Zestaw zadań rozwiązywanych podczas sprawdzianu przez szóstoklasistóweb 08-04-2008
"Jasne jak słońce" - taki tytuł nosi zestaw zadań rozwiązywanych podczas sprawdzianu przez uczniów szóstych klas szkół podstawowych w całej Polsce.
W zestawie było 25 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: popularnonaukowego i wiersza Joanny Kulmowej "Słońce i sosny".
Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. umiejętnościami odczytywania danych z tabeli, porównywania liczb, obliczania wielokrotności liczb i dokonywania działań na ułamkach.
W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie, np. obliczyć długość rzucanego cienia. Szóstoklasiści musieli też
napisać dwa teksy własne: na podstawie mapy pogody napisać notatkę o przewidywalnej pogodzie oraz wypracowanie o miejscu, które uważają za wyjątkowe.
Arkusz testu rozwiązywanego przez szóstoklasistów wraz z odpowiedziami jest dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (
www.cke.edu.pl ).
Źródło : PAP
Publikujemy arkusze sprawdzianu przeprowadzonego w dniu 8 kwietnia 2008 roku wraz z omówieniem zadańarkusze sprawdzianu w formacie .pdf
Zakończył się ogólnopolski sprawdzian dla szóstoklasistówZakończył się ogólnopolski sprawdzian dla uczniów VI klas szkoły podstawowej. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w związku z awarią sieci energetycznej w niektórych szkołach w Szczecinie i okolicach miasta sprawdzianu nie przeprowadzono.
- W tych szkołach, gdzie w sprawdzian nie odbył się uczniowie pisać będą go w innym terminie - awaryjnym. Termin ten zostanie ustalony jeszcze w tym tygodniu.
Liczba szkół, w których nie udało się przeprowadzić sprawdzianu będzie znana po południu - powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marek Legutko,.
Według Legutki, w pozostałej części kraju przeprowadzenie sprawdzianu nie było zagrożone.
Jak powiedziała Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu (obok woj. wielkopolskiego podlegają jej także lubuskie i zachodniopomorskie), decyzje o rezygnacji z przeprowadzenia sprawdzianów podejmowali sami dyrektorzy szkół w zależności od sytuacji.
Zaznaczyła, że według OKE sprawdzian mógł być przeprowadzony mimo problemów z prądem. - Można je przeprowadzić przy dziennym świetle. Testy trafiły do szkół już wczoraj - powiedziała Hryhorowicz.
Z powodu silnych opadów śniegu z deszczem od kilkunastu godzin Szczecin jest pozbawiony prądu. Podobna sytuacja jest w kilku mniejszych miastach w pobliżu Szczecina, m.in. w Policach i Stargardzie Szczecińskim.
Sprawdzian rozpoczął się po godz. 9.00 i trwał 60 minut. Dla uczniów np. dysleksją czas trwania sprawdzianu był przedłużony o 30 minut.
Arkusze testu rozwiązywanego przez szóstoklasistów jeszcze we wtorek przed południem CKE ma opublikować na swojej stronie internetowej.
Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.
Informacje o wynikach tegorocznego sprawdzianu uczniowie otrzymają pod koniec maja. Umieszczone będą one także na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez CKE, które szóstoklasiści otrzymają na koniec roku szkolnego wraz ze świadectwami.
Do pisemnego sprawdzianu przystąpiło we wtorek około 450 tys. szóstoklasistów w 13 tys. szkół podstawowych w całej Polsce. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do sprawdzianu we wtorek, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu.
Źródło : PAP