Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: CGD CDGS - nieprawidłowa glikozylacja  (Przeczytany 17260 razy)

DarekDęblin

• Gość
CGD CDGS - nieprawidłowa glikozylacja
« dnia: Październik 13, 2007, 07:32:19 pm »
Mam goraca prośbę moje dziecko 6 m-cy ma rozpoznanie choroby metabolicznej CDG ponoć jest jedynym dzieckiem w Polsce. Podobne przypadki były ponoć w Niemczech. Może ktoś o nich słyszał?!

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2007, 09:13:40 pm »
Witaj Darek  :)

Czy to jest zespół Jaekena, inaczej zespół CDG ?
CDG – wrodzone zaburzenia glikozylacji;
Tyle znalazłam
zródło
Streszczenie polskie: Zespół Jaekena, inaczej zespół CDG, jest nowo poznanym zespołem metabolicznym przebiegającym z niedoborem masy ciała u dzieci, z zaburzeniami ze strony wielu układów i narządów, głównie o.u.n. wskutek nieprawidłowych reszt cukrowych szeregu glikoprotein. Wykorzystując metodę standaryzowanej oceny fenotypu wspomaganą komputerowo wg Monachijskiej Bazy Danych Dysmorficznych (MDDB) podjęto badania dwóch sióstr z tym zespołem w celu określenia, czy choroba metaboliczna, jaką jest zespół Jaekena, spełnia kryteria zespołu dysmorficznego. Podstawą rozpoznania choroby była symptomatyka kliniczna oraz badania izoform transferyny, które wykazały niedobór tetrasialotransferyn i zwiększoną częstość dwusialotransferyn w surowicy. Sugeruje się, że ocena dysmorficzna będzie przydatna w diagnostyce klinicznej tego zespołu, po raz pierwszy przez nas opisanego w Polsce.

Streszczenie polskie: Opisano pierwszy raz w Polsce Zespół Jaekena u dwóch sióstr. Przedstawiono objawy kliniczne i wyniki badań biochemicznych.

Może jeszcze i to Ci coś powie?
Znaczenie fukozylacji glikokoniugatów w zdrowiu i chorobie >>>>
Zaburzenia o podłożu genetycznym

Wrodzone zaburzenia glikozylacji (congenital disorders of glycosylation – CDG) wcześniej znane pod nazwą „zespół obniżonej glikozylacji glikoprotein” są grupą chorób genetycznych związanych z nieprawidłową i/lub zmienioną glikozylacją. Niedobór adhezji leukocytów typu II (leukocyte- adhesion deficiency type II – LAD II), znany również jako CDG typu IIc, jest rzadką, ciężką chorobą immunologiczną.

Neutrofile pacjentów z LAD II nie mają na swojej powierzchni struktur cukrowych sjalo-Lewisx, prowadzi to do znacznego upośledzenia psychomotorycznego oraz ciężkich, nawracających infekcji. Brak na powierzchni neutrofilów glikotopów Lewis, w skład których wchodzi fukoza, jest drugorzędny w stosunku do ogólnego niedoboru fukozy, spowodowanego zaburzeniami w transporcie fukozy.

Niedobór białka transportującego GDP-Fuc z cytoplazmy do światła aparatu Golgiego, gdzie przebiega końcowy etap glikozylacji, uniemożliwia wbudowywanie cząsteczki fukozy w struktury cukrowe glikokoniugatów [3,10].
Zmiany w fukozylacji N-glikanów mogą się również pojawiać u pacjentów z CDG typu I, zwłaszcza tam, gdzie wykryto defekt w genach kodujących enzymy uczestniczące w syntezie GDP-mannozy, pośredniego substratu w syntezie GDP-fukozy (synteza de novo) [10].
Drugą grupą chorób o podłożu genetycznym, która wpływa na katabolizm fukozy, są glikoproteinozy. Są one spowodowane mutacją lub delecją genów kodujących enzymy lizosomalne uczestniczące w katabolizmie glikoprotein, m.in.: sjalidazy, galaktozydazy, fukozydazy, mannozydazy, co prowadzi do akumulowania niezdegradowanych łańcuchów oligosacharydowych w lizosomach [36].

Poczytaj też temat  dot. chorób metabolicznych jest tutaj:
http://forum.darzycia.pl/topic,528.htm
'Choroby metaboliczne u dzieci
Pozdrawiam :))
"Starsza JesiennaMiotełka"

Mulesia

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2007, 09:29:32 pm »
Wpisałam w google "CDG syndrom" i wyskoczyło mi sporo niemieckojęzycznych stronek. Niektóre z namiarami na specjalistów.
Niestety w ogóle nie znam niemieckiego. Być może ktoś na forum zna ten język i będzie w stanie Ci pomóc. Jeśli sam znasz niemiecki , poszperaj trochę.
Spróbuj też pod hasłem "carbohydrante-deficient glycoprotein syndroms" albo po prostu "Jaeken"

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2007, 09:35:09 pm »
Ja znalazłam to

CDGS - wada genetyczna w teorii i praktyce - KATARZYNA KASPRZYK

Rozwój medycyny w ostatnich latach przyczynił się do tego, że diagnozy lekarskie stały się bardziej sprecyzowane, kompleksowe. Odkryto, nazwano i opisano jednostki chorobowe, zespoły genetyczne, które do tej pory określano jako zespół wad mnogich.

Do takiej wady genetycznej należy zespół CDGS (Congenital Disorders of Glycosylation - Syndrom), który został opisany pod względem molekularnym i biochemicznym przez belgijskiego pediatrę prof. J. Jaeken w roku 1995. O ile mi wiadomo rozpoznanie CDGS w Polsce do niedawna było niemożliwe. Z wywiadu przeprowadzonego przez Zespół Wczesnej Interwencji przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie z rodzicami dzieci, u których stwierdzono CDGS, jeszcze w roku 2000 materiał do badań był wysyłany do Belgii.

Congenital Disorders of Glycosylation (CDG) jest nowym określeniem dla grupy chorób metabolicznych, które wcześniej nazywano Carbohydrante-Deficient Glycoprotein Syndrome (CDG - Syndrome CDGS).

W literaturze pedagogicznej niestety jak dotąd nie można znaleźć informacji na temat zespołu ani w aspekcie medycznym, ani pedagogicznym.

W polskich portalach internetowych można odnaleźć jedynie dwie krótkie informacje na ten temat w przeciwieństwie do stron anglo- i niemieckojęzycznych. Niniejsza praca powstała w oparciu o informacje zamieszczone na stronach niemieckojęzycznych, w opracowaniu prof. dr hab. med. E. Pronickiej oraz własne doświadczenia.

Zespół CDGS dotyczy zaburzenia syntezy N-glikanu. Z badań wynika, że jest to, niestety, szybko zwiększająca się grupa genetycznie uwarunkowanych zaburzeń dołączania reszt węglowodanowych do białek. Poznano już 17 różnych defektów genetycznych CDGS. W wielu przypadkach zlokalizowano gen i zidentyfikowano mutacje, które odpowiedzialne są za deficyt enzymatyczny. Defekty te zostały sklasyfikowane i oznaczone w następujący sposób:

- CDGS, typ 1A

- CDGS, typ 1B

- CDGS, typ 1C

- CDGS, typ 1D

- CDGS, typ 1E

- CDGS, typ 1G

- CDGS, typ 2A

- CDGS, typ 2B

- CDGS, typ 2C

- CDGS, typ x

Wszystkie dotąd poznane i opisane typy CDGS są dziedziczone autosomalnie, recesywnie.

Objawy kliniczne poszczególnych deficytów enzymatycznych są bardzo zróżnicowane od ciężkich neurologicznych objawów, upośledzenia umysłowego z charakterystycznymi cechami dysmorfii, do nawracających biegunek z postępującą dysfunkcją wątroby. Zespołowi CDGS często towarzyszy, m.in. hipotonia mięśniowa, drgawki, padaczka, zaburzenia hormonalne, napady udaropodobne, zez, zaćma, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, marskość wątroby, kardiomiopatia z wysiękami do worka osierdziowego.

W 2001 roku do naszego Zespołu zgłosiła się rodzina wraz z dwuletnią córką, u której stwierdzono porażenie nerwów wzrokowych, opóźnienie psychomotoryczne. Z dokumentacji medycznej oraz z informacji uzyskanych od matki dowiedziałyśmy się, że córka urodziła się o czasie, z cechami dystrofii wewnątrzmacicznej, z obniżonym napięciem mięśniowym oraz zaburzeniami czynności serca. Podczas pierwszej kontroli neurologicznej stwierdzono brakodruchu kroczenia. W czwartym miesiącu życia dziewczynka nie podnosiła główki, miała zaciśnięte rączki, nóżki, nie wodziła wzrokiem za kolorową zabawką.

W czasie trwania konsultacji można było zaobserwować, że dziecko potrafi samodzielnie siedzieć, raczkować z pomocą, chodzić, gdy jest prowadzona za dwie rączki, omijać przeszkody. Wydawała dźwięki, którym trudno było przypisać znaczenie. W tym czasie swoje emocje wyrażała za pomocą intonacji, siły głosu. Funkcje wzrokowe oceniane według Arkusza Służącego do Oceny Wstępnych Czynności Wzrokowych i Zachowań Kierowanych Wzrokiem opracowanego pod kierunkiem dr M. Walkiewicz - wskazywały na poziom funkcjonowania wzrokowego dziewczynki między trzecim a piątym miesiącem życia.

Podczas zajęć wczesnego wspierania rozwoju otoczono dziecko opieką logopedyczną, pedagogiczną, fizjoterapią oraz terapią widzenia. Praca z dzieckiem nie przynosiła niestety wymiernych efektów. Uszkodzenia neurologiczne opóźniały, a nawet uniemożliwiały, opanowanie wielu funkcji.

Kilka miesięcy później ujawniła się padaczka, która spowodowała regres w funkcjonowaniu dziewczynki. Ataki padaczkowe pojawiały się nawet kilkanaście razy dziennie. Z dziewczynki, wprawdzie o nieharmonijnym rozwoju, funkcjonującej w niektórychsferach między 3, 6, 12 miesiącem życia, stała się dzieckiem leżącym.

W 2002 roku na świat przyszła trzecia dziewczynka w tej samej rodzinie. Z powodu tych samych objawów co u jej starszej siostry, skierowano w końcu rodzinę do Poradni Wad Genetycznych. Zrobiono biopsję skóry i pobrany materiał wysłano do Belgii. Wówczas to postawiono diagnozę, że dziewczynki cierpią na rzadkie zaburzenie genetyczne CDGS. Wyniki badań sprzed lat - ich najstarszego dziecka - porównano z wynikami badań ich dwóch młodszych dzieci. Okazało się, że pierwsze dziecko również do ósmego miesiąca życia miało wysokie próby wątrobowe, reflux pęcherzowo- moczowodowy. Samo zachowanie najstarszej córki przez pierwszy miesiąc budziło niepokój rodziców, ale później, jak twierdzą, wszystko wróciło do normy. Wyniki badań, jakie otrzymali rodzice, wskazywały na zespół wad metabolicznych CDGS ( w tym czasie opisanych było jedynie pięć typów).

W 18. miesiącu życia najmłodsza córka potrafiła samodzielnie raczkować, chodzić przy ścianie, samodzielnie trzymać butelkę, sięgać po kolorowe przedmioty i manipulować nimi. Dziecko sięgało po ciastka i chrupki, samodzielnie wkładało je do ust i jadło. Dziewczynka swoje emocje wyrażała pomrukiwaniem, klaskaniem w rączki, płaczem.

Wykazywała przywiązanie do rodziców i dziadków. Tracąc ich z pola widzenia zaczynała płakać - w przeciwieństwie do starszej siostry, której było obojętne z kim aktualnie przebywa.

Podobnie jak w przypadku jej siostry, program wspierania rozwoju obejmował wspieranie wszystkich sfer rozwoju - procesów poznawczych, komunikacyjnych, społecznych, ruchowych, wzrokowych. Po roku efekty pracy były najbardziej zauważalne w funkcjonowaniu społecznym, poznawczym, wzrokowym. Komunikowanie się z otoczeniem pozostało na tym samym poziomie. Samodzielne poruszanie nie zostało opanowane.

Niestety z przyczyn obiektywnych - choroby, przedłużające się infekcje, ataki padaczki średniej córki uniemożliwiały regularne spotkania, aż w końcu kontakt został zerwany.

Z innych źródeł wiadomo, że obie dziewczynki uczęszczają do przedszkola specjalnego. Niewiele mogę jednak powiedzieć o ich poziomie funkcjonowania w poszczególnych sferach.
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

DarekDęblin

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2007, 05:15:48 pm »
Dziękuję z zainteresowanie sie moja sprawa i pomoc
Z tego co sugeruja lekarze mozna włączyć eksperymentalnie leczenie FUKOZĄ jest to jakiś cukier prosty nie produkowany w kraju. Mi jest potrzebna czysta postać tego cukry. jezeli ktoś wie gdzie mozna go kupić to prosze o pomoc

Offline amara

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2007, 07:18:55 pm »
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2007, 07:54:22 pm »
Darku w ciemno Ci podaję,bo nie wiem,czy to jest ten właściwy.
Podobno jest to cukier miałki,przypomina z wyglądu cukier puder.
Cena podana jest w euro,ale zapytaj przedstawiciela.

Fukoza  
http://www.polgen.com.pl/katalog.php?id=8364
 kategoria: Cukry
producent Applichem
opis Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego produktu skontaktuj się z przedstawicielem
POLGEN +48 42 677 04 60 biuro@polgen.com.pl  

Strona główna
http://www.polgen.com.pl/
Kontakt
http://www.polgen.com.pl/?a=contact&tmva=

DarekDęblin

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2007, 08:50:02 pm »
Tu chodzi nie o fruktozę a FUKOZĘ. Już niestety dzwonołem do Łodzi do Poldeny jednak oni sprowadzają to jako składnik do kosmetyków , jako wyposażenie laboratoriów i nie nadaje się to ( chuba. wg. nich) do stosowania jako lek. Z tego co słyszałem to ma się to produkować na zamówienie gdzieś w Niemczech ale nic poza tym nie wiem

DarekDęblin

• Gość
Glikozylacja
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 14, 2007, 08:52:08 pm »
Tu chodzi o FUKOZę a nie o fruktozę  Do Polgenu juz dzwoniłem ale oni sprowadzają to jako komponent biochemiczny do wyposażania laboratoriów i ponoć nie nadaje się to jako lek

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 15, 2007, 02:17:07 am »
Cytat: "DarekDęblin"
Z tego co sugeruja lekarze mozna włączyć eksperymentalnie leczenie FUKOZĄ jest to jakiś cukier prosty nie produkowany w kraju.

Jeżeli lekarze sugerują,to powinni wiedzieć,jak to sprowadzić, ewentualnie gdzie o to pytać
Może Darku w aptece leków zagranicznych zapytać,czy sprowadzą fukozę ?

Nawiasem mówiąc Polgen sprowadza z firmy w niemczech
www.applichem.de
Applichem - producent bardzo wysokiej jakości odczynników laboratoryjnych

Tu są firmy farmaceutyczne w Niemczech.
http://www.europages.pl/cgi/epq.cgi?L=pl&DID=00&HC=07225&DMC.x=1&CC=DEU
Wyroby farmaceutyczne,leki  -Niemcy

Poczytaj jeszcze tutaj ( chyba to samo)
http://www.phmd.pl/modules.php?name=Current_Issue&d_op=download_html&id=10437&vol_all=61
Znaczenie fukozylacji glikokoniugatów w zdrowiu i chorobie

i do skopiowania link
journals.indexcopernicus.com/fulltxt.php?ICID=481602
Znaczenie fukozylacji glikokoniugatów w zdrowiu i chorobie

I z forum
http://darzycia.pl/artykuly.php?art=7
Choroby metaboliczne u dzieci

ryś

• Gość
CDGS
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2007, 08:10:01 pm »
Czy ktoś posiada szczegółowe informacje na temat choroby CDGS typ 1b na czym dokładnie polega ta choroba (mniejwięcej wiem )co spowodowało ją. Prosze jeśli ktoś wie o tej chorobie coś więcej o podzielenie się zemną będę bardzo wdzięczny . Jestem ojcem dwójki dzieci chorych na tą chorobe

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 14, 2007, 09:07:05 pm »
Witaj ryś

Zobacz proszę tutaj:
http://forum.darzycia.pl/vp120707.htm#120707

I Tam też scalę Twój post

ryś

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2007, 09:52:14 pm »
Dziękuje za odpowiedź, ale tam jest napisane dla mnie zwyklego czlowieka zbyt profesjonalnie i ogólnie a ja bym chciał to zagadnienie zrozumieć i dowiedzieć się jak to schorzenie nie wiem jak to powiedzieć , co będzie się działo z moimi dziećmi jak dorosną .Dziękuje za zainteresowanie moim problemem

Offline Justyna123

• User z prawami do pisania
  • Podglądacz
  • *
Odp: CGD CDGS - nieprawidłowa glikozylacja
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 08, 2018, 10:19:16 pm »
Witam chciała bym się skontaktować z osobą  Darek Dęblin . Ponieważ też mam córkę z chorobą CDG typ 1 A . Czy ktoś ma dziecko z taką chorobą genetyczną.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 09, 2018, 07:28:47 am »
justyna, tu w wątku jeszcze pisał "ryś".
Spróbuj kliknąć w kopertę obu użytkowników. Są podane emaile.
Nie mam gwarancji, żę aktualne,  ale spróbuj tak się skontaktować.

Offline Justyna123

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 09, 2018, 12:13:03 pm »
Gaga dziękuję za informacje ale pod nikiem Ryś nie wyświetla mi się koperta.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 09, 2018, 06:12:25 pm »
Justyna, wysłałam ci na PW email "ryś"
Daj znać jak odbierzesz.

Offline Justyna123

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 09, 2018, 06:44:21 pm »
Otrzymałam i bardzo bardzo bardzo dziękuję. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 09, 2018, 11:26:59 pm »
Nie ma za co  :D, daj znać proszę, czy się skontaktowałaś.

Offline Justyna123

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 10, 2018, 09:24:42 am »
Dobrze dam znać czy udało mi się z nim skontaktować. 

Pozdrawiam
Justyna  :) :) :) :) :) :) :) :)

Offline Justyna123

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 10, 2018, 12:20:39 pm »
Gaga dziękuję Ci bardzo ,dziękuję . Odpisał i zgodził się na rozmowę ,ze szczęścia :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(   :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) .

Pozdrawiam
Justyna
PS
Będę tu zaglądać może koś jeszcze się odezwie.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 10, 2018, 01:39:20 pm »
Ciesze się, że choć w malutkim stopniu Dar pomógł Ci nawiazać kontakt.  :D
Mam nadzieję, że kontakt z "ryś" w dużym stopni ułatwi Tobie opieke nad  córcią.
Zaglądaj i jak znajdziesz czas, napisz o chorobie córki. :-*
Głównie chodzi mi o Twoje doświadczenia, co robić, gdzie się udać aby zdiagnozować, czy rehabilitacja pomoże a jeżeli tak, to jaka itp...
Twoje doświadczenia i wpisy, mogą bardzo pomóc szukającym info o danym schorzeniu, zwłaszcza jak jest rzadkie.
I moja prośba, zostaw aktualne dane do kontaktu, gdybys miała cos zmienić.
Tak na przyszłość, sama widzisz, że jest to dość istotne.

Offline Justyna123

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 10, 2018, 07:38:50 pm »
Tak zgadzam się z tobą ,jak tylko uzyskam więcej informacji na temat tej choroby na pewno napiszę i podzielę się tą informacją. Odpowiem na pytania.Adres e-mail jaki podałam przy rejestracji jak najbardziej jest aktualny i go nie zmienię.

Pozdrawiam
Justyna :) :) :)

Offline Justyna123

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 11, 2018, 10:45:44 am »
Tak udało mi się porozmawiać z " ryś " wymieniłam się z nim paroma informacjami . Mam dużo pytani i się umówiłam na przyszły weekend. Dziękuję za e-mail do Darka ,też do niego napiszę. Na stronie też nie wyświetla mi się jego koperta.

Pozdrawiam
Justyna

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 14, 2018, 10:33:16 pm »
Mam nadzieje Justyna, że i ten email będzie aktualny  ;D

(c) 2003-2018 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach