Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: zaburzenia konwergencji  (Przeczytany 12178 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
zaburzenia konwergencji
« dnia: Listopad 03, 2007, 05:38:26 pm »
To nie autyzm ani ADHD – to problemy ze wzrokiem


Raea Gragg jako niemowlę była zamknięta i nie nawiązywała kontaktu wzrokowego. W wieku przedszkolnym wąchała i ściskała każdą rzecz, którą zobaczyła.

- Dotykała twarzy ludzi i wszystko wkładała do buzi – wspomina jej matka, Kara Gragg z Lafayette w Kalifornii. - Podchodziła do ludzi i ich wąchała, dotykała ich twarzy. Specjaliści przeprowadzili cały szereg badań. Pojawiały się coraz to nowe diagnozy: spektrum zaburzeń autystycznych, neurofibromatoza, ADHD, zaburzenia lękowe. Pediatra przepisał jej trzy leki na skupienie uwagi i depresję. Jedno się nie zmieniało, 9-letnia dziś Raea robiła wszystko, by wykręcić się od czytania i pisania.

Choć wzrok miała badany już dwukrotnie z wynikiem 20/20, w tym roku szkolnym  specjalista zalecił kolejne badanie. Tym razem okulista zrobił coś, czego nikt dotąd nie próbował: umieścił swój palec na nosie Raei i poruszał nim do tyłu i do przodu. Oczy dziewczynki biegały po całym gabinecie. W ciągu kilku minut okulista postawił rozpoznanie: zaburzenia konwergencji, w których pacjent widzi podwójnie, ponieważ oczy nie współpracują ze sobą gdy patrzy z bliska.

Eksperci szacują, że 5 proc. dzieci w wieku szkolnym cierpi z powodu niewydolności mechanizmów konwergencji. Mogą występować u nich bóle głowy, zawroty głowy i nudności, które wywołują drażliwość, niskie poczucie własnej wartości i niemożność skupienia uwagi. Lekarze i nauczyciele często przypisują te zachowania zaburzeniom skupienia uwagi i szukają dla nich medycznego wyjaśnienia. Matka Raei mówi, że jej pediatra nigdy nie słyszał o zaburzeniach konwergencji.

Dr David Granet, profesor okulistyki i pediatrii Uniwersytetu Kalifornia w San Diego, wyjaśnia: - Każdy słyszał o ADHD i zaburzeniach skupienia uwagi, ale niewielu wie o problemach ze wzrokiem, w szczególności o zaburzeniach konwergencji. My jednak nie chcemy wysyłać dzieci na lecznicze sesje czytania i zwiększać ich obciążenia nauką, jeśli mają problemy ze wzrokiem.

Badanie w tym kierunku powinno być częścią protokołu każdego lekarza okulisty.
W 2005 roku dr Granet przebadał 266 pacjentów z zaburzeniami konwergencji. U niemal 10 proc. z nich rozpoznano także ADHD – to trzy razy częściej, niż w populacji ogólnej. Przyglądając się sytuacji odwrotnej, dr Garnet i jego koledzy odkryli na podstawie badań dokumentacji szpitalnej, że spośród 1700 dzieci z ADHD 16 proc. miało niewydolne mechanizmy konwergencji – to znowu trzykrotnie więcej, niż normalnie.- Skoro ADHD i zaburzenia konwergencji mogą mieć pięć wspólnych objawów, to musi to dawać do myślenia - mówi doktor.

Zgadza się z tym dr Eric Borsting, optometrysta i profesor College’u Optometrii z Kalifornii, który zajmował się także badaniem związku między widzeniem a problemami z uwagą. - Wiemy o tym, że dzieci z zaburzeniami konwergencji znacznie częściej mają problemy ze skupieniem uwagi podczas czytania oraz trudności w zapamiętywaniu tego, co przeczytały – wyjaśnia. - Lekarze powinni zbadać tę kwestię, gdy dziecko ma słabe wyniki w nauce. Dr Stuart Dankner, pediatra i okulista z Baltimore oraz zastępca profesora na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, mówi, że dzieci powinny być badane w kierunku zaburzeń konwergencji, jednocześnie przestrzega jednak, że leżą one u podstaw tylko niektórych problemów ze skupieniem uwagi i czytaniem.

Dr Dankner zaleca podejście całościowe, uwzględniające udział psychologa czy specjalisty pedagoga. - Badanie wzroku powinno być wykonane jako uzupełnienie, ponieważ gdy u dziecka występują zaburzenia konwergencji, będzie ono miało także inne problemy, które będą wymagać odpowiedniego postępowania – dodaje.Lekarze zalecają poszerzone badanie wzroku i sprawdzenie zdolności koordynacji i skupienia wzroku.

Badanie wymaga użycia długopisu lub palca w celu oceny „punktu bliży konwergencji” oraz badanie przy użyciu foroptera, w którym przy użyciu różnych szkieł i soczewek można ocenić zdolności obu oczu do wspólnego działania.

Nie ma zgody co do tego, jak powinno się leczyć zaburzenia konwergencji. Na wiosnę amerykański Narodowy Instytut Oka ogłosi wyniki wartego 6 milionów dolarów randomizowanego badania klinicznego oceniającego korzyści z leczenia wzroku w gabinecie lekarza w porównaniu z leczeniem w warunkach domowych.

Leczenie dla Raei Gragg jest stosunkowo proste. Przez dziewięć miesięcy nosiła specjalne okulary, które dzięki pryzmatom pomagają zbiegać się oczom do środka.
Potem uczęszczała na zabiegi lecznicze. Teraz zdała do czwartej klasy i czyta na właściwym poziomie.- Raea nie umiała opisać swojego problemu, bo zawsze widziała w ten sposób – tłumaczy jej mama. - Wydawało jej się, że nikt jej nie rozumie, gdy próbowała powiedzieć, co jest nie tak.
http://www.nytimes.com
 24.10.2007 Laura Novak
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
zaburzenia konwergencji
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2007, 05:49:24 pm »
dodatek do tematu:

Sebastian Taboł
Wpływ komputera na zdrowie ucznia
W wyniku długotrwałej pracy przed komputerem może dojść do zaburzenia konwergencji oczu, tj. zdolności do kierowania obu gałek ocznych w płaszczyźnie poziomej na przedmiot obserwacji tak, aby był on widziany pojedynczo. Punkt bliży konwergencji odsuwa się o 1-4 cm od oczu po dniu pracy z monitorem ekranowym i efekt ten wzrasta wraz z intensywnością wykonywanej pracy wzrokowej.
http://www.vulcan.edu.pl/eid/archiwum/2003/02/index.html

http://www.optometria.info.pl/bielawski/index.php?go=komputer_zmeczenie


Warto pamiętać, że na stanowisku pracy odpowiednie warunki winien zapewnić pracodawca o czym traktuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973).


Pamiętajmy, że przyczyną trudności dziecka w nauce (jeśli jest ono nadaktywne, a nie zdiagnozowano u niego ADHD) mogą być rozmaite czynniki. Jednym z nich mogą być tzw. zaburzenia konwergencji lub różnowzroczność. Oznacza to, że gałki oczne dziecka nie poruszają się w oczodołach w harmonijny, uporządkowany sposób. Sytuacja ta przypomina nieco jazdę samochodem o źle wyważonych kołach, gdzi w dodatku jedno z nich jest źle dokręcone.
Konwergencja to horyzontalne ruchy gałki ocznej, które pozwalają na spojrzenie z bliska na określony obiekt (efekt zeza, kiedy przybliżamy palec do nosa).  
Osoba mająca kłopoty z konwergencją ma trudności z czytaniem, szybko się nim męczy, nuży ją słuchanie nauczyciela, spoglądanie raz na tablicę, raz na ławkę, raz na nauczyciela. Instynkt każe wtedy usadowić się w głębi klasy po to, żeby oczy mogły odpocząć. Jeśli znajdzie się w pierwszej ławce, można być pewnym, że będzie często spoglądać w okno.

Jeśli natomiast oczy nie są prawidłowo zogniskowane, wówczas pojawia sie problem różnowzroczności, który objawia się w ten sposób, że kiedy osoba wpatruje się w określony punkt, jedno oko patrzy nieco nad nim, nieco poniżej lub nieco w prawo lub w lewo od tego punktu  
Najgorsza sytuacja jest wówczas, gdy jedno oko kieruje się nieco wyżej lub niżej niż drugie. Osoba taka często "pokłada" się na ławce, podpiera rękoma (to zabiegi stosowane po to, żeby uniknąć zmęczenia, ponieważ dla lepszego widzenia osoba ta musi nieco pochylić głowę), ma skłonność do zsuwania się z krzesła, zawadzania o framugę drzwi, potykania się, zawadzania o przedmioty, omijanie stopnia itp.

Zaburzenia ruchu gałek ocznych może spowodować upadek i silne uderzenie w głowę, gwałtowny upadek na kość ogonową, zakażenia (a szczególnie podawane przy tym leki), takie jak różyczka, ospa wietrzna, gruźlica, żółtaczka typu B, podrażnienie opon mózgowych, niekoniecznie prowadzące do stanu zapalnego opon mózgowych.
Wpływ na rozregulowanie aparatu ruchowego oka maj również przyjmowanie leków antydepresyjnych, źle zogniskowane okulary, a nawet noszenie korekcyjnego aparatu ortodontycznego.


Podobne objawy dają problemy ortopedyczne (płaskostopie).

Katarzyna Budziałowska
pedagog - terapeuta
członek Polskiego Towarzystwa ADHD


ORTOPTYKA
Powstała w latach 30. XX wieku w Anglii. Zajmuje się badaniem całego procesu widzenia, zwłaszcza zaburzeń w ustawieniu i ruchach gałek ocznych. Uzupełnia okulistykę. Ortoptyka rozwinęła cały system rehabilitacyjny pomagający w skoordynowaniu wszystkich elementów widzenia: od prawidłowego łapania światła, przez pracę ośrodków mózgowych interpretujących otrzymany obraz, po działanie mięśni ocznych. Wszystko to ma bowiem znaczenie dla jakości widzenia. A z kolei od prawidłowego wzroku zależą nasze podstawowe umiejętności.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline iwpal

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 249
  • http://iwona-palicka.republika.pl
Re: zaburzenia konwergencji
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2007, 09:47:34 pm »
Cytat: "sonia"
To nie autyzm ani ADHD – to problemy ze wzrokiem
Matka Raei mówi, że jej pediatra nigdy nie słyszał o zaburzeniach konwergencji.

http://www.nytimes.com
 24.10.2007 Laura Novak


Za to przeciętny terapeuta SI o tym słyszał i w oparciu o koncepcję A.J.Ayres i działania układu przedsionkowego i struktur z nim związanych to "leczy".
Jest to problem neurofizjologiczny związany z praca mięśni okoruchowych, więc okulista moze wpaść na to dopiero wtedy, gdy wyjdzie poza standardowe badanie okulistyczne.
Problemy z konwergencją i widzeniem centralnym dotyczą zarówno dzieci autystycznych, dzieic z ADHD jak i dysleksją - tak, ze obecność zaburzeń obuocznej konwergencji nie wyklucza postawienia inych diagnoz. I rzadko też wystęuje w sposób izolowany, czesto wspólnie z innymi dysfunkcjami (np. w zakresie integracji sensorycznej).
"Jeżeli nie możesz mieć tego, co najlepsze,
zrób najlepszy użytek z tego, co masz"

Pozdrawiam
IwonaP.

Offline zija

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 433
  • http://dzieciom.pl\4687
jak stwierdzić poroblemy zkonwergencją i widzeniem centraln
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2007, 06:51:59 pm »
jak sprawdzić czy siostra ma porażemie mózgowe i ja ,jestem dyslektykiem nie mamy problemów z konwergencją i widzeniem centralnym ,jakie badania wykonać i jak to leczyć
kamila jest krótkowidzem,ja dalekowidzem i mam astygmatyzm,
obie miałyśmy tylko standardowe badanie okulistyczne jakie powinnyśmy wykonać ?
wiem że u osób  z mpd może występować jeszcze wada dna oka.
niewiem jakie badania okulistyczne powinna wykonać siostra jakie ja ?
jaki wady wzroku wystąpują w porażeniu mózgowym i jak je stwierdzić?
kamila 22l porażenie mózgowe  i epi wygasła

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
zaburzenia konwergencji
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2007, 07:54:47 pm »
Zajrzyj tu do badań okulistycznych
http://forum.darzycia.pl/topic,4209.htm

z tego co ja się orientuję to badanie dna oka wykazuje wszelkie zmiany w oragnizmie- po to zakraplają oczy aby rozszerzyc źrenice i widzieć dno oka.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach