Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Cytologia  (Przeczytany 9277 razy)

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Cytologia
« dnia: Kwiecień 17, 2007, 02:58:47 pm »
5 najważniejszych informacji o cytologii

To jedno z podstawowych badań, które tak jak mammografia ratuje kobietom życie. Regularnie chodzi na nie 30 procent Polek, co trzecia nie wykonała go nigdy w życiu!

1. Na czym polega?

Ginekolog pobiera z szyjki macicy wymaz (znajduje się w nim złuszczony nabłonek). Powinien to zrobić szczoteczką, a nie – jak do niedawna – patyczkiem z wacikiem, bo wtedy wynik jest bardziej wiarygodny. Następnie taką próbkę cytolog ogląda pod mikroskopem. Na jej opis czekasz kilka dni. Prywatnie badanie kosztuje 30–50 zł.

2. Kiedy należy ją robić?

Po raz pierwszy na cytologię powinnaś pójść nie później niż trzy lata po rozpoczęciu współżycia (kobiety, które są jeszcze dziewicami – w wieku 21 lat). Potem powtarzasz ją co roku lub co dwa lata (gdy trzy kolejne wyniki są prawidłowe).

3. Jak się do niej przygotować?

Najlepszy moment na badanie to kilka dni po miesiączce, nie później jednak niż tydzień przed spodziewanym okresem. Przez trzy dni przed wizytą u ginekologa nie możesz współżyć, wykonywać irygacji i stosować leków dopochwowych.

4. Co oznaczają wyniki?

Są dwie metody opisywania cytologii. Starsza (nadal stosowana) wyróżnia 5 grup: przy I wszystko jest w porządku; II – świadczy o niewielkim stanie zapalnym i należy pójść do lekarza; III – wskazuje na obecność nieprawidłowych komórek, konieczne więc są dodatkowe badania (np. kolposkopia); IV i V potwierdzają obecność komórek rakowych. Nowsza metoda nie dzieli na grupy, ale dokładnie opisuje to, co zobaczy cytolog. W każdym wyniku, nawet prawidłowym, pełno jest medycznych nazw. Nie wpadaj więc w panikę, tylko poproś lekarza, by wyjaśnił, co one znaczą.

5. Dlaczego jest tak ważna?

Cytologia wykrywa różne zmiany w szyjce macicy – od stanu zapalnego po raka. Jeśli zostanie wcześnie rozpoznany, jest wyleczalny.

Źródło: Claudia nr 2/2007

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Cytologia
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 09, 2007, 02:17:20 pm »
Cytologia ratuje życie

Beata Prasałek

Na wykonanie cytologii musimy poświęcić tylko kilka minut nie częściej niż raz w roku. Ale wiele z nas o tym nie pamięta. Dlaczego warto, a nawet trzeba regularnie poddawać się temu badaniu, pytamy dr Krzysztofa Kamińskiego, zastępcę kierownika Kliniki Ginekologii i Położnictwa CSK MSWiA w Warszawie.

Panie doktorze, kiedy kobieta po raz pierwszy w życiu powinna wybrać się na cytologię?

Gdy ma 25 lat. Od tej reguły są jednak wyjątki. Temu badaniu powinny się poddawać młodsze kobiety, jeśli bardzo wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe bądź wykazują ryzykowne zachowania seksualne, na przykład mają wielu partnerów. Nie powinny także czekać do 25. urodzin kobiety, które są nosicielkami wirusa HIV, wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV, przyjmują leki immunosupresyjne (zmniejszające odporność immunologiczną organizmu) albo były leczone z powodu nadżerki czy dysplazji (stanu przednowotworowego) szyjki macicy.

Na czym polega takie badanie?

Lekarz najpierw wprowadza do pochwy wziernik, a przez niego małą trójzębną szczoteczkę na dość długiej rączce. Na szczoteczkę pobiera z dwóch miejsc próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy wraz ze śluzem. Każdą próbkę przenosi się na osobne szkiełko, potem barwi ją i ogląda pod mikroskopem. Wynik cytologii jest zazwyczaj gotowy po trzech, czterech dniach.

Czy cytologia jest badaniem nieprzyjemnym, bolesnym?

Jest bezbolesna. Niektóre pacjentki mówią jedynie, że czują jakby lekkie pocieranie w trakcie pobierania próbki.

Próbki pobiera się z szyjki macicy. Czy więc kobiety, które przeszły operację histerektomii - usunięcia macicy - są zwolnione z cytologii?

Nie zawsze. Jeżeli nie została usunięta szyjka macicy, kobieta musi się regularnie poddawać cytologii. Jeśli usunięto również szyjkę macicy, ale powodem operacji był nowotwór narządu płciowego - systematyczne badanie cytoonkologiczne kikuta pochwy także jest konieczne.

A jak często trzeba się poddawać badaniu cytologicznemu?

Jeżeli wynik jest prawidłowy, wystarczy raz na trzy lata. Gdy jest nieprawidłowy albo kobieta należy do tak zwanej grupy ryzyka onkologicznego, musi robić cytologię co roku albo częściej, jeśli tak zadecyduje lekarz.

Co to znaczy wynik prawidłowy lub nieprawidłowy?

Do niedawna wynik informował, którą z pięciu grup cytologicznych ma badana pacjentka. Jeśli kobieta miała pierwszą lub drugą grupę, wynik był prawidłowy. Jeśli trzecią, czwartą lub piątą - nieprawidłowy. Obecnie Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje opis badania według klasyfikacji Bethesda 2001. Jest on bardziej szczegółowy i zawiera dodatkowe informacje ważne przede wszystkim dla lekarza. Dla pacjentki istotne są dwie: obecne w rozmazie komórki prawidłowego nabłonka tarczy i kanału szyjki macicy (czyli wynik prawidłowy) lub obecne komórki podejrzane albo nieprawidłowe (czyli wynik nieprawidłowy mówiący o tym, że kobieta wymaga dalszych badań i leczenia).

Dlaczego cytologia jest tak ważnym badaniem? Co dzięki niej można wykryć?

Przede wszystkim pozwala wykryć stany przednowotworowe i raka szyjki macicy nawet we wczesnym stadium jego rozwoju, czyli uleczalnym. A ponadto dzięki cytologii można wykryć infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. Jedno z drugim ma ogromny związek. Ze statystyk medycznych wynika bowiem, że aż 75 procent kobiet, które już rozpoczęły współżycie płciowe, jest nosicielkami wirusa HPV. A z kolei niektóre typy tego wirusa w ponad 90 procentach przypadków są odpowiedzialne zarozwój raka szyjki macicy. Oczywiście nie każda nosicielka zachoruje, ale istnieje takie ryzyko.

Z tych samych statystyk wynika, że codziennie aż pięć Polek umiera z powodu raka szyjki macicy!

To chyba wystarczający argument za tym, by regularnie poddawać się cytologii, która wcześnie wykrywa niepokojące zmiany?

Powinien to być decydujący argument, ale tak nie jest. Kobiety szukają różnych wymówek, by usprawiedliwić swoją niefrasobliwość. Mówią, że boją się badania, że wolą nie wiedzieć o chorobie, albo że mają daleko do ginekologa, czy że cytologia jest droga...

Ale takie usprawiedliwienia są bardzo mocno naciągane!

Oczywiście, że tak. Po pierwsze, badanie jest bezbolesne. Po drugie, lepiej jest wiedzieć jak najwcześniej o swojej chorobie, bo wtedy można wygrać walkę o życie. Po trzecie, w każdej większej miejscowości przyjmuje lekarz ginekolog i bez trudu można się do niego dostać raz na rok czy raz na trzy lata. Po czwarte, cytologia jest badaniem wykonywanym bezpłatnie w ramach ubezpieczenia, a w prywatnych placówkach kosztuje niezbyt wiele, bo 30-40 złotych. Jak więc widać, wymówki są żadne.

A więc rzucamy hasło: "Drogie Panie, róbcie cytologię, bo ona ratuje życie"?

Bez wahania podpisuję się pod nim obiema rękami.

Jak przygotować się do badania?

Cytologię najlepiej jest wykonać w pierwszej połowie cyklu, 3-4 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Jeśli w tym czasie kobieta ma jakiś stan zapalny narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), lepiej jest badanie przesunąć w czasie i najpierw się wyleczyć. Przez trzy dni poprzedzające cytologię nie należy stosować leków dopochwowych (również dopochwowych środków antykoncepcyjnych), wykonywać irygacji, trzeba powstrzymać się od współżycia płciowego i/lub nie korzystać z wibratora.


Poradnik Domowy

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Cytologia
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2007, 11:07:34 am »
Cytologia ratuje życie

Wystarczy raz w roku zrobić niekłopotliwe badanie cytologiczne, by ustrzec się przez rakiem szyjki macicy. Choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego cytologia jest często jedyną szansą jej wykrycia, zanim na dobre rozpanoszy się w organizmie.

Każda kobieta po 20. roku życia powinna poddawać się temu badaniu co najmniej raz na trzy lata, a kobieta po trzydziestce - co roku. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Trwa raptem kilka minut, a pozwala wykryć nawet najdrobniejsze przedrakowe zmiany w komórkach. Badanie cytologiczne we wszystkich przychodniach i szpitalach jest finansowane przez NFZ. W prywatnej klinice będziesz musiała za nie zapłacić 25-30 zł. Na wynik zwykle czeka się 10 do 14 dni.

Na czym ono polega?
Na pobraniu rozmazu, czyli komórek nabłonka. Aby cytologia była miarodajna, można zgłosić się na badanie w ciągu całego cyklu oprócz dni, w których występuje miesiączka i dzień przed pojawieniem się jej. Po pobraniu w laboratorium sprawdza się, czy komórki nabłonka są prawidłowo zbudowane.

Odczytaj wyniki
Rezultaty badań powinnaś zawsze pokazać swojemu ginekologowi, ale również sama na ich podstawie możesz określić, czy są dla ciebie korzystne.
Laborantka albo lekarz, podając wyniki badań, określi, do której grupy cytologicznej je przypisuje.

I GRUPA: wszystko jest w porządku. Komórki nabłonka są prawidłowe.

II GRUPA: pojawiły się pojedyncze komórki o odmiennej budowie od innych. Przyczyną może być wystąpienie stanu zapalnego, który trzeba leczyć. Tę grupę ma najwięcej kobiet w Polsce. Wynik badania powinien poznać ginekolog.

III GRUPA: zostały wykryte komórki o nieprawidłowej budowie. Konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, tzw. kolposkopii (w uproszczeniu jest to badanie szyjki macicy przy użyciu specyficznie skonstruowanego mikroskopu) lub pobranie wycinka tkanki do analizy histopatologicznej (czyli badania komórek, które potwierdza lub wyklucza obecność zmian nowotworowych).

IV GRUPA: dowodzi obecności komórek nowotworowych, ale niezłośliwych.

V GRUPA: na szyjce macicy są zmiany złośliwe, a więc to rak. Trzeba jak najszybciej wykonać dodatkowe zaordynowane przez lekarza badania, które określą stopień zaawansowania choroby i pozwolą specjaliście dobrać odpowiednie leczenie.

Z wynikami do lekarza
Kiedy już masz w ręku wynik badania, pokaż go ginekologowi. Nawet jeśli się okaże, że u pacjentki znaleziono komórki nowotworowe, wczesne ich wykrycie gwarantuje wyleczenie

Offline ilonadora

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 8423
  • http://wwwmojedzieciaki.blox.pl/html
Cytologia
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 17, 2007, 03:30:25 pm »
Nie chcą odwiedzać ginekologa
 


Niecałe 3% kobiet z Podkarpacia skorzystało z zaproszeń na darmowe badania cytologiczne - wynika z najnowszych wyliczeń NFZ.

- We Francji, gdzie mieszkałam, regularne badania, to standard. Dbam o to także w Polsce. Przecież to nic nie boli, a może uratować życie - mówi pani Aneta z Rzeszowa, mama 10-miesięcznego Wiktora.

- Sama bardzo pilnuję, by nie przeoczyć terminu cytologii. Nauczyłam się tego w Paryżu, gdzie mieszkałam przez 6 lat. Tam kobiety bardzo o siebie dbają i regularnie odwiedzają ginekologa.

Choroba atakuje 10 kobiet dziennie


W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada 4 tys. kobiet. Połowa z nich umiera, bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza!

Lista lecznic, gdzie są wykonywane badanie cytologiczne i mammograficzne dostępna jest na stronie internetowej Funduszu: www.nfz-rzeszow.pl w zakładce "Cztery pory roku dla zdrowia. Programy profilaktyczne", a także pod numerem infolinii 94-88.

- Bywa, że kobiety rodzą dzieci, a potem przez 15 - 20 lat nie odwiedzają ginekologa. Skutek jest taki, że codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 Polek. Kobiety chorują, bo nie korzystają z szansy, jaką dają im badania profilaktyczne - nie ma wątpliwości Marzena Wilk, koordyantorka jednego z projektów mających zachęcać kobiety do badań cytologicznych.

A cytologia to właściwie jedyny sposób, by wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium. Choroba bez żadnych objawów może rozwijać się nawet przez kilka lat. Z kolei rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku na tę chorobę zapada 12 tys. Polek, a prawie połowa z nich umiera, bo zbyt późno podjęły leczenie.

Z darmowych badań i porad można skorzystać także w ramach programów profilaktyki: chorób krążenia, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, gruźlicy, wczesnego wykrywania zakażeń HIV u kobiet w ciąży, wczesnej diagnostyki i leczenia jaskry, chorób tytoniowych oraz programu pomocy dziecku niepełnosprawnemu. Rozesłano imienne zaproszenia

Narodowy Funduszu Zdrowia rozesłał nawet imienne zaproszenia na cytologię. Tylko na Podkarpaciu wysłano prawie 300 tys. listów. Jak wynika z najnowszych wyliczeń, do których dotarliśmy wczoraj, odpowiedziało na nie zaledwie 2,93 proc. pań. To najgorszy wynik w kraju!

Panie zapraszano także na mammografię. I w tym przypadku odzew był niewielki, bo z zaproszeń skorzystało nieco ponad 14 proc. kobiet. To także najgorszy wynik w Polsce.

- Robimy wszystko, co w naszej mocy, by przekonać panie do badań. To bardzo ważne, bo cytologia i mammografia mogą uratować im życie. W dodatku są to badania bezbolesne i zupełnie bezpieczne - przekonuje Monika Mularz - Dobrowolska z oddziału NFZ w Rzeszowie.


źródło
"Być bohaterem przez minutę, godzinę, jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie."
Ilonadora i czwórka pociech

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Cytologia
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 30, 2010, 04:22:53 pm »
Znaczenie badań cytologicznych

Regularne badanie jest najskuteczniejszym sposobem wczesnego wykrycia wszelkich nieprawidłowości, w tym raka szyjki macicy. Jest ono zupełnie bezbolesne i powinno stanowić obowiązek każdej dorosłej kobiety. Jak się okazuje, nie każda Polka poddaje się regularnie badaniu cytologicznemu. A powinna wykonywać raz w roku lub – jeśli od jej inicjacji seksualnej minęły od 3 do 5 lat – nie rzadziej niż co 3 lata.


Na czym polega badanie? Najogólniej mówiąc jest to pobranie wymazu z szyki macicy za pomocą specjalnej szpatułki. Następnie pobrane komórki badane są pod mikroskopem. Badanie to pozwala wychwycić komórki rakowe, ale i zmiany przedrakowe oraz inne bakterie będące przyczyną chorób i infekcji. Pobranie wymazu jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.

Klasyfikacja wg Papanicolau

Grupa I
W rozmazie stwierdza się prawidłowe komórki. Jest to najbardziej pożądany wynik badania cytologicznego wykluczający wszelkie nieprawidłowości.

Grupa II
Może wskazywać na rozwijający się stan zapalny bądź nadżerkę. W badaniu mikroskopowym stwierdza się obecność komórek nieprawidłowych (m.in. zapalne, ze zmianami zwyrodnieniowymi). Wynik cytologii powinien utorować drogę dalszym badaniom kontrolnym, a w przypadku stanu zapalnego należy przeprowadzić leczenie.

Grupa III
Świadczy o istnieniu komórek dysplastycznych, nieprawidłowych, które mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Wprawne oko cytologa jest w stanie ocenić stopień nasilenia dysplazji (mały, średni i duży), co przedkłada się na podjęcie odpowiedniego leczenia. Jeśli stopień dysplazji jest mały, świadczy to zazwyczaj o silnym stanie zapalnym. Jednak przy poważniejszych zmianach zlecane są dalsze badania (m.in. wycinek z szyjki macicy).

Grupa IV
IV grupa informuje o obecności komórek o cechach raka nabłonkowego przedinwazyjnego. Na tym etapie nowotwór jest praktycznie całkowicie uleczalny, o ile zostanie wcześnie wykryty.

Grupa V
W rozmazie cytologicznym zostają stwierdzone komórki rakowe świadczące o istnieniu nowotworu złośliwego (rak płaskonabłonkowy naciekający
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline renata

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 87
Odp: Cytologia
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2010, 07:40:42 pm »
Moze  przestroga dla wszyskich ktorzy lekcewaza badania bo nie ma czasu Ja tez nigdy nie mam czasu bo zawsze jest cos innego dzieci praca jakos tam bedzie W pazdzierniku poszlam, akurat mialam czas na przeswietlenie piersi zadnych zmian i grudek Poszlam bo poszlam Po tygodniu juz mialam wezwanie  do kliniki od tamtej pory chodze naokroglo juz jest w porzadku ale swiat sie zawalil jak dostajesz diagnoze zmiany rakowe i zastanawiasz sie co z dziecmi Wiec znajdzcie czas zeby nie bylo za pozno pozdrowionka

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach