Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: Punkcja lędźwiowa  (Przeczytany 8516 razy)

mamaronja

• Gość
Punkcja lędźwiowa
« dnia: Grudzień 21, 2007, 10:02:22 am »
Czy ktoś robił dziecku to badanie ? Przeraża mnie, że moja 2-latka będzie potem musiała dobę leżeć plackiem ? Ktoś ma jakieś doświadczenia ?

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
Punkcja lędźwiowa
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2007, 11:14:54 pm »
Witam,mój syn miał robione to badanie prawie 3 lata temu,ale z tego co pamiętam nie musiał leżeć plackiem ?!Musiał leżeć plackiem,ale to po ANGIOGRAFII,stąd moje zdziwienie,niewiem jak to jest u 2 latka,może to wykonują w znieczuleniu ogólnym?
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
Punkcja lędźwiowa
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2007, 04:26:00 pm »
Z tego co wiem, po pobraniu PMR obowiązuje ścisły reżim łóżkowy, min. 12h leżenia "plackiem" niezależnie od wieku. Zbyt wczesne wstanie mogłoby dawać bardzo groźne powikłania, nawet ze zgodem włącznie (choć to jest baaardzo rzadkie).
Pozdrawiam
Karina

mamaronja

• Gość
Punkcja lędźwiowa
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2007, 08:17:42 pm »
Dzieki za odpowiedzi ! Widzę, że co szpital, to obyczaj...

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
Punkcja lędźwiowa
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2007, 08:44:33 pm »
Ogólnie rzecz biorąc w każdym szpitalu jest inaczej. Ale generalnie jest przyjęta zasada, że po punkcji się leży.
Cytat: "aleksandra1"
może to wykonują w znieczuleniu ogólnym?

nie sądzę. może w sedacji by dziecko nie było świadome i nic nie pamiętało. Nakłucie samo w sobie nie boli jeśli jest robione po wcześniejszej aplikacji kremu EMLA. Bez tego znieczulenia tak jak zwykły zastrzyk.
Pozdrawiam
Karina

Offline aga.rk

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący bywalec
  • **
Punkcja lędźwiowa
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 22, 2007, 10:36:42 pm »
Mój Tato miał dwa razy punkcję, po pierwszej musiał leżeć przez 24 godziny zupełnie plackiem, nawet do jedzenia nie mógł podnieść głowy, a za drugim razem już nie kazali mu leżeć - tzn musiał leżeć ale nie bezwzględnie, na papierosa mógł iść. I tłumaczyli to, że się zmieniły zasady. Więc może faktycznie już to znieśli?
"To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje sens Twojemu życiu..." (A. Schweitzer).

Mulesia

• Gość
Punkcja lędźwiowa
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2007, 11:22:05 pm »
Wpisuję , co znalazłam w google:

Po badaniu
należy leżeć płasko przez 12-24 godziny. Przez kolejną dobę należy unikać forsownych ćwiczeń. Jeżeli pojawi się ból głowy powinno się położyć na kolejne 12 do 24 godzin lub dopóki ból nie ustanie. Należy pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów. Jeżeli ból głowy utrzymuje się, należy powiadomić lekarza domowego, lub lekarza w szpitalu, który wykonywał nakłucie lędźwiowe.
( http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51214,949973.html )

Opis zabiegu
Zabieg polega na:
Polega na nakłuciu kanału kręgowego, czyli przestrzeni wypełnionej przez płyn produkowany w mózgu. Przestrzeń ta otoczona jest kilkoma warstwami ochronnymi (opony mózgowo-rdzeniowe) i dodatkowo jest chroniona przez kości (kręgi kręgosłupa). W kanale kręgowym znajdują się elementy układu nerwowego – rdzeń kręgowy i biegnące od niego włókna nerwowe.
Noworodek, niemowlę lub małe dziecko układane jest zwykle na boku, z nóżkami ugiętymi w biodrach i kolanach; główka przygięta jest do klatki piersiowej. Pielęgniarka asystująca przytrzymuje dziecko, aby w momencie nakłucia jego kręgosłup był maksymalnie wygięty w łuk -  ułatwia to wykonanie zabiegu. Dziecko starsze siedzi na krześle, twarzą zwrócone do oparcia, głowę przygina do klatki piersiowej, kręgosłup stara się maksymalnie wygiąć w łuk.
Skóra okolicy lędźwiowej zostaje oczyszczona środkami dezynfekcyjnymi (roztworami spirytusu i jodyny), aby miejsce nakłucia było sterylne. Następnie lekarz lokalizuje właściwe miejsce do nakłucia i wprowadza igłę (zwykle jest to igła dłuższa, lecz nie grubsza niż normalne igły do zastrzyków) na taką głębokość, ażeby jej koniec znajdował się w przestrzeni kanału kręgowego. Wydostający się przez igłę płyn jest pobierany do probówek. Po usunięciu igły, na miejsce nakłucia zakładany jest sterylny opatrunek.
Zabieg trwa kilka minut, a ból spowodowany jest nakłuciem skóry. Przed zabiegiem można zastosować sedację, czyli podać dożylnie lub doustnie leki, które zmniejszają niepokój dziecka i odczuwany przez niego strach. Można również zastosować miejscowe leki znieczulające (w postaci maści lub płynu - spray).
Po nakłuciu wskazane jest przebywanie w pozycji leżącej na plecach przez okres minimum 6 godzin (najlepiej 10-12 godzin). Takie postępowanie powinno zapobiec wystąpieniu bólu głowy, który często pojawia się po badaniu w wyniku wahania ciśnienia śródczaszkowego. (http://www.emedica.pl/szczeg_zabiegi.php3?nr=7&typ=4)

mamaronja

• Gość
Punkcja lędźwiowa
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2007, 08:32:02 pm »
Dzięki wszystkim za pomoc ! :kw:

kasiape

• Gość
Punkcja lędźwiowa
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2007, 09:32:46 pm »
mamaronja przypuszczam, że to jest tak jak po cesarce przy znieczuleniu okołooponowym - chodzi o to żeby nie podnosić głowy - nie przyciągać brody do klatki piersiowej - bo wtedy coś tam się dzieje z płynem i może baaardzo boleć głowa! ale na boki można się kręcić! ja sobie położyłam pod brodę zwiniętą pieluchę, bo to człowiek ma taki odruch, a tak nie mogłam opuścić głowy! im cieńsza igła tym krócej się leży!
będzie dobrze  :ok:

mamaronja

• Gość
Punkcja lędźwiowa
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2008, 09:24:07 am »
Dzięki Wszystkim, jesteśmy już po - było nie lekko, Mała musiała leżeć, ale już OK.  :turn-l:

Mulesia

• Gość
Punkcja lędźwiowa
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 14, 2008, 10:29:07 am »
Cieszę się, że masz to za sobą. Mam nadzieję, że wyniki są dobre.

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach