Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Jak kształtuje się charakter dziecka? Co to jest charakter?  (Przeczytany 4987 razy)

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26490
Jak kształtuje się charakter dziecka? Co to jest charakter?
« dnia: Kwiecień 01, 2007, 08:52:55 am »
Jak kształtuje się charakter dziecka? Co to jest charakter?

Co to jest charakter? Potocznie chętnie operujemy takimi określeniami, jak "on ma dobry charakter", albo "on ma zły charakter".

Najczęściej pod tymi pojęciami kryją się właściwości dotyczące uczuć, temperamentu czy rozwoju ocen moralnych.


Jednak w psychologicznej terminologii pod pojęciem "charakter" rozumie się względnie trwałe właściwości psychiczne. Właściwości te zaś są odpowiedzialne za powstawanie postaw wobec innych ludzi i wobec siebie. Charakter wyróżnia człowieka spośród innych ludzi i jest jedną z najważniejszych części osobowości. Słowa, którymi można opisać charakter, to np.: spokojny, gwałtowny, wybuchowy, uparty, bezwolny, zimny, uczuciowy, wrażliwy itd.

Osobowość i charakter dziecka rozwijają się wprawdzie na bazie odziedziczonych i wrodzonych predyspozycji, przekazanych przez rodziców i innych przodków, ale nie tylko te predyspozycje decydują o tym, w jakim kierunku będzie się rozwijał charakter dziecka. Wiele zależy od wpływu środowiska rodzinnego i okołorodzinnego, a także od warunków wychowawczych, zarówno w rodzinie, jak i w przedszkolu czy szkole. Wiele także zależy od środowiska społecznego, w jakim funkcjonuje rodzina.

Wzory czerpane od matki, ojca, rodzeństwa i innych członków rodziny, z którymi dziecko się styka - decydują o tym, jak będzie się rozwijać osobowość dziecka. Wrodzone właściwości dziecka, takie jak: inteligencja, temperament, wrażliwość uczuciowa - trzeba kształtować świadomie i z całą odpowiedzialnością. I trzeba to robić od najwcześniejszego dzieciństwa, a nie czekać, aż dziecko podrośnie. Dzieci są bystrymi obserwatorami i nic nie ujdzie ich uwagi. Należy więc kontrolować własne zachowanie i nie dawać dziecku złego przykładu.

Bardzo duże znaczenie w kształtowaniu charakteru ma własna aktywność dziecka. Tworzy ona podstawy dla rozwoju uczuć i woli. Umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami i przystosowania się do trudnych nieraz sytuacji - jest również ważna w kształtowaniu osobowości dziecka. Niestety, obecnie obserwuje się u wielu rodziców skłonność do nadmiernej opiekuńczości, przejawiającej się natychmiastowym usuwaniem wszelkich trudności w życiu dziecka i zaspokajaniu wszelkich zachcianek, a nawet do wyprzedzania tychże.

Utrudnia to kształtowanie się odporności psychicznej dziecka i może stać się w przyszłości przyczyną poważnych załamań, w przypadku napotkania nawet niewielkich trudności życiowych.

Chyba jednak najważniejszą sprawą w świadomym kształtowaniu charakteru dziecka jest wpajanie mu od urodzenia właściwego systemu wartości i norm moralno-społecznych, uznawanych w społeczeństwie, a także przekazywanie dziecku umiejętności współżycia w grupie oraz rozwijania możliwości intelektualnych i wrażliwości uczuciowej, estetycznej, kulturalnej.

Należy zwrócić uwagę na to, aby wytworzyć w dziecku potrzebę bliskiego kontaktu z osobami (bądź osobą) wychowującymi je, szczerości i otwartości w przekazywaniu swoich przeżyć. Tylko w ten sposób można uzyskać wgląd w problemy dziecka, co będzie bardzo ważne np. w okresie dorastania.

Kształtowanie charakteru dziecka jest więc procesem długotrwałym i świadomym. I choć można odziedziczyć pewne predyspozycje, to na pewno nie można odziedziczyć charakteru jako takiego.

LID
Pozdrawiam :))
"Starsza Zimowa Miotełka"

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Jak kształtuje się charakter dziecka? Co to jest charakter?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 28, 2008, 02:56:13 pm »
Osobowość niemowlęcia

27.01.2008

Już podczas ciąży kobieta może zaobserwować reakcje swojego nienarodzonego dziecka na czynniki zewnętrzne, takie jak: hałas, muzykę, głaskanie, śpiew, etc.

Uwidacznia się to przede wszystkim w jego aktywności, może ona też sugerować jego charakterek. Tak więc maleństwo bardzo aktywne może już wkrótce wymagać nieustannej uwagi, to taki „łobuz”, czy po prostu wiercipięta, z kolei dzieciątko często „odpoczywające”, mało ruchliwe, prawdopodobnie będzie dosyć cierpliwe i spokojne. Warto obserwować reakcje płodu na różne czynniki, wówczas można powolutku poznawać jego temperament oraz upodobania. Uważam to za wielki plus, bowiem można się wówczas (choć teoretycznie) „nastawić” na przywitanie maleńkiego człowieka wraz z jego całą gamą cech charakteru, które mogą przecież odbiegać od naszych oczekiwań i wyobrażeń.

Może to zabrzmi komicznie, ale dziewięć miesięcy to stanowczo za mało, żeby zdać sobie do końca sprawę z tego, co czeka przyszłych rodziców. Nawet największa wiedza może okazać się zbędna w zderzeniu z rzeczywistością... Podobnie było i ze mną…

Będąc w ciąży zarzekałam się, że moje maleństwo będzie przyzwyczajane do hałasu (żebym nie musiała chodzić później na palcach), nic z tego nie wyszło, bo moja wiercipięta spała początkowo 3-4 godziny na dobę i jak już zasnęła, nie miałam sumienia jej budzić. Jeszcze jak była w brzuchu miałam wrażenie, że ona w ogóle nie śpi. Brzuch skakał jak oszalały, myślałam, że nigdy to się nie skończy;) (hahaha!). Najśmieszniejsze jest to, że ja „bałam się” dziecka bardziej aktywnego (i do tego głośniejszego!) niż ja, no i właśnie takie mam.

Czasem się zastanawiam, czy nie ma takiej zasady, że jakaś cecha która nas szczególnie drażni, czy irytuje, trafi się właśnie u naszego dziecka. U mnie by się to sprawdziło. Moja cierpliwość była wystawiona na próbę już pierwszego dnia życia pozapłodowego mojego dziecka. Ten niesamowity „wiskun” (bo dźwięki, które mała wydaje świdrują wręcz gdzieś w mózgu), vel „śpiewaczka operowa”, jak zwykli mówić na nią sąsiedzi, pokazuje co dzień, co potrafi. Wiem teraz, że ma twardy charakterek i okazuje to bardziej stanowczo niż inne niemowlęta. No właśnie, jest bardzo żywiołowa, energiczna, konkretna, stanowcza, niecierpliwa, nie da się też zbyć byle czym. Razem jednak uczymy się cierpliwości, spokojne karmienie łyżeczką i wyciszanie, to metody, które na szczęście dosyć szybko dają rezultaty. Jednocześnie mała jest bardzo wrażliwa, potrzebuje bliskości; jest też bardzo absorbującym i towarzyskim dzieckiem. Nie ma szans na zostawienie jej samej, bo „gapienie się”, albo zabawa bez „adoratorów” nudzi ją bardzo szybko. Szczęśliwie wiem, że ona tak już ma, moje małe, kochane „żywe sreberko”…

Niemowlę komunikuje swoje potrzeby krzykiem, bo inaczej nie potrafi. Początkowo trudno odróżnić rodzaje krzyku, płaczu, zawodzenia. Towarzyszą temu odpowiednie reakcje, które bardzo łatwo zaobserwować, np.: kiedy czeka na jedzonko, kiedy jest zimno, ma mokro, kiedy się nudzi, kiedy jest zmęczone, itd. Przyglądanie się tym reakcjom pomaga zrozumieć własne niemowlę, dzięki czemu unika się zbędnych nerwów, zastanawiania się, czy coś z nim jest nie tak, czy posądzania siebie o bycie złym, nieporadnym rodzicem.

Mówi się, że dziecko dziedziczy cechy nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Zawsze rodzice muszą się nasłuchać do kogo jest maluszek podobny, albo w kogo się wdał. Jest w tym prawda taka, że dziedziczyć można predyspozycje, ale charakter, który można co prawda kształtować przez działania wychowawcze, należy wyłącznie do tego małego człowieka. Dziecko ma swój niepowtarzalny wzór osobowości, nie jest niczyją kopią! Trzeba po prostu starać się poznać jego charakter i zaakceptować je takie, jakie jest…

komentarz z Netu.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

kasiape

 • Gość
Jak kształtuje się charakter dziecka? Co to jest charakter?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2008, 01:00:56 pm »
:D bardzo ciekawe  :ok:

 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach