, Grażyna Wolszczak, Robert Moskwa.
http://wiadomosci.onet.pl/1956277,16,lekarze_alarmuja_ws_badan_morfologicznych,item.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach