Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Chusta do noszenia dzieci  (Przeczytany 8739 razy)

Offline kameljanda

• User z prawami do pisania
  • Gadacz
Chusta do noszenia dzieci
« dnia: Wrzesień 27, 2007, 01:20:33 pm »
Chusta do noszenia dziecka

Najczęściej prostokątny pas materiału z naturalnego surowca: bawełna o splocie skośno-krzyżowym, len. Poprzez specjalne wiązanie lub zastosowanie dwóch kółek, umożliwiająca bezpieczne noszenie lub przenoszenie noworodka, niemowlęcia i starszych dzieci.

Tutaj możecie zobaczyć jak się nosi dzieci w Polsce:
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,621,47543113,47543113.html
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,621,67248668.html

Jak się nosi na świecie:
http://www.flickr.com/groups/babywearing/pool/

Tutaj możecie poczytać na czym polega noszenie w chustach i czym się one różnią oraz jak je uszyć samemu!

http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=44603
http://www.chustomania.pl/
http://oppamama.fm.interia.pl/index.html

Dopiero przy drugim dziecku, dzięki koleżance, odkryłam chustę do noszenia dziecka. Wówczas jeszcze siermiężną, kółkową ale umożliwiającą noszenie bez używania rąk. Przy trzecim dziecku odkryłam długie chusty wiązane, które ułatwiają mi życie.
Szkoda, że nie usłyszałam tego przy pierwszym dziecku, być może wcześniej zorientowałabym się w jej chorobie?

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2007, 07:19:09 pm »
Wszystko O.K., ale dziecka z zespołem Downa, które charakteryzuje się wzmożoną wiotkością- NIE polecam noszenia w chustach, ani w nosidełkach.

Prawidłowe noszenie to pleckami do naszej piersi, podtyrzymywanie główki, która lata naokoło, podtrzymujemy pod pupkę.
W ten sposób nie pozwalamy na przekrzywienia kręgosłupa, dziecko może patrzeć wprost na otaczajacy nas swiat.
Kolejna sprawa to przy noszeniu w chuście rozstawia nogi, a miednica , a biodra wiotkie?
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline kameljanda

• Gadacz
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 27, 2007, 10:36:05 pm »
Cytat: "sonia"
Wszystko O.K., ale dziecka z zespołem Downa, które charakteryzuje się wzmożoną wiotkością- NIE polecam noszenia w chustach, ani w nosidełkach.

Tu musi wydać opinię lekarz, który zna zasadę noszenia w chuście - tj wie jak pracuje chusta i włożone doń dziecko a jakie są przeciwwskazania przy danym schorzeniu. Dobrze, że to nadmieniłaś.

Cytat: "sonia"

Prawidłowe noszenie to pleckami do naszej piersi, podtyrzymywanie główki, która lata naokoło, podtrzymujemy pod pupkę.
W ten sposób nie pozwalamy na przekrzywienia kręgosłupa, dziecko może patrzeć wprost na otaczajacy nas swiat.

Jeśli to dotyczy dziecka wiotkiego, to jest to dopuszczalna pozycja. Kto chce pogłębić temat, niech zajrzy na forum Kawałek szmaty - chusty i...

Pozycja ta, zwana inaczej pajacykiem nie jest zalecana, delikatnie mówiąc, ponieważ ruchy osoby noszącej przenoszone są na delikatny kręgosłup, stawy biodrowe dziecka są ułożone w nienaturalnej pozycji, nóżki wiszą w dół - wyprostowane a krocze - zwłaszcza chłopców nadmiernie uciskane.

Dlatego lepiej wcześniej się zorientować czy danemu dziecku, przy danym schorzeniu chusta będzie aby dobrze służyć.

Znając z praktyki noszenie w chuście i nosidełku widzę pomiędzy nimi wyraźną różnicę. W chuście kręgosłup jest podtrzymywany co najmniej dwoma pasami materiału, kręgosłup nie lata i jest naturalnie ułożony. W nosidle dziecko opiera się na kroczu a kręgosłup wygina się w dowolne esy-floresy. Nosidłom zdecydowane NIE.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2007, 09:36:37 pm »
http://pl.youtube.com/watch?v=AnSz5FD_I7I
Warsztaty chustowe. Gdańsk 06.10.2007

Możecie obejrzeć namiastkę.

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2007, 12:30:36 pm »
Dziecko w chuście

Natasza Rączka

Czy zwykły kawałek materiału może zastąpić nosidełko?

Chusta to po prostu długi prostokąt tkaniny, który mama lub tata przewiązują sobie na skos do tułowia. Na piersiach powstaje wtedy ciasny, dopasowany do wielkości dziecka "hamaczek".

Na Zachodzie noszenie niemowląt w chuście jest coraz bardziej popularne. W Polsce wciąż wzbudza zdumienie. A przecież chusta to wynalazek stary jak świat! Matki zawsze nosiły tak dzieci.

Wciąż razem

Noworodek przybiera w chuście naturalną dla siebie pozycję embrionalną. Jest blisko mamy, słyszy bicie jej serca, materiał osłania przed światem zewnętrznym, a kołysanie usypia. Dobrze i bezpiecznie - prawie jak w brzuchu!

W sklepie czy w autobusie nikt nie będzie łapać go za "maleńkie łapki". "Wesolutki" sąsiad w windzie nie chuchnie mu prosto w nos. Karmienie piersią malucha w chuście jest wygodne i dyskretne. Trzeba nastawić się za to na pytania, czy w takich warunkach dziecko w ogóle może oddychać.

Jeżeli osesek jest marudą i smokiem mlekopijem, chusta przyda się również w domu. Zwłaszcza, gdy trzeba zająć się też starszymi dziećmi. Nie odkładając malucha do łóżeczka, można pobawić się ze starszakami czy pomóc im w ubieraniu się.

Zamiast wózka i nosidła

Po kilku miesiącach dziecko staje się na tyle ciężkie i ruchliwe, że chusta przestaje być artykułem codziennego użytku. Na krótko. Gdy maluch ma około półtora roku, jazda w wózku często przestaje mu się podobać, woli wędrować pieszo. Niestety, małe nóżki szybko się męczą. Na spacerze dobrze jest więc mieć w gotowości przewieszoną przez ramię chustę.

Gdy dziecko się zmęczy, można po prostu posadzić je sobie na biodrze. Dzięki mocno trzymającej chuście nie będzie zjeżdżać przy każdym kroku, a mama będzie mieć wolne ręce.

Większości maluchów wystarczy parę minut odpoczynku i mogą dalej wędrować. A my nie musimy ciągnąć za sobą niewygodnego wózka czy dźwigać ciężkiego nosidła na plecy.

Chusta ma jeszcze jedną przewagę nad nosidłem. Istotną zwłaszcza w autobusie czy tramwaju. Mamy dziecko stale na oku, a siadając, przesuwamy je tylko z biodra na kolana.

Skąd wziąć chustę?

Na Zachodzie gotowe, wygodnie zapinane chusty można kupić w większości dużych sklepów z artykułami dla niemowląt. W Polsce niestety jest to bardzo trudne. Rodzice, którzy chcą nosić dziecko w chuście, muszą ją po prostu uszyć.

Nie ma co się przerażać! To nie takie trudne. Jeżeli macie choćby odrobinę zdolności krawieckich, poradzicie sobie na pewno. Spójrzcie tylko na wykrój poniżej!

Jeśli w ogóle nie potraficie szyć, możecie zamówić zrobienie chusty w specjalistycznej firmie. Niestety, trzeba za tę usługę sporo zapłacić. W warszawskiej firmie "Kaprys" (tel. (0-22) 613 11 44) kosztuje to 80 zł.

Jeśli to dla was za drogo, pozostaje jeszcze sposób najprostszy:

zawiązanie kawałka mocnego, ale delikatnego w dotyku materiału (o długości ok. 2,80 m. i szerokości ok. 0,70m.) na solidny supeł.

Pamiętaj!

Gdy trzymasz dziecko w chuście, nie gotuj na kuchence ani nie wykonuj gwałtownych ruchów.

Na rowerze ani tym bardziej w samochodzie chusta nie zapewnia dziecku bezpieczeństwa - nie może zastąpić specjalnego fotelika.

Jak to się nosi?

Oto kilka pozycji dla dzieci w różnym wieku.

Dla osesków: pozycja kołyskowa z główką po jednej lub po drugiej stronie.

Dla kilkumiesięcznych obserwatorów świata: pozycja półsiedząca bokiem lub przodem do kierunku marszu.

Dla starszych niemowląt i dzieci powyżej roku (do 25 kg): pozycja okrakiem na biodrze.

Dla dzieci powyżej roku: pozycja okrakiem na plecach.

Na stronie dwa materiały video:

Co nieco o noszeniu w chuście
Jak ułożyć i nosić dziecko w chuście Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta[/b]
autor poradnika "Co nieco o rozwoju dziecka"

Dziecko w chuście
Jak włożyć i wyjąć dziecko z chusty pokazuje fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2007, 02:07:00 pm »
Dla starszych niemowląt i dzieci powyżej roku (do 25 kg): pozycja okrakiem na biodrze.

no właśnie na biodrze okrakiem, a moja corka z zD była tak wiotka, że robiła pełne szpagaty i miałam ją jeszcze nosić w chuście okrakiem?  :roll:
-wręcz przeciwnie robiłam wszystko aby nie rozszerzać bioder, nawet przegoniłam położną z domu gdy kazała mi zakładać po 2 pieluszki Monice.
Do tego niezbędne są badania w kierunklu dyspalzji bioder, bo wiele pozornie zdrowych dzieci niestety ma problemy z bioderkami-to tak ku przestrodze od babci soni.  ;)

Wszystko ma dobre i złe strony, ważne aby rodzice znali zagrożenia indywidualne i podejmowali rozsądne decyzje.

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2007, 02:20:59 pm »
Oczywiście, masz rację, Soniu. Chusta powinna być dobierana indywidualnie - pod konsultacją lekarza,  ze świadomością korzyści i ewentualnych zagrożeń oraz przeciwskazań, jakim zapewne może być np. wiotkość.

Offline MAKA

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2007, 11:37:36 am »
Ja noszę Hanię w chuście (jest całkiem wiotka), konsultowałam z ortopedą i rehabilitantem, dostałam zgodę. Noszę ją przed sobą w tzw "podwójnym krzyżu". Hanka przesiada się do chusty z wózka inwalidzkiego np. gdy wchodzimy do muzeum, na wystawę, jest zadowolona, uśmiechnięta, w pełni aktywna. Pomimo jej 18 kg i 100 cm wzrostu włożona do chusty stanowi obciążenie ok 7-8 kg.

Przy wózku inwalidzkim nawet 15 minutowy spacer przez las jest marzeniem nie do spełnienia, chusta to umożliwia !!!

maka

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2007, 12:47:12 pm »
Widzisz maka jak to jest, każde dziecko jest inne.
A moja nie może nawet jeżdzić na koniu-musiałaby mieć wyszkolonego kucyka aby nie odwodzić bioder. Ona do dziś robi pełny szpagat-mimowolna baletnica.  :D

jane-eyre

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2008, 06:29:08 pm »
MAKA, a w jakiej chuście nosisz Hanię? Ta, którą my mamy nie pozwala na zbyt wiele kombinacji i nie nadaje się dla wiotkich dzieci. A na rękach ciężko...

Offline MAKA

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2008, 08:28:58 am »
Noszę Hankę w chuście długiej wiązanej (5,20m), w wiązaniu o nazwie podwójny X.
Dowiązuję ją z przodu brzuszek do brzuszka. Mam piękną chustę  MAURYAMA Czeskiej firmy Vatanai, jest bardzo miękka, dobrze dopasowuje się do nas, a i po zawiązaniu węzeł nie jest gruby i tym samym łatwy do dociągnięcia. (http://www.vatanai.cz/)

Ostatnio kupiłam jeszce drugą chuste na tzw. "donaszania".  Jest to chusta kółkowa, szyta przez inną "chustową mamę" specjalnie dla Hani (trochę dłuższa i mocniejsza). korzystamy z niej  prznosząc Hanię z samochodu np. do znajomych mieszkających na 3 piętrze, lub do lekarza przyjmującym w gabinecie nie dostosowanym do wózków. Tą chustę się duzo łatwiej zakłada, ale pozycja Hani (na moim boku), jak i odciążenie kręgosłupa (cały ciężar na jednym ramieniu) nie jest już tak super wygodne jak w wiązanej.

TU  nasze zdjęcie z zabawy mikołajowej, Hanka już trochę zmęczona emocjami, przytulona, zadowolona....

że też wcześniej nie odkryliśmy ego cuda...

pozdrawiam, marta

ps. Zanim kupiłam pierwszą chustę spotkałam się z mamami z Krakowa, które noszą dzieciaki w chustach, doradziły mi sposób wiązania, "pomacałam" chusty, powiązałam się w kilku różnych i wybrałam najlepszą dla siebie. O pozwolenie pytałam też lekarza ortopedę Hani (konsultacja z RTG bioder i kręgosłupa) i rehabilitanta.

pozdrawiam, marta

Offline MAKA

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2008, 08:35:20 am »
Jesze tylko dopowiem, że jak Hanka jest dłużej noszona chowam jej raczki w wiązanie, a poły chusty rozkładam jej tak, żeby zabezpieczały głowę. (chociaż oststnimi czasy Hania zrobiła znaczący postę w stabilizacji głowy i aż tak duże zabezpieczenia nie są juz potrzebne).

maka

jane-eyre

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 06, 2008, 03:10:20 pm »
MAKA, bardzo Ci dziękuję, już nie pierwszy raz mi pomagasz :-)
Chusta powinna być dla nas idealnym rozwiązaniem, niestety ta którą mam nie nadaje się do wiązania krzyżowego. Wasza wygląda super!!! Koniecznie muszę taką kupić  :-)  
Moje jedenaście kilo szczęścia będzie miało wygodnie i przytulnie :-)

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 31, 2008, 11:51:58 am »
Chusty do noszenia dzieci

W Polsce od niedawna można spotkać kobiety, które noszą dzieci w specjalnych chustach. Część pań ciągle odnosi się do nich sceptycznie, boi się, że można w ten sposób zrobić dziecku krzywdę, uszkodzić mu kręgosłup albo że po prostu będzie mu niewygodnie.
http://kobieta.wp.pl/kat,26335,title,Chusty-do-noszenia-dzieci,wid,10184105,wiadomosc.html
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

_basia_

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 31, 2008, 02:39:26 pm »
Kiedyś kobiety nosiły swoje dzieci w chustach.Tak jest do tej pory w Afryce,w Azji czy w Ameryce Płd.i zadna krzywda się dziecku nie dzieje.Gorszym rozwiązaniem jest nosidełko zapinane z przodu albo z tyłu.Tym mozna dopiero wykrzywić kręgosłup dziecka ;)

kwiat groszku

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 04, 2008, 01:23:47 pm »
hehe, moje młodsze dziecię zdrowiuteńkie, dopiero po skończeniu roku dało się na chustę namówić. wcześniej tylko karmić się zachuszczona pozwalała ale nosić to już w żadnym wypadku. satji nie próbowałam tak nosić, a szkoda, bo mnóstwo czasu byśmy zaoszczędziły. za to teraz wyglądamy świetnie: aretka w chuście albo "na smyczy", satja w wózku :) albo aretka w chuście a satja za rękę się dzielnie mamy trzyma :D

niemniej to, jak widać, sprawa jak najbardziej indywidualna.

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 09, 2008, 10:40:42 am »
Cudowna chusta

Moje dziecię od razu pokochało chustę. Wtulało się we mnie, a ja mając dwie wolne ręce, mogłam robić wszystko. Oczywiście w granicach rozsądku – w chuście nie można np. gotować.

Niestety, ciągle jeszcze panuje przeświadczenie, że dziecko noszone, przyzwyczaja się do rąk, a potem domaga się, aby je noszono. Muszę zaprzeczyć takim przesądom. Wierzę, że noworodek potrzebuje bliskości i w tym trudnym dla niego czasie, trzeba mu jej dostarczyć. Noszenie w chuście jest łatwiejsze, bo odciąża ręce, które szybko się męczą.

Chusta - parawan

Chusta urzekła mnie, gdy zobaczyłam, w jaki sposób można się ukryć przed wzrokiem innych osób karmiąc dziecko. Pamiętam, że nie czułam się komfortowo, gdy w takiej sytuacji patrzyli na mnie inni. Znajomi przychodzący do nas do domu również nie oglądali mnie w trakcie tej ważnej chwili dla mnie i mojego dziecka. Chusta stała się swoistym parawanem. Mogłam uczestniczyć w rozmowach, być w publicznych miejscach, trzymać dziecko przy piersi, a jednocześnie nie czuć się nieswojo, niekomfortowo.

Schody i wózek – to za wiele

Rodzice mojego męża mieszkają w bloku, gdzie nie ma windy. Średnia to przyjemność wnosić wózek na czwarte piętro. Niezawodna okazała się tu chusta. Spokojnie mogłam przyjść, nie stresować się tym, że ktoś może ukraść pozostawiony wózek. Wchodziłam i schodziłam tylko z koniecznym "obciążeniem".

Chusta "usypia"

Podobnie jest z usypianiem. Bywają takie dni, kiedy wszystkie rady dotyczące samodzielnego zasypiania zawodzą. Dziecko akurat dopadło jakieś choróbsko lub jest tak pobudzone, że nie sposób je wyciszyć – w takich momentach chusta działa niczym lek. Dziecko blisko ciała szybko się uspokaja, a bliskość daje mu poczucie bezpieczeństwa. Ręce są wolne i nieobciążone.

Jaka chusta?

Chust jest wiele, zarówno rodzajów, jak i materiałów, z których są wykonane. Najlepiej przed decyzją kupna konkretnego modelu zapoznać się z opiniami użytkowników. Nie każdemu będzie odpowiadał każdy model.

Do najbardziej popularnych należą wiązane i kółkowe. Chusty wiązane to materiał w kształcie prostokąta o długości od 3 do 5,5 metra. Ciężar rozkłada się na obu ramionach, a dziecko można nosić na brzuchu, plecach lub biodrze. Natomiast kółkowe zakończone są kółkiem, które służy do regulowania długości. W tej chuście obciążane jest jedno ramię, więc trzeba pamiętać o zmianie ułożenia dziecka z lewej na prawą stronę i odwrotnie. Na początku trudno "zainstalować" się w tę skomplikowaną (na pierwszy rzut oka) plątaninę materiału . Ale trening czyni mistrza!

Źródło: www.dlarodzinki.pl
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Kleo

• Gość
Odp: Chusta do noszenia dzieci
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 18, 2011, 03:44:09 pm »
Hejka, zainteresowałam się ostatnio tematyką chust do noszenia dzieci i w związku z tym mam pytanie: czy są chusty uniwersalne, które mogłaby nosić średniego wzrostu kobieta 160cm i jej wysoki 182cm mąż?

Offline Anna

• Weteran
Odp: Chusta do noszenia dzieci
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 18, 2011, 06:51:38 pm »
Witaj,
Zobacz na allegro:
http://allegro.pl/listing.php/search?string=chusta+do+noszenia+dzieci&category=0&sg=0
Napisz wiadomość do osoby, która te chusty sprzedaje. Na pewno udzieli Ci wyczerpującej odpowiedzi.

A swoją drogą takie chusty to świetna rzecz!!! :)

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach