Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Wędrujące jąderka  (Przeczytany 5011 razy)

efka5

  • Gość
Wędrujące jąderka
« dnia: Styczeń 08, 2008, 07:31:19 pm »
Mam problem. Szymciowi wędrują jąderka. Byłam u pediatry, która kazała czekać do 2giego roku zycia dając czas na ustabilizowanie się sytuacji. Jednak na necie doczytałam sie, że czasem do drugiego roku życia zrobiony jest już zabieg ich osadzenia w mosznie. Co robić?

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******

Offline amara

  • Aktywny Gadacz
  • *****
  • Wiadomości: 781
Wędrujące jąderka
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2008, 07:42:29 pm »
Może wizyta u urologa coś wyjaśni
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Mulesia

  • Gość
Wędrujące jąderka
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2008, 09:14:33 pm »
Niewątpliwie urolog lub chirurg dziecięcy to podstawa. Szukałaś już w necie informacji, na temat wnętrostwa . Nie wiem czy trafiłaś na ten:
"Jak pisałem wyżej wiek pomiędzy 2 a 3 rokiem życia jest okresem, w którym wnętrostwo powinno zostać usunięte ze względu na to, że efekt leczniczy jest w tym czasie największy. Dlatego stwierdzenie braku jądra w mosznie po urodzeniu powinno zobowiązywać do okresowych wizyt w specjalistycznych poradniach chirurgicznych. Wnętrostwo można leczyć zachowawczo lub operacyjnie. O wyborze sposobu leczenia decyduje lekarz specjalista po uprzednim zbadaniu dziecka. Leczenie zachowawcze-polega na podawaniu w zastrzykach domięśniowych preparatu hormonalnego dwa razy w tygodniu przez okres 5 tygodni. Preparat działa pobudzająco na jądro i może doprowadzić do pełnego zstąpienia jądra do moszny. Stosowany jest również inny preparat także hormonalny, który podaje się donosowo. Skutki są podobne, jest on jednak niedostępny na polskim rynku można go jedynie nabyć poza granicami naszego kraju. Leczenie operacyjne obejmuje tych chłopców, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło efektu i tych którzy są zakwalifikowani na podstawie badania bezpośrednio do zabiegu. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, polega na otwarciu kanału pachwinowego, odszukaniu jądra, wprowadzeniu go do moszny oraz ustaleniu w worku mosznowym tak, aby nie było możliwości powrotu jądra do kanału pachwinowego. Pobyt dziecka w szpitalu licząc od zabiegu operacyjnego wynosi około tygodnia lecz może być modyfikowany przez lekarza leczącego w zależności od postaci wady i przebiegu pooperacyjnego. Kontrola pooperacyjna Po zabiegu operacyjnym dziecko wymaga okresowej kontroli w Poradni Chirurgii Dziecięcej oraz zmniejszenia aktywności (unikanie dużego wysiłku, jazda na rowerku). W przebiegu pooperacyjnym należy unikać pokarmów wzdymających, nie jest wymagana specjalna dieta. Niekiedy jądro po pewnym czasie od zabiegu operacyjnego cofa się do kanału pachwinowego na skutek zmian bliznowatych. Jest to powikłanie występujące sporadycznie, ale wymagające ponownego leczenia ".
http://www.chirurgia.poznet.pl/page.php?page=dla_rodzicow#03

Zobacz też tu ( piszą też o jądrach wędrujących - to rodzaj wnętrostwa ):
http://urolog-dzieciecy.pl/index.php/pl/glowne_choroby_ukladu_moczowo_plciowego/wnetrostwo_cryptorchismus_cryptorchidism

I tu:
Leczenie podjąć należy wcześnie tj. między 6-m a 18 miesiącem życia co pozwoli na zminimalizowanie wystąpienia zmian zwyrodnieniowych gonady zwłaszcza zagrożenia nowotworem, niepłodności i innych powikłań.
Leczenie to można rozpocząć od podania hormonu – gonadotropiny łożyskowej (HCG) w odpowiedniej dla wieku dawce w przeliczeniu na powierzchnię ciała. Zwykle lek podaje się 2x w tygodniu, domięśniowo przez 5 tygodni. Ponieważ do 3-go miesiąca życia może nastąpić spontaniczne zejście jądra do moszny, leczenie hormonalne rozpoczyna się po tym okresie a nawet później zwłaszcza u wcześniaków.

Efektywność tego leczenia wynosi ok. 20% niezstąpionych jąder i znacząco zależy od umiejscowienia jądra przed rozpoczęciem terapii. Leczenie hormonalne ma pewien wpływ na poprawę ukrwienia gonady, ponieważ stymuluje rozwój jej układu krwionośnego i stwarza nieco lepsze warunki podczas operacji. Wskazania do leczenia hormonalnego powinny być bezwzględnie ustalone w porozumieniu z urologiem dziecięcym. Leczenie operacyjne jest złotym standardem i powinno być wykonane najpóźniej do ukończenia drugiego roku życia a nie jak się często niestety uważa przed pójściem do szkoły lub przed 10-m rokiem życia. http://www.twojlekarz.pl/    - po wejściu w link trzeba znaleźć artykuł chirurga dziecięcego  z dnia 13. 05.2006r.
Brak jąder w mosznie u chłopców – wnętrostwo  
Jan Nowak dr n. med. specjalista chirurg dziecięcy

ewa25

  • Gość
Wędrujące jąderka
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 08, 2008, 11:25:22 am »
mmoj synek ma wedrujace jaderak tzn. wnetroctwo obustronne co 3-5 miesiecy mamy kontrole niestety ostatnia wykazala ze jednak jajeczka trzeba beedzie operowac:((((( czekamy na termin w czdz w wawie w poradni urologicznej zobaczymy co tam tym razem na powiedza do tego od razu tamtejsi lekarze obejza szymowi sisuaczka bo mamy spodziectwo 3 etapowe podobno wedlug wroclawia do operacji w 5-6 roku zycia ale w wawie robia podobno lepiej i szybciej zdecydowalismy sie z mezem wlasnie na warszawie poczekamy zobaczymy co bedzie dalej pozdrawiam :silly:

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach