Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Budowa stopy  (Przeczytany 15695 razy)

Offline Emilianka

  • User z prawami do pisania
  • Wyjadacz
  • *****
  • Wiadomości: 3124
Budowa stopy
« dnia: Wrzesień 18, 2007, 10:27:10 am »
Centrum naukowe Scholla


Stopa to jedna z najbardziej złożonych i delikatnych części ludzkiego ciała. Nasze stopy zawierają w sumie 52 kości, 66 stawów, 38 mięśni i 214 wiązadeł, a wszystkie te elementy pracują w harmonii, dając nam możliwość ruchu i stabilne oparcie.

Nasze stopy choć wyglądają na kruche, są silne i odporne. Każda stopa to delikatna i złożona kompozycja nerwów, naczyń krwionośnych, kości, mięśni, ścięgien i wiązadeł a wszystkie te części pracują w doskonałej synchronizacji.

Stopy przyjmują na siebie uderzenia pełnej wagi ciała i są jedynymi w swoim rodzaju "dźwigniami", które dają nam napęd i możliwość obrotu o 360 stopni.


Kości stopy

Stopa ma 26 kości. Dzieli się je na trzy główne grupy:

Kości stępu
Są to kości tworzące tylną część stopy.

Kości stępu jest siedem. Te grube, krótkie kości umiejscowione są wokół pięty i podbicia stopy.  Bardzo blisko do siebie przylegają, dzięki czemu ciało może się na nich stabilnie i bezpiecznie oprzeć. Największą spośród kości stępu jest kość piętowa, która jest jednocześnie amortyzatorem uderzeń i źródłem równowagi dla stopy.

Nad nią znajduje się kość skokowa, będąca fundamentem dla dwóch łączących się z nią kości nogi.  Pozostałe kości stępu (pięć) są mniejsze, mają klockowato - kwadratowy kształt, dzięki temu są na tyle silne, że mogą dźwigać duże ciężary.

Kości śródstopia
Są to kości tworzące środkową część stopy.

Jest pięć kości śródstopia. Są one dłuższe i cieńsze niż kości stępu, tworzą pomost pomiędzy tylnią częścią stopy a palcami. Dzięki temu, że istnieją pomiędzy nimi szersze przestrzenie, kości śródstopia mogą się rozszerzać pod wpływem ciężaru ciała (pozwala to stopie na odbicie).

Zaokrąglone przednie części tych kości nazywają się głowami kości śródstopia. Są one w kontakcie z ziemią i tworzą wypukłości u podstawy palców stopy. Każda głowa kości śródstopia stworzona jest tak, aby mogła dźwigać część ciężaru ciała.

Kości stępu i śródstopia łączą się  tworząc łuki stopy.

Paliczki
Są to kości tworzące przednią część stopy, łącznie z palcami.

W stopie jest 14 paliczków. Ich elastyczność pozwala im znosić ogromne naciski i napięcia, jakim poddana jest stopa w trakcie chodzenia i ćwiczeń. Duże palce stopy mają po dwa paliczki (bliższe i dalsze) a pozostałe palce mają ich po trzy (bliższy, środkowy i dalszy). Zapewnia to stopie ogromną giętkość, dzięki której możemy zachować równowagę na nierównych powierzchniach i odbić się do kroku. Nawet przez podeszwę buta "chwytają" i "czują"; pod nim grunt. Utrata choćby jednego małego palca będzie miała wpływ na sposób chodzenia. 


Łuki stopy

Podstawową funkcją stopy jest noszenie ciężaru naszego ciała i nadanie mu ruchu na każdej, często nierównej powierzchni. Oznacza to, że stopa musi być w jednakowej mierze stabilna jak i elastyczna. Elementem, który sprawia, że liczne kości i stawy stopy są na tyle silne, że mogą przenosić ciężar ciała ludzkiego, są trzy łuki.

Przyśrodkowy Łuk Podłużny

Często nazywany łukiem głównym. Biegnie wzdłuż wewnętrznej części podbicia i jest niezbędny dla utrzymania równowagi, nadaje sprężystości krokom i amortyzuje doświadczane przez stopę uderzenia.

(A) Boczny (lub Zewnętrzny) Łuk Podłużny

Czasem zwany łukiem zewnętrznym. Jest to malutki łuk, który stabilizuje równowagę stopy.

(B) Łuk Poprzeczny

biegnie pod kątem prostym w stosunku do pozostałych dwóch łuków, dając stopie poprzeczne wsparcie i balans. Konstrukcję sklepień utrzymuje sam  kształt kości i stawów oraz cała sieć więzadeł łączących kości ze sobą. Istotne wsparcie dają łukom mięśnie i ścięgna.  


Jak to się dzieje, że chodzimy?

Ukształtowanie stopy jest doskonałe dla podstawowej funkcji, jaką spełnia ona w życiu - jest nią przemieszczanie się człowieka. Chodzenie to jedna z prostych, naturalnych funkcji w naszym życiu, która jednak okazuje się dość skomplikowana, gdy zaczynamy analizować poszczególne fazy ruchu. Oto przewodnik, który krok po kroku pokaże nam, jak to się dzieje, że chodzimy.

Chód rozpoczyna się od fazy, w której stopa jest w kontakcie z ziemią.

Ta faza dzieli się na 3 etapy

   1. Faza kontaktu rozpoczyna się od uderzenia zewnętrznej krawędzi pięty w ziemię. Piszczel skręca się dośrodkowo a stopa opada na staw skokowo-piętowy (pomiędzy kością piętową a skokową). Stopa dalej roluje się  do wewnątrz, aż kości śródstopia zostaną w pełni obciążone ciężarem ciała. Krótko mówiąc: stopa przyjęła uderzenie zetknięcia z ziemią, dostosowała się do nierównej powierzchni podłoża i uległa spłaszczeniu. W fazie przejściowej stopa zmienia się w sztywną dźwignię. Wtedy piszczel roluje się na zewnątrz a stopa unosi się w stawie skokowo-piętowym, przygotowując się do fazy odbicia.

   2. Faza odbicia rozpoczyna się uniesieniem pięty oraz napięciem mięśni, więzadeł i ścięgien. Przednia i tylnia część stopy wzajemnie ściskają się i blokują, pozwalając palcom odepchnąć od ziemi ciężar ciała.

   3. Potem następuje faza zwisu stopy – okres, kiedy stopa znajduje się nad ziemią. Ta faza pozwala stopie przygotować się na ponowne uderzenie piętą w ziemię. W tej fazie wyróżnia się dwa etapy:

   1. We wczesnym etapie tej fazy obie stopy są w kontakcie z ziemią (faza podwójnego oparcia). Czas trwania fazy podwójnego oparcia skraca się wraz z przyspieszeniem kroków. W biegu w ogóle nie ma tej fazy: albo obie stopy są nad ziemią w fazie lotu, albo tylko jedna stopa jest na ziemi w fazie pojedynczego oparcia.

   2. W późniejszym etapie fazy zwisu stopy, przednia i tylnia część stopy znowu ściskają się i wzajemnie blokują tworząc sztywną dźwignię gotową na fazę kontaktu z ziemią.

Jeśli wydaje ci się to zbyt skomplikowane, pamiętaj, że druga stopa w tym czasie przechodzi swój własny, dopełniający kroku cykl – kiedy jedna stopa wisi w powietrzu, druga jest w kontakcie z ziemią itd. W sumie, podczas normalnego chodzenia, każda stopa spędza około 62% czasu na ziemi a pozostałe 38% w powietrzu.


Skóra na stopach
 
Skóra na podeszwie stopy jest trzy do czterech razy grubsza od przeciętnej grubości skóry na innych częściach ciała.

 Ta szczególna grubość skóry na stopie jest konieczna do zamortyzowania nacisków pozycji stojącej i chodzenia. Aby ochronić się przed milionami uderzeń, jakie stopa musi znosić, skóra na stopie grubieje i to dużo szybciej niż cieńsza skóra pokrywająca inne części ciała. Grubsza skóra na stopie stanowi również prawdziwie wodoodporny płaszcz.

Na stopie znajduje się ponad 7000 zakończeń nerwowych, co zapewnia jej wysoki stopień sensytywności potrzebnej, aby nas nieść i utrzymywać równowagę na różnych powierzchniach. Skóra na stopie nie wydziela substancji oleistych, gdyż  to uczyniłoby stopę śliską. Nie ma też cebulek włosowych. Co więcej, na stopach mamy więcej gruczołów potnych niż w jakimkolwiek innym miejscu ciała – przypada ich 1000 na każdy centymetr kwadratowy, czyli około 125 tysięcy na każdą stopę! Ich zadaniem jest regulacja temperatury naszego ciała i schłodzenie nas poprzez  eliminację płynów w formie potu.

Ponieważ skóra na stopach jest tak szczególna, to nic dziwnego, że kosmetyki stworzone z myślą o innych częściach ciała nie będą tak samo skuteczne w przypadku skóry na podeszwie stopy.


SCHOLL FootCare

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach