Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Neurobik - fitness mózgu  (Przeczytany 5961 razy)

Offline Gaga

  • Administrator
  • Rozgadany Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 26484
Neurobik - fitness mózgu
« dnia: Lipiec 29, 2008, 08:33:58 am »
http://serwisy.gazeta.pl/edukacja/1,87200,5492413,Neurobik___fitnes_mozgu.html
Neurobik - fitness mózgu
Karolina Kotkowska - Edustacja.pl2008-07-25, ostatnia aktualizacja 2008-07-28 11:24

Czy wiesz, że tak samo, jak twoje ciało potrzebuje ruchu, tak samo mózg wymaga ćwiczeń podtrzymujących jego sprawność? Poznaj sposoby na codzienną gimnastykę mózgu!


O ile utrzymanie wysportowanej sylwetki wymaga od nas wytężonego i regularnego wysiłku na siłowni czy basenie, o tyle ćwiczenia modelujące działanie naszego umysłu można wykonywać o każdej porze, w każdym momencie. Nawet podczas mycia naczyń.

Neurobik - jak to działa?Neurobik - termin, który przywędrował do nas z Ameryki oznacza różnego rodzaju ćwiczenia poprawiające kondycję naszego mózgu. Cała filozofia w tym, żeby zerwać z przyzwyczajeniem, które wkrada się w nasze życie niepostrzeżenie i usypia nasz umysł.

Ulepszenie naszej sprawności umysłowej poprzez ćwiczenia jest możliwe dzięki małym cząsteczkom białkowym. Są one zwane neurotrofinami, a znajdują się w komórkach układu nerwowego i unerwionych tkankach naszego ciała. Cząsteczki te zwiększają liczbę połączeń komórkowych i ich moc działania. To sprawia, że jakość przepływu informacji w mózgu jest znacznie lepsza.

Żeby ćwiczyć mózg wcale nie trzeba brać udziału w treningach pamięci, czy specjalistycznych kursach. Wystarczy pamiętać o wykonywaniu prostych ćwiczeń, które pomogą zerwać z rutyną i odświeżyć pracę naszego mózgu.

Poznaj obyczaje człowieka myślącego

Dość rutyny i ćwiczymy!

W walce z rutyną obowiązuje jedna podstawowa zasada: rób wszystko inaczej! Co to oznacza w praktyce? Wprowadź do harmonogramu dnia nowe przyzwyczajenia w miejsce starych. Zaczynałeś dzień od leniwego przeciągania się w łóżku? Teraz rozpocznij go krótką gimnastyką. Najpierw jadłeś śniadanie a potem się myłeś? Zmień kolejność tych czynności.

 Zmień lewo na prawo! Jeśli nosisz zegarek na lewej ręce - przełóż go na prawą. Staraj się odbierać telefon inną ręką niż zwykle.

 Przeorganizuj miejsce pracy. Zmień ustawienie przedmiotów, które trzymasz na biurku. Kalendarz stoi po prawej? Przesuń go na lewo, w jego miejsce postaw wizytownik.

 Podobne zmiany wprowadź w domu. Poprzenoś zawartość szafek. Trzymasz cukierniczkę na blacie? Schowaj ją do szafki, a w jej miejsce postaw słoik z kawą. Zmień ułożenie sztućców w szufladzie.

 Wytycz sobie nowe drogi. Zawsze wracasz ze szkoły przez park? Znajdź inną drogę i otwórz oczy na nowe widoki, nowe twarze.

Oczywiście nie musisz wprowadzać wszystkich zmian od razu. Początkowo Twój mózg będzie działał ospale, według utartych schematów, więc nie denerwuj się kiedy zamiast cukru użyjesz do herbaty soli. Zwróć uwagę, jaka będzie reakcja Twojego umysłu kiedy zaczniesz cos robić inaczej niż dotychczas. Od razu poczujesz różnice, a dotychczas wykonywane rutynowe czynności nabiorą nowego wymiaru.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******

berto45

  • Gość
Neurobik - fitness mózgu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 29, 2008, 08:52:51 am »
:ok:  :ok:  :tekno:  :tekno: SUPER,zacznę ćwiczyć. :ok:

Mulesia

  • Gość
Neurobik - fitness mózgu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2008, 10:18:30 pm »
Części zamienne dla ludzkiego mózgu
Aleksandra Stanisławska 30-07-2008

Naukowcy odkryli w mózgu nowe źródło komórek macierzystych. Być może dzięki nim będzie można leczyć m.in. parkinsona

Każdy z nas w mózgu przechowuje arsenał uśpionych części zamiennych, zdolnych zastąpić niesprawne komórki nerwowe. Odnaleziono je w obszarze, którego dotąd nie podejrzewano o takie możliwości: w warstwie wyściełającej komory mózgu. Odkrycie to publikuje pismo „Neuroscience”.
(...)
Nowym źródłem cennych komórek okazała się warstwa wyściełająca komory mózgu i rdzenia kręgowego. Wcześniej sądzono, że komórki macierzyste w mózgu wytwarzane są wyłącznie w strefie przykomorowej komór bocznych mózgu.

Nowa lokalizacja ma nad nią ogromną przewagę. Fakt, iż komory mózgu są wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym, bardzo ułatwia podawanie leków. W ten sposób wykonywane jest m.in. znieczulenie zewnątrzoponowe. A to oznacza, że ewentualna substancja aktywująca komórki macierzyste mogłaby tą drogą dotrzeć bezpośrednio do celu.

– Możliwe jest aktywowanie wszystkich komórek wyściełających komory mózgu. Stworzenie odpowiedniego aktywatora jest kwestią czasu – twierdzi dr Peter Bryant.

Całość w Rzeczpospolitej http://www.rp.pl/artykul/9138,169401_Czesci_zamienne_dla_ludzkiego_mozgu.html

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach