Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: gesty Makatonu wspomagają mowę !  (Przeczytany 14295 razy)

Offline Bogusława

• Podglądacz
  • *
    • http://www.makaton.pl
gesty Makatonu wspomagają mowę !
« dnia: Grudzień 02, 2006, 02:23:29 pm »
Jestem pedagogiem specjalnym i logopedą, pracuję od 11 lat dzieciaczkami z Zespołem Downa i nie zmieniałabym tej pracy na żadną inną - dzieciaczki są wspaniałe i naprawdę wiele mogą!!!
Od 4 lat pracuję - szczególnie z maluszkami - metodą wspomagającą mowę - metodą gestów (Makaton zob.www.makaton.pl). Jest ona o wiele łatwiejszą formą niż język migowy, proponowany na forum! W Wielkiej Brytanii, gdzie pracowałam tą metodą, byłam zdziwiona, jak bardzo naturalną formą są gesty wykorzystywane podczas rozmów z dziećmi. Służą one dzieciom nie tylko ułatwieniu przekazania trudnych werbalnie lub niezrozumiałych dla otoczenia komunikatów, ale przede wszystkim ułatwiają ich zrozumienie. Dzieci oprócz informacji słuchowych otrzymują informację wizualną.
Jestem Międzynarodowym Instruktorem Makatonu i zapraszam wszystkich rodziców, szczególnie dzieci z Zespołem Downa na warsztaty szkoleniowe. Nasze dzieci zaczną mówić ! może nieco później, ale będą mówiły i wówczas w tym początkowym okresie opóźnionego rozwoju mowy lub gdy jest ona niewyraźna gesty stają się "pomostem". Dzieci nie denerwują się, że są niezrozumiane, nie wycofują się z relacji, a my dorośli nie pytamy po stokroć "proszę powtórz jeszcze raz”, ponieważ obok komunikatu słownego przekazywanego nam przez dziecko, wykonuje ono również prosty, naturalny gest.
Metoda należy do AAC, czyli metod wspomagających i alternatywnych (J. Błeszyński: Alternatywne i wspomagające metody komunikacji” wyd. Impuls), którymi pracuję od wielu lat. Wśród metod AAC Makaton jest formą gestów, są również formy symboli graficznych - Makaton je również wykorzystuje. Systemy proponowane na forum jak  PCS, Piktogramy czy bardzo trudny dla naszych dzieci (zbyt abstrakcyjny poziom) Bliss są również formami graficznymi. Dwa pierwsze systemy są bardzo ikoniczne - obrazkowe, ale ja raczej nie stosowałbym ich z naszymi dziećmi. Są ona raczej stosowane z dziećmi niemówiącymi w ogóle, z osobami ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną lub osobami niesprawnymi  motorycznie (na tyle aby wykonać gest), wówczas dzieci i dorośli chcą przekazać dowolną informację wskazują na odpowiedni symbol. Naszym dzieciom mogą one raczej służyć, jako forma organizacji świata czyli np. naklejenie symbolu „skarpetek”, „majtek”, „koszulek”, „kredek”, „nożyczek”, „ważnych dokumentów” - na odpowiednią szafkę lub szufladę. Dziecko nie widzi na podobnych do siebie drzwiczkach, co się za nimi kryje, symbol pomaga "zobaczyć”, przypomina również o pewnych zasadach np. symbol "nie" na szufladzie, w której trzymamy dokumenty lub komputerze jeśli nie jest przeznaczony dla dziecka.
Nasze dzieci nie robą pewnych rzeczy złośliwie, jak jest to nie raz określane w literaturze, ale raczej z braku "przypominających" im informacji lub z braku ich zrozumienia.
Symbolami graficznymi również można rozpisać plan dnia - ubieranie, toaletę poranną, śniadanie etc. lub kolejność ubierania rzeczy.
Gesty natomiast są zawsze wykonywane spontanicznie wraz z wypowiadanym komunikatem słownym tak, jak to robimy w okresie pre-werbalnym z małymi dziećmi np. idziemy i gest "pa pa", widzimy samochód i wypowiadamy jego nazwę lub dźwięk i pokazujemy gest kierownicy. W Makatonie jest dokładnie tak samo!!
Zapraszam wszystkich rodziców serdecznie na szkolenia, podczas których mogą Państwo  poznać proste gesty. Szkolenia organizowane są w zależności od osób, które się zbiorą w miejscach przez nich wyznaczonych - w całej Polsce.
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie i życzę powodzenia, a w razie pytań chętnie służę pomocą.
BOGUSŁAWA

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2006, 03:40:35 pm »
Witaj na naszym forum  :D  :ok:

Niezmiernie cieszę się czytając informacje o Makatonie.
popraw nas w kąciku poświęconym temu tematowi
Nawet nie wiesz jak 11 lat temu chciałm wiedzieć o zasadach stosowania tej formy komunikacji. Wszyscy odbierali nadzieję, szukałam jej form wspomagania- udało się.
Moja Moniczka mówi całymi zdaniami, uczęszcza do 3 klasy w Szkole masowej z klasami integracyjnymi.

Będę niezmiernie wdzięczna z wieloma matkami za pokierowanie w tej formie rozwoju mowy.
na czym polega, od czego zacząć zanim matki zdecydują się na udział w Kursach.
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline IwonaK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2006, 10:50:47 pm »
Tak się złożyło,że podczas czwartkowej wizyty u logopedy zagadnęłam panią o alternatywny sposób porozumiewania się z moim dzieckiem.Pani stwierdziła,że nie jest przeciwna,ale uważa,że w wypadku Wojtka to zbyt wcześnie,że dziecko nie wykazuje odpowiedniego poziomu rozumienia mowy,aby coś takiego  wprowadzać.Nie bardzo zgadzam się z tym argumentem,ale może się mylę.Dodam,że poziom rozwoju mowy jest u synka naprawdę kiepściutki,ale to chyba powinno mnie-matkę dopingować do jeszcze większego wysiłku,być może właśnie do szukania tych innych metod.Synek w lutym będzie miał 3 latka,jest na etapie bawienia się wydawanymi dzwiękami.W pracy z nim jesteśmy na etapie wałkowania najprostszych poleceń typu daj ,chodz itp.Wydaje mi się,że jest to właśnie najwłasciwszy moment wprowadzania alternatywnej formy porozumiewania się,bo do mówienia jest jeszcze przed Wojtkiem baaardzo daleka droga.A przecież teraz ucząc go tych podstawowych pojęć moglibyśmy juz wprowadzać gesty.
Co o tym myślisz,Bogusławo.
Jeśli możesz podać jakieś szczegóły dotyczące szkolenia(cena,ile godzin,terminy),to prosze bardzo o nie.A może będziesz w niedługim czasie gdzieś w okolicach Konina,Poznania?
mama Wojtka-2l,zD,białaczka, stan po przeszczepie szpiku

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2007, 11:06:04 pm »
w imieniu Pani Bogusławy:

W dniach (27-28).02.2007 w godzinach od 9.00-13.00 w Warszawie odbędą się dwudniowe warsztaty w zakresie metody Makaton – tj. nauka 260 gestów dostosowanych właśnie do dzieciaczków z Zespołem Downa.

Szkolenie jest przeznaczone tylko dla rodziców dzieci z Zespołem Downa, ponieważ tematyka związana z mową i gestami będzie dotyczyła tylko tej grupy osób.

Specjaliści mają swoje warsztaty (dostosowane tematycznie, więcej informacji o metodach alternatywnych, badaniach etc. ) w różnych miastach Polski, w tym również w Warszawie, ale w innym terminie.

Bardzo serdecznie wszystkich zapraszam. Osoby, które wezmą udział w szkoleniu będą mogły w kolejnych miesiącach korzystać (raz na 2 będę przyjeżdżała do Warszawy) z mojej pomocy związanej z gestami.

p.s.

Proszęo więcej szczegółów tzn. adres.  :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2007, 10:37:38 am »
Osoby zainteresowane mogą pisać bezpośrednio
b.kaczmarek@makaton.pl

Więcej informacji na stronie
http://www.makaton.pl

Offline Bogusława

• Podglądacz
  • *
dla Pani Iwony K.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2007, 12:32:51 pm »
Gesty Makatonu są jak nabardziej dla małych dzieciaczków, tak jak natirlane gesty wprowadzane z dziećmi sprawnymi intelektualnie w okresie prewerbalnym. Nikt z rodziców wprowadzjąc gest pa- pa czy autko (ruch kierownicy) etc. nie zasatnawia się i nie obawia, że jest on zbyt trudny lub zahamuje rozwój mowy (czego obawiaja się logopedzi). NIe ma nic bardziej mylnego. Gesty są natualanym okresem w rozwoju mowy. W przypadku naszych dzieciaczków gest nie zastępuje mowy, ponieważ do dzieci przez cały czas mówim i nasze dzieci będę mówiły, gest jedynie pomga dzieciom zrozumieć w sposó wizulany znaczenie wypowadanych słów. Głónym celem wprowadzenia gestów jest pomoc w zrozumieniu znaczenia słów. Dla naszych dzieciaczków dodatkowo jest pomostem do mowy, która się pojawi, nieco póxniej, bo w wieku około 4-5 lat (ale się pojawi) i wówczas gesty nie sa już potrzebne, choć nie dla wszystkich. Niektóre osoby z racji powaznych zaburzeń artykulacyjnych mogą korzystać z getów dłużej. Wówczas zamiast pytać postokroć "proszę, powótrz raz jeszcze", "co chciałeś powiedzieć?" "o co Ci chodzi?"  lub pokazyać na przedmioty aby w ten sposób zgadnać o co dziecku chodzi, mozna zapytać gestem a dziecko znajace gest odpowie również gestem. Gesty usuwają frustrację z racji niemożliwosci wypowiedzenia zrozumiałych słow, z racji nie zrouzmienia werbalnych komunikatów dorosłych. Badania prowadzone w Anglii pokazują, że dzieci kóre od 8 miesiąc życia byłby objętne gestami, ich słownictwo w wielu 7 lat było bardziej bogatsze, niż dzieci, które nie były objęte tą metodą.
W swoim doświadczeniu nie spotkałam osoby, sczególnie rodzciów dzieci z Zespołem Downa, którzy by stwierdzili, że gesty nie pomogły im oraz dzieciom. W Wielkiej Brytanii są to naturalnie wprowdzane znaki. Nasze dzieci posiadają MOCNE STRONY i jedną z nich są dobre umiejeności niewerbalne - gesty i kontakt społeczny, na kórych bazuje metoda MAKATON. Dajmy dzieciom szansę powiedzenia tego co czują!
BOGUSŁAWA

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.karlabaran.bobasy.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2007, 09:58:59 pm »
Iwonko czy ty jesteś zainteresowana wyjazden na te warsztaty,może masz już jakieś większe wiadomości bo ja rówież chętnie bym sie wybrała.
mama nicolki zd 2,5l

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 25, 2007, 10:40:37 pm »
O szczegóły piszcie na adres:
b.kaczmarek@makaton.pl

Offline IwonaK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2007, 10:51:52 pm »
Karla,jestem już po pierwszym dniu szkolenia w moim rodzinnym Koninie,do Warszawy za daleko.
Niemniej zachęcam ,jeśli Twoje dziecko ma problemy z mowieniem.

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2007, 12:25:48 pm »
Iwonko a może dasz mi jakieś namiary ja do konina miała bym też bliżej bo do warszawy to faktycznie daleko.
mama nicolki zd 2,5l

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 30, 2007, 02:22:28 pm »
w imieniu p. Bogusławy Kaczmarek

Na prośbę rodziców szkolenie zostało przesunięte na sobotę i niedzielę, czyli 10-11 marca 2007 (dopiero wówczas jest dostępna sala).
Serdecznie proszę, aby osoby chcące uczestniczyć w szkoleniu zgłaszały się bezpośrednio do mnie, jest to o tyle ważne, aby ustalić ilość osób oraz przygotować materiały, które każdy z uczestników otrzyma.

Jeszcze raz przepraszam za ciągłe zmiany – tak to bywa.
b.kaczmarek@makaton.pl

Offline Katarzynka

• Aktywny Gadacz
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 31, 2007, 10:44:33 pm »
Makaton nie jest trudny! Kiedy poznacie go na kursie, spostrzeżecie, że tak naprawde wiele gestów stosujemy w kontaktach z dziećmi. Nie należy bać się, że zahamuje komunikację werbalną (raczej boją się tego rodzice niż logopedzi)... Komunikacja alternatywna pozwala wyrażać dziecku siebie, swoje potrzeby, swój sposób widzenia świata i jeżeli mowa jest niedostępna na pewno uwalnia je od lęku, stresu, frustracji... a to te negatywne emocje znacznie częściej opóźniają  nabywanie mowy niż porozumiewanie się jakimiś alternatywnymi metodami...
Mama Oleńki ZD 5 lat i Łukasza 9 lat

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2007, 11:25:25 pm »
Myślę, że to już ostateczny termin

Na prośbę rodziców termin został zmieniony na weekdnowy tj. 10-11.03.2007 r.
serdecznie wszystkich RODZCIÓW zapraszam!  

Koszt do 30 zł.  Nauka 260 gestów.

szkic programu:

Program Rozwoju
Komunikacji PRKM.

Program  Warsztatów Makaton
dla RODZICÓW
dzieci z Zespołem Downa

Sobota (10.00 – 15.00)
Przywitanie uczestników/wprowadzenie
Wykład 1: Program Językowy Makaton (główne założenia)
Przerwa
Sesja praktyczna 1: Nauka gestów (60 znaków) Makatonu
- nauka  i ćwiczenia
Przerwa
Wykład 2 i film : Wspomaganie mowy dzieci z Zespołem Downa  cz.1.
Przerwa
Sesja praktyczna 2: Nauka gestów (60 znaków) Makatonu
- nauka  i ćwiczenia
Czas na pytania / Zakończenie

Niedziela  godz. (9.00 – 15.00)

Sesja praktyczna 3: Nauka gestów (60 znaków) Makatonu
- nauka  i ćwiczenia
Przerwa
Wykład 3 i film : Wspomaganie mowy dzieci z Zespołem Downa  cz.2.
Sesja praktyczna 4: Nauka gestów (60 znaków) Makatonu
- nauka  i ćwiczenia
Przerwa
Wykład 4: Nauczanie gestów w codzienności
Przerwa
Powtórzenie znaków (260 gestów) w formie zabawy
Czas na pytania/ Zakończenie

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 08, 2007, 02:52:49 pm »
Soniu mam pytanie czy pieniążki trzeba wcześniej przesłać,i jak wyglada z noclegiem,czy jest jakaś możliwosć załatwienia tego na miejscu.
I jeszcze jedno czy ktoś jest jeszcze zaintresowany,wyjazdem.
mama nicolki zd 2,5l

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 08, 2007, 05:25:05 pm »
karla.. - nie pytaj mnie proszę, ja nie organizuję tego.
Pisałam już kilkakrotnie wyżej:

Osoby zainteresowane mogą pisać bezpośrednio
b.kaczmarek@makaton.pl

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 08, 2007, 09:14:50 pm »
Przepraszam myślałam że skoro znasz szczeguły odnośnie zmian daty danego kursu, to wiesz również inne szczeguły. Będe kontaktować się z panią Kaczmarek.
mama nicolki zd 2,5l

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 08, 2007, 10:34:45 pm »
Iwonko a co u ciebie jak po kursie makatonu może napiszesz nam coś więcej bardzo mnie interesuje ta metoda,mam nadzieje że uda mi się zorganizować wyjazd do warszawy na szkolenie.
mama nicolki zd 2,5l

Offline IwonaK

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 21, 2007, 11:42:53 pm »
Karla,napisałam przed chwilą elaborat na temat szkolenia i podczas wysylania gdzies mi się ulotnił.Jestem kompletna noga,jesli chodzi o komputer.Drugi raz nie mam czasu i siły pisać.Powiem krótko-warto jechać ,bardzo warto.Nawet,gdy jest to 300 km,ale dopytaj się,czy nie będzie gdzies bliżej.Może i Tobie się uda .

Offline Bogusława

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 13, 2007, 03:01:10 pm »
podstawowe gesty Makatonu są do ściągnięcia na stronie www.makaton.pl  pod ikonką gesty - zapraszam!
BOGUSŁAWA

Offline aleksandra1

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 13, 2007, 10:27:57 pm »
strona nie działa :lzy:  :lzy:  :lzy:
Jedna mała łza nie musi spaść,jeśli możesz coś od siebie dać...

Offline karlabaran

• Raczkujący Gadacz
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 13, 2007, 10:29:49 pm »
U mnie również  :lzy:  :lzy:
mama nicolki zd 2,5l

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 13, 2007, 10:40:50 pm »
To sprawa serwera, na której jest umieszczona strona makatonu-odczekajcie.
Gesty http://www.makaton.pl/gesty.htm

Gesty i tablice są także dostępne tu
http://www.plock.edu.pl/prv/logopeda/komunikacja/gesty/gesty.html
vide dół strony.

Offline Bogusława

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 14, 2007, 11:28:34 am »
Najmocniej przepraszam, że strona www.makaton.pl nie działała, nanosiłam gesty Makatonu, już dzisiaj wieczorem będzie działała - wszystkich serdecznie pozdrawiam i życze owocnych rozmów mową i gestami ze swoimi dziećmi.
BOGUSŁAWA

Offline Bogusława

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 14, 2007, 11:31:23 am »
Gesty w Płocku nie są gestami Makatonu ! są to gesty wzięte z różnych krajów - jednak w żadnej wersji nie ma takiego gestu NIE. Jest on nawiązaniem - w wersji z Płocka - do walk gladiatorów i znaku zabijania. Gest NIE w Makatonie jest najzupełniej i najnaturalniej w świecie zaprzeczeniem ręką i głową.
Oczywiście nie ma problemu jeśli porzumiewamy się tymi, czy innymi gestami, jednak  nam chodzi o wspólny system (jak mowa), aby w momencie, gdy dziecko zmienia przedszkole lub szkołe lub zmienia się pani nauczycielka - wszycsy byli w stanie się wspólnie porozumieć i nie musieli na nowo uczyć się nowych gestów. Dzięki temu, że Makaton jest wspólnym systemem wszyscy znamy i rozumiemy te same gesty, mimo, że jesteśmy z różnych środowisk i miast Polski.
BOGUSŁAWA

Offline Bogusława

• Podglądacz
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 18, 2007, 07:43:00 pm »
Zapraszam wszystkich rodzciców dzieci z Zd. na kolejne warsztaty z zakresu gestów Makaton! www.makaton.pl
Termin nie jest na razie ustalony wszystko zalezy od nas - jeśli się zbierzemy to zorganizujemy termin nam odpowiedni w Warszawie.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam a osoby zaintresowane proszę o kontakt pod adresem: b.kaczmarek@makaton.pl
BOGUSŁAWA

Offline Bogusława

• Podglądacz
  • *
szklenie z gestów Makatonu
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 30, 2007, 01:40:31 pm »
Drodzy Rodzice !
Bardzo serdecznie zaproszam wszystkich na szkolenie (tylko dla rodzciów dzieci z Zespołem Downa) na szkolenie z gestów, które tym razem odbędzie się we Wrocławiu w dniach 22-23.06.2007. plan szkolenia, zgłoszenia - na stornie www.makaton.pl pod ikonką szkolenia - szkolenia dla rodziców dzieci z Zespołem Downa !
Koszt - (do) 50 zł. SERDECZNIE ZAPRASZAM !
Już są na ukończeniu dla rodzców polskie (a więc w polskich cenach) karty do nauki mowy i dźwięków, jak tylko się pojawią napiszę Państwu informcję na stronie.
Mam również prośbę do osób, które już uczestniczyły w kursie, czy mogli by Pąństwo przysłać listę słów - gestów, które dzieci np. tylko rozumieją, a którymi się już porozumiewają !
Będzie to dla nas - dla kolejnych kursów dużą wskazówką ! oraz do specjalnej pomocy komputerwoej właśnie dla naszych dzieci
(b.kaczmarek@makaton.pl).
Wszystkich serdecznie pozdrawiam !
BOGUSŁAWA

justyska38

• Gość
Dzien dobry
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 29, 2008, 08:26:00 am »
Znalazłam tu temat odnośnie metody makaton. Jestem coprawda dopiero po jednym szkoleniu ale uważam że każda mama której dziecko ma problemy z mową powinna spróbować. My wprowadziliśmy to zaledwie 2 tygodnie temu a córka bardzo szybko się tego uczy. I sprawia jej radość że pokazując nam gesty my ją rozumiemy. A jest to naprawde tak proste że niektóre rzeczy nasze dzieci same pokazywały nieznając tego. Zawsze warto spróbować- nierezygnując z logopedy. To tylko alternatywny sposób. Pozdrawiam Panią B. Kaczmarek- wykonuje swoją pracę naprawdę z sercem.

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach