Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Szkoła specjalna w Chorzowie zlikwidowana  (Przeczytany 1425 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Szkoła specjalna w Chorzowie zlikwidowana
« dnia: Luty 01, 2009, 10:17:46 pm »
Szkoła specjalna w Chorzowie zlikwidowana
Anna Malinowska 2009-01-30
Gazeta katowice

Klamka zapadła! Mimo protestów rodziców i nauczycieli Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Chorzowie przestanie istnieć.

Już dwa lata temu władze Chorzowa twierdziły, że budynek, w którym mieści się szkoła, jest w złym stanie technicznym. Uczniowie mieliby się przenieść do Zespołu Szkół Specjalnych nr 2. Rodzice nie chcieli się na to zgodzić. - Do szkoły uczęszcza wiele dzieci, które cierpią na autyzm. Kto wie, czym jest ta choroba, nigdy by takiej decyzji nie podjął - mówi Alina Kolber, matka 12-letniego Kamila.

- Mojemu synowi pół roku zajęło przyzwyczajenie się do szkoły. Pierwsze miesiące były jak rewolucja. Uczył się nowego miejsca, swojej pani, kolegów, a nawet koloru mebli. Dziecko autystyczne musi mieć bardzo poukładany świat. Nie znosi zmian i nowości - dodaje Adam Kurowski.

- Wszystko musi być na swoim miejscu. Kiedyś w jednej z sal zdjęto firankę. Uczniowie zareagowali agresją, bo dla nich brak tej firanki był znakiem, że coś się strasznie zmieniło - mówi Bogumiła Sikorska, dyrektorka szkoły. Nie rozumie decyzji o likwidacji placówki, bo szkoła dobrze stoi finansowo i nie ma problemu z naborem uczniów. - Zapisujemy już na nowy rok szkolny. Popołudniami prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne. Szkoła to nie tylko placówka edukacyjna, ale prężnie działający ośrodek - zapewnia dyrektorka.

- Rodzice sami robią różne rzeczy. Kupiliśmy np. wykładzinę, nowe oświetlenie, wyremontowaliśmy pracownię i poddasze. Dla naszych dzieci to drugi dom nie tylko z nazwy - podkreśla Kolber.

- Rzadko zdarza się spotkać tak zaangażowane grono rodziców. Żałuję, że ich zdanie i prośby w ogóle nie zostały wzięte pod uwagę - mówi Wiesław Ciężkowski, jeden z nielicznych radnych, którzy głosowali przeciwko likwidacji szkoły.

Marek Kopel, prezydent Chorzowa: - W mieście mamy aż trzy zespoły szkół specjalnych. Jeden trzeba zamknąć ze względów ekonomicznych.

Prezydent nie boi się, że dzieci źle zniosą przeprowadzkę. - Dziecko autystyczne też wraca po wakacjach do szkoły i jest to dla niego nowe przeżycie - kwituje.

Dużo ostrożniejszy jest Mirosław Papiernik, wicedyrektor bytomskiej delegatury kuratorium, która wydała opinię w sprawie. - Trudno powiedzieć, czy taka przeprowadzka nie zaszkodzi dzieciom. Dużo zależy od nas, dorosłych. Niemniej jednak uważamy, że uczniowie zostaną przeniesieni do dobrej szkoły, więc wydaliśmy dla miasta opinię pozytywną - mówi Papiernik.

W pomoc rodzicom zaangażowany był też Marek Plura, poseł PO, sam niepełnosprawny. - Dla mnie ta sytuacja to porażka samorządności. Miasto nie wykazało żadnych realnych przesłanek, dla których szkoła ma być zlikwidowana. Mam nadzieję, że za jakiś czas nie zobaczę w budynku po niej banku albo też prywatnej szkoły wyższej. Wierzyłem, że kuratorium nie zgodzi się na likwidację placówki, że w końcu posłucha rodziców tych dzieci. Pomyliłem się... To mnie załamało - nie ukrywa Plura.

- Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Odp: Szkoła specjalna w Chorzowie zlikwidowana
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2009, 08:34:00 am »
A jednak władza dopieła swego  ::)  >:(

Mam nadzieję, że za jakiś czas nie zobaczę w budynku po niej banku albo też prywatnej szkoły wyższej
No właśnie  >:(
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

kasiape

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2009, 10:51:05 am »
Basiu tak mi przykro, :-[
napisz co teraz z dziećmi, jak to wszystko zorganizują!

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2009, 12:44:54 pm »
Powstanie 1 szkoła specjalna na obrzeżach miasta a przy okazji pozbędą się połowy etatów dla pedagogów.
Powstaje pytanie kto "wyrówna" emocje dzieciom niepełnosprawnym po zmianie miejsca nauki, nauczycieli, na ile to pogorszy stan zdrowia dzieci (zwłaszcza autystyków), którzy lubią mieć wszystko w jednakowym miejscu.
No cóż żyjemy w czasach karier i ekonomii -Dobro dzieci nie jest brane pod uwagę.

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

• Rozgadany Weteran
    • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2009, 01:09:11 pm »
Straszne to wiecie- takie zmiany kosztem dzieci - nikt się nie zastanawia,że cała rehabilitacja takich dzieci może pójść w przysłowiowy las bo zmiany dla dzieci autystycznych są wręcz nie do pokonania .Niestety nasze społeczeństwo chce być wręcz doskonałe i wszelkie niedoskonałości spychane są na boki,liczy się tylko kasa w tym wszystkim.My też walczyliśmy o naszą szkołę na razie nam się udało ,ale na ile to sama nie wiem - nasze miasto robi wręcz wszystko by zabrać tę szkołę -bo dobry punkt miasta,dobry dojazd i robią wszystko by mieć do tego podstawy- na początek uniwersytet szczeciński zabrał pod budowę domów uniwersyteckich przyszkolne boisko,no ale nie zrażaliśmy się tym bo zaraz obok było boisko i plac zabaw no to na tym boisku obecnie budują teatr lalek.Został nie wielki teren przyszkolny gdzie latem dzieci mogą wychodzić na dwór . >:(
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach