Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Opłata za czyste powietrze, klimat lub widoki  (Przeczytany 3153 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Opłata za czyste powietrze, klimat lub widoki
« dnia: Styczeń 15, 2008, 09:00:37 am »
Opłata za czyste powietrze, klimat lub widoki

Opłatę miejscową, zwaną też taksą klimatyczną gminy mogą pobierać tylko w miejscowościach, które mają status uzdrowiska albo spełniają minimalne warunki przesądzające o ich atrakcyjności.

Te minimalne warunki określa nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową (DzU nr 249, poz. 1851). Przepisy wejdą w życie 15 stycznia.

Tak więc powietrze musi być w niej wolne od zanieczyszczeń przekraczających dopuszczalne stężenia dla obszarów poza aglomeracjami liczącymi ponad 250 tys. mieszkańców, ustalane na podstawie przepisów o ochronie środowiska. Nie mogą być w nich też przekroczone dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych.

Na terenie gminy, w której leży miejscowość, powinien występować choćby jeden element istotny dla wypoczynku – przyrodniczy lub krajobrazowy. Te pierwsze to według rozporządzenia lasy i użytki rolne zajmujące ponad 80 proc. powierzchni gminy, wody – morskie i śródlądowe, wody w kąpieliskach, urozmaicona rzeźba terenu – wyżyny, góry. Do walorów krajobrazowych zalicza się nie tylko np. skałki, wąwozy, przełomy rzek, wodospady, jaskinie, groty, parki narodowe, ale także m.in. zabytki architektury i budownictwa, skanseny, muzea, miejsca martyrologii, a nawet imprezy kulturalne.

Szanse na wprowadzenie opłaty miejscowej dostaną tylko miejscowości, które oprócz walorów przyrodniczych lub krajobrazowych dysponują też bazą noclegową w takich obiektach jak hotele, pensjonaty, motele, kempingi, domy wycieczkowe, schroniska i schroniska młodzieżowe, pola namiotowe.

Dzienne stawki opłaty miejscowej ustalają rady gmin. W 2008 r. nie mogą one być wyższe niż:

- 1,78 zł – w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe,

- 2,55 zł – w miejscowościach o statusie obszaru ochrony uzdrowiskowej,

- 3,54 zł – w miejscowościach uzdrowiskowych.

Opłata miejscowa nie dotyczy: przebywających w szpitalach; zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej; osób płacących podatek od nieruchomości w związku z posiadaniem domów letniskowych; niewidomych i ich przewodników.

Źródło : Rzeczpospolita
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline allitta

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 60
  • http://eraretuszera.blox.pl/html
Opłata za czyste powietrze, klimat lub widoki
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2008, 03:30:13 pm »
Cytat: "Gaga"
Opłata za czyste powietrze, klimat lub widoki
- :shock:  Kolejny przejaw tego że w tym kraju mamy paranoje
Ala już
(!) 13 l dziecięce porażenie mózgowe
"Szczęśliwym  to się bywa a nie jest :)" - Agata Buzek

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach