Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Manometria przełyku - diagnostyka refluksu  (Przeczytany 8276 razy)

Offline Gaga

  • Administrator
  • Rozgadany Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 26484
Manometria przełyku - diagnostyka refluksu
« dnia: Marzec 02, 2007, 09:47:34 am »
Dyskusja w wątkach powiązanych tematycznie :

1. refluks-sondowanie układu pokarmowego przez 24 godziny
2.badanie przewodu pokarm u niemowlaka
3. 'Refluks żołądkowo-przełykowy, zespoł zł. wchłaniania

Manometria przełyku

Manometria przełyku

Manometria przełyku jest wysokospecjalistycznym badaniem diagnostycznym, stosowanym w gastroenterologii oceniającym czynność przełyku.
Badanie jest wykorzystywane w diagnostyce dysfagii, zaburzeń motoryki przełyku i pozasercowego bólu w klatce piersiowej. Manometria powinna być wykonana u pacjentów z utrzymującymi się dolegliwościami sugerującymi etiologię przełykową, u których endoskopia nie pozwoliła na postawienie jednoznacznego rozpoznania.
 
Manometria przełyku pozwala ocenić podstawowe napięcie spoczynkowego dolnego zwieracza przełykowego, jego odprężenie po akcie połykania oraz przemijające epizody zarzucania treści żołądkowej oraz dokładne ciśnienie LES.
 Dzięki nowoczesnemu sprzętowi do manometrii można nawet uzyskać trójwymiarowy obraz LES.

Badanie polega na wprowadzeniu przez nos do żołądka wielokanałowego cewnika, który umożliwia pomiar ciśnienia (napięcia) na wysokości górnego i dolnego zwieracza przełyku oraz w obrębie mięśniówki przełyku.
 
Napięcie w obrębie zwieraczy mierzy się w trakcie powolnego wycofywania cewnika, natomiast w obrębie przełyku - w tracie połykanie małych porcji wody.

Wynik tego badania jest źródłem wyboru techniki zabiegu operacyjnego. Badanie to jest pomocne przy badaniu pH metrycznym, gdyż lokalizuje dolny zwieracz przełyku do umiejscowienia czujnika do badania pH metrycznego.
 
Do manometri kwalifikuje się chorych bez zmian endoskopowych z objawami dysfagii, przy nieswoistych bólach w klatce piersiowej oraz oczywiście tych, którzy przygotowywani są do operacji.


Manometria przełyku
Cytuj
Manometria przełyku - to wysokospecjalistyczne badanie diagnostyczne, stosowane w gastroenterologii, polegająca na wprowadzeniu przez nos do żołądka wielokanałowego cewnika, który umożliwia pomiar ciśnienia (napęcia) na wysokości górnego i dolnego zwieracza przełyku oraz w obrębie mięśniówki przełyku

Choroba refluksowa przełyku przepony.
Cytuj
Manometria przełyku pozwala na ocenę podstawowego napięcia spoczynkowego. dolnego zwieracza przełyku, jego popołykowej relaksacji oraz czynności ...

Problemy diagnostyczne w chorobie refluksowej przełyku GERD
Cytuj
Manometria przełyku pozwala na ocenę podstawowego napięcia spoczynkowego. dolnego zwieracza przełyku, jego relaksacji po akcie połykania oraz ewentualnych ...

Choroba refluksowa
Cytuj
Manometria przełyku

Jest najbardziej przydatna u chorych z GORD przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
Nie służy do rutynowej diagnostyki GORD.
Ma znaczenie w precyzyjnej lokalizacji dolnego zwieracza przełyku (LES), ocenie perystaltyki ściany przełyku. Pozwala na dobranie typu zabiegu przeciwrefluksowego.
Analiza wyniku manometrii powinna być rozpatrywana indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego przypadku, ponieważ u 30-50% chorych z GORD ciśnienie w LES jest prawidłowe (10-30 mm Hg), a u 10% bezobjawowych osób ciśnienie w LES jest niższe od 10 mm Hg.

24 godzinne monitorowanie pH


pH-metria, podobnie jak manometria, nie jest badaniem wykonywanym u wszystkich pacjentów z GORD.
Specyficzność i czułość metody: 93%.
Jest ona szczególnie przydatna do diagnostyki różnicowej objawów nietypowych, jak np. bóle zamostkowe, celem obiektywizacji zgłaszanych przez chorego objawów.
Służy również do oceny efektywności terapii lekami przeciwwydzielniczymi.
Jest też wykorzystywana u pacjentów, u których objawy utrzymują się pomimo leczenia IPP.
Służy również do różnicowania postaci GORD i ENRD. U chorych z ENRD odsetek pacjentów z obniżonymi wartościami pH jest niższy i wynosi około 50%, u pozostałych wartości pH są prawidłowe

Choroba refleksowa przełyku

Cytuj
Kiedy trzeba poddać się gastroskopii?

Gastroskopia jest to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego polegające na wprowadzeniu przez usta do przełyku cienkiego fiberoskopu zaopatrzonego w kamerę i źródło światła. Oprócz przełyku badany jest też żołądek i dwunastnica. Podczas gastroskopii mogą zostać pobrane wycinki do badania mikroskopowego. Dzięki gastroskopii można wykryć stany sprzyjające powstaniu choroby refleksowej, jak przepuklina rozworu przełykowego, można ocenić nasilenie zapalenia przełyku oraz rozpoznać groźne powikłania (przełyk Barretta, zwężenie lub nowotwór przełyku).

Trzeba podkreślić, że badanie to nie jest konieczne dla postawienia rozpoznania typowej choroby refluksowej. U wielu pacjentów jej wynik może być całkowicie prawidłowy pomimo obecności choroby. Gastroskopię powinno się wykonać w przypadku nietypowych lub niepokojących objawów oraz u chorych z długo utrzymującymi się dolegliwościami pomimo
leczenia. Zaleca się też wykonanie badania gastroskopowego przynajmniej raz w życiu u wszystkich pacjentów chorujących od wielu lat w celu wykluczenia obecności powikłań.

Jakie badania może jeszcze zlecić lekarz?

. Badanie rentgenowskie przełyku po doustnym podaniu papki barytowej. Obecnie badanie to jest coraz rzadziej wykonywane. Nie umożliwia ono bezpośredniego rozpoznania choroby refluksowej. Może służyć wykryciu wad anatomicznych przełyku, jak jego zwężenia lub przepuklina rozworu przełykowego przepony.
. Monitorowanie pH w przełyku. Polega na 24-godzinnym pomiarze stopnia kwasowości w dolnej części przełyku, co umożliwia ocenę liczby epizodów refluksu. Jest to wysoko specjalistyczne badanie, które wykonywane jest rzadko i tylko, gdy rozpoznanie jest niepewne, a próba leczenia nie powiodła się.
. Manometria. Badanie to polega na pomiarze ciśnienia w dolnej części przełyku. Wykonywane jest przed planowanym leczeniem operacyjnym choroby refluksowej.

Diagnostyka refluksu
Cytuj
6. Manometria przełyku pozwala ocenić podstawowe napięcie spoczynkowego dolnego zwieracza przełykowego, jego odprężenie po akcie połykania oraz przemijające epizody zarzucania treści żołądkowej oraz dokładne ciśnienie LES. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi do manometrii można nawet uzyskać trójwymiarowy obraz LES. Wynik tego badania jest źródłem wyboru techniki zabiegu operacyjnego. Badanie to jest pomocne przy badaniu pH metrycznym, gdyż lokalizuje dolny zwieracz przełyku do umiejscowienia czujnika do badania pH metrycznego. Do tego badania kwalifikuje się chorych bez zmian endoskopowych z objawami dysfagii, przy nieswoistych bólach w klatce piersiowej oraz oczywiście tych, którzy przygotowywani są do operacji

Magnetyczny rezonans jądrowy (MRI)
Cytuj
Podstawowe informacje

Rezonans magnetyczny jest badaniem pozwalającym na obrazowanie wnętrza ciała. Skaner wykonuje zdjęcia ludzkiego ciała na podstawie naturalnych właściwości magnetycznych. Zdjęcia są wykonywane podczas, gdy pacjent leży na ruchomym łóżku.

Opis badania

MRI jest to duży magnes, który używa naturalnych właściwości magnetycznych do zbierania danych; następnie komputer przetwarza te informacje na zdjęcia. Badanie trwa około 45 do 90 minut. Pacjent jest proszony o założenie szpitalnego ubrania i zdjęcie zegarka, biżuterii i innych metalowych przedmiotów, jakie pacjent może nosić. Pacjent leży na ruchomym łóżku, ręce układa wzdłuż ciała, a głowa kładzie na zagłówku; podczas badania g pacjent jest wsuwany do skanera. W trakcie badania nie wolno się poruszać można swobodnie oddychać. Podczas badania będzie słyszalny specyficzny dźwięk pracującej maszyny. Jeżeli podczas badania pacjent będzie zaniepokojony lub poczuje się źle, może porozumieć się z technikiem wykonującym badanie przez mikrofon. Większość pomieszczeń gdzie znajduje się rezonans magnetyczny jest wyposażony w kamerę, przez którą pacjent jest obserwowany podczas badania.

Po badaniu

Nie ma skutków ubocznych po badaniu rezonansem magnetycznym. Jakość zdjęć jest sprawdzana od razu i jeżeli zachodzi potrzeba dodatkowe zdjęcia wykonywane są od razu.

Przygotowanie do badania

Pacjent powinien upewnić się u swojego lekarza, czy nie ma żadnych metalowych klipsów lub innych przedmiotów wewnątrz ciała. Powinien też upewnić się, czy nie ma klaustrofobii (czy nie boi się przebywać w zamkniętych, małych przestrzeniach). Jeżeli jest to konieczne przed badaniem można podać łagodne środki uspakajające, aby zmniejszyć uczucie strachu. Przed badaniem można przyjmować normalne posiłki. O ile lekarz nie zaleci inaczej, pacjent powinien kontynuować przyjmowanie zapisanych leków.

Wyniki

Badanie umożliwia obrazowanie struktur wewnętrznych organizmu i ocenę ewentualnych miejsc chorych.

Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci z mukowiscydozą
Cytuj
Manometria przełyku służy do diagnostyki zaburzeń motoryki.
Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego można podzielić na niefarmakologiczne, farmakologiczne i operacyjne.
Leczenie niefarmakologiczne to zalecenia dietetyczne (zagęszczanie mieszanek dla niemowląt, posiłki częściej, a w małych ilościach, bez napojów gazowanych), unikanie obcisłej odzieży, ćwiczeń fizycznych wymagających zginania i pochylania tułowia, zwalczanie zaparć, w miarę możliwości odstawienie leków mogących nasilać refluks (np. teofilina).

Gastrologia
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach