Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Zanik nerwu wzrokowego  (Przeczytany 11037 razy)

Marzena1979

• Gość
Zanik nerwu wzrokowego
« dnia: Lipiec 15, 2008, 10:05:09 pm »
Zanik nerwu wzrokowego może być jedno- lub obustronny. Objawia się stopniowym ubytkiem wzroku i zblednięciem tarczy nerwu wzrokowego. Przyczyny zaniku nerwu wzrokowego są różnorodne, najważniejsze z nich, to:

ZANIK JEDNOSTRONNY

zamknięcie światła tętnicy środkowej siatkówki lub tętnicy szyjnej,
urazy czaszki,
jaskra,
przebyte zapalenie lub neuropatia nerwu wzrokowego,
ucisk nerwu wzrokowego (guzy, tętniaki, miażdżyca tętnicy szyjnej),
guz nerwu wzrokowego,
choroby kości oczodołu,
zlepne zapalenie pajęczynówki.
ZANIK OBUSTRONNY

miażdżyca
cukrzyca,
zatrucia (m.in. tlenek węgla, alkohol metylowy, ołów, cyjanki, rtęć),
choroby zwyrodnieniowe i metaboliczne (np. choroba Fredreicha, lipidozy),
jaskra,
postępująca znaczna krótkowzroczność,
przebyte zapalenie lub neuropatia nerwu wzrokowego,
kiła (zwłaszcza wiąd rdzenia),
długotrwała tarcza zastoinowa,
zlepne zapalenie pajęczynówki,
dziedziczny zanik nerwu wzrokowego (m.in. choroba Lebera),
niedobór witaminy B12
neuropatia rakowa.
sobota, 05 listopada 2005, liroy34

http://normartmark.blox.pl/2005/11/wpis-2.html

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Marzena1979

• Gość
Zanik nerwu wzrokowego
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2008, 10:21:45 pm »
zanik nerwu wzrokowego
Klasyfikacja narządowa
okulistyka
Narząd zmysłów

Objawy
Zanik nerwu wzrokowego może być całkowity lub częściowy. Całkowity zanik nerwu jest równoznaczny z zanikiem widzenia. W częściowym zaniku utrata wzroku dotyczy części pola widzenia.
Badania dodatkowe
Podstawowe
Badanie ostrości wzroku, badanie dna oka.
Specjalistyczne
Badanie widzenia barw, pole widzenia, badanie reakcji źrenic na światło, badanie w lampie szczelinowej, badanie wzrokowych potencjałów wywołanych.
Opis choroby
Definicja choroby
Jest wynikiem zaniku włókien wzrokowych w nerwie wzrokowym , co powoduje brak możliwości przewodnictwa impulsu nerwowego z siatkówki, a co za tym idzie możliwości odbioru wrażeń wzrokowych przez korę mózgową.
Występowanie
Zanik nerwu wzrokowego może być następstwem zmian naczyniowych np. zaburzeń w ukrwieniu nerwu wzrokowego, niedrożności tętnicy i żyły środkowej siatkówki, tarczy zastoinowej, zmian zwyrodnieniowych (np. zwyrodnienie komórek zwojowych siatkówki), różnego rodzaju zatruć (np. alkoholem metylowym), jaskry, urazów, guzów wewnątrzgałkowych, zapaleń nerwu wzrokowego. Może występować w przebiegu grupy schorzeń o charakterze rodzinnym (dziedziczny zanik nerwu wzrokowego Lebera).
Co sprzyja zachorowaniu - czynniki ryzyka
Choroby współistniejące lub sprzyjające wystąpieniu tej choroby
Urazy czaszki, guzy wewnątrzgałkowe, wysoka krótkowzroczność, jaskra, cukrzyca, mocznica, zatrucie alkoholem metylowym, zapalenie nerwu wzrokowego, stwardnienie rozsiane, awitaminozy .
Powikłania choroby
Całkowita utrata wzroku lub obniżenie ostrości wzroku.
Rokowanie
Zanik nerwu wzrokowego jest procesem nieodwracalnym i może być przyczyną całkowitej ślepoty.
Leczenie
Postępowanie ogólne
Ponieważ zanik nerwu wzrokowego jest procesem nieodwracalnym to bardzo ważne jest wczesna diagnostyka i intensywne leczenie chorób nerwu wzrokowego.

http://www.swiatzdrowia.pl/jednostka.php?id=20080

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
Odp: Zanik nerwu wzrokowego
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2009, 11:21:47 pm »
Dawno mnie na Darze nie było, ale to miejsce jest nieocenioną opalnią wiedzy medycznej (szczególnie praktycznej) w rodzimym języku!
"Bardzo mądrzy" polscy doktorzy leczyli mnie na zap. nerwu wzrokowe, SM itp. a okazało się, że mam jego neuropatię... Jeszcze nie wiadomo, którą choć Leber i postać dziecięca wykluczone.
Jeśli są tu osoby, które borykają się z zanikiem nerwu wzrokowego, to chętnie wymienię się doświadczeniami.
Pozdrawiam
Karina

kruszynka

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2010, 07:45:47 pm »
witam . po dwóch dniach zauwzyłam u synka czerwone oko tylko nie całe a sam srodek na 3 dzien pojechałam do okulisty i zrobił sie wylew z powodu duzego cisnienia mial 27-do 30  dostalismy krople cisnienie nie spadło oko dalej czerwone wiec mamy zmienione krople niewiem jak cisnienie ale oko dalej czerwone!!!!!! boże czy to to jask ra? czy on z tego wyjdzie???????? synek jest po witrektomi b, urodzil sie w 25tyg wiec duze problemy z oczkami ale wlasnie na te oczko widzi lub widzial niewiem sama co myslec czy ktos mial lub zna taki przypadek prosze o odrowiedz ola

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2010, 10:24:29 pm »
Może zmień lekarza? Myślę, że najważniejsze jest uregulowanie ciśnienia bo to ma wpływ ma oczka.
Same krople niekoniecznie muszą pomóc. To wcześniak, więc sprawy oczu są bardzo ważne.
Wybierz się do kardiologa i innego okulisty.
Ja nie ufam lekarzom  i zawsze robiłam konsultacje u różnych lekarzy.

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2010, 10:37:27 pm »
Poczytaj jeszcze tutaj

Wylewy krwi do narządu wzroku       
http://www.poradnia.pl/choroby/choroby-oczu/374-wylewy-krwi-do-narzadu-wzroku

Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

(c) 2003-2018 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach