Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: W USA skleili dziecięcy mózg  (Przeczytany 5488 razy)

Lusia

  • Gość
W USA skleili dziecięcy mózg
« dnia: Listopad 22, 2008, 11:29:39 am »
W USA skleili dziecięcy mózg

autor: David Rose "The Times"; tłum. TB; źródło: Polska; 2008-11-21


Brytyjska dziewczynka, która przyszła na świat z niezwykle rzadką wadą wrodzoną, poleciała do Nowego Jorku, by przejść w jednej z tamtejszych klinik bardzo trudny zabieg.

Była to operacja naprawy uszkodzonego mózgu za pomocą superkleju.

17-miesięczna Ella-Grace Honeyman urodziła się z tzw. malformacją żyły Galena, dotykającą zaledwie kilkaset noworodków rocznie. Ta choroba powoduje, że w głównych naczyniach krwionośnych mózgu powstają małe otworki (przetoki). Tętniakowate malformacje sprawiały, że krew uciekała przez przetoki, wywołując niedokrwienie kresomózgowia.

Diagnoza była dla tego maleństwa bezlitosna, bo lekarze dawali Elli-Grace zaledwie kilka miesięcy życia. Ale amerykańscy chirurdzy zatamowali krwawienie, posługując się medycznym odpowiednikiem superkleju.

Rodzice dziewczynki zebrali ponad 100 tys. funtów na ten pionierski i trudny zabieg, który w Wielkiej Brytanii jest bardzo rzadko wykonywany. Córka Laury i Ryana Honeymanów będzie potrzebowała kolejnych operacji, ale jej rokowania są bardzo dobre.

Zespół chirurgów umieścił w żyle pachwinowej zdalnie sterowaną rurkę z klejem, a następnie przesunął ją aż do wielkiej żyły mózgu (inaczej żyły Galena) i zatkał przetoki.

W Wielkiej Brytanii rodzi się średnio pięcioro dzieci rocznie z tym schorzeniem i tylko dwa szpitale - w Londynie przy Great Ormond Street i w Glasgow - potrafią je leczyć.

Rodziców Elli-Grace poinformowano jednak, że szanse ich dziecka na przeżycie będą o wiele większe, jeśli oddadzą je pod opiekę bardziej doświadczonych w tej materii chirurgów amerykańskich. Za oceanem dokonuje się bowiem więcej takich operacji.

- Kiedy dowiedzieliśmy się o chorobie Elli-Grace, byliśmy zdruzgotani - powiedziała 29-letnia Laura Honeyman. - Usłyszeliśmy, że cierpi na niedokrwienie kresomózgowia i bez operacji umrze. Naprawdę myśleliśmy, że stracimy naszą małą. Operacja się udała i teraz Ella-Grace robi to, co powinny robić wszystkie dzieci w jej wieku - goni po całym domu, bawi się i cieszy - opowiada.

Nie wszystkie przetoki zostały usunięte i wiosną Ella- -Grace poleci do Nowego Jorku na kolejną operację.

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach