Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Szopka  (Przeczytany 2217 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26482
Szopka
« dnia: Grudzień 21, 2008, 11:35:18 am »
Temat szopek był poruszony,gdzieś się zapodział chwilowo....
W okresie świątecznym,warto z dziećmi się wybrać na podziwianie przedstawień, szopek.Najsłynniejsza śląska szopka prawie gotowa

W panewnickiej bazylice franciszkanów dobiegają końca prace przy budowie tradycyjnej szopki. Choć to jedno z największych w Europie takich przestawień stworzonych we wnętrzu kościoła, franciszkanie podkreślają, że to nie skala się liczy. W szopce chodzi o ewangeliczne przesłanie

Tradycja budowania szopki we wnętrzu katowickiej bazyliki franciszkanów liczy już około stu lat. Co roku przedstawienie trochę się zmienia. Tym razem anioły, jak przystało na chór, zebrały się po jednej stronie stajenki, blisko wodospadu. Po lewej płonie sztuczne ognisko, podobno prawdziwy cud techniki. Ogień na razie jeszcze nie krzepnie. - Trochę poniżej na polanie rosną grzyby, może trochę zbyt dorodne, ale w tę noc działy się przecież cuda. A nad tym wszystkim mamy niebo z gwiazdami ułożonymi tak, jak w tę szczególną noc nad Katowicami - opisuje Paweł Jałowiczor z Jaworzynki - Trzycatka, rzeźbiarz odpowiedzialny za projekt całości. Szopki w Panewnikach buduje od 13 lat.

Ojciec Alan Rusek, proboszcz panewnicki jest zadowolony z nowego żłobka, tym razem utrzymanego w palestyńskim stylu.

 Urozmaicanie szopki ma swój sens. Ktoś przyjdzie nawet z czystej ciekawości, a trafi na śpiewanie kolęd czy eucharystię i skorzysta z duchowego dobra. Taki był cel św. Franciszka, który zapoczątkował tę tradycję - w spektakularny sposób przypomnieć podstawową prawdę, że Pan Jezus narodził się w Betlejem jako człowiek, żeby nas zbawić - podkreśla o. Rusek.

Jak co roku, nowe są też sceny przedstawione na bocznych ołtarzach. Z prawej tradycyjna śląska rodzina pochylona nad Biblią i św. Paweł na tle panewnickiej bazyliki, z lewej szczęśliwy św. Franciszek wracający od papieża z zaakceptowaną regułą zakonu. Franciszkanie świętować będą w 2009 roku 800-lecie istnienia.

Szopka ma 18 metrów wysokości, 32 szerokości i 10 głębokości. Do jej wykonania potrzebne było 120 figur i 2 kilometry kabla. Budowa trwała od końca listopada.

To tylko jedna z trzech panewnickich stajenek. U franciszkanów można też odwiedzić szopkę z ruchomymi figurami i szopkę żywą. Franciszkańskie zoo zamieszkują świnki wietnamskie, kucyki, kaczki, gołębie, bażanty, owce i kozy. - Przedwczoraj dojechała nowa mieszkanka, oślica. Trafiła na dobry moment, bo w tym roku zwierzęta z żywej szopki zajmą specjalnie dla nich zbudowaną chatkę - dodaje o. Alan.

Szopki można podziwiać od świąt do 2 lutego.
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26482
Odp: Szopka
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2008, 01:15:45 pm »
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach