Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Wskazówki logopedyczne  (Przeczytany 3602 razy)

Offline amara

• Aktywny Gadacz
Wskazówki logopedyczne
« dnia: Marzec 24, 2007, 09:58:41 pm »
Wskazówki te otrzymałam od logopedy podczas jednej z wizyt.Mam nadzieję,że będą przydatne:
1) Mówimy do dziecka przez cały niemal czas,muszą być to zdania proste zrozumiałe,mówione powoli.Dajemy dziecku czas na reakcje na nasze polecenia.
2) Mówimy o rzeczach i zjawiskach,które dziecko widzi,czuje,przeżywa lub w których uczestniczy.
3) Nazywamy dziecku przedmioty,czynności,które wykonyjemy bądź ono samo wykonuje,na które zwraca uwage np.patrzy,pokazuje rączką.
4) Prowadzimy z dzieckiem dialog pozorowany,pytamy i odpowiadamy za dziecko.
5) Robimy z dzieckiem wycieczki po mieszkaniu i opowiadamy mu o spotkanych przedmiotach np.pukamy w okno,dotykamy szyby itp.
6) Zabierzmy dziecko do kuchni,niech bawi sie garnkami,dopasowując do nich odpowiednie pokrywki (jest to wspaniałe ćwiczenie myślenia logicznego)
7) Należy jak najwięcej śpiewać dziecku piosenek,niech od początku zapoznaje sie z melodią mowy,najlepiej gdy są to piosenki połączone z zabawami ciałem,zabawami paluszkowymi.Śpiewając dziecku możemy wydawać polecenia,nazywać czynności,opowiadać bajki itd.
8) Należy dziecku dostarczać jak najwiecej informacji o schemacie ciała.Dziecko musi wiedzieć jakie ma części ciała,co one wykonują.Takich umiejętności uczymy dziecko podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych i innych czynności wykonywanych wokół niego np. teraz myję jedną rączke, a teraz drugą,tu masz nogę,oko,ucho itd. Później przenosimy te informacje na zabawke np. na misia.Ćwiczymy także części garderoby.
9) Doskonalimy sprawność chwytania i manipulacji poprzez zachęcanie dziecka do używania rączek,podnoszenia przedmiotów w różnych sytuacjach i różnej strukturze.
10) Zawsze okazujemy radość z podejmowania prze dziecko prób mówienia,prowadzimy ćwiczenia dźwiekonaśladowcze: odgłosy zwierząt,pojazdów itp
11) Uczymy dziecko dmuchania: dmuchać na świeczke,kawałki papieru,styropianu,na baloniki,w proste instrumenty muzyczne np. gwizdek.Wdrażamy dziecko do oddychania noskiem- zamykamy mu buzie,przytrzymujemy mu szczękę aby oddychało nosem
12) Prowadzimy masaże narządów artykulacyjnych:masujemy policzki,wargi.Usta,wewnętrzną strone policzków,dziąsła,zęby i język masujemy miekką szczoteczką.Masaż ten wykonujemy przed jedzeniem.Nie możemy go robić na siłe,stopniowo przyzwyczajamy do niego dziecko.Kiedy dziecko zacznie naśladować ruchy twarzy możemy się z nim bawić w robienie min przy lustrze
13) Wdrażamy dziecko do tego aby używało takich prostych słów jak "bach"- kiedy coś upadnie,"mniam"-gdy coś mu smakuje,"am"-gdy chce jeść itd.
14) Gdy dziecko bawi się wydaje różne dźwieki,naśladujmy je,dziecko po jakimś czasie podejmie zabawe i będzie naśladowało dźwięki wydawane przez nas a później będzie naśladowało proste słowa

[/center]
"Człowieka poznaje się po tym co nosi w sercu"
terapeuta zajęciowy, mama Mateusza 11l z zD

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline agakrk

• Raczkujący bywalec
  • **
Wskazówki logopedyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2007, 03:13:57 pm »
Witam! Mi logopedka polecila wspaniala ksiazke z zastosowaniem metody ruchu rozwijajacego Weroniki Sherborne polegajace na kontakcie dotykowym z dzieckiem moja Nikolka ja uwielbia a jak sie smieje kiedy jej czytam i ja masuje :) Polecam tytul ksiazeczki to " Przytulanki czyli wierszyki na dzieciece masazyki " Marty Bogdanowicz
mama Nikolki z zD 06.08.2006 :)

Online Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Wskazówki logopedyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2007, 03:44:30 pm »
Tu więcej na ten temat
http://forum.darzycia.pl/topic,2624.htm
Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach