Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Strajk nauczycieli we wtorek  (Przeczytany 2534 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Strajk nauczycieli we wtorek
« dnia: Maj 21, 2008, 06:31:13 pm »
27 maja zastrajkują nauczyciele

ZNP: W PROTEŚCIE WEŹMIE UDZIAŁ 70 PROC. SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI

Nauczyciele: Ma być strajk, a nie udawanie

Aleksandra Pezda, Olga Szpunar, Piotr Żytnicki, Grzegorz Blachowski2008-05-21

Matury poprzekładane, dyrektorzy proszą rodziców o zatrzymanie młodszych uczniów w domu. Tak szkoły szykują się na strajk nauczycieli we wtorek......
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Strajk nauczycieli we wtorek
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 27, 2008, 11:27:25 am »
Nauczyciele strajkują: Czarne flagi na szkołach, lekcji nie ma

Czarne flagi, flagi państwowe i związkowe, plakaty na ścianach - tak wygląda wiele szkół i przedszkoli w Polsce. Lekcje nie odbywają się w 20 tys. spośród 30 tys. szkół w całym kraju - szacuje organizator protestu, Związek Nauczycielstwa Polskiego. Przedszkola są prawie puste. W Szczecinie do przedszkola zgłosiło się jedno dziecko.

Dlaczego nauczyciele strajkują  -czytaj

Sztab kryzysowy w Warszawie

Wielu rodziców posłuchało apelu prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego i nie przyprowadziło dziś dzieci do przedszkoli. W niektórych przedszkolach już kilka dni przed rozpoczęciem strajku rodzice podpisywali zobowiązanie, że w dniu protestu zapewnią swoim dzieciom opiekę.

W Szczecinie strajkuje siedem przedszkoli. Na zajęcia przyszło dziś tylko jedno dziecko. Zajmuje się nim dyrektorka. - Rodzice wykazali się wielkim zrozumieniem. Jesteśmy mile zaskoczeni, bo nikt nie dzwonił z pretensjami i nie robił awantur - mówi Monika Łasak, dyrektorka przedszkola nr 54 w Szczecinie, do którego nie przyszło ani jedno dziecko.

Szkoły także świecą pustkami. Mimo tego, że - jak zapewnia wielu strajkujący nauczycieli - placówki są otwarte dla uczniów. Pedagodzy w godzinach, w których zwykle odbywają się lekcje, będą przebywać na terenie szkół.

W Warszawie powołano specjalny sztab kryzysowy, który od wczesnych godzin porannych monitoruje sytuację w szkołach. Straż miejska na zwracać dziś szczególną uwagę na grupy dzieci znajdujące się poza szkołą. Wszyscy, którzy będą na wagarach, muszą liczyć się z interwencją strażników.

Co robią dzieci, które przyjdą do szkoły?

ZNP zapewnił, że żadne dziecko, które w dniu strajku przyjdzie do szkoły nie pozostanie bez opieki.

W szkole podstawowej nr 113 w Łodzi nieliczna grupa dzieci spędzi czas wraz z opiekunem w sali informatycznej. W innej placówce dla uczniów klas pierwszych zorganizowano wycieczkę do lunaparku. Dzieci mają wrócić ok. 15, następnie mają być odebrane przez rodziców.

Gdzie odbywa się strajk?

Aż 90 proc. nauczycieli z województwa lubuskiego przystąpiło do strajku. Najmniejsze poparcie dla protestu odnotowano W województwach pomorskim i opolskim, gdzie chęć udziału w strajku zadeklarowało około 40 procent placówek. W stolicy lekcje nie odbędą się mniej więcej w połowie szkół - wynika z danych miejskiego Biura Edukacji. Jak ocenił prezes ZNP, w większości województw poparcie dla protestu wynosi 60-70 proc.

W warszawskiej szkole podstawowej numer 202 w Wqarszawie za strajkiem opowiedzieli się wszyscy nauczyciele. Wicedyrektor szkoły, Bogumiła Szymańska-Krzemińska, mówi, że nauczyciele nie domagają się tylko podwyżek, ale także utrzymania prawa do wcześniejszych emerytur.

Pracy nie przerwali natomiast nauczyciele w XXIX LO w Łodzi. Budynek został jedynie oflagowany. W szkole odbywają się zaplanowane na ten dzień matury ustne. Zdaniem nauczycieli, niesprawiedliwe byłoby, aby przez ich strajk ucierpieli uczniowie, którzy mają zdawać egzamin. Według nich, taka akcja powinna być przeprowadzona w dniu pisemnych matur. Wtedy "mogłaby odnieść większy skutek".

- Wśród szkół, gdzie odbywają się dziś normalne lekcje, są też takie, gdzie wszyscy nauczyciele popierają protest, ale zbyt późno zdecydowano się na przystąpienie do protestu i w związku z tym w myśl ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych ich strajk byłby nielegalny. Dlatego za naszą radą szkoły te tylko oflagowały się - wyjaśnił Broniarz.

O co walczą nauczyciele?

ZNP domaga się zwiększenia nakładów na oświatę, podniesienia wynagrodzeń nauczycieli do 2010 roku o 50 proc., utrzymania dotychczasowych uprawnień emerytalnych dla nauczycieli, zgodnie z którymi mogą oni przejść na emeryturę po 30 latach pracy niezależnie od wieku. Związek przeciwny jest także ewentualnym planom likwidacji ustawy Karta Nauczyciela.

Postulaty ZNP popierają inne związki zawodowe działające w oświacie, w tym dwa największe: Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych.

W piątek ma dojść do spotkania negocjacyjnego przedstawicieli ministerstw: edukacji, pracy i finansów z kierownictwem ZNP. Spotkanie to zaproponował sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni po poniedziałkowym spotkaniu ze związkowcami.


gazeta.pl
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Strajk nauczycieli we wtorek
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2008, 06:53:25 pm »
Po wtorkowym strajku nauczycieli,tym razem uczniowie  :puppydogeyes:

Uczniowie planują strajk. Nie pójdą do szkół 2 czerwca?
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=48996&wid=10002126&ticaid=15fe2
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Strajk nauczycieli we wtorek
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2008, 09:03:13 am »
Nauczyciele zarabiają tyle co informatycy?

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,74785,5439804,Nauczyciele_zarabiaja_tyle_co_informatycy_.html

Ministerstwo pracy twierdzi, że nauczyciele zarabiają dużo, a pracują mało. Pracownicy oświaty uważają, że jest dokładnie na odwrót. Racja jest pośrodku, ale widać wyraźnie jak obie strony próbują wykorzystać sytuację do osiągnięcia korzyści wizerunkowych.

Cytuj
Ale to nie tak

Nauczyciele uważają, że jest inaczej i protestują. Ich zdaniem obraz ich sytuacji, jaki maluje się po lekturze raportu ministerstwa jest nieprawdziwy. - Wolałabym wszystkie obowiązki wykonać w ciągu 8 godzin w szkole a później mieć już czas tylko dla siebie - mówi nauczycielka z 25-letnim stażem i dodaje, że pewnie i tak miałaby nadgodziny. - Ale szkoły na to nie stać. Nie otrzymam służbowego komputera, drukarki, tuszu, materiałów papierniczych. Kupiłam to z własnej pensji. Nikt nie zapewni mi choćby najmniejszego, ale własnego i cichego kąta do pracy. Zabrałam na to część naszego wspólnego mieszkania - wylicza. - Ale powinnam się cieszyć, bo dowiedziałam się od Ministerstwa Pracy, że pracuję tylko 27 godzin w tygodniu i bardzo dużo zarabiam - komentuje gorzko
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Strajk nauczycieli we wtorek
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2008, 11:28:07 pm »
Warto przeczytać


Odeszłam od tablicy, od moich uczniów
Kamila Przychodzień* 2008-05-27

Szanowny Panie Premierze! Szanowna Pani Minister Hall! List ten piszę w dniu strajku w dużych emocjach - czy jako nauczyciele zostaniemy zrozumiani, czy ukarani za ten głos? Proszę mi wybaczyć błędy czy niedopatrzenia. Wokół mnie protestujący koledzy i koleżanki sprawdzają klasówki, uzupełniają dzienniki, przygotowują się do jutrzejszych lekcji. Tak strajkują nauczyciele.


http://wyborcza.pl/1,76842,5248974,Odeszlam_od_tablicy__od_moich_uczniow.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Strajk nauczycieli we wtorek
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 02, 2008, 07:33:37 am »
Umieszczę tutaj w wątku,nie weim czy nie dał ktoś wcześniejCzas pracy w placówkach oświatowych


Szkoły mogą zwolnić 100 tys. nauczycieli

Do 2012 roku pensum nauczycieli podstawówek i gimnazjów wzrośnie z 18 do 22 godz. Dyrektorzy szkół nie zapewnią wszystkim nauczycielom pracy na pełny etat. Zwalniani będą przede wszystkim nauczyciele klas I-III oraz geografowie, fizycy, biolodzy czy chemicy.Rząd chce, aby od roku szkolnego 2009/2010 przez cztery kolejne lata wymiar obowiązkowych zajęć prowadzonych przez nauczycieli podstawówek i gimnazjów wzrastał o jedną godzinę. W przyszłym roku wyniesie 19 godz., a w 2012 roku już 22 godziny. Z kolei pensum nauczycieli szkół ponadgimnzjalnych wzrośnie o jedną godzinę od roku szkolnego 2010/2011 i kolejną od września 2011.

Podwyższenie wymiaru obowiązkowych zajęć może spowodować zwolnienia nauczycieli, w tym przede wszystkim pracujących w małych szkołach. W placówkach tych po prostu zabraknie wystarczającej liczby godzin danego przedmiotu, aby nauczyciel mógł obowiązkowo przeprowadzić 22, a nie tak jak obecnie 18 godz. obowiązkowych zajęć. Jednocześnie szkoły będą częściej zatrudniać pedagogów na część etatu.

Będą zwalniać
Zagrożeni zwolnieniami będą nauczyciele przedmiotów, których uczy się w najmniejszym wymiarze godzin, czyli np. geografowie, biolodzy, historycy, fizycy.

- W małych szkołach niezagrożeni zwolnieniami w praktyce będą tylko poloniści, matematycy i osoby uczące języków obcych - mówi Zbigniew Biegański, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Miłomłynie (woj. warmińsko-mazurskie).

W najgorszej sytuacji będą jednak nauczyciele klas I-III. Prowadząc wszystkie godziny lekcyjne w jednej klasie (tak jak obecnie) mogą przepracować jedynie 18 godz. Po wydłużeniu pensum, żaden z nich nie będzie więc miał etatu, jeśli uczy tylko jedną klasę i nie prowadzi żadnych zajęć dodatkowych. W całej Polsce kształcenie zintegrowane (naukę w klasach I-III) prowadzi około 90 tys. osób.

- Nauczycieli, którym po zmianach zabraknie godzin obowiązkowych, będę musiała zwolnić i zatrudnić na nowo, ale na część etatu - mówi Alicja Góźdź-Zając, dyrektor Szkoły Podstawowej w Myślicach (woj. warmińsko-mazurskie).

Podkreśla, że już obecnie wielu nauczycieli szkół wiejskich jest zatrudnionych na kilka godzin w różnych szkołach. Po zmianach będą musieli szukać pracy w kolejnych placówkach, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami na przejazdy i mniejszą efektywnością pracy.

Trudniej o awans
Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, młodym nauczycielom trudniej będzie się też ubiegać o uzyskanie kolejnych stopni awansu zawodowego.

- Stażyści, którzy chcą ubiegać się o status nauczyciela kontraktowego, muszą być zatrudnieni co najmniej na dziewięć godzin tygodniowo w nieograniczonej liczbie szkół. Po docelowym wydłużeniu pensum wymóg ten zwiększy się do 11 godz. - mówi Teresa Banaś, dyrektor Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Nowej Wsi (woj. śląskie).

Młodym nauczycielom niektórych przedmiotów już teraz trudno jest spełnić ten wymóg. W gminie Mierzęcice, na której terenie znajduje się szkoła w Nowej Wsi, nauczycielka plastyki pracowała osiem godzin w trzech różnych szkołach. Była zatrudniona jako nauczyciel-stażysta, ale bez prawa do realizacji stażu.

Konieczność podejmowania pracy w kilku placówkach na część etatu może spowodować, że wiele osób zrezygnuje z pracy nauczyciela. W tym zwłaszcza ci, którzy łatwiej mogą znaleźć zatrudnienie w innym zawodzie (np. informatycy, osoby uczące języków obcych). Z kolei dyrektorom szkół przybędą biurokratyczne obowiązki. Będą bowiem musieli coraz częściej uzgadniać rozkład czasu pracy nauczycieli z dyrektorami innych szkół, w których pracują na kolejną część etatu.

Związki przeciw
Opinie dyrektorów szkół podzielają związki zawodowe. Zdaniem ZNP podwyższenie pensum może spowodować zwolnienie około 100 tys. nauczycieli.

- Rząd nie wziął chyba pod uwagę, że szkoły w małych miastach nie funkcjonują w takich samych warunkach jak te warszawskie - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jego zdaniem nie jesteśmy obecnie przygotowani organizacyjnie do wydłużania pensum nauczycieli. Podkreśla też, że rząd nie określił, w jaki sposób miałoby być rekompensowane prowadzenie dodatkowych zajęć w szkołach. Spowoduje to, że realne podwyżki dla nauczycieli (w 2009 i 2010 roku mają oni otrzymać dwie podwyżki po 5 proc.) będą niższe od proponowanych przez rząd, bo będą prowadzić więcej zajęć.

Z opinią tą nie zgadza się resort edukacji. Zdaniem Krystyny Szumilas, wiceminister edukacji narodowej, w oświacie jest 75 tys. etatów, które można obsadzić, jeśli nauczyciele nie mieliby nadgodzin. Podkreśla też, że od września 2009 r. obniżony zostanie wiek szkolny, więc zwiększy się liczba uczniów i klas w szkołach podstawowych. Przybędzie zatem godzin lekcyjnych prowadzonych przez nauczycieli.

Obowiązkowy dziennik zajęć
Zwiększenie pensum to niejedyna, projektowana zmiana dotycząca czasu pracy nauczycieli. Zmienią się też zasady jego obniżania. Z projektu nowelizacji Karty Nauczyciela wynika, że to rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa będą ustalały zasady, przypadki i tryb obniżania tygodniowego pensum nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć.

Obecnie to dyrektor szkoły za zgodą odpowiednio wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty lub marszałka województwa może obniżyć wymiar pensum nauczycielowi zatrudnionemu na cały etat na czas określony lub do odwołania.

Rząd chce także, aby nauczyciele rejestrowali czas, jaki poświęcili na inne czynności niż zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze czy wychowawcze (ale wynikające z zadań statutowych szkoły). Dlatego zostaną zobowiązani do prowadzenia dziennika zajęć obowiązkowych. Zdaniem resortu edukacji pozwoli to na ustalenie, którzy nauczyciele są najbardziej zaangażowani w działalność dydaktyczną, a tym samym zasługują na dodatki motywacyjne.

- Zgadzamy się z pomysłem sprawdzenia, ile czasu nauczyciele muszą poświęcać na zajęcia dodatkowe. Ale procedura zaproponowana przez rząd jest nieprecyzyjna i spowoduje jedynie wzrost biurokratycznych obciążeń - mówi Sławomir Broniarz.

Podkreśla, że z projektu nie wynika np., czy nauczyciel, który zorganizuje wycieczkę szkolną, w trakcie której będą odbywać się zajęcia, będzie musiał rejestrować też np. czas transportu i całodobowej opieki nad dzieckiem.

Nie wiadomo też, czy za rejestrowane, dodatkowe zajęcia, które przekroczą tygodniowy wymiar czasu pracy (40 godz.) nauczycielom będzie przysługiwało wynagrodzenie za nadgodziny. Problemem może być np. określenie wynagrodzenia nauczycieli opiekujących się dziećmi w trakcie dłuższych wycieczek lub wyjazdów na tzw. zielone szkoły. Teraz decydują o tym regulaminy wynagrodzeń uchwalane przez rady gminy lub powiatu. Obecnie otrzymują oni najczęściej wynagrodzenie za godziny, które poprowadziłyby w szkole, gdyby nie zorganizowali wyjazdu.

- A przecież w trakcie wycieczek lub zielonych szkół nie tylko prowadzą zajęcia, ale jeszcze muszą opiekować się uczniami przez całą dobę - zwraca uwagę Zbigniew Biegański.

550 tys. nauczycieli pracuje w szkołach

33,4 mld zł przeznaczy w 2009 roku budżet na subwencję oświatową

SZERSZA PERSPEKTYWA

Wymiar obowiązkowych zajęć prowadzonych przez nauczycieli nie jest unormowany przez ustawodawstwo unijne. To przepisy wewnętrzne państw członkowskich określają, jak dużo czasu nauczyciele spędzają w szkole. W Anglii pensum nauczyciela wynosi 35-40 godz. Godzina lekcyjna trwa 35 minut, a nauczyciel musi obowiązkowo przebywać w szkole przez 32,5 godz. tygodniowo. W Holandii tydzień pracy nauczyciela wynosi 40 godz., w tym 29 jest przeznaczonych na zajęcia dydaktyczne. Pensum w Niemczech wynosi 27 godz., a jedna lekcja trwa 45 min. Natomiast we Francji nauczyciel szkoły średniej musi przepracować 18-21 godz. dydaktycznych, ale godzina lekcyjna wynosi 60 min (55 min nauki i 5 min przerwy).

Autor: Łukasz Guza

Źródło: GP

Artykuł z dnia: 2008-09-29,
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/38720,szkoly_moga_zwolnic_100_tys_nauczycieli.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach