Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Diagnostyka i terapia serca  (Przeczytany 4649 razy)

Offline Emilianka

  • User z prawami do pisania
  • Wyjadacz
  • *****
  • Wiadomości: 3124
Diagnostyka i terapia serca
« dnia: Marzec 25, 2007, 01:10:37 pm »
Polskie urządzenie do diagnostyki i terapii serca

Niewielkie urządzenie przeznaczone do diagnostyki i terapii kardiologicznej wykorzystujące nieinwazyjną stymulację elektryczną serca drogą przezprzełykową lub przezskórną opracowali naukowcy z Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej (ITAM) w Zabrzu.

"To urządzenie realizuje wszystkie funkcje stymulacyjne, jakie mogą być zastosowane do nieinwazyjnej diagnostyki i terapii serca" - mówi jeden z współtwórców urządzenia mgr inż. Jerzy Gałecka.


OWOC WIELOLETNIEJ PRACY NAUKOWEJ

DiagnoStim MDD-501 został nagrodzony Złotym Medalem z Wyróżnieniem na 55. Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS EUREKA! 2006, a Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM otrzymał nagrodę specjalną - Puchar Ministra Spraw Zagranicznych Belgii Karela De Gucht.

"Urządzenie, którego współautorem jest kardiolog prof. Fryderyk Prochaczek ze Śląskiej Akademii Medycznej, jest ukoronowaniem prowadzonych od wielu lat prac badawczych i aplikacyjnych dotyczących nieinwazyjnych technik diagnostycznych bazujących na kardiostymulacji, a opracowane zostało w ITAM w ramach projektu celowego dofinansowanego przez Komitet Badań Naukowych" - mówi Jerzy Gałecka.


KARDIOLOGICZNY KOMBAJN

DiagnoStim powstał poprzez połączenie w jednej wspólnej obudowie kilku skomplikowanych urządzeń, m.in. kardiostymulatora nieinwazyjnego przezprzełykowego i przezskórnego, układu akwizycji EKG z dużą wewnętrzną pamięcią, kardiografu impedancyjnego oraz monitora wielofunkcyjnego. Dzięki zasilaniu wewnętrzną baterią zapewniającą dwie godziny pracy bez dostępu do sieci, możliwe jest bezpieczne prowadzenie badań w każdych warunkach klinicznych.

Standardowo urządzenie będzie można wykorzystywać m.in. w izbach przyjęć, na oddziałach szpitalnych czy w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. MDD-501 może współpracować z komputerem osobistym poprzez wbudowane łącze USB w trakcie prowadzenia badania, co pozwala wyświetlać rejestrowane przebiegi na dużym ekranie komputera i drukować na podłączonej drukarce. Zgromadzone w pamięci wewnętrznej urządzenia przebiegi można również przenosić do komputera osobistego po badaniu, w celu ich archiwizacji, analizy i wydruku. Wyniki badań zgromadzone na dysku twardym komputera osobistego mogą być poprzez sieć komputerową szpitala udostępniane do prezentacji w trakcie odpraw lekarskich, dla dyskusji optymalnej metody leczenia lub dla celów szkoleniowych, jak również przesyłane do innego ośrodka medycznego np. w celu uzyskania dodatkowej opinii specjalisty.


WIELOSTRONNE ZASTOSOWANIE

"DiagnoStim można stosować m.in. do umiarawianie częstoskurczy nadkomorowych i trzepotania przedsionków, zabezpieczania właściwego rytmu serca w sytuacji wystąpienia bradykardii czy asystolii, wykonywania wieńcowych testów stymulacyjnych populacji zagrożonej (mężczyzn po 40 roku życia), wykonywania wieńcowych testów stymulacyjnych u pacjentów z bólem w klatce piersiowej, pomiarów parametrów elektrofizjologicznych serca, diagnostyki i terapii zaburzeń rytmu serca oraz równoczesnej oceny hemodynamicznych efektów prowadzonej stymulacji" - tłumaczy Jerzy Gałecka.

"Jeśli do kardiologicznej izby przyjęć szpitala lub na oddział kardiologiczny trafia pacjent z arytmią, wtedy można podłączyć go do urządzenia i obserwując przebiegi EKG ocenić rodzaj występującej arytmii. W określonych przypadkach lekarz może szybko zareagować stymulacją na występujące nieprawidłowości – przyspieszyć rytm zbyt wolny lub umiarowić częstoskurcz" - tłumaczy.

"Im szybciej +uruchamia+ się pacjenta po przebytym zawale, tym lepiej. Nie można jednak zrobić tego za wcześnie. Jak jednak ocenić czy pacjent jest już na tyle sprawny, by rozpocząć jego rekonwalescencję, podczas gdy jest on nadal w łóżku i nie można u niego przeprowadzić testu wydolności na bieżni czy rowerze, bo mogłoby mu to zaszkodzić?" - mówi Gałecka.

"Rozwiązaniem może być badanie za pomocą DiagnoStima, które można będzie wykonywać bezpośrednio przy łóżku chorego. Urządzenie pomoże ocenić stan naczyń wieńcowych tuż po przebytym zawale poprzez przeprowadzenie w bezpieczny dla pacjenta sposób wieńcowego testu stymulacyjnego” - mówi.

"Wieńcowy test stymulacyjny polega na przyspieszeniu pracy samego serca. Nie powstaje więc wielki tzw. dług tlenowy, wynikający z pracy mięśni całego organizmu, co ma miejsce w przypadku testów tradycyjnych. W każdej chwili badanie można przerwać, a obciążenie serca wraca do stanu wyjściowego po kilku sekundach - w tradycyjnej metodzie ma to miejsce po kilku a nawet kilkunastu minutach" - wyjaśnia naukowiec.

Urządzenie przyspieszy pracę serca, co spowoduje jego zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Efekt ewentualnego niedotlenienia mięśnia sercowego wystąpi podobnie, jak w tradycyjnej próbie wysiłkowej, i zamanifestuje się zmianami w wykonywanym zapisie EKG.


TESTY FINANSOWANE Z FUNDUSZY EUROPEJSKICH

Jerzy Gałecka mówi, że urządzenie będzie testowane w ramach projektu europejskiego - "EUREKA! CARDISCREEN" dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt zakłada wykorzystanie nieinwazyjnego wieńcowego testu symulacyjnego (metodą przezskórną) do oceny ryzyka choroby wieńcowej w badaniach przesiewowych populacji zagrożonej, czyli mężczyzn po 40 roku życia. Test przeprowadzany za pomocą DiagnoStima pozwoli na wykrycie utajonej choroby niedokrwiennej serca przed wystąpieniem jej ostrych objawów, często w postaci nagłej śmierci sercowej.

Badania obejmą mężczyzn uważających się za zdrowych, ale ze względu na wiek potencjalnie zagrożonych wystąpieniem choroby niedokrwiennej serca.

Jak wyjasnia naukowiec, u wielu osób w średnim wieku pomimo zwężeń w naczyniach wieńcowych dolegliwości wieńcowe nie występują. Osoby te potrafią się w pewnym zakresie wysiłku do występujących ograniczeń przystosować. Jednak w sytuacji wystąpienia nagłego dużego wysiłku czy stresu dochodzi do ostrego niedokrwienia, które może doprowadzić do zawału serca a nawet nagłej śmierci. Przeprowadzenie testu stymulacyjnego pozwala wykryć istniejące istotne zwężenia w naczyniach wieńcowych, i zapobiec wystąpieniu takich nieoczekiwanych i poważnych następstw.

Zespół badawczy jest przekonany, że badania na dużej grupie mężczyzn, uważających się za zdrowych, potwierdzą wcześniejsze wyniki uzyskane metodą przezprzełykową w trakcie diagnozowania osób z bólem w klatce piersiowej. Ma również nadzieję, że po przejściu odpowiednich testów nowa metoda i urządzenie zostaną wykorzystane w regionalnych, a może nawet i w ogólnopolskim programie badań przesiewowych serca.

Projekt CARDISCREEN jest realizowany wspólnie przez: Instytut Techniki i Aparatury Medycznej, Śląską Akademię Medyczną w Katowicach, Klinikę Choroby Wieńcowej CM UJ w Krakowie, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej IIBIB w Warszawie oraz Instytut Kardiologii w Bratysławie.

Aktualnie trwa także procedura certyfikacyjna, która umożliwi wprowadzenie urządzenia DiagnoStim MDD-501 na europejski rynek medyczny.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach