Aktualności: Zapraszamy na nowo powstałe Forum dyskusyjne o szyciu http://forum.metkiiwszywki.pl

Autor Wątek: orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego  (Przeczytany 2464 razy)

Offline Józia

• Podglądacz
  • *
    • http://www.n-s.pl/alina.darek/ada/
orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
« dnia: Kwiecień 25, 2008, 08:00:48 pm »
Czy wiecie coś na temat obostrzenia wydawania orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, zwłaszcza na poziomie wczesnoszkolnym?
(wydawane przez Poradnie Psychologiczno - Pedagogiczne)
Mam informacje, że orzeczenia takie nie będą wydawane dzieciom na tzw. pograniczu normy i lekkiego upośledzenia umysłowego oraz dzieciom z ADHD, problemami emocjonalnymi, obniżonym poziomem inteligencji z powodów środowiskowych, a nawet z autyzmem...?!? Czy ktoś wie czy to prawda i czy jest to możliwe?

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2008, 08:42:34 pm »
Proszę Józia

Orzeczenie o potrzebie kształcenia
http://forum.darzycia.pl/topic,5564.htm

I tam scalę,jak odczytasz
"Dużo ludzi nie wie, co z czasem robić.
Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu."

Pozdrawiam
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline Józia

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 25, 2008, 09:10:20 pm »
Dzięki Gaga, ale niedokładnie o to mi chodziło.
Fakt, że nie lubię przepisów i gubię się czytając je - nie dotyczy ich moja umiejętność czytania ze zrozumieniem ;)
Nie znalazłam nic o na temat nowych przepisów dotyczących nowych kryteriów przyznawania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (w PPP) - być może nie są to nowe przepisy, tylko jakieś wytyczne, zalecenia - nie wiem, czy takie sprawy mogą być regulowane tylko wytycznymi dla placówek, a nie zmianą przepisów...(?)

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 25, 2008, 09:10:53 pm »
Wszystkie cechy, które podałaś absolutnie kwalifikują się do wydania Orzeczenia w PPP do kształcenia specjalnego, czyli w szkołąch integracyjnych i specjalnych.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 18,1l. , Domowa terapia

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 25, 2008, 09:48:00 pm »
Cytat: "Józia"
Fakt, że nie lubię przepisów i gubię się czytając je - nie dotyczy ich moja umiejętność czytania ze zrozumieniem

Przepisów ja też nie lubię i się gubię,za to ..... czytam bez zrozumienia   ;)  :turn-l:
Zasugerowałam się czymś innym.

Mam informacje, że orzeczenia takie nie będą wydawane dzieciom na tzw. pograniczu normy i lekkiego upośledzenia umysłowego oraz dzieciom z ADHD, problemami emocjonalnymi, obniżonym poziomem inteligencji z powodów środowiskowych, a nawet z autyzmem...?!? Czy ktoś wie czy to prawda i czy jest to możliwe?

Powiedz mi skąd masz takie informacje?

Józia,to co wyżej Sonia napisała to się kwalifikuje.... a gdyby przestano wydawać,to
gdzie miejsce dla dzieci?

Dział Prawo,na bierząco jest uzupełniany,ale.... chyba nic takie tam nie ma?

http://forum.darzycia.pl/vp134196.htm#134196
» Orzekanie o niepełnosprawności

i PRAWO EDUKACYJNE
( przyklejony temat)
"Dużo ludzi nie wie, co z czasem robić.
Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu."

Pozdrawiam
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline Józia

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 26, 2008, 06:55:11 pm »
Informacje mam od psychologa pracującego w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Dziewczyny, która bardzo się zdziwiła kiedy jej kierowniczka nie wydała orzeczenia dziecku przedszkolnemu funkcjonującemu na pograniczu normy i lekkiego. Została poinformowana, że weszły nowe zarządzenia i Poradnia będzie wydawać orzeczenia o  potrzebie kształcenia specjalnego (nie o niepełnosprawności, bo to przecież zupełnie co innego) tylko dzieciom z dużymi deficytami (czyli j.w.)

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 26, 2008, 07:59:24 pm »
a żądałaś, żeby Ci pokazała to zarządzenie?-to jakaś bzdura bo napewno nie przeoczyłabym wśród Prawa oświatowego gdyby pokazał się Nowy Dz.U. dotyczący działalności PPP.

Dziecko na pograniczu lub z lekkim stopniem niep. - też jest niepełnosprawne ( a przynajmniej nie w normie).

A najlepiej niech zlikwidują PPP mnie to do szczęścia nie jest potrzebne.

Zaświadczenia powinni wydawać specjalisci medycyny zajmujacy się dzieckiem  a NIE PPP, które "bada" dziecko na podstawie testów dla zdrowych dzieci.
Punktacja a potem segregacja i nic z tego nie wynika dla Dobra dziecka.
Bo ani integracja ani szkoły specjalne NIE spełniają  nawet w 50% tego co powinni mieć dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi.

Orzeczenie jest wskazaniem najodpowiedniejszej formy kształcenia, z uwzględnieniem potrzeb dziecka oraz wskazaniem właściwych form pomocy specjalistycznej. Orzeczenie nie jest równoznaczne ze skierowaniem dziecka do jakiejkolwiek szkoły specjalnej.

Dziecko niepełnosprawne może mieć odroczony termin rozpoczęcia nauki szkolnej (o rok, dwa, trzy) jeśli nie osiągnęło dojrzałości szkolnej. Obowiązek szkolny dla dziecka jest odraczany na wniosek i za zgodą rodziców przez dyrektora szkoły rejonowej po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej
.

A ostatnie zdanie i tak należy do rodziców.  :D  więc po co są zapisy w orzeczeniach PPP-bezsens.  ;)

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20010130114&type=2&name=ATT88ZMI
o Komisjach PPP

Dz.U. 2001 nr 13 poz. 114 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2001 r. w sprawie orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży oraz szczegółowych zasad kierowania do kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania.

Przez kształcenie specjalne należy rozumieć zorganizowany proces, dostosowany do potrzeb wychowanka i ucznia niepełnosprawnego, dla którego - ze względu na istotne zaburzenia lub dysfunkcje w różnych sferach rozwoju (motoryce, zmysłach, intelekcie, psychice) w sposób istotny zaburzające jego funkcjonowanie psychiczne, fizyczne, społeczne oraz możliwości uczenia się - konieczne jest specjalistyczne oddziaływanie dydaktyczne, wychowawcze i rewalidacyjne, ukierunkowane na jego wszechstronny rozwój
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2529
Przepisy prawne regulujące kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Autor: Teresa Serafin (Ministerstwo Edukacji Narodowej)

Offline MAGDA BUDEK

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 29, 2008, 01:51:00 pm »
Moja córka ma 5 lat i też balansuje na granicy upośledzenia lekkiego a normą , właściwie załapała się na górną granicę tej normy .Byłam w poradni po orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i dostałam ją bez problemu. Nikt nie kwestionował moich ''roszczeń'' w tej materii mimo że dla osób postronnych Marta jest zdrową ,może trochę zbyt nerwową dziewczynką.
Aldona 18lat(mpdz, epi ),Mateusz 15 lat,Marta 8 lata (całościowe zaburzenia ze spektrum autyzmu, epi ''uśpiona'')

k_j

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 09, 2008, 10:48:38 pm »
Moj syn ma dysfazje dziecięca czyli specyficzne zaburzenia mowy,niedosluch pochodzenia centralnego,przez 4 lata byl leczony na padaczke( teraz na szczescie bez leków i ataków).Ma prawie 8 lat nie umie czytac ,nie umie pisac.coraz lepiej mówi bo od 3 lat jest rehabilitowany.Obecnie konczy zerówke ( po raz drugi)
Dwa lata temu orzeczenie dostał ale na pobyt w przedszkolu.
Teraz nie dostał!!! Od wrzesnia idzie do masowej klasy bez wsparcia !!
To jest chore!!

Offline sonia

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 09, 2008, 11:01:07 pm »
A czy odwoływałaś się od Decyzji Orzeczenia z PPP?
To naprawdę chore, aby dziecko małomówiące lub niemówiące posyłać do szkoły masowej bez wsparcia pedagoga specjalnego, bez systematycznych ćwiczeń neurologopedycznych.
W PPP powinni wiedzieć, że schorzenie dziecka nie jest katarem a uszkodzeniem mózgu

(c) 2003-2014 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach