Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Centrum Badań Mózgu  (Przeczytany 6554 razy)

Offline Emilianka

  • User z prawami do pisania
  • Wyjadacz
  • *****
  • Wiadomości: 3124
Centrum Badań Mózgu
« dnia: Czerwiec 20, 2007, 12:33:02 pm »
W Lublinie powstaje centrum badań mózgu


Lubelscy naukowcy tworzą niezwykłe centrum badań mózgu. Tu supernowoczesny sprzęt wcześnie wykryje choroby układu nerwowego. Tu zostaną opracowane nowe metody ich leczenia. Tu będą myśleć nad stworzeniem sztucznego oka czy ucha - informuje "Dziennik Wschodni".

Podobny ośrodek działa już w Jerozolimie w Izraelu, a drugi powstaje właśnie w Paryżu. Lubelskie Centrum Neuroinżynierii Klinicznej będzie trzecim w Europie. - Zjednoczyliśmy siły trzech uczelni, bo współczesna medycyna nie może się rozwijać bez techniki. A technika coraz więcej może czerpać z nauk o człowieku - mówi prof. Józef Kuczmaszewski, rektor PL.

- To centrum stworzy szansę rozwoju nowoczesnej technologii medycznej, która przez lata była u nas zaniedbywana. I to pomimo znakomitych kadr - podkreśla prof. Tomasz Trojanowski, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Akademii Medycznej w Lublinie.

Głównym elementem ośrodka będzie najnowocześniejszy w naszej części Europy jądrowy rezonans magnetyczny. - Pozwoli na realizowanie prac, które mogą wywindować wiedzę oáchorobach układu nerwowego na niezwykle wysoki poziom. I na stworzenie nowych technik badania takich chorób - wyjaśnia prof. Trojanowski. - A dla pacjentów będzie szansą na lepsze leczenie. W Lublinie pojawi się dostęp do techniki medycznej, o której do tej pory mogliśmy tylko marzyć.

W centrum znajdzie się też drugi rezonans: do prowadzenia badań na zwierzętach.

- Oprócz tego, chcemy się zająć badaniem mózgu z punktu widzenia techniki i informatyki - tłumaczy rektor UMCS prof. Wiesław Kamiński. Naukowcy z uniwersytetu już od 10 lat badają symulacje kawałków kory mózgowej odpowiedzialnych za widzenie. Niedawno nawiązali współpracę zábadaczami z Oxfordu. - Moim marzeniem jest stworzenie neuroprotez, z których mogłyby korzystać osoby niepełnosprawne. Imitowałyby oko albo ucho - wyjaśnia dr Grzegorz Wójcik z UMCS.

Na budowę lubelskiego centrum potrzeba dwóch lat. I ponad 7 milionów dolarów. Pieniądze mają pochodzić z funduszy europejskich, z Ministerstwa Zdrowia, a także z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szefowie obu resortów już udzielili poparcia projektowi. - To fantastyczna sprawa - podkreśla Ewa Kafarska, rzecznik MNiSW. - Pokazuje, jak uczelnie potrafią współdziałać i razem tworzyć niezwykle ciekawe rzeczy.

PAP - Nauka w Polsce

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach