Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: EDUKACJA dla bezpieczeństwa  (Przeczytany 1548 razy)

Lusia

 • Gość
EDUKACJA dla bezpieczeństwa
« dnia: Listopad 07, 2008, 11:01:05 pm »
Nauczą, jak nie paść ofiarą molestowania

autor: Łukasz Krajewski; źródło: Polska; 2008-11-04

Ministerstwo Edukacji chce, by za rok uczniowie liceum i technikum zamiast instrukcji posługiwania się maską gazową, co to jest pedofilia


Zamiast przysposobienia obronnego edukacja dla bezpieczeństwa.


Jak pisaliśmy we wczorajszym wydaniu "Polski", Ministerstwo Edukacji chce, by za rok uczniowie liceum i technikum zamiast instrukcji posługiwania się maską gazową czy budowy granatu uczyli się m.in., co to jest pedofilia i jak się przed nią chronić. Dziś pomysł ten na naszych łamach oceniają fachowcy.

- Od lat w edukacji najmłodszych mamy lukę. Z jednej strony wkładamy w głowy dzieciom, że mają być grzeczne i słuchać dorosłych, a z drugiej nie chcemy ich straszyć, że nie wszyscy dorośli są dobrzy. Dlatego jak najwcześniej trzeba uczyć dzieci, co to jest molestowanie seksualne, jak dorosły nie powinien go dotykać, a z drugiej strony, jakie ofiara ma prawa, do kogo powinna się zwrócić - uważa psycholog Katarzyna Korpolewska, współautorka książki "Matka z córką. Rozmowy intymne".

Według niej zajęcia powinny bardziej przypominać warsztaty niż wykład. Charakter szczerej rozmowy pomoże młodym ludziom przyjąć drażliwe tematy.- Prowadząca zajęcia osoba nie musi mieć wykształcenia psychologicznego. Powinna mieć jednak dobry kontakt z młodzieżą i jej zaufanie - uważa Korpolewska.

Jakub Śpiewak, prezes fundacji Kidprotect.pl, uważa, że pomysł nie jest najlepszy. - Nie można wszystkiego wrzucać do jednego wora: i pierwszej pomocy, i nauki o tym, jak się zachować w przypadku ataku bombowego, i jak filtrować informacje w mediach, i przestrzegania przed pedofilami. Po pierwsze, nauczyciel przysposobienia obronnego czy przedmiotu, który zastąpi PO, nie może być ekspertem od wszystkiego, a po drugie, w takim natłoku wiedzy poszczególne informacje giną - twierdzi.

Według Śpiewaka wiedzę o pedofilii powinno się przekazywać na wychowaniu seksualnym. O tym, jak uniknąć pedofila w sieci, na edukacji medialnej (której resort edukacji na razie nie planuje jako oddzielnych zajęć). - O seksie powinno się uczyć już przedszkolaki, ale nie pozycji seksualnych, lecz o związku między seksem a miłością, szacunku i tolerancji i czym jest zły dotyk - mówi prezes fundacji Kidprotect.pl.

***


Z Krystyną Domańską, nauczycielką przysposobienia obronnego z V LO w Szczecinie, rozmawia Łukasz Krajewski.

Słyszała Pani o tym, że ze szkół zniknie PO?

Zdenerwowałam się, bo przecież PO wygląda zupełnie inaczej niż 20 lat temu, gdy licealiści uczyli się rzucać granatem. Tak naprawdę zmieni się tylko nazwa, i to popieram. Wiem, co mówię. Uczę tego przedmiotu od 38 lat. Zaczynałam od tematów "Agresywny charakter paktów państw imperialistycznych". Teraz stawiam na pierwszą pomoc, choć i tak brakuje zajęć praktycznych. Cztery godziny na naukę reanimacji to za mało. A wie pan na przykład, co to jest codofix?

Nie.

Elastyczny opatrunek. Przecież człowiek musi wiedzieć, jak sobie opatrzyć przecięty palec.

Co z archaizmów ery zimnej wojny się zachowało?

W pierwszej klasie przewidziane są trzy godziny lekcyjne na naukę o broni: atomowej, chemicznej czy biologicznej. Pytałam uczniów - nie uczą się na fizyce o tym, jakie są skutki działania broni jądrowej, więc nie uważam, by był to temat w programie PO niepotrzebny. Uczę też, jak korzystać z maski przeciwgazowej, ale nie radzę podopiecznym ich wkładać, bo są stare i nie byłoby to higieniczne. Powinni jednak wiedzieć, jak chronić układ oddechowy np. w czasie pożaru. Przyznaję jednak, że zmiany w zajęciach się przydadzą.

Na przykład?

Nauka poruszania się po drodze. Ostatnio przyłapałam kilku uczniów, jak przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Kazałam napisać im wypracowanie o tym, co grozi podczas takiej nieuwagi na ulicy. Okazało się, że nie zdawali sobie sprawy, iż oprócz siebie mogą narazić na niebezpieczeństwo także inne osoby. Tylko jedna godzina w programie poświęcona jest zagrożeniom bezpieczeństwa społecznego. Uczymy się na nich o grupach przestępczych i jak uniknąć przemocy. To należałoby rozwinąć.

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline zija

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 433
  • http://dzieciom.pl\4687
EDUKACJA dla bezpieczeństwa
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 09, 2008, 04:48:16 pm »
uczniowie liceum i technikum będa się uczyć co to pedofilia
moim zdaniem liceum i technikum to o wiele za późno są tam uczniowie powyżej 16-tego roku życia to za późno, młodsze grupy dzieci są bardziej [pedofiliom zagrożone taką edukacja powinno się w prowadzić też w przedszkolach i podstawówkach ,oczywiście w odpowiednie formie dostosowanej do wieku dzieci i powinno się też wprowadzić odpowiednie zajęcia dla rodziców i opiekunów dzieci .
pedofilia to zboczony pociąg seksualny do osób o jeszcze nie wykształconych lub słabo wu\ukształconych cechach płciowych
uczniowie którzy mają 16 i więcej lat maja w większości już wyraźnie wykształcone cechy płóciowe , młodsze dzieci są znacznie bardziej narażone na molestowanie ze strony pedofilii
czy ministerstwo wie co to pedofilia ma.że je też trzeba prze4szkolić?
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

Offline zija

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 433
  • http://dzieciom.pl\4687
EDUKACJA dla bezpieczeństwa
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2008, 04:51:11 pm »
:2gunfire:  :2gunfire:  :2gunfire:  :2gunfire:  :2gunfire:  :2gunfire:  :2gunfire:  :2gunfire:
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach