Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Proteza głosowa - Wrocławski szpital przywraca mowę  (Przeczytany 4451 razy)

Offline sonia

  • User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
  • *******
  • Wiadomości: 25627
    • Dar Życia
Proteza głosowa - Wrocławski szpital przywraca mowę
« dnia: Wrzesień 15, 2008, 12:08:38 pm »
Wrocławski szpital przywraca mowę

Wszczepiona proteza krtani pozwala korzystać z głosu

– Zgadzam się na wycięcie krtani – te słowa nie muszą być ostatnimi, jakie wypowiada pacjent poddający się operacji usunięcia nowotworu tego narządu.

Takich zabiegów przeprowadza się w Polsce ok. 1600 rocznie. Podstawową metodą przywracania zdolności komunikowania się jest wyćwiczenie mowy przełykowej w gardle dolnym. Wymaga ona blisko rocznego treningu i opanowuje ją ok. 40 proc. pacjentów. Ale na co dzień posługuje się nią nie więcej niż 15 proc. Wszczepienie protezy mowy daje niemal stuprocentową gwarancję porozumiewania się głosem.

– Proteza nie jest generatorem dźwięku – tłumaczy dr Krzysztof Wilczyński, kierownik klinicznego oddziału otolaryngologii we wrocławskim Wojskowym Szpitalu Klinicznym, jednym z nielicznych w kraju, gdzie przeprowadza się wszczepienia protez mowy. – Zabieg polega na wytworzeniu przetoki tchawiczo-przełykowej, w którą wszczepia się aparat umożliwiający jednokierunkowy przepływ powietrza z płuc do gardła dolnego.

Sama proteza kosztuje ponad 1000 zł, a wymianę aparatu, konieczną co pół roku, refunduje NFZ. Jej zainstalowanie jest możliwe w dowolnym czasie po zabiegu. A jednak w Polsce wszczepia się najwyżej do 100 protez rocznie. Tymczasem w Europie 80 proc. pacjentów wychodzi po operacjach z protezami mowy.

Skąd tak niski poziom wszczepień w Polsce? – Przytłaczająca większość pacjentów boi się powikłań, bo po wszczepieniu muszą się poddać radioterapii – tłumaczy dr Okła. – A przecież tych komplikacji nie ma. To bardzo bezpieczna i efektywna metoda.

Pierwszą protezę, na początku lat 70. ubiegłego wieku, skonstruował prof. Erwin Mozolewski. – Bylibyśmy pierwsi na świecie, gdyby doceniono ten wynalazek – mówi dr Wilczyński. Proteza głosowa ma jeden mankament natury estetycznej. Nie można uzyskać swej dotychczasowej barwy głosu. Kobiety i mężczyźni mówią niskim, chropowatym głosem.

Rzeczpospolita, Jarosław Kałucki 13-09-2008
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******

berto45

  • Gość
Proteza głosowa - Wrocławski szpital przywraca mowę
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 15, 2008, 04:18:56 pm »
Nie można uzyskać swej dotychczasowej barwy głosu. Kobiety i mężczyźni mówią niskim, chropowatym głosem. ALE MÓWIĄ I to jest duży sukces.BRAWO. :ok:  :ok:  :tekno:  :tekno:

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach