Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: SPES zaktualizował serwis w dziale Twoje Prawa  (Przeczytany 43062 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 18, 2005, 10:52:19 pm »
Witaj Izabelko w naszym serwisie.

Nie oczekuj w tych czasach niczego gotowego "na tacy".
Cokolwiek chcesz załatwić musisz  wcześneij dobrze poznać przepisy prawne, bo z naszymi urzędnikami w  kraju różnie bywa.
Przepisy nie są stałe, dlatego warto śledzić wszelkie zmiany (choćby na naszym forum).

Dla nas rodziców dzieci nieopełnosprawnych nhajważniejsze jest orzeczenie o niepełnosprawności dziecka i wszelkei punkty zawarte w nim, bo od nich zależy wiele składników finansowych (np. świadczenie pielęgnacyjne, zasi9łek pielęgnacyjny, zasiłek rodzinny-tu ważny jest też dochód na członka rodziny).

Zbyt mało napisałaś o sytuacji rodzinenj, by móc dokładnie Ci doradzić.
Może podam kilka, na których opiera się większość pozostałych przepisów:

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/37.pdf
UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 1 sierpnia 1997 r. Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. (M.P. z dnia 13 sierpnia 1997 r., Nr 50, poz. 475)

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/21.pdf
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)z dnia 2 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej i gospodarowania środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z dnia 7 sierpnia 2003 r., Nr 138, poz. 1315)

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/22.pdf
Orzekanie o niepełnosprawności i stopniu nieopełnosprawności

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/11.pdf
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia. (Dz. U. z dnia 1 marca 2002 r., Nr 17, poz. 162

http://www.mps.gov.pl/pliki_do_pobrania/15.pdf
W sprawie turnusów rehabilitacyjnych

http://www.mps.gov.pl/prawo.php?nr=72&id=256
Prawo ze Strony Ministerstwa Polityki Społecznej
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 18, 2005, 11:50:57 pm »
Odnośnie pieluchomajtek to lekarz słusznie odmówił Ci ich.
Twoje dziecko ma dopiero 1 roczek, a w myśl przepisów należą się od 3 roku życia.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
w sprawie szczegółowego wykazu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokości udziału własnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia, podstawowych kryteriów ich przyznawania, okresów użytkowania, a także przedmiotów ortopedycznych podlegających naprawie
(Dz.U. 2003 r. Nr 85 Poz. 787)
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0787.htm

Załącznik nr 2
pkt. 16

Rodzaj środka pomocniczego
Pieluchomajtki do 60 szt. lub zamiennie pieluchy anatomiczne do 60 szt. lub zamiennie podkłady lub wkłady anatomiczne do 60 szt.
dla dorosłych i dzieci powyżej 3 roku życia:
wskazania medyczne
- z głębokim upośledzeniem umysłowym,
- w zespołach otępiennych o różnej etiologii,
- w postępujących chorobach układu nerwowego z pęcherzem neurogennym lub z zaburzeniami mikcji zwieraczy,
- z wadami rozwojowymi:
- przepuklinami oponowo-rdzeniowymi,
- przepuklinami oponowo-mózgowymi,
- wynicowaniem pęcherza.
Lekarze upoważnieni do wystawiania zleceń
neurolog, urolog, chirurg, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia zdrowotnego.
Okres użytkowania
1 raz na miesiąc.
Wysokość udziału własnego ubezpieczonego w cenie nabycia
30%.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Nadziejka

 • Gadacz
 • *****
 • Wiadomości: 1522
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 19, 2005, 12:19:11 am »
Witam Cię Izabelko.

Moja córka miała kiedys zaburzenia mikcji zwieraczy (moczyła się w nocy do 10 r. życia), a mimo to lekarka odmówiła mi dotacji na pieluchomajtki. Niesłusznie, ale wtedy nie wiedziałam. Dobrze jest znać przepisy, bo wtedy człowiek nie daje się zbyć tak łatwo.

Michał nadal potrzebuje pieluch, ale nie staram się o nie, bo wiem, że mógłby już wołać na nocnik, gdybym była bardziej uważna i regularnie go wysadzała. Jednak widzę, ze jesteśmy już na dobrej drodze... :wink: Zakładam  mu pieluszkę tetrową na wszelki wypadek, aby bardziej odczuwał dyskomfort, gdy mu sie zdarzy...A on nie lubi mieć mokro. Pampersa zakładam jedynie na noc.
Izabelko, może Twoje dziecko już nie będzie potrzebować pampersów, gdy skończy trzy lata? To całkiem możliwe, bo nie ma w tych sprawach reguły u naszych dzieci.
Mama Michałka (5 lat)

Offline IZABELKA

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
  • http://www.iskierka-zd.blog.onet.pl
dzieki
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 19, 2005, 07:31:16 pm »
dziekuje wszystkim, którzy odpowiedzilei na mój post, dowiedziałam sie kilku waznych rzeczy, które postaram sie wykorzystac w urzędach i instytuacjach, które sa ponoć po to żeby nam pomóc. p.s. mam na imię Dorota, moja roczna córeczka ma na imię Izabelka:)

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Wybrane ulgi i przywileje dla niepełnosprawnych
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 20, 2005, 05:18:37 pm »
Wybrane ulgi i przywileje dla niepełnosprawnych


Co siódma osoba w Polsce jest niepełnosprawna. Z ostatniego spisu powszechnego wynika, że niepełnosprawni to społeczność licząca 5,5 mln osób. Żyją wśród nas, choć jakby obok nas.


Chętnie im pomagamy, jeśli trzeba, lecz ciągle jeszcze uważamy za innych niż my - zdrowi - i nie potrafimy traktować zwyczajnie: jak ludzi, którzy niczym się od nas nie różnią prócz tego, że mają trudniej, że muszą zmagać się z większymi niż sprawni problemami. Napotykają na bariery, o których reszta społeczeństwa na co dzień nawet nie myśli: kilka schodków, których nie da się pokonać na wózku, zbyt wąskie drzwi w windzie, zbyt wysoko usytuowany klawisz czy przycisk, do którego nie można dosięgnąć, albo telefon, z którego nie można skorzystać, bo się nie słyszy dzwonka. Są i bariery mentalne, nieobce i niepełnosprawnym, i w pełni sprawnym: wzajemne skrępowanie, nieumiejętność życia razem, pomagania sobie. Czy potrzebują naszej tolerancji? Nie, bo wszyscy mają takie samo prawo do życia w społeczności, a nie - z różnych względów - w izolacji. Informacje, które zebraliśmy, mogą być w tym przydatne.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej o niepełnosprawnych
Art. 32 pkt 2 : Nikt nie może być dyskryminowany wżyciu politycznym, gospodarczym i społecznym z jakiejkolwiek przyczyny.

Art. 67 pkt 1 : Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Art. 68 pkt 3: Władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.

Art 69 : Osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.

Karta praw osób niepełnosprawnych
Sejm RP uchwalił Kartę praw osób niepełnosprawnych 1sierpnia 1997 r. Zgodnie z konstytucją, nie jest to akt stanowiący źródło prawa powszechnie obowiązującego; stanowi jednak wyraz podjętego przez państwo zobowiązania do przestrzegania zawartych w nim zasad i realizacji określonych w nim celów.

W Karcie uznaje się przede wszystkim pełne i niezbywalne prawo osób niepełnosprawnych do niezależnego i samodzielnego, aktywnego i wolnego od dyskryminacji życia.

Zawiera ona również katalog dziesięciu praw, z których osoby niepełnosprawne powinny móc korzystać. Są to:

1. Prawo dostępu do dóbr i usług umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym.

2. Prawo dostępu do leczenia i opieki medycznej, wczesnej diagnostyki, rehabilitacji i edukacji leczniczej, a także do świadczeń zdrowotnych uwzględniających rodzaj i stopień niepełnosprawności, w tym do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, sprzęt rehabilitacyjny.

3. Prawo dostępu do rehabilitacji umożliwiającej adaptację społeczną.

4. Prawo do nauki w szkołach wspólnie ze swymi pełnosprawnymi rówieśnikami oraz do korzystania ze szkolnictwa specjalistycznego lub edukacji indywidualnej.

5. Prawo do pomocy psychologicznej, pedagogicznej i innej pomocy specjalistycznej umożliwiającej rozwój, zdobycie lub podniesienie kwalifikacji ogólnych i zawodowych.

6. Prawo do pracy na otwartym rynku zgodnie z kwalifikacjami, wykształceniem i możliwościami oraz do korzystania z doradztwa zawodowego i pośrednictwa, a gdy niepełnosprawność i stan zdrowia tego wymaga - prawo do pracy w warunkach dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

7. Prawo do zabezpieczenia społecznego uwzględniającego konieczność ponoszenia zwiększonych wydatków wynikających z niepełnosprawności oraz uwzględniania tych kosztów w systemie podatkowym.

8. Prawo do życia w środowisku wolnym od barier architektonicznych utrudniających dostęp do urzędów, obiektów użyteczności publicznej, swobodne przemieszczanie się, dostęp do informacji i możliwości komunikacji międzyludzkiej.

9. Prawo do posiadania samorządowej reprezentacji swojego środowiska oraz do konsultowania z nią wszelkich projektów aktów prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych.

10. Prawo do pełnego uczestnictwa wżyciu publicznym, społecznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym oraz w rekreacji i turystyce - odpowiednio do zainteresowań i potrzeb.


Fiskus kapryśny
Obok ogólnych, obowiązujących każdego obywatela przepisów podatkowych dla osób niepełnosprawnych przewidziano uregulowania szczególne, korzystniejsze od powszechnych.

Wolne od podatku
W ustawie podatkowej katalog kwot niepodlegających opodatkowaniu liczy aż 121 pozycji. Osoby niepełnosprawne szczególnie zainteresowane są kilkunastoma wymienionymi poniżej. Są to:

- renty inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin;

- odszkodowania w postaci renty przyznanej na podstawie prawa cywilnego za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia uniemożliwiający całkowicie lub częściowo wykonywanie pracy zarobkowej (obowiązuje od 1 styczna 2004 r.);

- świadczenia rodzinne wypłacane na podstawie odrębnych przepisów;

- dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, dodatki energetyczne dla kombatantów (od 1 stycznia 2004 r. jest to ryczałt energetyczny), dodatek kompensacyjny przyznany na podstawie ustawy kombatanckiej;

- świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą wypłacone ze środków PFRON oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz doraźna lub okresowa pomoc dla kombatantów wypłacana z Państwowego Funduszu Kombatantów;

- świadczenia rzeczowe dla emerytów i rencistów otrzymywane z ich macierzystych zakładów pracy lub ze związków zawodowych, oraz ekwiwalenty pieniężne zastępujące te świadczenia - do wysokości 2280 zł;

- nagrody Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego za zwycięstwa na igrzyskach paraolimpijskich;

- refundacje składek na obowiązkowe OC lub dobrowolne AC przyznawane na podstawie ustawy o inwalidach wojennych i wojskowych;

- zwrot kwoty zniżki z tytułu opłacania przez inwalidę wojennego i wojskowego składki na OC lub dobrowolne AC, otrzymanej od organu rentowego;

- świadczenia z pomocy społecznej;

- dodatek kombatancki oraz dodatek za tajne nauczanie.

- dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie‚ w formie wczasów‚ kolonii‚ obozów i zimowisk‚ w tym również połączonego z nauką‚ pobytu na leczeniu sanatoryjnym‚ w placówkach leczniczo-sanatoryjnych‚ rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych‚ oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

a) z funduszu socjalnego‚ zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości‚

b) (177) z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł‚

- wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego‚ wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego‚

- wartość świadczeń z tytułu realizacji uprawnień do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej‚ przysługujących na podstawie odrębnych przepisów‚

- wartość świadczeń przysługujących na podstawie odrębnych przepisów dotyczących emerytów i rencistów z tytułu abonamentowych opłat telewizyjnych i radiowych‚

- wypłacone‚ za pośrednictwem płatnika‚ przy emeryturach i rentach zagranicznych podwyżki (zwiększenia) mające charakter dodatków rodzinnych‚ pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu stwierdzającego wysokość podwyżki‚

- świadczenia rzeczowe (w naturze) lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń‚ przysługujące na podstawie odrębnych przepisów członkom rodzin zmarłych pracowników oraz zmarłych emerytów i rencistów - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł‚

- dodatki mieszkaniowe i ryczałty na zakup opału‚ przyznane na podstawie odrębnych przepisów o dodatkach mieszkaniowych‚

- dochody z tytułu emerytur lub rent otrzymywanych przez osoby‚ które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939 - 1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów‚ pod warunkiem przedłożenia płatnikowi:

a) orzeczenia o uznaniu za inwalidę wzroku I lub II grupy‚ wydanego przez właściwy organ‚

b) dokumentacji leczniczej (szpitalnej) z okresu wypadku‚ potwierdzającej wypadek‚ bądź poświadczonego notarialnie oświadczenia dwóch świadków potwierdzających utratę wzroku w wyniku działań wojennych w latach 1939 - 1945 lub eksplozji niewypałów i niewybuchów pozostałych po tej wojnie‚

c) aktualnego zaświadczenia lekarskiego okulistycznego o urazowym uszkodzeniu wzroku bądź aktualnego zaświadczenia z przeprowadzonej obdukcji sądowo-lekarskiej‚ potwierdzającego utratę lub uszkodzenie wzroku w wyniku zdarzeń‚ o których mowa w lit. b)‚ lub

d) ważnej legitymacji Stowarzyszenia Niewidomych Cywilnych Ofiar Wojny lub Związku Ociemniałych Żołnierzy RP‚

- wartość otrzymanych świadczeń od wolontariuszy‚ udzielanych na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego,

- dodatek pieniężny przyznany na podstawie ustawy z 20 maja 2005 r. o dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny;

- otrzymywane z zagranicy: renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rezeszy Niemieckiej w latach 1939 - 1945;

- renty wypłacane osobom represjonowanym i członkom ich rodzin, przyznane na podstawie odrębnych przepisów

Kto może odliczać wydatki na cele rehabilitacyjne
W zależności od tego, kto poniósł wydatki może to być: 1. osoba niepełnosprawna‚ albo 2. podatnik‚ na którego utrzymaniu jest osoba niepełnosprawna‚ jeżeli w roku podatkowym dochód osoby niepełnosprawnej nie przekroczył kwoty 9120 zł (w całym 2004 r.). Przepisy zaliczają do tych podatników: współmałżonka‚ dzieci własne‚ przysposobione oraz dzieci przyjęte na wychowanie‚ pasierbów‚ rodziców‚ rodziców współmałżonka‚ rodzeństwo‚ ojczyma‚ macochę‚ zięcia i synową.

Za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się m.in. likwidację barier architektonicznych. Chodzi np. o założenie podłogi antypoślizgowej, brodzika z siedziskiem, likwidację wanny, poszerzenie drzwi, montaż uchwytów, wyburzanie ścian i progów, instalowanie podjazdów, sygnalizacji świetlnej lub dźwiękowej. Jest takim celem także niezbędne dla niepełnosprawnego oprzyrządowanie samochodu (lecz nie jego zakup).

Odpisać można również koszty zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznych potrzebnych w rehabilitacji lub czynnościach życiowych, ale od 1 stycznia 2004 r. z możliwości tej wyłączony został sprzęt gospodarstwa domowego. Mieszczą się w tej grupie natomiast wózki inwalidzkie, okulary, protezy, kule, chodziki, materace i poduszki antyodleżynowe, aparaty słuchowe, telefony i faksy, urządzenia do hydromasażu i ćwiczeń oraz pieluchomajtki. Lista jest długa, ale w każdym przypadku o możliwości odliczenia decyduje związek zakupionego urządzenia lub sprzętu z określoną niepełnosprawnością. Odpisać można także materiały i pomoce szkoleniowe (w tym książki, kasety i płyty) dotyczące metod usprawniania.

Od 1 stycznia 2004 r. zawężono możliwość odpisu od dochodów podlegających opodatkowaniu kosztów leczenia sanatoryjnego. Można obecnie odpisać tylko pobyt na turnusie rehabilitacyjnym (dotychczas odpisywało się pobyt na turnusie rehabilitacyjno-usprawniającym) w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych. Odpisać można też koszt zabiegów rehabilitacyjnych.

Kolejna ulga to możliwość odliczenia kosztów zakupu leków zaleconych przez specjalistę - odpisowi podlega nadwyżka wydatków ponad 100 zł miesięcznie.

Do 2280 zł rocznie można odpisać za opłacanie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz dotkniętych niesprawnością narządów ruchu, których zaliczono do I grupy inwalidztwa. Za utrzymanie przez niewidomych psa przewodnika można także odpisać do 2280 zł rocznie.

Ten sam roczny limit odpisu w kwocie 2280 zł przewidziano za używanie do przewozu na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne samochodu osobowego stanowiącego własność lub (od 2004 r.) współwłasność osoby niepełnosprawnej z I lub II grupą albo podatnika mającego na utrzymaniu osobę zaliczoną do I lub II grupy inwalidzkiej, albo dzieci niepełnosprawne mające mniej niż 16 lat.

Wydatki na wskazane wyżej cele rehabilitacyjne odlicza się od dochodu tylko wtedy, gdy nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, PFRON, NFZ lub nie zwrócono ich podatnikowi w innej formie. Jeśli były sfinansowane z tych funduszy częściowo, odlicza się różnicę między tym, co podatnik zapłacił, a kwotą zapłaconą z funduszy.

Odliczenia od podatku
Od podatku odlicza się zapłacone przez podatnika kwoty składek na własne ubezpieczenie zdrowotne. Zmniejszenie nie może być wyższe niż 7,75 proc. podstawy wymiaru składki.

Na zasadach ogólnych odlicza się także wygasające ulgi remontowe, sięgające 19 proc. wydatków.

Wspólne rozliczanie
Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu mogą rozliczać się łącznie, jeśli mają wspólność majątkową, pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i do żadnej części ich dochodów nie mają zastosowania przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Na podobnych zasadach mogą się rozliczać rodzice samotnie wychowujący dzieci małoletnie i uczące się. Jeśli są to dzieci niepełnosprawne, to prawo to przysługuje bez względu na ich wiek.

Telefon - połączenie ze światem
Operatorzy telekomunikacyjni nie mają obowiązku stosowania wobec osób niepełnosprawnych ulg w opłatach za telefon, faks czy Internet. Jednak firmy telekomunikacyjne mają prawo do podejmowania takich decyzji. I podejmują je.

Prawo zobowiązuje natomiast operatorów świadczących powszechne usługi telekomunikacyjne do zapewniania osobom niepełnosprawnym dostępu do swoich usług przez zakładanie aparatów publicznych przystosowanych do ich potrzeb oraz przez oferowanie osobistych aparatów spełniających indywidualne potrzeby.

Telekomunikacja Polska SA stosuje system rabatów dla osób niepełnosprawnych. Upust wynoszący 50 proc. opłaty podstawowej stosuje się przy przyłączeniu urządzenia końcowego do sieci TP oraz za abonament telefoniczny. Dotyczy to zarówno planu TP standardowego, jak i planu sekundowego TP Dom lub TP Socjalnego. Rabatów udziela się po przedstawieniu orzeczenia powiatowego lub wojewódzkiego zespołu orzekającego o stopniu niepełnosprawności.

Rabatów nie przewidziano jednak dla wszystkich niepełnosprawnych.

W przypadku choroby wzroku rabat mogą otrzymać osoby z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności z tytułu choroby narządu wzroku.

Przy zaburzeniach głosu, mowy i chorobie słuchu potrzebne jest orzeczenie znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z symbolem przyczyny 03-L, tj. zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu.

Jeśli zespół orzekający wskaże więcej niż jedną przyczynę niepełnosprawności, wymagane jest stwierdzenie wśród tych przyczyn znacznego stopnia niepełnosprawności z powodu choroby wzroku (symbol 04O) lub orzeczenie znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z powodu choroby głosu, mowy albo słuchu (symbol 03-L).

Rabaty udzielane są osobom po 16 roku życia. Mogą je otrzymać niepełnosprawni lub ich prawni opiekunowie, jeśli wspólnie zamieszkują na stałe lub czasowo. Mają do tego prawo także wstępni lub zstępni pozostający z osobą niepełnosprawną we wspólnym gospodarstwie domowym, jeśli są abonentami sieci telekomunikacyjnej. Rabaty dotyczą jednej linii telefonicznej. W przypadku okresowego orzeczenia o niepełnosprawności są udzielane na czas tej niepełnosprawności. (Podstawa prawna: ustawa z 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne - Dz. U. nr 73, poz. 852 ze zm.; rozporządzenie ministra infrastruktury z 19 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu realizacji obowiązku zapewnienia osobom niepełnosprawnym dostępu do usług powszechnych - Dz. U. nr 237, poz. 2010; uchwała nr 201/03 Zarządu TP SA z 13 listopada 2003 r. w sprawie udzielania rabatów w opłatach za usługi telekomunikacyjne osobom niepełnosprawnym).

Plus GSM, operator telefonii komórkowej, wprowadził program obsługi klientów niesłyszących i niedosłyszących oparty na możliwości komunikowania się z osobą niepełnosprawną za pośrednictwem SMS. Każda osoba, niezależnie od pory dnia i sieci telefonicznej, może za pośrednictwem numeru 0-601-100-200 (centrum przekazywania informacji) i dyżurujących operatorów przekazać SMS do osoby niesłyszącej lub źle słyszącej, która korzysta z programu. Adresat odbierze wiadomość na wyświetlaczu swojego telefonu GSM po zastosowaniu alarmu wibracyjnego lub systemu drgań.

Cena abonamentu w tym programie została obniżona do 50 proc., a liczba SMS wliczonych do abonamentu - zwiększona.

Z programu tego mogą korzystać osoby o obustronnej głuchocie i niedosłuchu przekraczającym 70 db HL. Plus GSM często oferuje również osobom z chorym słuchem promocyjną sprzedaż aparatów telefonicznych.

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, proponuje promocje dla osób niepełnosprawnych i kombatantów.

Nowa Idea Optima ma dla osób niepełnosprawnych i kombatantów ofertę bezpłatnej aktywacji numeru abonenckiego, promocję przy zakupie aparatu i 50 proc. rabatu na abonament przez 24 pełne okresy rozliczeniowe. Warunkiem skorzystania z tej oferty jest udokumentowana I grupa inwalidzka lub całkowita i trwała niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym; status kombatanta lub osoby owdowiałej po kombatancie.

Operator ten ma również ofertę dla osób głuchych i niedosłyszących, obejmującą promocyjną lub bezpłatną aktywację numeru abonenckiego, bezpłatne korzystanie z pakietu SMS 50 przez 12 miesięcy i 50 proc. rabatu na abonament przez 24 miesiące. Oferta jest skierowana do osób z I grupą inwalidzką, całkowicie i trwale niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji, niepełnosprawnych w stopniu znacznym i kombatantów oraz wdów po nich.

Samochód z plakietką
Samochód z plakietką przedstawiającą wózek inwalidzki to informacja, że mamy do czynienia z autem osoby niepełnosprawnej. Ale emblemat inwalidzki nie jest formalnym dokumentem dającym szczególne prawa.

Prawa te niesie ze sobą dopiero karta parkingowa. Karta parkingowa uprawnia do niestosowania się do następujących znaków:

B-1 - zakaz ruchu w obu kierunkach;

B-3 - zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych;

B-35 - zakaz postoju; dopuszczalny czas postoju ponad 1 min umieszczony jest na znaku lub na tabliczce pod nim;

B-37 - zakaz postoju w dni nieparzyste;

B-38 - zakaz postoju w dni parzyste;

B-39 - strefa ograniczonego postoju.

Uprawnienia takie przysługują również kierującemu pojazdem przewożącym właściciela karty.

Kartę parkingową wydaje starosta. Należy się po nią zgłosić do wydziału transportu urzędu powiatowego.

Karta wydawana jest imiennie na osobę niepełnosprawną, bez względu na jej wiek. Opłata za jej wydanie wynosi 25 zł plus znaczek skarbowy za 6,50 zł. Kartę umieszcza się za przednią szybą pojazdu w sposób umożliwiający jej odczytanie.

Osoba niepełnosprawna może otrzymać kartę parkingową na podstawie jednego z następujących orzeczeń: o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej; o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy; o zaliczeniu do II grupy inwalidzkiej; o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności z kodu R lub N; o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności ze wskazaniem ograniczonej sprawności ruchowej; równoważnego z orzeczeniem o stopniu lekkim niepełnosprawności, a więc o III grupie inwalidzkiej, o częściowej niezdolności do pracy lub celowości przekwalifikowania zawodowego. W tych ostatnich wypadkach trzeba jednak dodatkowo mieć zaświadczenie lekarskie o ograniczonej sprawności ruchowej.

(Podstawa prawna: ustawa z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. z 2003 r. nr 58, poz. 515; rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych - Dz.U. nr 170, poz. 1393; rozporządzenie ministra infrastruktury z 30 stycznia 2002 r. w sprawie wzoru karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych oraz wysokości opłaty za jej wydanie - Dz.U. nr 13, poz. 126; rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności - Dz.U. nr 139, poz. 1328 n.).

Podróż ze zniżką
Ulgi komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych dotyczą tylko 2 klasy pociągów osobowych, przyspieszonych i pospiesznych. Nie ma ulg w pociągach EuroCity, InterCity w komunikacji międzynarodowej oraz w autobusach ekspresowych. Za przejazd pierwszą klasą trzeba dopłacić.

Tak więc osoba niepełnosprawna uprawniona do ulgowego przejazdu w wagonie 2 klasy na podstawie biletu jednorazowego musi za przejazd w 1 klasie dopłacić różnicę między ceną biletu pełnopłatnego w 1 klasie a ceną biletu w 2 klasie bez ulgi. Oto przykład: bilet do miasta X w klasie 1 kosztuje 150 zł, a w klasie 2 - 100 zł. Niepełnosprawny ma 37 proc. ulgi. Za jazdę w klasie 2 zapłaciłby 63 zł, a za klasę 1 zapłaci 113 zł (63 zł + [150-100] =113 zł).

Renciści i emeryci mają w roku kalendarzowym prawo do dwóch jednorazowych przejazdów w 2 klasie pociągu osobowego, pospiesznego i ekspresowego z ulgą 37 proc. Dwa przejazdy to podróż tam i z powrotem albo dwa razy w jedną stronę.

Ulga taka przysługuje także małżonkowi emeryta lub rencisty, na którego pobierany jest zasiłek rodzinny.

> Podstawą korzystania z ulgi nie są legitymacje emeryta bądź rencisty, lecz zaświadczenia (wraz z dokumentem tożsamości) wydane przez jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, NSZZ "Solidarność", OPZZ, "Solidarność" Weteranów Pracy, "Solidarność '80" oraz przez inne ogólnokrajowe organizacje związkowe, także resortowe.

Pamiętać należy, że emeryci i renciści z lekkim stopniem niepełnosprawności nie mają zniżek w autobusach PKS.

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (I grupa inwalidzka lub niezdolność do samodzielnej egzystencji) mają uprawnienia do 49 proc. ulgi w pociągach osobowych i autobusach komunikacji zwykłej na podstawie biletów jednorazowych oraz do 37 proc. ulgi w pozostałych pociągach (pospiesznych i ekspresowych) oraz autobusach.

Z ulg tych korzystać można na podstawie następujących dokumentów:

- wypisu z orzeczenia komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej - wraz z dowodem tożsamości;

- legitymacji emeryta-rencisty wojskowego lub policyjnego z wpisem o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej;

- wypisu z orzeczenia ZUS albo KRUS, stwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji - wraz z dowodem tożsamości;

- legitymacji dokumentującej znaczny stopień niepełnosprawności;

- zaświadczenia ZUS lub KRUS stwierdzającego zaliczenie wyrokiem sądu do I grupy inwalidzkiej albo stwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji - wraz z dokumentem tożsamości;

- wypisu z orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej albo komisji MSWiA o zaliczeniu do Igrupy inwalidzkiej - wraz z dokumentem tożsamości.

Przewodnik lub opiekun osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym towarzyszący jej w podróży ma prawo do 95 proc. zniżki za przejazd publicznymi pociągami i autobusami na podstawie jednorazowego biletu. Uprawnia do tego jeden z dokumentów osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym.

Niewidomi niezaliczeni do Igrupy inwalidzkiej mają prawo do ulgi 37 proc. w 2 klasie PKP oraz w autobusach PKS na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych. Podstawą do korzystania z ulgi jest dokument stwierdzający, że niepełnosprawność lub inwalidztwo jest następstwem choroby oczu.

Przewodnik lub opiekun osoby niewidomej, a także pies przewodnik mają prawo do ulgi na PKP i PKS w wysokości 95 proc. Potwierdzeniem uprawnienia będą dokumenty osoby niewidomej.

Przepisy precyzują, że opiekunem osoby niepełnosprawnej może być tylko osoba pełnoletnia. Przewodnikiem niewidomego może zaś być osoba, która ukończyła 13 lat lub pies przewodnik.

Dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz ich opiekunowie (jedna osoba) mają prawo do 78 proc. zniżki na bilety jednorazowe lub miesięczne na przejazd transportem PKP i PKS z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub uczelni, placówki opiekuńczo-wychowawczej i oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, ośrodka umożliwiającego spełnianie obowiązku szkolnego, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, ZOZ, poradni psychologiczno-pedagogicznej i specjalistycznej, na turnus rehabilitacyjny.

Potwierdzeniem uprawnień do tej zniżki jest legitymacja przedszkolna, szkolna lub studencka wraz z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność. W przypadku podróży na terminowe badania, turnus rehabilitacyjny itp. potrzebne jest ponadto zaświadczenie potwierdzające miejsce i czas badania, konsultacji, zajęcia terapeutycznego. W drodze powrotnej potrzebne będzie zaświadczenie o stawieniu się na badanie lub zajęcia.

Dzieci do ukończenia 4 roku życia mają prawo do ulgi 100 proc. w przejazdach PKP i PKS - we wszystkich pociągach, a w autobusach tylko wtedy, gdy nie korzystają z oddzielnego miejsca do siedzenia. Jeśli dziecko korzysta z oddzielnego miejsca - ulga wynosi 78 proc. Dokumentem potwierdzającym prawo dziecka do ulgi jest dowód osobisty lub paszport rodzica z Odpowiednim wpisem albo książeczka zdrowia dziecka. Dla dziecka uprawnionego do ulgi należy pobrać z kasy bezpłatny bilet, w przeciwnym razie jego podróż uznana będzie za jazdę na gapę.

Dzieci w wieku powyżej 4 lat, do chwili rozpoczęcia nauki, mają prawo do ulgi 37 proc. w pociągach i autobusach na podstawie jednorazowych biletów i dokumentu stwierdzającego ich wiek. Dziecko niepełnosprawne uprawnione jest do tej ulgi na podstawie legitymacji przedszkolnej.

Młodzież ucząca się (nie dłużej niż do ukończenia 24 roku, a studenci - 26 roku życia) ma prawo do 49 proc. ulgi w pociągach osobowych i pospiesznych oraz w autobusach PKS zwykłych i przyspieszonych na podstawie imiennych biletów miesięcznych. Przy zakupie biletu jednorazowego przysługuje ulga 37 proc., ale tylko w pociągach. Do przejazdu z ulgą uprawnia legitymacja szkolna lub studencka wraz z dokumentem stwierdzającym wiek.

Inwalidzi wojenni i wojskowi mają 37 proc. zniżki w komunikacji krajowej przy przejazdach pociągami 1 i 2 klasy oraz autobusami zwykłymi, przyspieszonymi i pospiesznymi na podstawie biletów jednorazowych.

Jednak inwalidom z I grupą przysługuje wyższa ulga - 78 proc. - na krajowe przejazdy pociągami osobowymi i pospiesznymi (ale nie ekspresowymi) w 1 i 2 klasie oraz autobusami zwykłymi, przyspieszonymi i pospiesznymi. Ich przewodnicy i opiekunowie mają 95 proc. zniżki na pociągi krajowe (także ekspresowe) oraz autobusy zwykłe, przyspieszone i pospieszne.

Zarówno dla inwalidów wojennych i wojskowych, jak i ich opiekunów dokumentem potwierdzającym te uprawnienia jest książka inwalidy wojennego (wojskowego) z wpisem o zaliczeniu do odpowiedniej grupy.

Ulgi komunikacyjne dla kombatantów wynoszą 37 proc. w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz w 2 klasie innych pociągów i w autobusach zwykłych oraz przyspieszonych. Z uprawnień tych mogą korzystać wdowy i wdowcy, którzy są emerytami lub rencistami, oraz pozostałe po kombatantach osoby pobierające uposażenie w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne. Dokumentem uprawniającym do tych ulg jest zaświadczenie wydane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wpisem o przysługujących ulgach.

(Podstawa prawna: ustawa z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego - Dz. U. nr. 175, poz. 1440 ze zm.; rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 października 2002 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego - Dz. U. nr 179, poz. 1495; ustawa z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin - Dz. U. z 2002 r. nr 9, poz. 87 ze zm.; rozporządzenie ministra infrastruktury z 7 lipca 2003 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia inwalidów wojennych i wojskowych do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego - Dz. U. nr 134, poz. 1258; ustawa z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji okresu wojennego i powojennego - Dz. U. z 2002 r. nr 42, poz. 371 ze zm.; rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia kombatantów do korzystania z ulgowych przejazdów - Dz. U. nr 134, poz. 1259).

Rz

Rzeczpospolita 20.10.05 Nr 246
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Poczta zarabia na inwalidach
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 28, 2005, 09:44:03 pm »
Poczta zarabia na inwalidach

   
Andrzej Chećko

Aby rodzina mogła w imieniu inwalidy odbierać przesyłki na poczcie, musi on za to zapłacić. Niepełnosprawni nie będą też obsługiwani poza kolejnością

Jan Rusiński jest inwalidą I grupy. Porusza się bardzo wolno, o lasce. Jego ułomność to wynik ran odniesionych w Powstaniu Warszawskim. Niedawno otrzymał z sądu list polecony. Listonosz nie zastał go w domu, więc zostawił awizo.

- Przesyłki odbieram w urzędzie przy ul. Ekologicznej. Poszedłem tam z żoną, by od razu upoważnić ją do odbierania w przyszłości takich listów - opowiada. - Kazano mi wypełnić formularz i zapłacić 21 zł. To dla mnie bardzo duża suma. Gdy próbowałem dowiedzieć się u kierowniczki, czemu mam płacić, potraktowała mnie jak natręta. Uważam też, że domaganie się opłaty za takie głupstwo jak pełnomocnictwo jest nieludzkie. Przecież wielu schorowanych ludzi ma jeszcze mniej pieniędzy niż ja.

Sprawdziliśmy na innych pocztach, czy opłata przy udzielaniu upoważnienia jest obowiązkiem. - Trzeba płacić, ale wysokość opłaty zależy od rodzaju upoważnienia. 21 zł to opłata jednorazowa na okres stały. Pełnomocnictwa można jednak udzielić na krótszy okres i wtedy płaci się mniej - wyjaśnia Beta Kocon, kierowniczka poczty przy ul. Waszyngtona.

Potwierdził to Marcin Anaszewicz, rzecznik Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej. Dodał, że poczta osobiście doręcza przesyłki tylko osobom poruszającym się na wózkach, niewidomym i ociemniałym. Od tych ostatnich na podstawie odpowiedniego wniosku nie będzie pobierała dodatkowych opłat.

Dowiedzieliśmy się też, że obowiązująca ustawa o pomocy społecznej nie przewiduje obsługi poza kolejnością niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i osób z dziećmi do lat trzech. - Jednak w miarę możliwości staramy się tym ludziom ulżyć. Wszystko zależy od dobrej woli urzędników i innych klientów - twierdzi Anaszewicz.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2990153.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 20, 2005, 12:29:17 pm »
Aktualizacja poradnika "Twoje prawa"

http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=349
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Skorzystaj z ulgi rehabilitacyjnej
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 16, 2006, 03:35:49 pm »
Skorzystaj z ulgi rehabilitacyjnej

Osoby zaliczone do jednej z grup niepełnosprawności lub osoby, na utrzymaniu których pozostają osoby niepełnosprawne, mogą w rozliczeniu za 2005 rok odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne. Wysokość odliczenia uzależniona jest od rodzaju wydatku.

Możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej daje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby z odliczenia móc skorzystać, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

• orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
• decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
• orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Tę zasadę stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9120 zł.


Wydatki do odliczenia

Katalog wydatków, jakie podlegają odliczeniu w ramach ulg rehabilitacyjnych, zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem do wydatków na cele rehabilitacyjne dające prawo do pomniejszenia dochodu przed jego opodatkowaniem można zaliczyć:

• adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
• przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
• zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego;
• zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
• odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym;
• odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne;
• opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł;
• utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym również kwoty 2280 zł;
• opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa;
• opłacenie tłumacza języka migowego;
• kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia;
• leki – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo);
• odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne: osoby niepełnosprawnej – karetką transportu sanitarnego oraz osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, a także dzieci niepełnosprawnych do lat 16 – również innymi środkami transportu wymienione wyżej;
• używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł;
• odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem: na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opiekuńczo-lecz-niczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia.


Bez dofinansowania

Wydatki można odliczyć od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.


 PRZYKŁAD • Pani Krystyna jest osobą niepełnosprawną. Kupiła samochód osobowy, aby móc nim dojeżdżać na zabiegi lecznicze. Chciałaby odliczyć od dochodu wydatek, jaki poniosła na zakup samochodu.

Niestety, nie będzie mogła tego zrobić. Z decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 sierpnia 2005 r. (nr BD-F/415-16/05/z) wynika, że ustawodawca wyraźnie określił, które wydatki uznaje za wydatki poniesione przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, uprawniające osobę niepełnosprawną do dokonania odliczeń od dochodu. Za takie uważa się m.in. wydatki poniesione na: przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, co oznacza, że od dochodu mogą być odliczone tylko i wyłącznie wydatki poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, a nie na zakup pojazdu mechanicznego (samochodu).

• Pani Alicja posiada orzeczenie o zaliczeniu jej do I grupy inwalidztwa. Choruje na astmę oskrzelową. W związku ze swoją chorobą kupiła lampę Bioptron, która służy do naświetlań. Czy może ten wydatek odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Tak. Zgodnie z decyzją wydaną przez Izbę Skarbową w Gdańsku 19 października 2005 r. (nr BI/415-0090/05), za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się m.in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Wydatki na cele rehabilitacyjne podatnik może odliczyć od dochodów wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzeń lub narzędzi technicznych, które powinny jednocześnie spełniać trzy warunki: indywidualnego przeznaczenia, niezbędności w rehabilitacji, ułatwiania w wykonywaniu czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Podatniczka jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do I grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia, w tym z astmą oskrzelową. Jak wynika ze specyfikacji urządzenia typu Bioptron – może ono w sposób naturalny wzmacniać regeneracyjne i utrzymujące równowagę zdolności organizmu, stymulować różnorodne procesy biologiczne w organizmie, a tym samym wzmagać funkcje organizmu. Zatem wydatek poniesiony na zakup lampy Bioptron można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o ile spełnione zostały warunki uprawniające do skorzystania z ulgi oraz urządzenie to jest niezbędne w rehabilitacji (na potwierdzenie czego zasadne byłoby posiadanie zaświadczenia lekarskiego).

 Ewa Matyszewska

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). - zobacz skan

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/22.html?numer=1629&dok=1629.22.3.2.27.1.0.1.htm
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline matkakarolina

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 146
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 31, 2006, 10:15:07 pm »
To jeszcze pytanie o taksówki-zajęcia mam na godz.16 z pracy zjawiam się o 15.45 PPP znajduje się kilometr od miejsca zamieszkania, komunikacja miejska nie jeździ w tamte okolice.Nie mam więc innej mozliwosci niż taksówka- na kupno i utrzymanie auta mnie nie stać.Są to zajecia logopedyczne w ramach NFZ.

Offline kluseczka

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący Gadacz
 • ****
 • Wiadomości: 295
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 31, 2006, 10:45:12 pm »
Mam pytanie,nie wiem czy to jest prawda,ale teściowa mi coś wspominała że moge ubiegać się ze spódzielni o dofinansowanie na czynsz ze względu na osobę niepełnosprawną w domu.mieszkanie mamy własnościowe i jest nas w rodzinie 4.Chyba trzeba iść do Urzędu miasta ale nie wiem o co chodzi,i czy my się mieścimy w tych kryteriach jakie oni stawiają?
Izabela mama Kubusia z Gdańska

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 31, 2006, 11:06:46 pm »
Kluseczko, chodzi o dodatek mieszkaniowy
poczytaj, proszę i pytaj jak  potrzeba

http://forum.darzycia.pl/dodatek-mieszkaniowy-vt2587.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 01, 2006, 11:02:29 am »
Cytat: "matkakarolina"
To jeszcze pytanie o taksówki-zajęcia mam na godz.16 z pracy zjawiam się o 15.45 PPP znajduje się kilometr od miejsca zamieszkania, komunikacja miejska nie jeździ w tamte okolice.Nie mam więc innej mozliwosci niż taksówka- na kupno i utrzymanie auta mnie nie stać.Są to zajecia logopedyczne w ramach NFZ.


Sama nie wiem i nie wiem czy ktoś jednoznacznie potrafi odpowiedzieć
przepisy o ulgach i odliczeniach nie precyzują az tak dokladnie wszystkich sytuacji
chyba trzeba zapytać właściwy (w/g miejsca zamieszkania)
 Urząd Skarbowy
zapytanie składa się na piśmie (za potwieradzeniem)
i Ty sama musisz określic z jakiej ulgi chcesz skorzystać,
jeżeli dobrze to umotywujesz jest szansa ze urząd przyzna Ci rację i zezwoli na ulgę
nie możesz motywować że masz mało czasu, raczej:  że nie masz samochodu, nie ma komunikacji, a dla Twojego dziecka pokonanie takiego odcinaka drogi jest uciążliwe

zerknij na katalog ulg

Cytuj
Wydatki do odliczenia

Katalog wydatków, jakie podlegają odliczeniu w ramach ulg rehabilitacyjnych, zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem do wydatków na cele rehabilitacyjne dające prawo do pomniejszenia dochodu przed jego opodatkowaniem można zaliczyć:

• adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
• przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
• zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego;
• zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
• odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym;
• odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne;
• opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł;
• utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym również kwoty 2280 zł;
• opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa;
• opłacenie tłumacza języka migowego;
• kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia;
• leki – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo);
• odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne: osoby niepełnosprawnej – karetką transportu sanitarnego oraz osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, a także dzieci niepełnosprawnych do lat 16 – również innymi środkami transportu wymienione wyżej;
• używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł;
• odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem: na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opiekuńczo-lecz-niczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia.


(info z naszej bazy powyżej)

chyba na punkt zakreślony na czerwono możesz się powołać
tak jak pisałam powyżej, to Ty sama musisz im wskazać właściwą ulgę w ramach której chcesz dokonać odliczenia
bo odeślą  pismo do uzupełnienia
i jeszcze niepewna sprawa z zajęciami logopedycznymi
czy podciągną to pod zabiegi rehabilitacyjne??
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline matkakarolina

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 146
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 01, 2006, 07:29:21 pm »
Ta terapia logopedyczna to nie korekcja wady wymowy, ale likwidacja podstawy niepełnosprawnośći - dziecko ma zaburzenia procesu mowy w wyniku OUN.U niego to jest rehabilitacja w programie NFZ czyli leczniczo-rehabilitacyjnym WWKSC dziecka niepełnosprawnego lub zagrożonego niepełnosprawnością.Tylko czy urząd skarbowy to zrozumie...

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 01, 2006, 09:13:47 pm »
Jeszcze zaświadczenie od lekarza o konieczności takiej terapii
i powinno się udać
powodzenia
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline matkakarolina

 • User z prawami do pisania
 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 146
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 02, 2006, 04:54:17 pm »
Dzięki, jesteście wielcy.

Offline Joasia80

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 150
Jakie świadczenia i ulgi?
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 24, 2006, 02:40:33 pm »
Od lutego jestem mamą Patryczka z zespołem Downa i tak naprawdę nie wiem co mi się z tego tytułu należy, tzn jakie świadczenia, jakie ulgi?
nikt nie był w stanie mnie o tym poinformować.
Proszę o informacje gdzie mam sie udać, co najpierw załatwić.
Wiem tez, że należą sie pieluszki tańsze i zasiłek opiekuńczy.
Dodam, że Patryczek jest po operacji kardiohirurgicznej.
Z góry dziekuje za pomoc.
Asia- mama Patryka z ZD 2 latka ( ur. 04.02.2006)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 24, 2006, 02:50:00 pm »
Joasiu masz wszystko na Darze podane, tylko poczytaj w wolnej chwili i przeanalizuj do swojej sytuacji:

Najpierw musisz mieć potwierdzenie od lekarzy o chorobie dziecka.
Z pewnością masz już wynik kariotypu potwierdzający zD u synka.
Na tej podstawie powinnaś złożyć dokumenty o powołanie Komisji ds Orzekania o niepełnosprawności dziecka i dopilnować punktów w Orzeczeniu o konieczności sprawowania stałej opieki nad dzieckiem (od nich zależy potem otrzymanie świadczenia pielęgnacyjnego 420zł mies. wraz z wszelkim ubezpieczeniem na siebie i dzieci).
Pieluszki  należały się po ukończeniu 3 lat przez dziecko.

Resztę czytaj na Darze i tutaj:
Niepełnosprawne dziecko i co dalej?
Najwaniejszy jest dochód na członka w rodzinie-załatwisz go w Urzedzie Skarbowym, potem weź druki z Opieki/U.Miasta , wypełnij je i złóż w terminie-czekaj na Decyzję o przyznaniu zasiłku rodzinnego.
Jeśli dochód na 1 członka rodziny nie przekroczy 583 zł- otrzymasz zasiłek rodzinny.
On daje podstawę do otrzymania innych pochodnych . Są one uzależnione od dochodów.
Natomiast zasiłek pielęgnacyjny jest wolny od wysokości dochodów, ale musisz mieć orzeczenie o niep. dziecka.
Zapoznaj się jeszcze z aktualnym artykułem
Wybrane ulgi i przywileje dla niepełnosprawnych
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 09, 2006, 09:23:27 pm »
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline dziadek Janusz

 • User z prawami do pisania
 • Weteran
 • ******
 • Wiadomości: 3704
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 19, 2006, 11:34:12 am »
Zastanawiałem się, gdzie to pytanie wkleić, ale chyba to odpowiednie miejsce.
Fragment korespondencji na GG od EdytyS, pytanie, na które nie potrafię dokladnie odpowiedzieć, może podpowie osoba, która już załatwiała podobne sprawy:
Cytuj
Mam pytanie,oraz problem. W połowie
września powinnam wrócić do pracy,ale postanowiłam,że wezmę urlop wychowawczy.ńie wiem co przysługuje mi i Fabiankowi.{chodzi tutaj o kwestie finansową}.jakie mamy przywileje?Proszę o pomoc
Na krańcach zwątpienia zawsze pali się światło.
Janusz - dziadek Michałka, 4 latka z zD i Natalki, 1 rok

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 19, 2006, 11:44:14 am »
Wszystkie "przywileje" zawarte są w powyższych 2 linkach.
Jeśli urlop wychowawczy- to NIE świadczenie pielęgnacyjne. Jedno wyklucza drugie.

Cytuj
Warunkiem otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego jest rezygnacja z pracy w związku z koniecznością opieki na dzieckiem niepełnosprawnym. Jeśli rodzic (albo opiekun faktyczny) podejmie pracę, to traci prawo do świadczenia.


Nie można pozostawać w żadnym zatrudnieniu, mieć odpowiednie Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka z punktami na TAK, że wymaga stałej opieki ze strony matki, a nawet osób trzecich. Ważny jest te ż dochód na 1 członka rodziny (504zł lub 583zł na osobę niep. w rodzinie).
Zapraszam do kącika Prawo- świadczenia rodzinne.
a tu najnowsze informacje jakie wejdą od 1 września 2006- 31 sierpnia 2007
http://forum.darzycia.pl/vp91170.htm#91170

Cytuj
Na wychowawczym - 400 zł miesięcznie

Tu też bez zmian. 400 zł dostaniesz niezależnie od liczby dzieci (bliźniaki, trojaczki). Jak długo? Do 24 miesięcy na jedno dziecko, do 36 miesięcy przy bliźniakach i większej liczbie dzieci urodzonych podczas jednego porodu, do 72 miesięcy na dziecko niepełnosprawne.

Ważne! Dodatek ci się nie należy, gdy nie zajmujesz się dzieckiem osobiście, ale oddasz je
do przedszkola czy żłobka. Chyba że dziecko niepełnosprawne jest w takiej placówce ze
względów terapeutycznych.

Uwaga! Nawet jeśli i jeden, i drugi rodzic równocześnie korzysta z urlopu wychowawczego, należy się im tylko jeden dodatek.


ŚWIADCZENIA RODZINNE. rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (DzU nr 130, poz. 903)

Dziennik Ustaw z 2006 r. > Nr 130 > poz. 903
w pdf.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ania23

 • Podglądacz
 • *
 • Wiadomości: 21
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 24, 2006, 11:17:33 pm »
Mam pytanie nie wiem czy tu powinnam je wklejać ale:nie pracuje,umowe miałam przedłużoną do dnia porodu,dostałam macierzyński.Chodzi o to że teraz nie mam ubezpieczenia.Byłam w zusie ale odesłali mnie do urzędu pracy a tam powiedzieli że mam iść do zusu!Jak jest z ubezpieczeniem dla mnie?Kto mnie ubezpieczy?W u.p powiedzieli mi że moge się zarejestrować jako bezrobotna ale skoro na orzeczeniu mam pkt.że Mati wymaga stałej opieki to ja rezygnuje z podjęcia pracy.Ale co z ubezpieczeniem. Czy jeżeli otrzymam świadczenie pielęgnacyjne to wtedy automatycznie zostane ubezpieczona?
Ania-mama Mateuszka z zD ur.13.01.06r

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 24, 2006, 11:43:11 pm »
Cytuj
Czy jeżeli otrzymam świadczenie pielęgnacyjne to wtedy automatycznie zostane ubezpieczona?

TAK.

Przy świadczeniu pielęgnacyjnym dostaniesz ubezpieczenie zdrowotne (także na dziecko), oraz ubezpieczenie społeczne (emerytalno-rentowe).

Nie możesz pozostawać w żadnym zatrudnieniu wówczas.

Zapraszam Cię do kącika Prawo- świadczenia rodzinne.
http://forum.darzycia.pl/vp91170.htm#91170

Cytuj
• Świadczenie pielęgnacyjne - 420 zł miesięcznie

Wysokość bez zmian. Należy się osobie, która musiała zrezygnować z pracy, by zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym szczególnej opieki. Trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, w którym jest zaznaczone, że rodzic musi stale pomagać mu w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji i w codziennej egzystencji lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kryterium dochodowe - do 583 zł na osobę w rodzinie. Niestety, świadczenia nie dostanie rodzic, który pobiera zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne, rentę, rentę socjalną czy emeryturę.


wrocławski sejmik osób niepełnosprawnych poleca swoje uslugi w zakresie poradnictwa
prawnego
Poradnictwo prawne dla Osób Niepełnosprawnych
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 29, 2006, 01:29:48 am »
Rehabilitacja w sanatorium i na turnusie Poradnik GP
- Gazeta Prawna NR 210 (1828) 2006-10-27 > Prawo i Życie
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 14, 2007, 08:41:31 pm »
Ulgi dla osób niepełnosprawnych

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/17616

Ulgi i uprawnienia przysługujące osobom niepełnosprawnym

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3544;jsessionid=6367668739C7C12A922261D86BCB725B.tomcat
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Emilianka

 • User z prawami do pisania
 • Wyjadacz
 • *****
 • Wiadomości: 3124
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 16, 2007, 01:09:52 pm »
Informacje ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:

Osoby Niepełnosprawne

Uprawnienia


Cytuj
Likwidacja barier funkcjonalnych
Turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych
Uprawnienia w podróży
Edukacja osób niepełnosprawnych
Czas pracy i dodatkowe urlopy
Kultura i sztuka
Turystyka i rekreacja
Kultura fizyczna i sport osób niepełnosprawnych
W lokalu wyborczym i sądzie
Ulgi podatkowe
Zasiłek pielęgnacyjny
Świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Opieka zdrowotna
Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
Uprawnienia Niepełnosprawnych kierowców
Karta Praw Osób Niepełnosprawnych

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Inwalidzi nie muszą dokumentować wydatków na dojazdy na zabi
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 23, 2007, 10:11:47 am »
Inwalidzi nie muszą dokumentować wydatków na dojazdy na zabiegi

Urzędy skarbowe bezprawnie żądają od inwalidów korzystających z odliczenia z racji używania samochodów osobowych do dojeżdżania na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne przedstawienia potwierdzeń tych wydatków


Chodzi o odliczenie przewidziane wart. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT. Korzystać mogą z niego osoby zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa albo podatnicy mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa lub dziecko niepełnosprawne do lat 16.

Dzięki temu można pomniejszyć swój dochód objęty podatkiem dochodowym "do wysokości nieprzekraczającej 2280 zł". Takim sformułowaniem posługuje się wskazany przepis.

Niektóre urzędy skarbowe wyciągają z niego wniosek, że odliczenie to musi odpowiadać wysokości wydatków faktycznie poniesionych na ten cel. W konsekwencji - twierdzą -jeśli były one wyższe, odliczyć je można tylko do wysokości 2280zł. A skoro tak, to ich wysokość musi być udokumentowana. Niektóre urzędy sugerowały podatnikom, że powinni zapisywać wszystkie przejazdy na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze, a koszty wyliczać wedle stawek za kilometr przebiegu samochodu osobowego obowiązujących przy rozliczaniu delegacji pracowniczych. Takie rozumowanie jest błędne, a wymagania całkowicie bezpodstawne.

Obowiązek dokumentowania wydatków objętych ulgą rehabilitacyjną został bowiem w art.26 ust.7a ustawy o PIT całkowicie wyłączony m.in. w odniesieniu do wydatków naużywanie samochodu osobowego do przejazdów na niezbędne zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze. A zatem fiskus jednoznacznie zrezygnował z obarczania niepełnosprawnych i ich bliskich obowiązkiem ewidencjonowania i dokumentowania wydatków. Żądanie takiej dokumentacji jest całkowicie bezpodstawne.

Trzeba jednak pamiętać, że to na osobie korzystającej z ulg i odliczeń ciąży obowiązek wykazania, że spełnia warunki, od których zależy prawo do nich. Warunkiem korzystania z tego odliczenia jest to, by samochód osobowy używany do przejazdów był własnością albo współwłasnością inwalidy lub osoby bliskiej, która go utrzymuje i z tego powodu korzysta z ulgi rehabilitacyjnej. Ten, kto nie ma samochodu, automatycznie z ulgi tej nie skorzysta. Co ważne, trzeba też wykazać, a przynajmniej uprawdopodobnić, że w danym roku faktycznie korzystało się z niezbędnych zabiegów rehabilitacyjno-leczniczych. Urząd skarbowy przekonać powinno np. skierowanie na zabiegi wystawione przez lekarza, jego zaświadczenie, że takie zabiegi były wykonywane, czy też rachunki za ich wykonanie.

IZABELA LEWANDOWSKA


Co można odliczyć

Ulga rehabilitacyjna to jedna z ostatnich realnych możliwości znacznego obniżenia podatku wynikającego z rocznego zeznania. Może z niej skorzystać nie tylko niepełnosprawny, ale także podatnik, na którego utrzymaniu jest taka osoba. Odliczyć można między innymi wydatki na:

¦ adaptację i wyposażenie mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
¦ zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych,
¦ odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
¦ kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 28, 2007, 12:20:54 pm »
Niepełnosprawny odliczy lekarstwa tylko częściowo

Osoba korzystająca z ulgi rehabilitacyjnej dla niepełnosprawnych może m.in. odliczać wydatki na lekarstwa. Dla wielu podatników zasady tego odliczania wciąż nie są jasne

Jest to powód błędów, które mogą się stać przyczyną przegranego sporu z fiskusem.

Co ważne, odliczenie nie obejmuje całości wydatków na leki. Przysługuje, gdy dana osoba wydaje na lekarstwa ponad 100 zł miesięcznie.


Ulga dotyczy tylko nadwyżki między wskazaną kwotą a wydatkami zdanego miesiąca. Jeżeli więc niepełnosprawny przeznaczył na medykamenty, np. w listopadzie, 195 zł, ma prawo odliczyć od dochodu tylko 95 zł (195 zł -100 zł = 95 zł). W celu ustalenia odliczenia przysługującego z tej racji za cały rok trzeba zliczyć odliczenia należne za poszczególne miesiące.

Zdarza się, że nie we wszystkich miesiącach niepełnosprawny kupuje leki, bo np. realizuje jednorazowo recepty obejmujące środki wystarczające na 90 dni. Jest to zresztą ze względu na zasady ulgi korzystne dla jego kieszeni. Posłużmy się przykładem osoby, której wydatki na ten cel w skali miesiąca wynoszą 195 zł, czyli przez trzy miesiące - 585 zł. W takim wypadku za miesiąc, w którym zrealizuje receptę, może pomniejszyć dochód o 485 zł (585 zł - 100 = 485 zł). Jak łatwo policzyć, jeśli te same wydatki są rozłożone na trzy miesiące, odliczenie będzie wynosić tylko 285 zł (95 zł x 3 = 285 zł).

Niezbędnym warunkiem odliczenia jest też stwierdzenie przez lekarza specjalistę, że niepełnosprawny powinien stosować (stale lub czasowo) określone leki. Ulga, tak jak wszystkie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, polega na pomniejszeniu o nie dochodu uzyskanego w danym roku. Odliczenie przysługuje osobie niepełnosprawnej, a także podatnikowi mającemu na utrzymaniu taką osobę, pod warunkiem że roczne dochody niepełnosprawnego nie przekroczą 9120 zł. Jeśli dochody te są wyższe, to tylko niepełnosprawny może korzystać z odliczeń z tytułu ulgi rehabilitacyjnej.

Ulga na leki przysługuje na opisanych zasadach wszystkim osobom mającym stwierdzone inwalidztwo, także III grupy.

i.l.
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach