Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: czytanie tekstów brajlowskich przez osoby widzące  (Przeczytany 4250 razy)

anmar

• Gość
czytanie tekstów brajlowskich przez osoby widzące
« dnia: Październik 31, 2007, 07:16:41 pm »
Czy ktoś orientuje się, czy osoby widzące uczące się czytać teksty brajlowskie czytają je wzrokowo czy dotykowo?
Ja na studiach mnusiałam czytać wzrokowo. Tłumaczono nam, że nie należy czytać dotykowo, ponieważ brak jest kompensacji zmysłów. Teraz znajoma na studiach musi czytać dotykowo. Jak to jest?

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 01, 2007, 02:27:10 pm »
jest do czytania dotykowego, bo wprowadzony jest dla osób niewidzących lub niedowidzących.
a po co komuś widzącemu czytać wzrokowo ten alfabet?  :roll:

Główna zasada redakcji tekstu brajlowskiego polega na tym, aby mając na uwadze specyfikę pisma Braille’a i czytania dotykowego, maksymalnie zwiększyć jego czytelność dla osób niewidomych

http://www.adaptacje.uw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=23
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 01, 2007, 04:17:30 pm »
anmar
Tłumaczono nam, że nie należy czytać dotykowo, ponieważ brak jest kompensacji zmysłów.

To prawda.Osoby niewidome mają "wyostrzone" inne zmysły dlatego wbrew pozorom jest im o wiele łatwiej czytać brajlem.Dla osób widzących jest to dość trudne.

Sonia
a po co komuś widzącemu czytać wzrokowo ten alfabet?

dobre pytanie......
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Offline Mery6

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2008, 10:51:08 am »
Cytat: "sonia"
jest do czytania dotykowego, bo wprowadzony jest dla osób niewidzących lub niedowidzących.
a po co komuś widzącemu czytać wzrokowo ten alfabet?  :roll:

:2gunfire: A poto aby nauczyciel znaL i wiedział co uczniowie piszą bo o zgrozo zdarza się że nauczyciele w szkołach dla niewidomych nie znają. Moja przyjaciółka tak pisała na maszyunie gotowe odpowiedzi i tylko czytała a nauczycielka myślała że ona odpowiada.

Główna zasada redakcji tekstu brajlowskiego polega na tym, aby mając na uwadze specyfikę pisma Braille’a i czytania dotykowego, maksymalnie zwiększyć jego czytelność dla osób niewidomych

http://www.adaptacje.uw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=23

Soniu jeśli ktoś pracuje z  dziećmi niewidomymi powinien znać brajla. Reszcie nie wiem po co.

Ps. Ja umie tylko wzrokowo ale ćwicze też dotykowo.

Amara ja pracuje z dzieckiem niewidomym i sobie nie wyobrażam braku znajomości brajla.
,,Uśmiech gdy w sercu ból, to najtrudniejsza z życiowych ról'' Dorosła z ADHD w końcu po diagnozi

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2008, 10:59:07 am »
Na pewno dobrze jest znać brajla, jak się pracuje z osobami niewidomymi.

Tylko myślę, że osobie widzącej łatwiej jest nauczyć się odczytywania brajla wzrokowo.
 I właściwie, czy jest potrzeba uczenia się tego dotykowo ? No, poza ciekawością, wyostrzaniem zmysłu dotyku i zobaczeniem jak odbiera to osoba niewidoma...

Offline aga.rk

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 25, 2008, 01:56:53 pm »
czytanie dotykowe moim zdaniem nie ma większego sensu, bo trzeba wielu lat, żeby się tego dobrze nauczyć a osobom widzącym to do niczego nie jest potrzebne. Natomiast nie wyobrażam sobie nauczyciela dzieci niewidomych, nie znającego braila wzrokowo - tak, jak nie wyobrażam sobie surdopedagoga nie mającego pojęcia o języku migowym, chociaż w podstawowym stopniu.
"To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje sens Twojemu życiu..." (A. Schweitzer).

Offline Mery6

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2008, 06:14:36 pm »
Cytat: "aga.rk"
czytanie dotykowe moim zdaniem nie ma większego sensu, bo trzeba wielu lat, żeby się tego dobrze nauczyć a osobom widzącym to do niczego nie jest potrzebne. Natomiast nie wyobrażam sobie nauczyciela dzieci niewidomych, nie znającego braila wzrokowo - tak, jak nie wyobrażam sobie surdopedagoga nie mającego pojęcia o języku migowym, chociaż w podstawowym stopniu.

Niestety są tacy nauczyciele w szkole w Lublinie. Dotykowo jest trudno ale wzrokowo i pisania nauczyłam się w tydzień a nauczycielom po prostu się nie chce
,,Uśmiech gdy w sercu ból, to najtrudniejsza z życiowych ról'' Dorosła z ADHD w końcu po diagnozi

Offline elzbieta71

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 11, 2008, 01:24:44 am »
Osoba widząca ma problem z zapoznaniem się pisma dotykowego, to nie chodzi o jej zaangażowanie. Osoby widzące nie mają takiego zmysłu dotyku jak niewidomi. My widzący mamy z tym problem, bo nie mamy takiego poczucia dotyku jak niewidomi. Jestem matką dziewczynki niewidomej i wiem co piszę. Ja czytam pismo punktowe wzrokowo. Nie widzę w tym nic złego. Nawet nie staram się wytężać mojego dotyku, nie jestem  w stanie tego zrobić. Osoby pozbawione wzroku mają inne zmysły, bardziej czułe niż widzący. Nie ważne czy Braila czytamy wrokiem czy dotykowo, ważniejsze jest to czy możemy im pomóc.

Offline elzbieta71

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 11, 2008, 01:27:47 am »
Osoba widząca ma problem z zapoznaniem się pisma dotykowego, to nie chodzi o jej zaangażowanie. Osoby widzące nie mają takiego zmysłu dotyku jak niewidomi. My widzący mamy z tym problem, bo nie mamy takiego poczucia dotyku jak niewidomi. Jestem matką dziewczynki niewidomej i wiem co piszę. Ja czytam pismo punktowe wzrokowo. Nie widzę w tym nic złego. Nawet nie staram się wytężać mojego dotyku, nie jestem  w stanie tego zrobić. Osoby pozbawione wzroku mają inne zmysły, bardziej czułe niż widzący. Nie ważne czy Braila czytamy wrokiem czy dotykowo, ważniejsze jest to czy możemy im pomóc.

Offline Mery6

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 11, 2008, 08:00:38 am »
elzbieta71,  osoby niewidome nie maja innych zmysłów tylko bardziej wyczciwiczone wiem co mówie bo mam narzeczonego niewidomego.
zgadzam sie odnośnie pomocy..
Mój narzeczony to osoba samodzielna zresztą studiuje in nikt za rączke go przez życie nie prowadzi.

(c) 2003-2018 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach