Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Prośba do wszystkich forumowiczów o informację  (Przeczytany 6457 razy)

Offline matkakarolina

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący bywalec
  • **
Prośba do wszystkich forumowiczów o informację
« dnia: Wrzesień 04, 2008, 10:53:54 pm »
Kochani, właśnie postanowiłam zmodyfikować temat swojej pracy podyplomowej.Poprzedni brzmiał "terapia dziecka z zaburzeniami mowy".Niestety, przy opisywaniu metod terapii poczułam się trochę nie na swoim miejscu, nie jestem logopedą i chociaż wiem jak mniej więcej powinna wyglądać terapia, to wolę nie udawać specjalisty.Pomyslałam sobie, że napiszę o tym co wiem z praktyki czyli o realiach opieki logopedycznej w Polsce.Żeby nie mówić tylko o swoim przypadku i nie być przez panią promotor posądzona o malkontenctwo i czarnowidztwo, proszę Was o informację jak wygląca terapia Waszych dzieci.Jak często macie zajęcia (a jakie są realne potrzeby dzieci), w ilu miejscach i czy istnieje między tymi instytucjami jakaś wiymiana informacji.U mnie niestety, głownie ten aspekt rehabilitacji leży i kwiczy.O i jeszcze interesują mnie godziny w jakich ta terapia jest prowadzona.Jeśli pozwolicie podam w bibliografi adres strony z tą dyskusją.Z góry dziękuję.Myślę, że temat może być naprawdę interesujący, szczególnie widziany okiem matki, która wie jak powinno być a jak niestety nie jest...

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2008, 11:37:09 pm »
Kochana co tu dużo mówić, po pierwsze żaden specjalista ani ośrodek nie wychodzi do dziecka ani do matki, to my musimy się wszystkiego wywiedzieć, umówić, zawalczyć o zajęcia, po drugie wszędzie tych zajęć jest za mało, większość naszych dzieci powinna mieć codziennie zajęcia logopedyczne a ma raz na dwa tygodnie. Nie ukrywam, że przez 2 lata oszukiwała i jeździłam do dwóch ośrodków nie przyznając się do tego, żeby dziecko miało więcej zajęć logopedycznych. Logopedzi oczywiście chętnie dodatkowo za 50 zł na godzinę pomogą. Wymiana informacji :) ha ha ha chyba, że potrzebujesz opinii logopedycznej ale też musisz się nachodzić i odczekać swoje - to możesz dokonać sama takiej wymiany informacji. Godziny, generalnie przedpołudniowe, choć w przedszkolu było to akurat w czasie śniadania, co powodowało, że moje dziecko szło głodne a później jadło samo, ale pani logopedzie inaczej nie pasowało.  :evil:
Pozdrawiam
Basia - mama Michałka z ZD lat 15

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 05, 2008, 01:29:37 am »
Nie korzystam z usług logopedów.
Z dzieckiem ćwiczyłam codziennie wiele razy podczas zabaw (wzmacnianie mięśnia okrężnego warg, artykulatorów mowy, oddychania, dmuchania, sprawności manualnej, dmuchania w piórka kolorowe, papierki, puszczanie baniek mydlanych, przenoszenie rurką na wdechu drobiutlkich elementów, ćwiczenmia słuchowe (bajki z e-boków), CD edukacyjne z dźwiękami sy-la-ba-mi itp...)
Tylu ćwiczeń systematycznych a koniecznych do uzyskania mowy czynnej NIE zapewnił mi żaden "specjalista".
Nawet prywatnie dzieci nie są należycie stymulowane. To w szystko jest za drogie i nie za częste. Takie wizyty mogą tylko ogólnie ukierunkowasć matlkę jak ćwiczyć, co ćwiczyć. Dzieci z zaburzeniami rozwojowymi (w tym mowy) wymagają innych realiów: systematyczność, krótko a często w formie zabaw nic na siłę.
Etaty w przedszkoalch i szkołach są znikome (zwykle 1/2 etatu) bo podział subwencji oświatowej jest znikomy na rewalidację, a w wielu placówkach wogóel jej nie ma.

Jak zadbają za młodu o rozwój naszych dzieci- takie będzie przyszłe pokolenie.  :lzy:
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

berto45

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2008, 12:11:33 pm »
ja korzystałem z logopedy bedąc dzieckiem i młodzieńcem,trochę mi to pomogło,ale nie za bardzo dużo,byłem 2.razy w szpitalu w Toruniu,za pierwszym razem bardzo pomogło a za 2.mizernie,ale to wina towarzystwa z pokoju,niezbyt ciekawe i denerwujące było-to były lata 80.A w latach 90 i wczesniej chodziłem do szpitala w Warszawie przy Banacha do logopedy,ten szpital polecam,ale za efekty nie ręczę.

Offline matkakarolina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2008, 10:24:28 am »
Prawdę mówiąc trochę się zawiodłam.Rozumiem, że większość z Was nie chce się denerować  istniejącą sytuacją.Tylko...Nie wiem czy to mój idealizm, bo nie mogę się pogodzić z tym co proponuje się naszym dzieciakom jako terapię.Dlatego między innymi piszę tą pracę.Wiem, że jesteśmy bezsilni, ale jeśli nawet my zaakceptujemy w pełni i pogodzimy się z nim, że jest jak jest  to nic się nie zmieni.Nie każdy ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i sytuację pozwalającą  na domową terapię dziecka.Podziwiam Sonię i jestem pod wrażeniem tego co robi, ale i warunki i osobowość nie pozwalają mi na zostanie w domu.Nie potrafię się pogodzić, że mój syn za rok , kiedy trafi do 1 klasy nie będzie miał zajęć logopedycznych.Nie potrafię się pogodzić, że dziecko, które powinno mieć zajęcia logopedyczne codziennie, po 3 latach walki, próśb i kombinacji ma zajęca w 4 różnych miejscach w ilości co kot napłakał...

berto45

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2008, 10:30:06 am »
to nędza,ze Twój synek ma tak malutko zajęć.(Bo to tylko Polska,głupcze-Tomasz Lis). :lzy:

mamaronja

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 10, 2008, 08:15:46 am »
Najpierw mieliśmy raz na dw tygodnie w OWI, ale Panie tam są po prostu beznadziejne - chyba nie wiedzą za bardzo, co z takimi dziećmi jak moja Zośka , z ogromnymi problemami jedzeniowo-mówionymi, robić... Potem tylko prywatnie. W końcu jeżdżę do neurologopedy do Warszawy - raz na dwa miesiące, ale codziennie ćwiczymy w domu wg wskazówek.

BozenaS

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 11, 2008, 05:57:32 am »
W Stanach logopedzi maja specjalizacje. Jedni zajmuja sie dziecmi ktore maja problemy z mowa ale tez sa specjalisci od jedzenia. Zajmuja sie oni dziecmi ktore maja jakiekolwiek problemy z jedzeniem; nie tylko z powodow anatomicznych ale tez z powodow sensorycznych. Sa to super specjalisci ktorzy maja naprawde duzo doswiadczenia i pomyslow na prace z dzieckiem i pomoc rodzinie.
Bozena

mamaronja

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 11, 2008, 08:09:43 am »
No właśnie... Ja w 3mieście przeszłam 3 logopedów, dopiero p. Ola Łada do której jeździmy do Wa-wy wydaje mi się wiedzieć co robi...

hekate

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 03, 2008, 06:49:45 pm »
Nie wiem czy temat aktualny , ale dopiszę się :)
 Zajęcia logopedyczne mamy co 2 tyg w poradni psychologiczno- pedagogicznej , raz w tyg. w ośrodku rehabilitacyjnym oraz logopeda w przedszkolu. Wszyscy logopedzi się znają i prowadzą jedną wspólną terapię. Prowadzimy jeden wspólny zeszyt logopedyczny ,oprócz tego bardzo dużo materiału do przerobienia w domu. Bo jak wiadomo, logopeda jest od tego aby pokazać rodzicowi na zajęciach co i jak ma wykonywać z dzieckiem w domu. Syn ma 7 lat od lipca tego roku mowa rozwinęła się w tempie błyskawicznym ( po 4 latach zajęć z logopedą ) . Apeluję do wszystkich rodziców o cierpliwość.... nic na siłę. Przestałam się przejmować tym , co to będzie? dlaczego akurat mój synek? .....zdaję sobie sprawę,  że jeszcze długa droga przed nami, bo narazie uczymy się czasowników ( z dobrym skutkiem) , a synek ma już 7 lat :) cieszy mnie w tej chwili to, że każdego dnia pojawia się nowy wyraz , a właściwie jest to już potok słów ( niegramatyczny, ale jest) . Gdy usłyszałam pierwszy raz słowa KOCHAM CIĘ ( 6,5 rż ) to wyobraźcie sobie co czułam. Wniosek jeden: jak najwcześniej do logopedy , jeździć gdzie się da !!!! wciskać się na siłę !!! pracować z dziećmi w domu ( bo logopeda w ciągu 45min. nie zdziała nic) i czekać cierpliwie. Nie poddawać się :) Pozdrawiam wszystkich

efka5

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 03, 2008, 08:13:44 pm »
To i ja się dopiszę. Zajęcia mamy raz na miesiąc w Ośrodku Pomocy Rewalidacyjnej, a i tak jest to w sumie wyproszone. W moim mieście brak neurologopedów, a Ci co są nie chcą pracować z dziećmi poniżej 3 roku życia. Baa, ręka w buzi.... Logopeda to mój największy problem.

aga-tek

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 04, 2008, 05:47:03 pm »
Ja też mam problem z logopedą wcześniej jeździliśmy do logopedy raz na dwa tygodnie teraz mały ma w przedszkolu raz w tygodniu ale dla mnie to jest mało,a w szczególności gdy dziecko jest chore i mu wszystko przepada wizyty w poradni,terapie w przedszkolu no i ciężko jest tak naprawdę znaleźć dobrego logopedę, mającego fajne podejście do dzieci

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 04, 2008, 06:45:45 pm »
Dziećmi z zaburzeniami mowy powinni zajmować nie logopedzi a neurologopedzi.

Logopedia określa sposoby pracy z dzieckiem z zaburzeniami rozwoju mowy. Natomiast neurologopedia jest specjalizacją, dotyczącą pracy z pacjentami z obciążonym wywiadem neurologicznym. Neurologopedia jest specjalizacją, którą można uzyskać dopiero po studiach logopedycznych.

Taką cenioną postacią wśród nich jest p.Łada (neurologopeda).

p.s.
może ktoś podeśle namiary (wiem, że przyjmowała w OWi w Gliwicach,  Katowicach i w W-wie w umówione dni)
Aleksandra Łada
ul. Planetowa 47A
04-830 Warszawa
http://www.ndt-bobath.pl/index.php?pID=1405

Po zajęciach logopedycznych w przedszkolach i w szkołach to raczej nie wierzcie w efekty.
Za krótko, zbyt pobieżnie i za mało aby wywołać mowę czynną.

Mowa to cały zespół:
Warto zapoznać się z metodą dr Castillo-Moralesa (dostępna na Forum)
http://forum.darzycia.pl/topic,96

http://forum.darzycia.pl/topic,4662.htm
http://www.plock.edu.pl/prv/logopeda/profilaktyka/ksztaltowanie/motoryka/motoryka.html

http://www.dmp.am.wroc.pl/artykuly/DMP_2004413537.pdf

Koncepcja Castillo-Moralesa jest całościową neurofizjologiczną terapią stosowaną u dzieci i dorosłych z hipo- i hipertonią mięśniową. Twórca oryginalnej terapii, która została rozwinięta w Centrum Rehabilitacyjnym w Cordobie (Argentyna)

Metoda stosowana najczęściej u dzieci z wadami genetycznymi i neurologicznymi (zespół Downa, mózgowe porażenia dziecięce i inne zaburzenia rozwojowe). Może być wykorzystana również u dorosłych z asymetrią twarzy lub porażeniem nerwu twarzowego. Odpowiednie manipulacje terapeutyczne pozwalają znormalizować napięcie wspomnianych grup mięśniowych i skoordynować proces mowyz oddechem.

Ten sposób, nie tylko znacznie usprawnia funkcje oralne, lecz ma wpływ na poprawę fizjonomii dziecka. Stosowanie metody poprawia funkcjonowanie narządu artykulacyjnego i ułatwia rozwój mowy.

Ważne są punkty neuromotoryuczne twarzy.

http://forum.darzycia.pl/topic,96
Reguluje ona motorykę mięśni ustno- twarzowych oraz integruje kompleks ustno- twarzowy z motoryką całego ciała. Metoda ta polega na oddziaływaniu na mięśnie zaangażowane w procesy mowy (czyli mięśnie oddechowe, mięśnie twarzy, języka, gardła, krtani, i klatki piersiowej) poprzez odpowiednie manipulacje terapeutyczne. Pozwalają one znormalizować napięcie wymienionych grup mięśniowych i skoordynować proces mowy z oddechem. W trakcie tej terapii stosuje się specjalne płytki zaopatrzone w czopy pobudzające język do aktywności. Dzięki temu ulegają wzmocnieniu mięśnie języka i poprawia się symptomatyka otwartych ust, co przeciwdziała wydzielaniu się śliny „wystawianiu” języka, a tym samym zmienia korzystnie fizjonomię dziecka.

http://forum.darzycia.pl/topic,4662.htm
http://www.plock.edu.pl/prv/logopeda/profilaktyka/ksztaltowanie/motoryka/motoryka.html

Offline matkakarolina

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 05, 2008, 10:07:26 pm »
Praca napisana i obroniona.Ale refleksje bardzo smutne.Łatwiej w naszym kraju o rehabilitację ruchową, dzieciaki z zaburzeniami mowy mają ogromne problemy  z fachowo przeprowadzoną terapią.Nie wiem ile jeszcze czasu upłynie, aż ktoś we władzach zrozumie, że neurologopedę na kilka godzin co najmniej powinna mieć każda szkoła z klasami integracyjnymi i każde przedszkole integracyjne.Jesli chodzi o przedszkola to każde powinno mieć logopedę na przynajmniej 0, 5 etatu.Ogólnie dramat, dzieciaki z mutyzmem, afazją czy  lekim uposledzeniem umysłowym a poważna wadą wymowy dostają nauczanie indywidualne.W szkole komunikacja werbalan to podstawa, niemówiące dziecko zostaje zostawione samo sobie.Sama zastanawiam się co robić?????????????Jaka jest szkoła masowa wiem doskonale, szkoła specjalna odpada ze względu na przemoc i zachowania patologiczne (moje dziecko tego nie wytrzyma).Nauczanie indywidualne w liczbie 6 godzin tygodniowo to parodia.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 05, 2008, 10:16:12 pm »
Wielkie brawa "matkarolina"  :tekno:  :ok:  :turn-l:

ad. godzin indyw.nauczania- są one różne w zależnosci od klasy do której należy dziecko.
Moja córka jest w V klasie i zgodnie z Dz.U. ma 8-10 godz. tygodniowo. ( w tym także logopedę i lektorkę od j.ang)  :D

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 06, 2008, 12:01:08 am »
Cytat: "matkakarolina"
Praca napisana i obroniona

Gratulacje matkakarolina  :D  :ok:
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach