Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Wydłużenie etapu edukacyjnego  (Przeczytany 66495 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« dnia: Czerwiec 23, 2008, 11:19:52 pm »
odraczanie obowiązku szkolnego reguluje ustawa o systemie oświaty:

Każde dziecko niepełnosprawne ma prawo do wydłużenia etapu nauczania w I, II lub III etapie nauczania.

Cytuj
art.16
3. W przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego może być odroczone, nie dłużej jednak niż o jeden rok.

4. Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, po zasięgnięciu opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

podstawa prawna przedłużenia etapu edukacyjnego
Podstawą jest ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 12 lutego 2002 r. W sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.
(Dz. U. z dnia 25 lutego 2002 r.)

W § 3 pkt. 7 jest zapis:
"Dla uczniów niepełnosprawnych można przedłużyć okres nauki na każdym* etapie edukacyjnym* co najmniej o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych."
Odbywa się to zwykle na wniosek rodziców (na pewno w porozumieniu z rodzicami).

wydłużenie etapu edukacyjnego

Wydłużenie etapu edukacyjnego nie jest tożsame z powtarzaniem danej klasy!

Rozporządzenie MENiS z dnia 12 lutego 2002 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych Dz.U. Nr 15, poz. 142, z późniejszymi zmianami: Dz.U. Nr 137, poz. 1155 z 2002 roku; Dz.U. Nr 39, poz. 337 z 2002 roku; Dz.U. Nr 116, poz. 1093, z 2003 roku; Dz.U. Nr 43, poz. 393 z 2004 roku:

dla uczniów niepełnosprawnych można wydłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym co najmniej o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych (ze wszystkich lub niektórych przedmiotów) - z punktu widzenia kształcenia integracyjnego wskazane jest tu organizowanie tzw. ciągów edukacyjnych, by uczeń niepełnosprawny, przy wydłużonym etapie kształcenia, miał gdzie realizować swój program (najkorzystniej także w oddziale integracyjnym, nie zaś w dużej klasie bez wsparcia nauczyciela - specjalisty). Wydłużenie etapu edukacyjnego nie jest tożsame z powtarzaniem danej klasy! Winno być uzgodnione z rodzicami ucznia niepełnosprawnego, dobrze jest także zasięgnąć opinii specjalistów z poradni psychologiczno - pedagogicznej.

Uczeń niepełnosprawny, któremu wydłuża się etap kształcenia, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej lub nie kończy szkoły właśnie z uwagi na to wydłużenie.
Decyzję o wydłużeniu danemu uczniowi niepełnosprawnemu etapu kształcenia podejmuje się uchwałą Rady Pedagogicznej, najczęściej w trakcie jego trwania. Dla ucznia, któremu wydłuża się etap kształcenia, konieczne jest napisanie programu edukacyjnego na wydłużony rok szkolny, uwzględniając jego potrzeby i możliwości rozwojowe oraz różne rozwiązania organizacyjne;

W porządku posiedzenia w sprawie klasyfikowania ujmujesz odrębny punkt dotyczący podjęcia Uchwały R.P. w sprawie wydłużenia o 1 rok etapu edukacyjnego dla danego ucznia. Najwygodniej, jeśli z taką prośbą zwrócą się sami rodzice i uzyskają odpowiednią opinę z ppp. Uczeń taki nie podlega trybowi klasyfikowania.
 
Barla 07-06-2005 11:33:47   [#03]
Mały dodatek: decyzję podejmuje dyrektor na podstawie uchwały RP.

konieczne jest napisanie programu edukacyjnego na wydłużony rok szkolny, uwzględniając jego potrzeby i możliwości rozwojowe oraz różne rozwiązania organizacyjne

Nie podlega klasyfikowaniu, nie otrzymuje świadectwa, nie powtarza klasy. Tzn., że dla takiego ucznia b.r. rok szkolny, w którym uczęszcza do I klasy, zakończy się dopiero za rok. A jak za rok, to znaczy, że przez cały następny rok będzie uczniem klasy I.

Ale możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań organizacyjnych, korzystnych dla rozwoju dziecka.. Tak myślę, ale sam przekonywałbym rodziców, by dziecko uczęszczało jednak do klasy I..Mam dziecko, któremu po raz drugi zostanie wydłużony o 1 rok szkolny etap edukacyjny, ale ma nauczanie indywidualne, więc nie ma problemu organizacyjnego.Na podstawie art.22 ust. 2 pkt.1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. Nr 67 poz. 329 z późniejszymi zmianami ) i potem rozporządzenie.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 24, 2008, 09:15:58 am »
Cytat: "sonia"
Pokazałam Wam świadectwo Moniki, wcześniej wiele pisałam o jej szkole i naprawdę nikt nie zaskoczył, że ona ma nieprawnie wydaną promocję do V klasy?  

Mamy zapis z PPP o mozliwości wydłużania I i II etapu nauczania.
W tym roku szkolnym Monia była ok.; 2-3 miesiące w szkole na zjęciach dydaktycznych -oceny na świadectwie są duplikatem ocen z półrocza!!!!! czyli sfałszowane.
W maju wystąpiłam pisemnie (za potwierdzeniem) z do Dyr Szkoły o wydłużenie etapu nauki w IV klasie o 1 rok ze względu na długotrwałą chorobę.
Na pismo do dziś nie mam odpowiedzi, a ku ogromnemu zdziwieniu w piątek otrzymała promocję do klasy V .

W porozumieniu z nasza lekarką ( biegła sądowa ds pediatrii) postanowiłam zawiadomić o tym Kuratoruium Oświaty - temat połknięto- już jutro będzie wizytacja w Szkole i będą wyciągnięte najsurowsze kary wobec Dyr. z jednoczesnym nakazem uzupełnienia braków w nauce w kl IV.

Czy tak być pwinno? toż to fałszowanie świadectwa.
Jutro po kontroli okaże się czy nie był fałszowany też dziennik a w nim, jej obecność i oceny w okresie kiedy sedziała już w domu.


Polecam nowy temat na gorąco:
Wydłużenie etapu edukacyjnego

Mimo, że to moje dziecko- stawiam uczciwość ponad wszystko i nie ugnę się przed żadną walką o jej godziwe warunki nauczania.

Soniu,no nie wiem czy to jest fałszowanie świadectwa ?
Widocznie uznano,że ma opanowany materiał,pomimo dłuższej absensji,
i tak się w Kuratorium moga wytłumaczyć.
Nawet robiąc Monice egzamin komisyjny ( nie wiem,czy takie coś istnieje w szkole spec.) powiedzą,że ma opanowany dość dobrze materiał i w pełni zasłużenie otrzymała promocję.
Wystąpiłaś o wydłużenie  etapu kształcenia jako matka,a widocznie uznano na Radzie Pedagogicznej,że Monice taka forma dodatkowego wydłużenia etapu nauki na tym etapie,nie jest potrzebna,stąd też promocja do następnej klasy.
Moim zdaniem bardziej w trakcie nauczania idywidualnego można coś zadziałać o wydłużenie
A póki co,Monisia cieszy sie ze świadectwa i tak być powinno. :kw:
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2008, 09:20:49 am »
Soniu Gaga ma rację - pewnie wydano jej takie oceny na podstawie jej umiejętności ,pewnie uznano,że ma materiał na tym etapie nauczania specjalnego opanowany,co więcej ponieważ ma opanowany -mimo absencji uznano,że nie ma podstaw by powtarzała rok.Z tego co wiem,te przepisy troszkę się zaostrzyły w tym roku bo i my planowaliśmy by klasa znów została jednak nie udało.Ja ten temat akurat Soniu znam z autopsji i wiem ile było z tym zachodu - moja Marta oraz reszta klasy Marty tym programem została pozostawiona w 6 klasie.I teraz tak - dziecko któremu chcemy wydłużyć naukę musi mieć faktycznie do tego solidne podstawy np. nie opanowany materiał,lub nieobecności szkolne z powodów chorobowych powyżej 50% itp. Takie decyzje podejmuje się na radzie pedagogicznej

Sonia napisał/a:

Cytuj
Nie podlega klasyfikowaniu, nie otrzymuje świadectwa, nie powtarza klasy. Tzn., że dla takiego ucznia b.r. rok szkolny, w którym uczęszcza do I klasy, zakończy się dopiero za rok. A jak za rok, to znaczy, że przez cały następny rok będzie uczniem klasy I


Nie prawda -świadectwo Soniu otrzymuje - z notatką- "nie otrzymała promocji do klasy...." i na świadectwie krótka notka dlaczego. Już tłumaczę dlaczego tak jest -oni jakoś udokumentować ten rok nauki muszą,muszą też wyjaśnić dlaczego znów jest w tej samej klasie .I teraz tak skoro dziecko ma solidne podstawy ,że powinno mieć wydłużony rok nauki ,z różnych przyczyn nie nadaje się do następnego roku nauczania jest to forma nie otrzymania promocji do klasy następnej.Mam to świadectwo w domu jak i reszta klasy.Teraz szykujemy się do ponownego zostawienia dzieci w klasie drugiej gimnazjum co z tego wyniknie zobaczymy.Acha i co najważniejsze wydłużenie o rok można zastosować raz w szkole podstawowej i raz w gimnazjum.Czyli jak wydłużysz naukę teraz lub w klasie 5 następnym razem możesz się starać dopiero w gimnazjum .
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

kasiape

 • Gość
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2008, 09:22:24 am »
Cytat: "Gaga"
Moim zdaniem bardziej w trakcie nauczania idywidualnego można coś zadziałać o wydłużenie
A póki co,Monisia cieszy sie ze świadectwa i tak być powinno.


poczekajcie do nowego roku szkolnego i wtedy zaczniecie działać!
przygotujecie strategię i wszystko skończy się dobrze.
Sama mówiłaś, że Monia odstawała od klasy poziomem wiedzy i może dlatego dostała promocję!

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2008, 09:52:20 am »
Prawo oświatowe i medyczne mówi inaczej niż tu piszecie.
To nie Dyr decyduje a lekarz prowadzący i wniosek matki.
Nie można dać promocji do następonej klasy jeśli dziecko nie jest na zajęciach dydaktycznych tak długo jak ona (3/4 roku szkolnego).
Jeśli lekarz dał zaświadczenie, a PPP dokonało zapisu o możliwości wydłużania etapu nauki - to Dyr wraz z Radą Pedagogiczną powinien to uzwzględnić i odpisać na mój wniosek.
Tu znajdziecie wzory z posiedzenia Rady Pedagogicznej i podstawy prawnej o wydłużeniu etapu edukacyjnego. http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=10689

Tak wynika z rozmowy z Kuratorium, które użyło określenia "sfałszowane".
W dodatku nie jestem jedyną matką w tej kwestii.
Sądzicie, że nasze kuratorium nie ma co robić w wakacje i tak bez powodu już dziś jest tam na wizytacji?
O dziecku najpierw decyduje matka, lekarz, PPP a na końcu Dyr. Szkoły.

a to dla nas 100% uzasadnienie, że ta Szkoła to sam stres, choroby, regres w rozwoju:

moja Monia jest na to poddatna-dlatego taka szkoła to zabójstwo dla niej .
http://kopalniawiedzy.pl/Stres-kortyzol-telomery-telomeraza-odpornosc-5263.html
Dlaczego stres osłabia naszą odporność?
(..)że jeden z hormonów stresu, kortyzol, upośledza aktywność tej proteiny, powodując tym samym przedwczesne starzenie się komórek odpornościowych i znaczne osłabienie funkcji systemu immunologicznego....
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:01:57 am »
Soniu ten temat znam od kilku lat -wałkujemy go równo w szkole.Matka nauczyciel wnioskują o wydłużenie nauki ,ale jeżeli szkoła nie widzi wyraźnych podstaw może się do tego wniosku nie przychylić.A tłumaczyć się mogą mimo dużej nieobecności opanowany materiał dla danego roku.
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:06:47 am »
A skąd szkoła wie, że ona ma opanowany materiał jak nie widzieli jej od 9 marca do końca roku szkolnego?  :D
Zadbali o własną statystykę, ponadto kultura korespondencji wymaga odpowiedzi na złożony wniosek matki, z zaśw. lekarskim i adnotacją w orzeczeniu PPP.
Prywatne ranczo?

Z innego punktu widzenia- powstaje pytanie? co czuje dziecko, które ma za darmo oceny? po co się uczyć? po co uczęszczać do szkoły jak świadectwo samo ląduje w ręce?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:10:11 am »
Soniu skoro nie widzieli ją od marca czyli już po pierwszym półroczu pewnie wydali to na podstawie tego co widzieli do tego czasu, i pewnie uznali,że do tego czasu miała opanowany materiał całoroczny nauczania specjalnego.
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:14:47 am »
Ilonko- bardziej półroczny!!!!!! a w I-szym półroczu też sporo chorowała- ona poprostu nie tolerowała towarzystwa i zagrożenia w klasie.
12 lat tyle nie chorowała. Odkąd jest w domu nie ma nawet kataru.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:17:11 am »
Soniu ja rozumiem sytuację ,ale głównie chodzi mi o to,że być może uznali jej wiedzę wystarczającą do zaliczenia roku i tak mogą się tłumaczyć.
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:28:41 am »
To byłoby bardzo naiwne.
Na świadectwie nie ma ani słowa nawet o ilości opuszczonych lekcji.

Lekarz i PPP wpisali pogorszenie stanu zdrowia- tymczasem szkoła daje wyróżniające świadectwo- "wesoło" nie?
A jak staniemy na Komisję ds Orzekania o stopniu niep. - to pewnie wezmę to wzorowe świadectwo na dowód pogorszenia jej zdrowia. To jej zapewni zawód lub rentę w przyszłosci ? - paranoja.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:32:42 am »
No widzisz Soniu i tu jest  niesprawiedliwość losu bo starając się o jak najlepszy rozwój naszych dzieci skazujemy je na to,że mimo swojej choroby w przyszłości nie będą mieli nawet renty bo komisja orzeknie niepełnosprawność o stopniu lekkim i pikuś po zawodach.Nie jestem dokładnie pewna tej informacji ,ale nauczyciele co raz głośniej mówią o tym,że dochodzą ich słuchy,że dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym tylko będą otrzymywały renty. :cry:
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:39:28 am »
Napewno nie z lekkim!!!! a już umiarkowanym.
Już teraz takie dzieci nie mają punktów wpisywanych w orzeczenie od których zależy pobieranie świadczeń.
Wierm od naszej lekarki, że rodzic musi sukcesywnie wykazywać pogorszenie stanu zdrowia (zwłaszcza psychicznego). Zbierać zaświadczenia by na Komisji móc czymś udowodnić.
A jak myślicie czemu zabrałam Monikę z integracji?  ;)
A czemu mam odpuścć szkole tę nieuzasadnioną promocję?:

Ja jej nie uczę dla ocen a tam gdzie nie musi to nie musi wykazywać swoich umiejętności.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:43:06 am »
Soniu ,ale jak nie ten rok to następny spokojnie - najlepiej je się zostawia na krótko przed komisją bo mają na świeżo ,że się pogarsza.
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:54:31 am »
A czemu nie co roku jak są podstawy ze względu na stan zdrowia.?

Zwłaszcza, że Monia ma teraz upośledzenie umiarkowane i jest słabowidząca.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 24, 2008, 11:14:03 am »
Więc tak Soniu właśnie dzwoniłam do pani dyr naszej szkoły tak jak mi tłumaczono na każdym etapie nauki można zostawić jeden rok - czyli przedszkole,klasy 1-3,4-6 i gimnazjum - jednak gimnazjum daje wyjście do w gimnazjum mogą dzieci być do 21 roku życia przy oczywiście solidnych podstawach.Jest na to podstawa prawna tylko że....Pani dyr powiedziała mi ,że jest po za Szczecinem jak tylko przyjedzie wyszuka mi wszelkie podstawy prawne i powysyła mailem łącznie z wytycznymi dla nauczycieli także proszę o czas.
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

kasiape

 • Gość
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 24, 2008, 11:20:11 am »
Dziewczynka, która przeszła przez 3 lata integracyjnej klasy i nie miała problemów  w szkole specjalnej nie poradziła sobie z materiałem?
Może po roku nauczania indywidualnego, z porozumieniem z nauczycielem prowadzącym wystąpicie z wnioskiem o wydłużenie edukacji!
Teraz może i Moniki nie było w szkole, ale sama mówisz, że przewyższała dzieci poziomem wiedzy, może w takim przypadku nie wystarczy sama nieobecność żeby uznać, że może powtarzać rok. Materiał ma opanowany!
w to, że była fałszowana dokumentacja szkoły jak dzienniki i arkusze ocen nie chce mi się wierzyć!
Cytat: "ilonadora"
na każdym etapie nauki można zostawić jeden rok - czyli przedszkole,klasy 1-3,4-6 i gimnazjum

to wiem czemu wychowawczyni Jędrka tłumaczyła mi, że uzgodniła z dyrektorką, że cała klasa przechodzi do IV! zamknęli pierwszy etap!

Mulesia

 • Gość
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 24, 2008, 11:27:18 am »
Cytat: "sonia"
W § 3 pkt. 7 jest zapis:
"Dla uczniów niepełnosprawnych można przedłużyć okres nauki na każdym* etapie edukacyjnym* co najmniej o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych."


Dziewczyny , przepis już jest podany.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 24, 2008, 11:27:25 am »
ilonadora- ja wiem, że jest takie prawo- właśnie na nim się oparłam -odsyłam do początku wątku, ale nie zaszkodzi jak usłyszymy o tym też od Twojej p. Dyr.

Rozporządzenie MENiS z dnia 12 lutego 2002 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych Dz.U. Nr 15, poz. 142, z późniejszymi zmianami: Dz.U. Nr 137, poz. 1155 z 2002 roku; Dz.U. Nr 39, poz. 337 z 2002 roku; Dz.U. Nr 116, poz. 1093, z 2003 roku; Dz.U. Nr 43, poz. 393 z 2004 roku:

dla uczniów niepełnosprawnych można wydłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym co najmniej o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych (ze wszystkich lub niektórych przedmiotów)

kasiape- to była sugestia p. z Kuratorium-nie moja.
Ponadto nie ma nic wspólnego okres w integracji do obecnej szkoły, bo diametralnie zmienił się stan zdrowia dziecka - ma upośl. umiarkowane i jest dzieckiem słabowidzącym.

Ponadto jej książki leżały w szkole nie w domu w okresie kiedy tak długo chorowała.
Jak więc mogła znać zakres przedmiotów?

Dlaczego szkoła ma iść na łatwiznę?
Mnie zależy na respektowaniu obowiązującego prawa oświatowego i sumiennym poziomie edukacji dostosowanym do możliwości psychofizycznych dziecka.

Cytuj
– Dziś odstręcza przede wszystkim niski poziom wykształcenia.
Zależy nam, aby dobrze edukować niepełnosprawnych,
tak aby byli oni atrakcyjni na rynku pracy

– twierdzi Artur Pozorek, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych...źródło[/color]


i mnie o to chodzi  :D
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline mycha

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 37
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 24, 2008, 01:49:17 pm »
Witam. Mój syn w tym roku kończył pierwszą klasę gimnazjum, zespół terapeutyczno-edukacyjny w szkole specjalnej i dostał świadectwo:
" Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia...otrzymał promocję do klasy pierwszej z wydłużonym etapem edukacyjnym".
Na świadectwie jest ocena opisowa, nie ma podanej liczby godzin opuszczonych, nawet nie ma takiej rubryki.
Pytałam jak to jest, że pójdzie drugi raz do klasy pierwszej a pisze, że dostał promocję, wychowawczyni powiedziała, że przy wydłużonym etapie nauczania tak jest, bo praktycznie jedną klasę będzie robił trzy lata.
Nasze świadectwo też jest prze kolorowane, ale cóż tak Go nauczycielka widzi, na tle klasy to orzeł, a my wiemy, że praktycznie mało co umie. Pytałam czy to aby świadectwo mojego syna, odpowiedź była; oczywiście. Z takim opisem to na uniwersytet a nie powtarzanie kolejny raz tej samej klasy :)
Piotrek cały happy, że pójdzie do drugiej GZ, po prostu tego nie rozumie, że to dalej będzie ta sama klasa, a my Go nie wyprowadzamy z błędu, po co mu robić przykrość, jak i tak nic to nie zmieni.

Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie Soniu zakończy się pomyślnie, życzę powodzenia.
Pozdrawiam. Basia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 24, 2008, 02:12:36 pm »
Ja mojej córce wcześniej wyjaśniłam, że ze wzgledu na długą chorobę będzie po wakacjach nadal uczyć się z ksiażek IV klasy.
W dniu kiedy otrzymała świadectwo do kl. V -popropstu popukała mi w czoło -to jest dopiero forma wychowawcza ze strony szkoły.

a dalej w temacie dla zainteresowanych:
Rozporządzenie MENiS z dnia 12 lutego 2002 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych Dz.U. Nr 15, poz. 142, z późniejszymi zmianami: Dz.U. Nr 137, poz. 1155 z 2002 roku; Dz.U. Nr 39, poz. 337 z 2002 roku; Dz.U. Nr 116, poz. 1093, z 2003 roku; Dz.U. Nr 43, poz. 393 z 2004 roku; Nr 30, poz. 252 z 2005 roku:

dla uczniów niepełnosprawnych można wydłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym co najmniej o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych (ze wszystkich lub niektórych przedmiotów) - z punktu widzenia kształcenia integracyjnego wskazane jest tu organizowanie tzw. ciągów edukacyjnych, by uczeń niepełnosprawny, przy wydłużonym etapie kształcenia, miał gdzie realizować swój program (najkorzystniej także w oddziale integracyjnym, nie zaś w dużej klasie bez wsparcia nauczyciela - specjalisty).
Wydłużenie etapu edukacyjnego nie jest tożsame z powtarzaniem danej klasy!

Winno być uzgodnione z rodzicami ucznia niepełnosprawnego, dobrze jest także zasięgnąć opinii specjalistów z poradni psychologiczno - pedagogicznej.

Uczeń niepełnosprawny, któremu wydłuża się etap kształcenia, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej lub nie kończy szkoły właśnie z uwagi na to wydłużenie

Decyzję o wydłużeniu danemu uczniowi niepełnosprawnemu etapu kształcenia podejmuje się uchwałą Rady Pedagogicznej, najczęściej w trakcie jego trwania. Dla ucznia, któremu wydłuża się etap kształcenia, konieczne jest napisanie programu edukacyjnego na wydłużony rok szkolny, uwzględniając jego potrzeby i możliwości rozwojowe oraz różne rozwiązania organizacyjne;

w szkolnym planie nauczania, dyrektor placówki, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, przydziela dodatkowe godziny rewalidacyjne (indywidualne lub grupowe) dla uczniów niepełnosprawnych (stosownie do zaleceń zapisanych w orzeczeniu o kształceniu specjalnym z poradni psychologiczno - pedagogicznej).PRZEDŁUŻENIE ETAPU EDUKACYJNEGO


§3 ust. 7 Rozporządzenia  Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych  planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15 poz. 142, ze  zmianami) stanowi:  „Dla uczniów niepełnosprawnych można przedłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym co najmniej o 1 rok, zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych”.

W sytuacji braku szczegółowych regulacji prawnych w tej sprawie stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej jest następujące: „O wydłużeniu etapu edukacyjnego decyduje dyrektor szkoły indywidualnie w stosunku do każdego ucznia niepełnosprawnego (..). Decyzja dyrektora powinna znaleźć uzasadnienie                     w szczegółowej analizie sytuacji edukacyjnej dokonanej przez radę pedagogiczną i zostać podjęta w uzgodnieniu z rodzicami. Wydłużenie etapu edukacyjnego stosuje się do ucznia, u którego niepełnosprawność powoduje spowolnienie tempa pracy i utrudnia opanowanie treści programowej w czasie przewidzianym w planie nauczania na dany rok szkolny. Treści te uczeń realizuje, o co najmniej jeden rok szkolny dłużej. Zatem na zakończenie pierwszego roku realizacji wydłużonego etapu edukacyjnego uczeń nie podlega klasyfikacji rocznej i nie otrzymuje świadectwa promocyjnego.

Szkoła może wydać uczniowi niepełnosprawnemu, któremu wydłużono etap edukacyjny zaświadczenie dotyczące przebiegu nauczania. W sprawozdaniu statystycznym SO-2 ucznia, któremu wydłużono etap edukacyjny, wykazuje się jako ucznia niepromowanego. źródło (Opracowanie: Maria Rusin – st. wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie)Rozporządzenie MENiS z dnia 29 stycznia 2003 roku w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży, Dz.U. Nr 23, poz. 193, 2003 rok:

indywidualne nauczanie dzieci i młodzieży przewlekle chorej, na podstawie orzeczenia z poradni psychologiczno - pedagogicznej, prowadzone jest przez jednego lub kilku nauczycieli szkoły.

Uwaga! Uczeń niepełnosprawny posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może otrzymać drugie orzeczenie - o potrzebie indywidualnego nauczania, jeżeli warunki zdrowotne nie pozwolą mu uczęszczać do szkoły razem z rówieśnikami. W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może powierzyć prowadzenie indywidualnego nauczania nauczycielowi zatrudnionemu w innej placówce (np. specjalnej, gdy uczeń jest niepełnosprawny, lub nauczycielowi z innej szkoły, który ma stosowne uprawnienia);

zajęcia w ramach indywidualnego nauczania prowadzi się w miejscu pobytu dziecka - w szczególności w domu rodzinnym! Nie wyklucza to jednak prowadzenia nauczania indywidualnego w szkole. Dzieci, którym poradnia psychologiczno - pedagogiczna przyznała nauczanie indywidualne, wymagają szczególnego wsparcia. Najważniejsze jest umożliwienie im kontaktów rówieśniczych w środowisku szkolnym. Uczniowi nauczanemu indywidualnie, jeżeli pozwala na to jego stan zdrowia, powinno się umożliwić udział w różnego rodzaju uroczystościach klasowych i szkolnych, także z pojedynczym włączaniem go w zajęcia lekcyjne. Dla każdego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, dyrektor szkoły ustala zasady, zakres, miejsce i czas prowadzenia zajęć.


Mnie wystarczą te zapisy, zaświadczenie lekarskie, oraz drugie orzeczenie z PPP z maja b.r. o indywidualnym nauczaniu ze wzgledu na pogorszenie stanu zdrowia dziecka!!!

Szkoiła NIE miała prawa wydać świadectwa córce a tymbardziej promocji.!!!!!

Niepokojący jest brak znajomości Prawa Ośiatowego przez wiele szkół, brak realizacji zaleceń z PPP i lekarzy- tak wygląda polska oświata, taki mamy odsetek niepełnosprawnych.

Zamiast uczyć ich na miarę ich możlwiości psychoruchowych, pomóc zdobyć zawód, zatrudnienie- najłatwiej zaniżyć poziom nauki (bo po co się wysilać), a potem wysłać na żebarczą rentę.

Które z naszych dzieci w przyszłości utrzymna się z tych rent? - wylądują w Domach Dziecka lub w DPS dla upośledzonych.
Po co więc nasz wysiłek?

Coraz bardziej przekonuję się, że to my rodzice musimy znać prawo i sukcesywnie żądać jego realizacji na każdym szczeblu edukacji i rozwoju dziecka.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 24, 2008, 06:55:46 pm »
Cytat: "kasiape"
że cała klasa przechodzi do IV! zamknęli pierwszy etap!

A etap edukacyjny dzieli się na cztery etapy
szkołę podst.,gimazjum,średnia ( liceum,technikum)
Od 1-3 jest inne nauczanie - 1 etap
4-6 - drugi etap
Gimazjum jako trzeci etap czwarty liceum.
I chyba to do każdej szkoły się odnosi ?

Cytat: "sonia"
PRZEDŁUŻENIE ETAPU EDUKACYJNEGO


§3 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15 poz. 142, ze zmianami) stanowi: „Dla uczniów niepełnosprawnych można przedłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym co najmniej o 1 rok, zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych”.

I tak to rozumiem
Wydłużenie rok na kazdym etapie,ale na zasadzie wspomnianych wyżej etapów,czyli raz na jednym etapie.
Ale mieszam  :turn-l:

Ze strony serwisu oswiatowego
http://www.wsipnet.pl/oswiata/os_slownik.php?literka=E&haslo=56
Cytuj
etap edukacyjny

Jest to okres kształcenia o wyróżnionych celach edukacyjnych. Nowy, trójstopniowy system polskiego szkolnictwa objął w zakresie kształcenia ogólnego: sześcioletnią szkołę podstawową, trzyletnie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Najdłuższy, sześcioletni okres nauki przypada na szkołę podstawową. Jednak i ten czas charakteryzuje odmienność strategii nauczania. Klasy I-III pracują inną metodą niż klasy IV-VI; mówimy odpowiednio o nauczaniu zintegrowanym i nauczaniu blokowym. Tak więc uczniowską drogę w zakresie kształcenia ogólnego wyznaczają trzy szkoły, a zarazem cztery etapy edukacyjne.
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

kasiape

 • Gość
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 24, 2008, 07:47:47 pm »
ja Gaga rozumiem to tak samo! rok na każdym etapie!

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 24, 2008, 09:46:09 pm »
co najmniej o 1 rok co nie oznacza, że w następnym roku dziecko nagle wyzdrowieje i nie będzie wymagało dalszego wydłużenia.
Dziecko słabowidzące nie może być forsowane nagle nadmiarem nauki, żeby w ciągu 1 r.szk. nadrobić 3/4  klasy IV i na bieżąco robić program z kl. V.
Dzieci ze schorzeniem sprzężonym w dodatku słabowidzące rządzą się jeszcze innymi prawami.
Całkowita zmiana dydaktyki na materiały audio i audiowizualne.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

kasiape

 • Gość
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:13:52 pm »
poczekajmy spokojnie, co wyniknie z kontroli w szkole, i jak szkoła się ustosunkuje do tego
sonia kiedy spodziewasz się jakiś konkretów co do zaistniałej sytuacji?

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:53:45 pm »
p. Kurator Szydłowska już wczoraj do mnie oddzwoniła, że już dziś będzie przeprowadzała ścisłą kontrolę w szkole. Ma wyciągnąć najsurowsze konsekwencje od Dyr, zobowiązać go do wyjaśnień i nadrobienia materiału kl IV w domu. Mamy dostać extra pedaoga do domu po wakacjach.
Czy cofną obecne świadectwo jeszcze nie wiem.
Jeśli otrzymam pisemne zobowiązanie od Kuratorki z podpisem Dyr szkoły o nadrobieniu materiału w następnym r.szk. to problem będzie rozwiązany, ale będzie ciągnął się aż do ukończenia VI klasy czyli II etapu nauczania.

Na szczęście Małopolska ma nowego Kuratora- Artura Dzigańskiego  może coś "ruszy" w prawidłowym funkcjonowaniu Oświaty u nas?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline gbaska

 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 348
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 25, 2008, 01:06:37 pm »
Chyba nie wszystko rozumię-Soniu zawsze starałaś się pokazać jak ładnie Monika się rozwija,dobrze się uczy,jest mądra cieszyłas się z jej osiągnięć a tu naraz starasz się o to aby wszyscy uznali że jest do tyłu za innymi dziećmi ze szkoły(klasy)specjalnej.Jak ona przez te lata chodziła do klasy integracyjnej i dawała sobie radę to może ma opanowany materiał z tych miesięcy kiedy nie chodziła do klasy specjalnej chyba tutaj poziom nauczania jest niższy niż we wczesniejszej szkole.Jezeli spowodujesz że zostałaby w tej samej klasie to jak wytłumaczysz jej że wszystkie koleżanki i koledzy uczą się w nowej klasie a tylko ona sama zostaje z  innymi.Może oprócz Moniki inne dzieci też często chorowały i nowego materiału jest niewiele.
Wcześnie uczyłaś nas jak rehabilitować,stymulowac rozwój aby dziecko jak najwięcej się nauczyło i było samodzielne a tu mam wrażenie ze nie jest to całkiem super bo wtedy dostanie stopień lekki uposledzenia a ważne jest aby był co najmniej umiarkowany.
Jesto tylko moje zdanie-ja bym tak nie zrobiła cieszyłabym się z dzieckiem że dostalo promocję do następnej klasy a w przyszłym roku szkolnym napewno nadrobiłoby jakiekolwiek zaległości

pozdrawiam
mama Łukaszka 7 l ZD

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 25, 2008, 04:11:34 pm »
Aż trudno mi czytać- jaśniej nie da się opisać.
Naprawdę cieszyłabyś się z ocen dziecka które nie chodzi 3/4 roku szkolnego do szkoły a otrzymuje promocję?
A kto i kiedy nadrobi zaległości?
A co z tego by wyszło gdybym zmieniła jej szkołę z promocją do V klasy? jaki zostłałby ślad na piśmie, że inna szkoła ma nadrobić IV klasę?

Tu chodzi o harmonijną naukę a zatem i harmonijny rozwój dziecka, możiwość ewentualnego wyuczenia zawodu w przyszłości.

Odpowiedniego traktowania ucznia i jego potrzeb oraz realizacji zaleceń lekarza, PPP i mojego wniosku. Chodzi też o respektowanie obowiazującego prawa.

Mnie oceny wystawione "na oko" pod nieobecność dziecka NIE cieszą, wręcz bulwersują.
Szkoła ma dostosować naukę zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu PPP, zaśw. lekarskim i wnioskami matki - a nie poprawiać sobie styatystykę świetlanych efektów w ocenach uczniów.

Po naszych doświadczeniach wiem, że nie warto pokornie chylić głowy a postępować  zgodnie z prawem dla Dobra dziecka.
Czas zmieniać sukcesywnie system oświaty by bardziej brali pod uwagę możliwości dziecka a nie zaniżali poziomu nauczania i nie psuli dziecku rzeczywistej oceny własnej osobowości np. przez niesłuszne dawanie promocji.


Aby móc dobrze i w pełni świadomie podejmować różne decyzje, trzeba znać prawo.

Cytuj
Jak najbardziej w naszej placówce są stosowane przepisy wydłużenia etapu nauczania dla upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym. nie wydajemy wówczas świadectw tylko zaświadczenia o wydłużeniu etapuźródło


Dz.U.Nr 83, poz.562 z 30.04.2007 w formacie pdf

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

PROCEDURA WYDŁUŻENIA ETAPU EDUKACYJNEGO

Podstawa prawna : Rozporządzenie MENiS z dnia 12 lutego 2002 r w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. (Dz.U. 2002r. nr.15 poz.142 )

stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej jest następujące:

„O wydłużeniu etapu edukacyjnego decyduje dyrektor szkoły indywidualnie w stosunku do każdego ucznia niepełnosprawnego (..).
Decyzja dyrektora powinna znaleźć uzasadnienie w szczegółowej analizie sytuacji edukacyjnej dokonanej przez radę pedagogiczną i zostać podjęta w uzgodnieniu z rodzicami.

Wydłużenie etapu edukacyjnego stosuje się do ucznia, u którego niepełnosprawność powoduje spowolnienie tempa pracy i utrudnia opanowanie treści programowej w czasie przewidzianym w planie nauczania na dany rok szkolny.

Treści te uczeń realizuje, o co najmniej jeden rok szkolny dłużej.

Zatem na zakończenie pierwszego roku realizacji wydłużonego etapu edukacyjnego uczeń nie podlega klasyfikacji rocznej i nie otrzymuje świadectwa promocyjnego. Szkoła może wydać uczniowi niepełnosprawnemu, któremu wydłużono etap edukacyjny zaświadczenie dotyczące przebiegu nauczania. W sprawozdaniu statystycznym SO-2 ucznia, któremu wydłużono etap edukacyjny, wykazuje się jako ucznia niepromowanego.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 04, 2008, 02:25:09 pm »
Anna: z wątku w Wolna dyskusja:

Cytuj
Soniu, pewnie nie doczytałam...chciałm spytać, jak się skończyła kontrola w szkole u Moni?
Ala kończy w tym roku "etap edukacyjny", też się zastanawiam nad przedłużeniem.


Jestem po kolejnej rozmowie z p. Kurator - Monika mimo otrzymanej promocji będzie nadrabiała materiał z kl. IV w domu (za okres choroby).
Szkoła wyjaśniła p. kurator, że Monika jest na wyższym poziomie niż uczniowie z jej klasy dlatego nie widzieli powodu wydłużać jej IV klasy.   ;)
Ponadto nie chcieli jej zmieniać środowiska gdyby teraz została w IV klasie miałaby innych uczniów, inną wychowawczynię.
Takie jest wyjaśnienie.
W każdym razie po wakacjach ma dostać super pedagoga z logopedą w 1 osobie i informatyka, nadrobi materiał za okres nieobecności w szkole i zacznie V klasę jednocześnie.
Karta nauczania induwidualnego Moniki do tego będzie dołączony j.ang

Anno, żeby dziecko otrzymało wydłużenie etapu nauczania najpierw musi mieć stosowny zapis w orzeczeniu PPP. (my go mamy na I i II etap nauki).
Potem musi być powód tego wydłużenia (np. długotrwała nieobecność w szkole spowodowana chorobą), zmniejszeniem tempa pracy dziecka lub inne.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Anna

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 4459
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 04, 2008, 02:49:25 pm »
Cytuj
Anno, żeby dziecko otrzymało wydłużenie etapu nauczania najpierw musi mieć stosowny zapis w orzeczeniu PPP. (my go mamy na I i II etap nauki).


No to niestety. My nic takiego nie mamy w opini z PPP.
Właściwie w opini są przedstawione same dobre strony Ali.
Zobaczymy w trakcie roku szkolnego, jaką podjąć decyzję.
Pozdrawiam.

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 04, 2008, 03:23:04 pm »
Taki zapis można łatwo zdobyć w PPP- wystarczy jak wystąpisz z wnioskiem.
To zapis asekuracyjny, bo nikt z nas nie wie na zapas jak dziecko będzie uczyło się, czy będzie chorowało czy też nie.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 02, 2008, 02:58:44 pm »
Możliwość przedłużania okresu nauki dla uczniów niepełnosprawnych oraz uczniów w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Decyzję podejmuje dyrektor szkoły w uzgodnieniu z rodzicami ucznia. Decyzja jest poprzedzona szczegółową analizą osiągnięć edukacyjnych ucznia dokonaną przez radę pedagogiczną (§ 3 ust. 7).
Obowiązują od 1 września 2008 r.
zapis prawny

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania

(DzU nr 72, poz. 420) - zmienione 18 kwietnia rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych
Dz.U. 2008 nr 72 poz. 420  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych
w formacie pdf

Rozporządzenie MENiS z dnia 12 lutego 2002 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych Dz.U. Nr 15, poz. 142, z późniejszymi zmianami: Dz.U. Nr 137, poz. 1155 z 2002 roku; Dz.U. Nr 39, poz. 337 z 2002 roku; Dz.U. Nr 116, poz. 1093, z 2003 roku; Dz.U. Nr 43, poz. 393 z 2004 roku; Nr 30, poz. 252 z 2005 roku.

(Dz.U.z 2008 Nr 72 poz.420) powyższe rozporządzenie i od 1 września 2008  roku
§ 3 ust 7 będzie miał brzmienie: § 3.7.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20080720420
Data obowiązywania:   2008-09-01
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 18, 2010, 05:14:53 pm »
wreszcie finał naszej sprawy.  ;D

http://sonia.low.pl/sonia/1_zdjecia_0/1_swiadectwo.jpg

Po kontrolach Kuratorium i zmianie Dyr Szkoły-wystarczyło 1 pismo i mój wniosek o wydłużenie.
Już jest załatwiony pozytywnie.
Jednak wszystko można byle znać prawo i nie odpuszczać instytucjom, które nie respektują zapisów lekarskich i prawa oświatowego.

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Odp: Wydłużenie etapu edukacyjnego
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 18, 2015, 04:09:30 am »
A teraz zbliżony temat do wydłuzenia etapu edukacyjnego- to niepromowanie ucznia.


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 30 kwietnia 2007 r.  w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych


§ 22.
3. O ukończeniu szkoły przez ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej rada pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).


http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=44660
Nie napisałam głęboko upośledzonych, tylko głębiej, a więc umiarkowanych i znacznych. Powiedziano nam, że uczniów umiarkowanie i znacznie uposledzonych nie można nie promować. Jeżeli wczesniej nie było podstaw do wydłużenia etapu, to znaczy że proces edukacyjny przebiegał prowidłowo i planowo wiec nie ma powodu, żeby teraz ucznia nie promować. I rzeczywiście ma to dla mnie sens, ale przypadek, który opisał Wodnik jest jak najbardziej życiowy, dlatego pytam jak takiego ucznia umiejscowić prawnie, bo nie wiem.


U uczniów z upośledzeniem wiele czynników może sprawić, że całkiem prawidłowy przebieg edukacji zostanie zaburzony.


Wg mnie jeśli dobrze uzasadnicie niepromowanie i rodzic się zgodzi to kto ci to zarzuci?


Z  żadnego zapisu prawa nie wynika, że nie można niepromować, można! Tylko trzeba pamiętać, żeby....przekonać rodzica, że to dla dobra jego dziecka. I tyle.
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=50030
Uczeń, który miał wydłużony etap kształcenia , może także nie otrzymać promocji


Wydłużenie etapu kształcenia  realizowane jest na podstawie decyzji dyrektora – podstawa prawna – rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania:


„§ 5. 1. Dla uczniów niepełnosprawnych oraz uczniów szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich można przedłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych.”(…)


I taki uczeń realizuje np. 6 klasę przez 2 lata , oczywiście realizuje program.


 


I taki uczeń może nie otrzymać  promocji lub nie ukończy nauki w szkole – tylko musi być konkretny powód – np. . niechodzenie do szkoły  albo opór materii ( nauczyciele nie są w stanie ocenić ucznia, albowiem np. dziecię nic nie chce robić )


Uczeń jest klasyfikowany na podstawie  rozporządzenia MEN  w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych:


jeżeli nie chodzi do szkoły – to można zastosować par.17.1
 


§ 17. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.


jeżeli chodzi, a nie uczy się  - to ustęp 7 – oczywiście trzeba  tak podsumować osiągnięcia, żeby było jasne , dlaczego nie ma podstaw do klasyfikacji:
 


„3. O ukończeniu szkoły przez ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej rada pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).


7. (od 1.09.2011, a w SP i SPG ogólnodostępnych od 1.09.2012) Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym, opracowanym dla ucznia na podstawie przepisów, o których mowa w § 6 ust. 1a pkt 1, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 13 ust. 4 i § 15 ust. 5.


 


"Powinnam teraz nie klasyfikować, bo nie opanowała materiału? W klasie dla umiarkowanych i znacznych?! Serio tak można?"


 


Uczeń ma program - dostosowany do jego możliwości - jeżeli nie opanował wymaganych umiejętności, no to jak ma mieć pozytywne oceny opisowe?

Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach