Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: SPES zaktualizował serwis w dziale Twoje Prawa  (Przeczytany 38411 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Ulgi i uprawnienia dla osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2003, 09:01:42 pm »
Najpierw dwie ważne wiadomości:

1. 30 kwietnia 2003 Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował komunikat prasowy w sprawie sposobu realizowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
Najnowsza informacja w sprawie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze - źródło: www.niepelnosprawni.info

2.  tu Strona Funduszu i dużo przydatnych dla nas linków
zwłaszcza ostatni: przedmioty ortopedyczne,środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne

spróbujmy po kolei odpowiedzieć sobie na pytania:

- gdzie się udać gdy naszemu dziecku potrzebne sa np. okulary, obuwie ortopedyczne itd.? i jak załatwić dofinansowanie

Jeżeli któraś z mam już to załatwiała proszę, podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline ana

• Raczkujący bywalec
  • **
Ulgi dla niepełnosprawnych-dośw. rodziców, prawo,NFZ
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2003, 11:44:33 pm »
Witaj Ula! Owszem załatwiałam łuski dla Zuzi. Tylko widzisz, do tej pory nie wiem jak mi się to udalo!!!!???? To był cały cyrk. Zaczęło się od kodu w zleceniu i odpowiednio sformulowanej nazwie sprzętu. Chodziło o to, że gdybyśmy mieli wpisane- łuski ortopedyczne- to refundacja z NFZ wynosiłaby ok. 340 zł na jedną nogę. Dostaliśmy podpowiedź od pana który robił łuski żeby wpisać - aparat tulejkowy - i zrefundowali nam 500 zł. na nogę. Później potrzebne było poświadczenie, że jestem uprawniona do refundacji (znaczy się że jestem ubezpieczona),pan od łusek powiedział mi że i tak jedzie do NFZ więc mi to z uprzejmości załatwi, bo to tylko pieczątka... Przyjechałam po odbiór  "butów", a tu figa z makiem, bo NIE ISTNIEJĘ w spisie NFZ!!! Od 7 lat bulę co miesiąc ciężkie pieniądze do ZUSu a mnie po prostu nie ma! Krew mi zawrzała, pognałam ze zleceniem , dwojką dzieci, wózkiem,torbą znaczy się z calym tym majdanem do Funduszu. Upał 30 stopni w cieniu, panie w pokojach niedostępne jak Twierdza Modlin. Ale postanowiłam zawalczyć i się nie dać. Naświetlilam sprawę, że czekamy już 2 mieś. na łuski, że wpłaciliśmy zaliczkę 650zł, że dlaczego nie ma mnie w wykazie Itd. Po czym dowiedziałam się ,że ZUS nie ma obowiązku na bieżąco (7 lat!) uzupełniać spisu, a ja muszę być na to przygotowana i nosić ze sobą pół księgowości! I że oni mi tego zlecenia nie podstemplują, bo firma jest z Łodzi i nie ma kontraktu z Warszawą a ja z Warszawy, a ktoś za to będzie musiał zapłacić... To ja się pytam- po jaką cholerę jest ta instytucja? Mialo być tak komfortowo- jeden fundusz nie jakieś tam kasy regionalne. Ale jeśli chodzi o sprzęt ortop. to do końca roku jest po staremu. No i się poryczałam. Panie zmiękły ( one naprawdę mają serca, strasznie się zdziwiłam) i mi pomogły. Znalazły firmę w Warszawie która współpracuje z firmą z Łodzi i która ma podpisany kontrakt z warszawskim NFZ na sprzęt ort. ale -żeby było śmieszniej, to na łuski nie ma- i przez nią właśnie oficjalnie kupiłam upragnione aparaty tulejkowe. Wiem że to strasznie zagmatwane, ale tak to naprawdę wyglądało. Dlatego nie wiem do dziś jak to załatwiłam- na pewno pomogła mi dobra wola pań z NFZ i Opatrzność Boska.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2003, 09:41:23 am »
Dołożę jeszcze Zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny - SPES

Doświadczeń nie mam w zdobywaniu funduszy na ten cel (nie było potrzeby). Jedyną rzeczą, którą chciałam, zdobyć była refundacja bucików dla córki ze względu na wiotkie i płaskie stopy. Chodziło mi o buty sznurowane powyżej kostek z obcasami Thomasa. Cena była tak wygórowana, że opadły mi ręce... (500zł) za buciki dla 2 letniego dziecka!!!. Po konsultacjach okazało się, że dziecku z zD wcale nie są takie potrzebne. Ważne miały szeroką, elastyczną podeszwę, aby sięgały do kostek, aby miały szerokie noski, sznurowane by móc dowolnie dopasować do podbicia stopy. Resztę w przypadku zD zastępuje się ćwiczeniami.

Kupiłam buty bardziej właściwe w zwykłym sklepie za 4x tańszą kwotę. Resztę zastąpiłam ćwiczeniami stóp. Taka refundacja była kilka lat temu możliwa 30% raz na 2 lata. Teraz dają 1x na rok.

Wiem, że inne wymagania są dla dzieci z mpd - ja opisaam mój przypadek z dzieckiem z zD.

Chcę jeszcze wspomnieć o butach z firmy Piedro - PIEDRO-SPECJALISTYCZNE BADANIE STÓP I DOBÓR OBUWIA. WYRÓB WKŁADEK ORTOPEDYCZNYCH

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2003, 12:11:45 pm »
Wszystko Ano zrozumiałam, choć nie tak powinno być
własnie po to rozpoczęłam ten wątek żeżyśmy w miarę możliwości dzieliły się swoimi doświadczeniami i w ten sposób pomagały sobie wzajemnie
oszczędzi nam to dużo czasu i zdrowia

nie chodzi mi o taki podejście do sprawy:
- mam niepełnosprawne dziecko, mam ma to " glejt' więc biorę wszystko co mi się nalezy bez względu na to czy jest to potrzebne czy nie,
ale czasami jest tak że potrzebujemy drogi sprzęt i nawet ta zniżkowa cena jest bardzo wysoka i wtedy można jeszcze prosić o dofinansowanie w MOPS (tak mi się wydaje)

przyznam szczerze że do tej pory nigdy nie korzystałam z takich programów, ani z żadnych przywilejów, zawsze starałam sie radzić sobie sama- wiem że mogłam starać się o komputer, samochód( kiedyś)
i parę innych rzeczy ale albo to mam ,albo nie jest mi potrzebne

w tym roku po raz pierwszy syn wyjezdza na turnus , dostal 556 zł, dofinansowania- muszę dołożyć resztę czyli ok. 300 zł+ podróż 100% bo nie ma już zniżki+ jakiś grosz dla niego

ale wiem że są mamy których dzieci potrzebują lub będa potrzebowały
takiego zaopatrzenia i własnie dlatego o tym napisałam

i jeszcze pytanie_czy można prosić PFRON o dofinansowanie czegos-czego nie ma na liście np. rower  rehabilitacyjny ?

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2003, 12:32:04 pm »
Ulka to bardzo ważny wątek, który zaproponowałaś. Marzy mi się uszeregowanie wielu przepisów prawnych a także tego kącika.
Niestety mój czas jest bardzo ograniczony- dlatego liczę na wsparcie wszystkich. Z czasem na podstawie tych wątków (z uwzględnieniem wszelkich aktualizowanych zmian)- zrobimy z adminem oddzielne miejsce dostępne dla wszystkich.

Offline ana

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 20, 2003, 04:39:48 pm »
Szczerze mówiąc ja nie mam zielonego pojęcia co nam się należy, na co są zniżki itd. Też- poza luskami_ nie korzystaliśmy z żadnych ulg i nie wykorzystywaliśmy fakyu że Zuza jest krzywa.Na szczęście finansowo jakoś sobie radzimy, tylko że może kiedyś nadejść taki dzień, że nam zabraknie- i co wtedy? a ile jest takich rodziców którym na podstawowe potrzeby nie wystarcza? Dlatego chcę wiedzieć co i jak. Z drugiej strony powstaje też pytanie- a dlaczego mam z tych przywilejów nie korzystać? Przecież tak naprawdę nie zaoszczędzimy dla siebie, tylko dla naszych dzieciaków- będzie można zrobić więcej, częściej rehabilitować, ułatwiać im- co tu kryć- nhie łatwe przecież życie. Dlatego obiecuję uroczyście- jak się o czymś dowiem to będę się dzielić ze wszystkimi.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 21, 2003, 06:28:46 pm »
To też może być pomocne:Ulgi dla osób niepełnosprawnych na przejazdy PKS i PKP - autor: Anita Siemaszko, źródło

rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 25 października 2002
(Dz. U. Nr 179) w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów publicznego transportu zbiorowego
.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 21, 2003, 06:31:42 pm »
Zasiłek z Pomocy Społecznej

Czytaj kto i kiedy może otrzymać zasiłek z pomocy społecznej, jak obliczyć dochód, jakie zebrać dokumenty...

Stan prawny na dzień 1 stycznia 2002 r.
Ustawa o pomocy społecznej z dn. 29 listopada 1990 r.
(Dz. U. z 1998 r., Nr 64, poz. 414 z późn. zm.)

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 22, 2003, 06:40:57 pm »
Ulgi w PKP i PKS niestety tylko do 24-go roku życia ,chyba że dziecko się uczy -wtedy do 26 r.ż. a potem 100 %
nic nie dały niestety nasze apele, protesty
Syn jedzie teraz do Ustronia na Konferencję O.N. i bilet w obydwie strony
kosztuje 150 zł.
ale że ulgi wrócą chyba nie ma co liczyć

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 04, 2003, 09:07:14 pm »
warto skorzystać także z informacji
INFORMACJE PRAWNE DLA RODZIN przygotowane przez SYNAPSIS w W-wie.

Na dalszych stronach zamieszczamy materiały informacyjne dla rodziców dotyczące:

Ogólnych praw dziecka do kształcenia, wychowania i opieki
(Co należy się dziecku z autyzmem na podstawie Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku z późniejszymi zmianami. Wyjaśnienia do Ustawy i przepisów wykonawczych)

Możliwości korzystania ze specjalistycznych usług opiekuńczych w ramach pomocy społecznej
(Co trzeba zrobić, żeby pomoc społeczna przyznała dziecku z autyzmem zajęcia usprawniające nazywane w Rozporządzeniu "specjalistycznymi usługami opiekuńczymi")

Zasiłków stałych i warunków ich przynawania
(Kto ma prawo do otrzymywania zasiłku i jak należy się o niego starać)

Zmian warunków uzyskiwania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka
(Kto ma prawo do otrzymywania zasiłku i jak należy się o niego starać)

Zmian przepisów dotyczących renty socjalnej
(Zasady przyznawania, wielkości świadczeń)

Zasiłku rodzinnego
(Kto ma prawo do otrzymywania zasiłku, jak należy się o niego starać, wielkości świadczeń)

Ulgi komunikacyjne
(Informacja o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (PKP, PKS)

Ulgi komunikacyjne (MZK Warszawa)
(Informacja o uprawnieniach do ulgowych przejazdów komunikacją miejską w Warszawie)

Wyciąg z Konwencji o Prawach Dziecka
(Treść artykułów 23, 24 i 25 dotyczących dzieci niepełnosprawnych)

Pytania i odpowiedzi na różne tematy prawne

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 24, 2003, 01:25:44 pm »
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/3544
Ulgi i uprawnienia przysługujące osobom niepełnosprawnym - Opracowanie: Agnieszka Filipowicz

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
adresy-NFZ i PFRON
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 03, 2003, 01:14:34 pm »

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Ulgi dla ON - zbiór przepisów w wyk Bardom z 2003r
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 16, 2003, 10:34:15 am »
Dzięki jednemu z użytkownikow naszego forum BARDOM przedstawiam aktualny spis prawa i ulg dla Osób Niepełnosprawnych:
Ulgi dla niepełnosprawnych - autorem jest Bardom.

Serwis Dar Życia serdecznie dziękuje Autorowi zbioru i przekazaniu go wszystkim na nasze forum. :D  :D   :D

Offline Kazimierz Raczyński

• Podglądacz
  • *
    • http://www.marysia.koszalin.pl
Ulga telekomunikacyjna w IDEI
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 16, 2003, 03:13:48 pm »
witam, chcialem poinformowac ze siec IDEA ma 50% upust na abonament dla rodzicow dziecka niepelnosprawnego.
Ja mam telefon w sieci IDEA juz prawie 2 lata i korzystam z tej ulgi. Prosze pytac w salonach i sklepach IDEA lub w dziale obslugi klienta sieci.

Telefon do Biura Obslugi Klienta: (0-22) 634 28 82
Z telefonu IDEA *22

Pozdrawiam

Kazimierz
Tata 8 letniej Marysi z zespołem Downa

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 16, 2003, 04:24:38 pm »
cytuję z Informatoraq Bardom:

"Od stycznia 2003 roku zniesiono ulgi w abonamencie TPSA. Jedynie w sieci komórkowej ERA GSM do końca roku 2003 kombatanci i osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności dotyczącym narządu wzroku, słuchu i mowy mogą w promocyjnej cenie zakupić aparat telefoniczny wraz z 50 % abonamentem telefonicznym na 24 miesiące ( do wyboru). Szczegółowe informacje w Biurach Obsługi Abonenta sieci ERA"

Jeśli ktoś zna przepis prawny lub zarządzenie  - proszę o podanie go.

Offline Manatka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 16, 2003, 04:47:40 pm »
Bardom - wspaniala robota! :)
Soniu - Ty i to forum jestescie niezastapieni :) Podziwiam Cie za Twoje checi i super zorganizowanie. Moniczka musi byc najszczesliwsza dziewczynka pod sloncem, ze ma _taka_ Mame :)
Pozdrawiam Was cieplo!
Manatka
mama Natalii (mpdz)- wkrótce nastolatki ;). i Milenki 5l.
"Nie zapominajcie: Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius" (JPII)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 16, 2003, 05:14:57 pm »
Jeśli znacie jeszcze aktualne przepisy - proszę zbierajcie.

Norton w całości da na Stronę Główną Serwisu. Myślę, że czas porządkować rozległe wątki, bo sama zacznę  gubić się w tym.

Można jeszcze dodać definicję niepełnosprawności
Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych
Korzystanie z turnusów i Sanatorii
Ulgi mieszkaniowe
Prawo edukacyjne (to ogrom )

co  j e s z c z e ???- pomóżcie, bo też muszę zająć  się swoim Aniołkiem trochę  :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 17, 2003, 12:59:54 am »
KARTA PRAW PACJENTA
http://www.bpp.waw.pl/karta_praw_pacjenta.html
To podstawowe unormowania prawne
wynikające z ustawy zasadniczej
- Konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997r.
http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0483.htm
Dz. U. Nr 78, poz. 483

określone w ustawach:
z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 , z 1992 r. Nr 62, poz. 315, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 19995 r. Nr 138, poz. 682, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 769 i Nr 158, poz. 1041 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756),
z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz .U. Nr 111, poz. 535, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 113, poz. 731,
z dnia 26 października 1995 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 138, poz. 682),
z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 91, poz. 410 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668),
z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. Nr 28, poz. 28 i Nr 88, poz. 554 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668).
* * *
Biuro Praw pacjenta
http://www.bpp.waw.pl/index.html
Biuro Praw Pacjenta
Dyrektor biura: Krystyna Barbara Kozłowska adres: ul. Długa 38/40 Warszawa 00-238
tel./faks: (0-22) 635-75-78
e-mail: sekreteriat@bpp.waw.pl

Bezpłatna infolinia:
0-800-190-590 (pn. - pt. w godz. 9.00 - 21.00)

Biuro czynne: pn. - pt. w godz. 8.15 - 16.15
Przyjmowanie pacjentów: pn. - pt. w godz. 9.00 - 16.00
Prawnik biura przyjmuje: wt. i czw. w godz. 10.00 - 15.00

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 17, 2003, 01:32:14 am »
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/2598
Leczenie uzdrowiskowe

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/1829
Turnusy rehabilitacyjne

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/3557
Jak zaopatrywać się w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze
Zasady zaopatrywania w te przedmioty reguluje stosowne "Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 października 2001 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych, wysokości udziału własnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia, podstawowych kryteriów ich przyznawania, okresów użytkowania, a także przedmiotów ortopedycznych podlegających naprawie"
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2001/1314.htm
Dz.U.01.121.1314

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/2458
Najnowsza informacja w sprawie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

http://www.nfz-warszawa.pl/index/lekarz/sp
Przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne

ODZIAŁY NARODOWEO FUNDUSZU ZDROWIA
http://www.zdrowie.med.pl/opieka_medyczna/opieka_02.html

Kontakty do oddziałów -PFRON
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/1786?context=0

Bardom - może w wolnej chwili (mając już doświadczenie zrobisz część 2a ja wyszukam znów Dz.U.
Potem dołączymy Prawo edukacyjne.

Z pewnością uraczą nas kolejnymi ustawami "nasi ulubieńcy z wyższycfh sfer"

Offline grazka

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 17, 2003, 08:13:10 am »
Za podpowiedzia Kazimierza zadzwonilam do Idei , gdzie udzielono mi odpowiedzi na moje pytanie. Otoz moj syn ma orzecz. o niep. do maja 2005 r (czyli na czas okreslony) i w tym wypadku ulga nam sie nie nalezy. Natomiast , gdyby to bylo orzecz. do 16-tego roku zycia to moglibysmy sie starac o takowa ulge.
Serdecznie pozdrawiam - grazka :-)
Patryk-nastolatek astma + epi i Judzia ok.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 17, 2003, 11:06:01 am »
(czyli na czas okreslony) i w tym wypadku ulga nam sie nie nalezy. Natomiast , gdyby to bylo orzecz. do 16-tego roku zycia to moglibysmy sie starac o takowa ulge.

To bardzo istotna informacja dla nas.
bardom także obiecał kontakt w tej sprawie u siebie- zobaczymy co napisze.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 17, 2003, 12:22:29 pm »
Pomocne mogą być także:
http://pomocspoleczna.ngo.pl/strona.asp?id=174#spis
oraz zbiory praw
Pomoc Społeczna ngo.pl
http://www.ngo.pl/strona.asp?id=1260&s=3

Offline Kazimierz Raczyński

• Podglądacz
  • *
    • http://www.marysia.koszalin.pl
PLUS GSM
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 17, 2003, 02:34:51 pm »
Otrzymalem informacje:

Odpowiedź (BOK Plus GSM) - 17/10/2003 14:13
W odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informujemy, że inwalidzi I grupy zakupując aktywację w sieci PLUS GSM uzyskują w naszej sieci następujące zniżki:

- 50% na opłatę za abonament miesięczny na usługi telekomunikacyjne,
- 50% na opłatę aktywacyjną (opłata jednorazowa).

I grupa inwalidzka uprawnia do ulgi  w przypadku, gdy została przyznana ze względu na dysfunkcję narządu wzroku (O).
Natomiast w przypadku zaburzeń związanych z mową lub słuchem nie jest istotne, czy Klient posiada I czy II lub III grupę inwalidzką, ważna jest opinia lekarska (zawarta w orzeczeniu ZUS lub zaświadczeniu lekarskim), że konieczne jest korzystanie z wideofonu lub tekstofonu, czyli w przypadku narządu słuchu musi być stwierdzony obustronny niedosłuch przekraczający 70dB.

W celu uzyskania zniżki wymagane są następujące dokumenty:
1. Dowód osobisty,
2. Drugi dokument tożsamości,
3. Zaświadczenie o przyznaniu I grupy inwalidzkiej z powodu dysfunkcji narządu wzroku, słuchu lub mowy lub zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności (I grupa inwalidzka oznaczona jest jako "znaczny stopień niepełnosprawności". Oznaczenie przyczyn niepełnosprawności: L - wada narządu mowy lub słuchu O - wada narządu wzroku),
4. Ostatni odcinek renty / emerytury lub zaświadczenie o zatrudnieniu czy też zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej,
5. Oświadczenie, że klient nie korzysta ze zniżek przysługujących u innych operatorów telefonii komórkowej oraz stacjonarnej.

Zniżka może dotyczyć tylko jednego numeru zarejestrowanego na osobę fizyczną ( jeśli Umowa została podpisana przez osobą  fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą  lub na inną formę organizacji gospodarczej konieczna jest zmiana danych lub cesja).

Dziękujemy serdecznie za przesłaną korespondencję
Z poważaniem
Biuro Obsługi Klienta
Tata 8 letniej Marysi z zespołem Downa

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 17, 2003, 03:45:44 pm »
"Kazimierz Raczyński"
I grupa inwalidzka uprawnia do ulgi w przypadku, gdy została przyznana ze względu na dysfunkcję narządu wzroku (O).

Natomiast w przypadku zaburzeń związanych z mową lub słuchem nie jest istotne, czy Klient posiada I czy II lub III grupę inwalidzką, ważna jest opinia lekarska (zawarta w orzeczeniu ZUS lub zaświadczeniu lekarskim), że konieczne jest korzystanie z wideofonu lub tekstofonu, czyli w przypadku narządu słuchu musi być stwierdzony obustronny niedosłuch przekraczający 70dB.

myślę, że tu zawarte jest wszystko. Czyli widzimy jak bardzo ważne są zapisy w Orzeczeniu o Niepełnosprawności.
Kogo np. obchodzi na takiej Komisji, żeby zadbać o wszelkie zapisy. Np. dzieci z zD będą mieli wpisaną wadę genetyczną - ale nikt nie przewidzi w zapisach, że w trakcie rozwoju następują wszelkei perturbacje rozowjowe zwiążane także ze wzrokiem i słuchem.

Spojrzałlam na Decyzję o Monice- mam zapisy wg starych ustaleń i już wiem, że z takiej formy ulg skorzystać nie mogę. Od dnia Komisji nastąpiła wada wzroku, ale przecież nie mogę na to wzywać ponownej Komisji i żądać dopisania tego faktu.

Wszystkim innym życzę powodzenia w załatwianiu ulgi.

Offline Deron

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.deron.eu
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 01, 2003, 07:54:59 pm »
Dodam jeszcze pare stronek.

Obowiązujące prawo - pomoc społeczna

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2003 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 170, poz. 1651)
Weszła w życie 15 października 2003 r.

Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268).
Weszla w życie: 1.10.2003, z wyjątkiem art. 13 ust. 1 i 2 oraz art. 26 ust. 4 i 5, które weszły w życie z dniem 1.08.2003 oraz art. 2 pkt 3, który wejdzie w życie z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej.

Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. nr 122, poz. 1143).
Wchodzi w życie: 13.08.2003, z wyjątkiem art. 22 pkt 1, który wszedł w życie z dniem 16.07.2003

Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 kwietnia 2003 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji, kwot dochodu po waloryzacji i wysokości świadczeń pomocy społecznej oraz kwoty stanowiącej podstawę ustalania wysokości niektórych świadczeń pomocy społecznej od dnia 1 czerwca 2003 r. (M.P. nr 21, poz. 326).
Wszedl w życie: 30.04.2003

Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 kwietnia 2003 r. w sprawie wskaźnika wzrostu przeciętnych wynagrodzeń na potrzeby waloryzacji świadczeń socjalnych i zasiłków socjalnych w przedsiębiorstwach górniczych i przedsiębiorstwach robót górniczych w pierwszym kwartale 2003 r. (M.P. nr 21, poz. 325).
Wszedl w życie: 30.04.2003

Ustawa z dnia 9 kwietnia 2003 roku o zmianie ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz ustawy o funduszu alimentacyjnym (Dz. U. 83, poz. 759)
Weszla w życie: 15.05.2003

Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 kwietnia 2003 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji, kwot dochodu po waloryzacji i wysokości świadczeń pomocy społecznej oraz kwoty stanowiącej podstawę ustalania wysokości niektórych świadczeń pomocy społecznej od dnia 1 czerwca 2003 r.
Weszlo w życie: 1.06.2003

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania pomocy w dożywianiu uczniów w 2003 roku (Dz.U. Nr 13, poz.133).
Weszlo w życie: 30.1.2003

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. Nr 120, poz. 1284).

Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2002 r. w sprawie waloryzacji świadczeń pomocy społecznej.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2002 r. w sprawie zasad i trybu udzielania pomocy uczniom klas pierwszych szkół podstawowych (Dz. U. Nr 111, poz. 970)

Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2002 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji, kwot dochodu po waloryzacji i wysokości świadczeń pomocy społecznej oraz kwoty stanowiącej podstawę ustalania wysokości niektórych świadczeń pomocy społecznej od dnia 1 czerwca 2002 r. (M. P. Nr 19, poz. 338)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego i wzoru oświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (Dz. U. Nr 47, poz. 443)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o ustalenie uprawnień do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjnego i wychowawczego, innych dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do tych zasiłków oraz szczegółowych zasad i trybu ich wypłaty (Dz. U. Nr 47, poz. 442)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. Nr 120, poz. 1284).
(

Ustawa z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej.  :madry:
Brak wstrząsów powoduje niepokój twórczy

Offline Deron

• Raczkujący bywalec
  • **
    • http://www.deron.eu
Jeszcze pare
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 01, 2003, 08:02:45 pm »
Obowiązujące prawo - osoby niepełnosprawne

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 142, poz. 1383).
Weszlo w życie: 28.08.2003

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 139, poz. 1328)
Weszlo w życie: 23.08.2003
(pobierz plik w formacie .pdf)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej i gospodarowania środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 138, poz. 1315).
Weszlo w życie: 22.08.2003

“Karta Praw Osób Niepełnosprawnych” - Informacja o działaniach podejmowanych w 2002 roku na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r.
(pobierz plik)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz. U. nr 132, poz. 1229).
Weszlo w życie: 13.08.2003

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 czerwca 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania (Dz. U. nr 125, poz. 1162).
Weszlo w życie: 1.08.2003

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy udzielaniu zakładom pracy chronionej pomocy finansowej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. nr 125, poz. 1161).
Weszlo w życie 1.08.2003, z wyjątkiem przepisów par. 25 i 26, które wejdą w życie 1.01.2004.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 maja 2003 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 115, poz. 1081).
Weszlo w życie: 17.07.2003

Ustawa z dnia 20 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz a zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U z 2003 r. nr 7, poz. 79)
Art.1 pkt 44 lit. b)Weszlo w życie: 1.07.2003
(pobierz plik)

Wyjaśnienie w sprawie zasad przyznawania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnoprawnych w przypadku zbiegu tego dofinansowania z finansowaniem składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych.
(pobierz plik)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 maja 2003 r. w sprawie określenia wzorów informacji przedstawionych przez prowadzącego zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej oraz sposobu ich przedstawienia (Dz. U. nr 104, poz. 968).
Weszlo w życie: 28.06.2003
(pobierz plik)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. nr 100, poz. 926)
Weszlo w życie: 20.06.2003

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz. U. nr 100, poz. 927)
(pobierz plik)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie określenia zadań samorządu województwa, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. nr 100, poz. 928)
(pobierz plik)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania, oprocentowania, spłaty i umorzenia pożyczek dla osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 100, poz. 929)
(pobierz plik)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatów, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. nr 100, poz. 930)
(pobierz plik)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 maja 2003 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym (Dz. U. nr 88, poz. 808).
Weszlo w życie: 4.06.2003

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 62, poz. 560).
Weszlo w życie: 29.04.2003
(pobierz plik)

Stanowisko w sprawie zwolnienia zakładów pracy chronionej z opłat
(pobierz plik)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia, działania i finansowania warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. Nr 167, poz. 1376)
(pobierz plik projektu rozporządzenia z 2 załącznikami)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
(pobierz plik)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie trybu i szczegółowych zasad postępowania dotyczącego zwrotu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów poniesionych przez pracodawców w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.
(pobierz plik)
Pobierz też załączniki do rozporządzenia:

Wniosek starosty ubiegającego się o zwrot ze środków państwowego funduszu
rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
(pobierz plik)

Wzór wystąpienia starosty o uruchomienie środków z PFRON.
(pobierz plik)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 maja 2002 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 66, poz. 604)
(pobierz plik)

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16. roku życia (Dz. U. Nr 17, poz. 162)
(pobierz plik)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2002 r. w sprawie zwolnienia od cła sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych ułatwiających lub umożliwiających proces rehabilitacji leczniczej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz towarów specjalnie przystosowanych do celów pomocy naukowej, kulturalnej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych tych osób (Dz. U. Nr 71, poz. 661)
(pobierz plik)
 :madry:
Brak wstrząsów powoduje niepokój twórczy

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 26, 2003, 12:22:16 pm »
http://www.pomocspoleczna.ngo.pl/labeo/app/cms/x/10791
Ulgi telekomunikacyjne
Dz. U. z 2000 r., Nr 73, poz. 852

Operatorzy świadczący usługi telekomunikacyjne o charakterze powszechnym mają obowiązek zapewnienia osobom niepełnosprawnym dostępu do świadczonych przez siebie usług powszechnych poprzez:
- zakładanie aparatów publicznych przystosowanych do używania przez osoby niepełnosprawne oraz
- oferowanie osobom niepełnosprawnym aparatów telefonicznych przystosowanych do używania przez te osoby.
Operatorzy nie moją obowiązku stosowania wobec osób niepełnosprawnych ulg w opłatach. Firmy telekomunikacyjne mogą jednak w drodze uchwał podejmować decyzje co do udzielenia rabatów osobom niepełnosprawnym .

TELEKOMUNIKACJA POLSKA S.A.
Rabaty w opłatach za usługi dla osób niepełnosprawnych:
1) za przyłączenie do sieci telefonicznej TP S.A. w wysokości 50% ceny za przyłączenie,
2) w abonamencie miesięcznym w wysokości 50% opłaty abonamentowej.
Podstawą do udzielenia rabatu jest orzeczenie Powiatowego lub Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Do rabatów mają prawo tylko niektóre grupy osób niepełnosprawnych :
1) w przypadku uszkodzenia wzroku - tylko gdy osoba ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności (dawną I grupę inwalidzką - obecnie na orzeczeniu lekarskim stopień niepełnosprawności oznacza się symbolem "O"),
2) w przypadku uszkodzenia słuchu lub mowy - tylko gdy osoba ma orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (odpowiednio dawna I i II grupa - aktualnie na orzeczeniach lekarskich stosuje się symbol niepełnosprawności "L").

Opisywanych rabatów udziela się także:
- osobom niepełnosprawnym, które nabyły prawa do ulg w oparciu o:
>> Rozporządzenie Ministra Łączności z dn. 21 października 1996 r. w sprawie określenia zakresu dostępu osób niepełnosprawnych do świadczonych usług pocztowych lub telekomunikacyjnych o charakterze powszechnym, a stopień niepełnosprawności orzeczony został na okres stały. W przypadku okresowego orzeczenia rabaty przysługują do upływu orzeczonego okresu niepełnosprawności,
>> uchwałę nr 85/01 Zarządu TP S.A. z dnia 29.05.2001 r.
>> uchwałę nr 180/01 Zarządu TP S.A. z dnia 16.10.2001 r.
- prawnym opiekunom uprawnionych osób niepełnosprawnych, zamieszkujących stale lub czasowo z osobą niepełnosprawną, przy czym rabat może otrzymać albo osoba niepełnosprawna uprawniona do uzyskania rabatu albo jej prawny opiekun.

Także operatorzy sieci telefonii komórkowych mogą podjąć decyzję o zapewnieniu ulg osobom niepełnosprawnym. Bliższych informacji najlepiej szukać na ich stronach internetowych lub dzwonić na infolinie poszczególnych firm.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 26, 2003, 03:53:29 pm »

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 03, 2003, 05:37:09 pm »
Oferta dla niepełnosprawnych sieci Plus

Oferta obejmuje 50-procentową zniżkę na abonament, jak również 50 procent upustu na zestaw startowy i jest powiązana z czasem trwania standardowej umowy z telefonią, czyli 24 miesięcy.

Brak jest odrębnej zniżki przy zakupie samego aparatu, telefony w promocyjnych cenach (od 1,22zł) dostępne są jedynie przy umowie o abonament.
Oferta nie jest ograniczona czasowo. Inaczej, niż w pozostałych sieciach, nie mogą z niej skorzystać kombatanci. Skierowana jest wyłącznie do osób niepełnosprawnych, którzy, oprócz dokumentów standardowo wymaganych przy wykupie abonamentu (dwa dokumenty ze zdjęciem, zaświadczenie o źródle dochodów- np. odcinek renty) powinni przedstawić orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (dawnej I grupie inwalidzkiej), wystawione na czas nieokreślony, jak również oświadczenie, że nie korzystają już z podobnej oferty w innej telefonii komórkowej.

Adres e-mail: BOK@plusgsm.pl
Połączenie z  Konsultantami BOK:

w Polsce:
z telefonu sieci Plus GSM - numer 2601 (numer bezpłatny)
z telefonu komórkowego sieci innej niż Plus GSM - +48 22 607 16 01 (numer płatny)
z dowolnego telefonu stacjonarnego - 0*22 607 16 01 (numer płatny)

za granicą:
z telefonu komórkowego - numer +48 22 607 16 01
z telefonu stacjonarnego - +48 22 607 16 01 (numer płatny - sposób wybierania numeru kierunkowego do Polski zależy od konkretnego kraju).

Faksy:
z Polski:
0 801 101 602 (numer ulgowy)*
0*22 607 16 02 (numer płatny)

z zagranicy:
+48 22 607 16 02 (numer płatny - sposób wybierania numeru kierunkowego do Polski zależy od konkretnego kraju).

Źródło: Biuro obsługi Klienta sieci Plus, www.plusgsm.pl

Autor: Anna Bartuszek
Data utworzenia dokumentu: 01.09.2003, 13:33
źródło: Integrcaja

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 06, 2003, 01:17:18 pm »
Biblioteczka dla Osób Niepełnosprawnych to seria bezpłatnych poradników wydawanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/5047

Na stronach
http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/3058
w dziale "Prawnik w redakcji" sa odpowiedzi na listy do redakcji z poszczególnych nr. pisma
linki po lewej stronie

http://www.gen.org.pl/nuke/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=44
zbiór prawa ze Str GEN

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 21, 2004, 04:33:39 pm »
Bardom nadesłał nam nowy Poradnik dla ON - dziękuję serdecznie. Będzie umieszczony w nowej wersji wkrótce.
 :D

Offline aqua

• Raczkujący Gadacz
Ulga na internet
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 27, 2004, 02:37:26 pm »
Polska po  polsku

Raport specjalny. Internet z ulgą
Piątek, 22 października 2004

Ulga na Internet stała się faktem
IAR

Sejm jednogłośnie wprowadził ulgę na Internet do podatku dochodowego od dochodów osobistych.
Oznacza to, że w przyszłym roku będzie można odliczyć za połączenia z Internetem 760 złotych od podstawy opodatkowania.

Sejm zdecydował także o uściśleniu i opodatkował renty strukturalne otrzymywane przez rolników.

Izba wprowadziła także bardzo ważną regulację dotyczącą wypłaty zaległych należności przez pracodawców. Posłowie zdecydowali, że jeśli pracodawca nie wypłaci pracownikom pensji, a także innych, należnych im świadczeń, to nie będzie mógł zakwalifikować ich jako kosztów. (mj)
więcej w raporcie
Dzieci potrzebują miłości - szczególnie wtedy gdy na nią nie zasługują.
/Henry David Thoreau/

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
Jeszcze droższy Internet???
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 27, 2004, 04:01:14 pm »
Jeszcze droższy Internet?

Z siedmiu, do 22% wzrośnie VAT za dostęp do Internetu. Stanie się tak za sprawa Komisji Europejskiej, która zarzuciła Polsce, że łamie unijne prawo oferując niższą niż wynegocjowano stawkę podatku. Na zmianę stanowiska Unii w tej sprawie szans raczej nie ma, ale rząd utrzymuje, że podwyżka internautów bezpośrednio nie dotknie.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,23354,wid,5683516,wiadomosc.html

to sie uśredni i wyjdzie na to samo  :cry:

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 28, 2004, 10:39:30 pm »
Nie kijem - to pałą  :evil:

Ulga od podatku - tymczasem Vat za Net może wzrosnąć i to aż o 15 %
To zabawa w kotka i myszkę z Internautami i Podatnikami

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
VAT na Internet
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 18, 2004, 01:19:31 pm »
VAT na Internet
22 procent, ale z ulgą

Już od 1 stycznia przyszłego roku nie będzie zwolnienia z VAT na Internet. Stawka na usługi internetowe ma wynosić 22 proc. - wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT, do którego dotarła "Rz".

Zmiana nie jest zaskoczeniem, choć do tej pory nie było do końca jasne, kiedy nastąpi.

Rząd jest zmuszony do zmian, ponieważ zgodnie z przepisami unijnymi do Internetu należy stosować stawkę podstawową VAT - w Polsce jest to więc 22 proc. W marcu przy uchwalaniu ustawy o VAT posłowie świadomie wprowadzili zwolnienie z podatku, mimo że było to niezgodne z przepisami unijnymi. Później Komisja Europejska domagała się zmian.

W tej chwili 22-proc. podatek płaci tylko większość osób prowadzących małą działalność gospodarczą oraz duże firmy. Osoby prywatne są zwolnione z podatku. Od przyszłego roku - zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT, która trafiła do konsultacji społecznych i międzyresortowych - stawka dla wszystkich odbiorców Internetu będzie taka sama - 22 proc.

Wyjątków będzie niewiele. Zwolnione z podatku będzie tylko świadczenie usług internetowych dla szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, uczelni wyższych, wyższych szkół zawodowych oraz placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk.

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że na podwyżce stawki podatku na Internet budżet zyska w 2005 r. około 200 mln zł.

Od przyszłego roku będzie jednak można skorzystać z ulgi podatkowej na wydatki związane z Internetem. Od dochodu będzie można odliczyć np. wydatki na abonament internetowy, podłączenie do sieci (trzeba będzie mieć na to faktury VAT). Odliczenie nie może jednak przekraczać 760 zł rocznie. Mirosław Gronicki, minister finansów, tłumaczył ostatnio, że jego resort pracuje nad programem zmniejszenia kosztów usług internetowych. Do tej pory nie ujawniono jednak żadnych szczegółów. P.B.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041118/prawo/prawo_a_4.html

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 22, 2004, 11:10:25 pm »
TP wysyła faktury dla osób niewidomych

Telekomunikacja Polska wprowadziła dla osób słabowidzących lub niewidomych
możliwość bezpłatnego otrzymywania dodatkowych faktur VAT.

Faktury mogą zostać sporządzone w alfabecie Braille'a, dużą czcionką (16-18 pkt) lub generowane w formacie tekstowym i przesyłane pocztą elektroniczną do abonenta.
Oprócz tego klient będzie mógł otrzymywać od TP szczegółowy wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych dużą czcionką lub w formacie tekstowym.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w korzystaniu z usług telekomunikacyjnych

19 lutego 2004 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie katalogu usług powszechnych oraz szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia usług powszechnych (Dz.U.04.16.158).
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline kasia gorska

• Raczkujący bywalec
  • **
Dotacje do pampersów
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 22, 2005, 08:15:45 pm »
Mam pyanie czy któs mógłby mi podpowiedziec na jakiej zasadzie sa teraz refundowane pampersy dla dziecka i skądto wziasc bo slyszalam ze gdy dziecko ukończy trzeci rok zzycia to istnieje taka możliwość aby starac sie o pampersy prosze mi cos podpowiedzieć  Dzieki pozdrawiam
Kasia mama Marcelinka 7 latka

Offline Hata

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 23, 2005, 12:30:14 am »
Ja nie korzystam z refundacji, ale kiedyś był taki watęk, może coś Ci pomoże.
http://forum.darzycia.pl/topic,3845&highlight=
.:.carpe diem.:.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 23, 2005, 12:27:38 pm »
Jak to jest z darmowymi pieluchami
Prawo

Troszeczkę same szukajcie- nie jestem w stanie szukać, publikować, a potem ponownie indywidualnie każdej szukać i odpowiadać.
Ja też mam dziecko, dom, szkołę..

o litość czasową proszę. :D

Offline gosica

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 23, 2005, 05:00:54 pm »
Wystarczy wziąsc wniosek od lekarza pierwszego kontaktu i złożyc go w NFZ.
 POzdrawiam
gosia mama 5letniej Kasi z RiW

Offline małgosia

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 23, 2005, 05:44:21 pm »
a ja trochę z innej beczki chciałam się dowiedzieć czy któraś z was ( albo jakaś wasza znajoma) pisała kiedyś pismo do NFZ w srawie zwiększenia limitu na pampersy? Teraz przysługuje 60 szt ale słyszałam że można dostawać więcej jak napisze się dość mocną motywację

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 08, 2005, 12:42:26 pm »
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 17 grudnia 2004 r.

w sprawie szczegółowego wykazu wyrobów medycznych
będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych, wysokości udziału własnego świadczeniobiorcy w cenie ich nabycia, kryteriów ich przyznawania, okresów użytkowania, a także wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi podlegającymi naprawie w zależności od wskazań medycznych oraz wzoru zlecenia na zaopatrzenie w te wyroby i środki

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=1&dzialnr=4&artnr=1213&b=1&szukana=zaopatrzenie+medyczne

Offline marta.c

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 23, 2005, 05:03:34 pm »
witam .mam pytanie odnośnie ulg na przejazdy na PKP,PKS. Na podstawie jakiego dokumentu mam prawo do takiego przejazdu z 4-letnim dzieckiem z ZD?mam tylko orzeczenie o niepełnosprawności a w punkcie 9(prawo o ruchu drogowym) mam zaznaczone NIE.Nie wiem co to znaczy czy mógłby ktoś udzielić mi informacji na ten temat.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 23, 2005, 05:28:29 pm »
Witaj marta.c

Zapoznaj sie z tym tematem
http://darzycia.pl/zdi.php?zid=6
6. PRAWO

Offline Ulka

• Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 23, 2005, 10:50:17 pm »
w punkcie 9(prawo o ruchu drogowym) mam zaznaczone NIE

Marto, to oznacza że nie możesz ubiegać się o kartę parkingową ( na dziecko do samochodu)

Oprócz tego co podała Gaga poczytaj jeszcze to

http://forum.darzycia.pl/topic,3161&start=21

jeżeli jeszcze masz wątpliwości-pytaj  :D
chętnie pomożemy

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 10, 2005, 10:27:22 pm »
ZAOPATRZENIE W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE
Podstawa prawna:
- ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia z 23 stycznia 2003 r. (Dz.U. z 2003 r., Nr 45, poz.391, z późn. zm.),
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2003 r. w sprawie limitu cen dla przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, o takim samym zastosowaniu, ale różnych cenach - w zakresie którego Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje to świadczenie, oraz limitu cen dla napraw przedmiotów ortopedycznych. (Dz. U. z 2003 r., Nr 85, poz 786),
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokości udziału własnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia, podstawowych kryteriów ich przyznawania, okresów użytkowania, a także przedmiotów ortopedycznych podlegających naprawie (Dz.U. z 2003 r., Nr 85, poz 787),
- uchwała Nr 341/2003 Zarządu Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie przyjęcia "Zasad zaopatrzenia w refundowane przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze" (...) .

wiecej informacji na stronie

Offline IZABELKA

• Nowy użytkownik
  • *
    • http://www.iskierka-zd.blog.onet.pl
Dotacje prawne
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 18, 2005, 08:04:58 pm »
JESTEM MAMA ROCZNEJ DZIEWCZYNKI Z ZESPOŁEM DOWNA, ZAINTERESOWANA JESTEM DOTACJAMI JAKIE  NAM PRZYSŁUGUJA Z TYTUŁU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. MAM NA MYSLI; KARTE PARKINGOWĄ, GDYZ CZĘSTO KORZYSTAMY Z PARKINGU PRZY SZPITALNEGO I MAMY Z TYM OGROMNE PROBLEMY, PIELUCHOMAJTKI (LEKARZ RODZINNY ODMÓWIŁ), ODLICZENIA ZA PRZEJAZDY SAMOCHODEM NA REHABILITACJE, ABONAMENT RTV, TELEFON. TRUDNO ZNALEŚĆ MI COKOLWIEK NA TEN TEMAT, ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI JEST TRZYLETNIE, ALE BARDZO LAKONICZNE. PROSZE O INFRMACJE I POMOC NA TEN TEMAT.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 18, 2005, 08:45:36 pm »
Witaj Izabelko :)

Sprawy o które pytasz już wielekrotnie były i są poruszane na forum.
Zobacz w dziale
Prawo

Poszukuje informacji

Przeglądnij tematy.

Tak na "gorąco" to podrzucę Tobie kilka wątków ( kliknij na zielone linki)

6. PRAWO
Orzekanie o niepełnosprawności-raz jeszcze
Jak załatwić darmowe Pampersy dla dziecka?

Zapraszam Cie również do kącika
Poznajmy się
Napisz coś więcej o sobie i córeczce  :P

I jeszcze jedna prosba Izabelko do Ciebie.
Proszę niepisz dużymi lietrami , bo to oznacza w necie krzyk :D

admin pisał:

Litery drukowane - W internecie są odpowiednikiem krzyku, więc raczej należy się ich wystrzegać. Można je stosować w tytułach, ewentualnie w menu tekstowym, ale z dużą dozą ostrożności

Dla poczatkujących, jak poruszać się po forum
oraz:
NIE krzyczymy. Pisanie całych postów/tematów wielką literą jest bezsensu  

źródło

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach