Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Nasza klasa nie dla Romów  (Przeczytany 1439 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Nasza klasa nie dla Romów
« dnia: Lipiec 29, 2008, 08:21:12 am »
Nasza klasa nie dla Romów

Polskie szkoły pozbywają się romskich dzieci, kierując je do szkół specjalnych - alarmuje "Dziennik". Wystarczyła jedna kontrola w szkole specjalnej w Nowym Sączu, by wykazać, że na 30 uczących się w niej cygańskich dzieci, jedynie troje jest opóźnionych w rozwoju, a reszta przebywa tam z powodu pochodzenia.


Elżbieta Mirga, pełnomocnik wojewody małopolskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych mówi, że często kryterium jest na przykład nieznajomość języka polskiego. Także Maria Łój, jedyny we Wrocławiu nauczyciel wspomagający edukację romską, która referowała problem na spotkaniu w MSWiA mówi, że odsyłanie romskich dzieci do szkół specjalnych to częsty proceder.


Jego scenariusz jest prosty - pisze gazeta. Średnio po pół roku nauki w zerówce romskie dzieci trafiają na badania do poradni psychologiczno-pedagogicznych, gdzie dostają do rozwiązania testy standardowe dla dzieci polskich. Już sam fakt, że polecenia sformułowane są wyłącznie po polsku, często przekracza ich możliwości językowe. To otwiera drogę, by skierować je do szkół specjalnych.

Procedura odbywa się wbrew postanowieniom "Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce", który stanowi wyraźnie, że w pierwszym okresie nauczania dzieci romskie mają być traktowane jako dwujęzyczne i dwukulturowe.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,50316,title,Nasza-klasa-nie-dla-Romow,wid,10199465,wiadomosc_prasa.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Nasza klasa nie dla Romów
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2008, 09:19:29 am »
Hall: Romskie dzieci powinny się uczyć z polskimi, są pieniądze
asz, PAP2008-08-01,

Dzieci romskie powinny się uczyć wspólnie z polskimi w normalnych klasach - powiedziała minister edukacji narodowej Katarzyna Hall w TOK FM. Na ewentualne doskonalenie języka polskiego są, jak zapewniła "przyzwoite pieniądze".


Zdaniem minister edukacji, dzieci romskie powinny od szkół dostać przede wszystkim pomoc w nauce języka polskiego, bo to jest główną barierą w życiu szkolnym. Wsparcie szkoły powinno polegać na wyrównaniu ich poziomu wiedzy tak, aby mogły chodzić do klasy realizującej normalny program.

- Każde dziecko romskie ma dodatkowe dofinansowanie na edukację i z tego dofinansowania mają być zatrudnieni specjalni asystenci romscy, którzy właśnie wyrównaniem mają się zająć. Szkoła dostaje dodatkowe pieniądze i musi odpowiednio zagospodarować je tak, żeby to naprawdę służyło tym dzieciom. To są całkiem przyzwoite pieniądze, tylko one najprawdopodobniej nie do końca na to co trzeba są wydawane w tych złych przypadkach, które są opisywane - mówiła Hall.

Hall odniosła się do artykułu w dzisiejszym "Dzienniku", który opisał przypadek 19-letniej Romki z Wałbrzycha, Celiny Styrkacz. Opowiada ona gazecie, że znalazła się w szkole specjalnej w wieku 9 lat, a cała jej edukacja skończyła się na gimnazjum, natomiast w normalnej szkole była prześladowana przez rówieśników z powodu swojej narodowości. Reakcji ze strony nauczycieli, jak opowiadała uczennica, nie było. "Dziennik" wspomina też o szkole specjalnej w Nowym Sączu, do której chodziło 30 romskich dzieci, z których jedynie troje miało rzeczywiste opóźnienie w rozwoju.

- Mam nadzieję, że opisywane w mediach ostatnio przypadki romskich dzieci nie najlepiej traktowanych przez system edukacji jednak są wyjątkami. (...) Przeanalizowaliśmy sprawę we wszystkich kuratoriach, gdzie tego typu przypadki występują i absolutnie nie będzie tworzenia osobnych klas dla romskich dzieci. Trzeba z tym skończyć - powiedziała.

Dodała, że niekiedy konieczne jest indywidualne lub specjalne nauczanie dla dzieci, które mają bardzo duże zaległości w nauce, zanim będą one w stanie chodzić do klasy realizującej normalny program szkolny. Podkreśliła jednak, że może się tak stać tylko wtedy, jeśli taką opinię wyda poradnia psychologiczno- pedagogiczna.

Nieuzasadnione skierowanie dziecka do edukacji specjalnej jest, jak mówiła minister, niezgodne z prawem.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,5544317,Hall__Romskie_dzieci_powinny_sie_uczyc_z_polskimi_.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach