Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Usługi detektywistyczne tylko  ze sprawdzonym biurem Detektyw Warszawa polecamy tego detektywa.

Autor Wątek: banan mowy-wizualizacja dźwięków mowy na audiogramie  (Przeczytany 13296 razy)

Offline agag

• Nowy użytkownik
  • *
banan mowy-wizualizacja dźwięków mowy na audiogramie
« dnia: Listopad 06, 2006, 11:56:34 pm »
Witam
Poszukuję banana mowy czyli wizualizację dźwięków mowy polskiej na audiogramie. Będę bardzo wdzięczna za pomoc, gdyż udało mi się znaleźć jedynie w języku angielskim.
Chętnie skorzystam też ze wskazówek do terapii lekkich niedosłuchów u dzieci w wieku lat 5

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2006, 07:19:37 pm »
Może to przybliży Ci także:

"Rentgenogramy, palatogramy, labiogramy" (RPL)
- 450,00 zł

„Mutimedialne Rentgenogramy”
programy demonstracyjne dla logopedów i studentów

Program „Multimedialne Rentgenogramy” pozwala na demonstrację sposobu artykulacji poszczególnych głosek poprzez bardzo czytelne animacje komputerowe. Wizualizacja głosek jest niezwykle przydatna w trakcie terapii logopedycznej. Program udostępnia bogatą bibliotekę głosek, daje możliwość demonstrowania ich w dwojakim tempie (naturalnie i w zwolnionym tempie). Łatwy jest dostęp do wszystkich głosek, co powoduje, że można je porównywać z innymi i razem z pacjentem analizować poszczególne ruchy artykulatorów. Zakres prezentowanych w programie animacji obejmuje 45 głosek.

Głoski: a, ą, b, bi, c, cz, ć, d, dz, dź, dż, e, ę, f, fi, g, gi, h, hi, i, j, k, ki, l, li, ł, m, mi, n, ni, o, p, pi, r, s, sz, ś, t, u, w, wi, y, z, ź, ż.

Program można również kupić w wersji podstawowej - obejmuje 22 głoski.

Głoski: sz - ż, cz - dż, s - z, c - dz, ś - ź, ć - dź, l - r, k - g, f - w, t - d- n, p – b – m.

Na stronie producenta udostępnione są do pobrania obie demonstracyjne wersje programu.

Producent: KOMLOGO Piotr Gruba
ul. Wiejska 21; 47-143 Niezdrowice
Telefony: 0504-245-737 lub 0509-237-270
email: info@komlogo.pl
www.komlogo.pl
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline agag

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2006, 07:37:22 pm »
Dziękuję mam wersję próbną tego programu, ale chodzi mi o audiogram z rozpisanymi głoskami języka polskiego dB/Hz

http://www.chinookhearing.com/Misc/Audiogram%20of%20Familiar%20Sounds%202.jpg

http://www.sesa.org/sesa/agency/programs/DHH/Graphics/speech2.jpg

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2006, 09:06:01 pm »
Mnie również zaciekawił temat, bo znam chłopca z zD z mocnym niedosłuchem obuusznym.

kliknij, powiększ

Jeśli możesz-prosze przybliż nam głębiej tematykę.
Dzieci z zD często mają uszkodzenie słuchu na wysokich tonacjach -nie słyszą i nie wypowiedzą "s", "f" -vide na obrazku seledynowy kolor

tulia

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 08, 2008, 02:47:57 pm »
Ja podam adres strony, na której jest "banan mowy" z polskimi głoskami (kopiuję adres przesłany na forum na mojej stronie www przez gaja_uhr): http://www.matys.etap.pl/uslysz/index.php?id=publications&group=120.

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 08, 2008, 08:46:56 pm »
"tulia" witaj na Darze  :kw:  miło mi powitać wsród nas specjalistkę w omawianej dziedzinie.

Bardzo dziękuję za podany adres:

dźwięki otoczenia -częstotliwość (Hz)

Głośnosć dźwięku (dB) częstotliwość (Hz)

Prawidłowe słyszenie można określić dwoma parametrami: częstotliwością i natężeniem dźwięku.
Najistotniejsze dla prawidłowego funkcjonowania jest słyszenie w zakresie pasma mowy (od 250 do 8000 Hz). Za normę słyszenia przyjmuje się próg słyszenia pasma mowy (0 do 30 dB).

Rodzaje niedosłuchów

Upośledzenie słuchu może być jednostronne lub obustronne; ostre, przewlekłe lub trwałe. Mogą występować wszystkie stopnie upośledzenia słuchu od lekkiego do całkowitej głuchoty:
ubytek lekki - osoby z lekkim ubytkiem słuchu nie słyszą dźwięków cichych i mają trudności z rozumieniem mowy w hałasie (30-40dB)
ubytek średni - osoby ze średnim ubytkiem słuchu nie słyszą dźwięków cichych i średniogłośnych oraz mają wyraźne trudności z rozumieniem mowy, szczególnie w hałasie (40-60dB)
ubytek głęboki - osoby z głębokim ubytkiem słuchu słyszą tylko niektóre bardzo głośne dźwięki, rozmowy w większym gronie wymagają znacznego wysiłku (70-90dB)
resztki słuchowe - (100-120dB)
głuchota - brak reakcji na dźwięk

http://www.lehn-acad.net/downloads/letter06pl.pdf
banan mowy wg Koch 1999

http://laryngologia.pl/sites/19/
http://www.komlogo.pl/rozwijamy_mowe_i_myslenie_-_instrukcja_i_opis.pdf
Rozwijamy mowę i myślenie dziecka - INSTRUKCJA

tulia

• Gość
Witam!
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 24, 2008, 02:08:47 pm »
Też serdecznie witam wszystkich! I jeśli ktoś ma jakieś pytania związane z logopedią, zachęcam do ich stawiania. Będę starała sie pomóc. Pozdrawiam!

Offline BasiaB

• Wyjadacz
    • http://www.michalek_b.republika.pl/index.html
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 24, 2008, 02:26:18 pm »
Tulia, jeśli mogę to zapytam, Michał ma ZD i 7 lat, mówi dość ładnie ale spółgłoski takie jak sz, cz, ś, ć mówi wciągając powietrze co powoduje, że nie można zrozumieć wyrazów z tymi spółgłoskami. Czy możesz coś doradzić, jakieś ćwiczenia ?

Niestety nie mieliśmy szczęścia do logopedy w przedszkolu, nie udało mi się z nią nawet porozmawiać  :2gunfire:  mam nadzieję, że w szkole będzie lepiej - to już od września.
Basia - mama Michałka z ZD lat 15

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 24, 2008, 02:40:50 pm »
BasiuB wszelkie ćwiczenia znajdziesz na filmie logopedycznym "Igraszki logopedyczne Smoka Szczepana"
http://www.smokszczepan.dmkhost.net/galeria.html
http://www.smokszczepan.dmkhost.net/galeria3.html

Spróbuj poćwiczyć mięśnie brzuszka (tam jest przepona brzuszna), podmuchajcie bańki mydlane, ćwiczćie na wszelkie sposoby końcówkę jęyczka, która jest najbardziej wiotka u dzieci z zD. W mowie czynnej bardzo pomaga wspomaganie czynności maualnych.
Monice to wszystko bardzo pomogło, czego i Wam z Michałkiem życzę.

Offline Anna

• Weteran
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 24, 2008, 11:02:38 pm »
Witaj, Tulia!!!

Cieszę się, że jesteś z nami.
Chciałam prosić Cie o pomoc.
Córcia ma 9,5 lat, mówi (jeśli chodzi o sens wypowiedzi) odekwatnie do wieku, rezalizuje wszystkie głoski (poza bardziej wibrujacym, tylnym  "r". Niestety....zacina się.
Nie wiem czy to już można nazwać jąkaniem, czy nie. Problem występuje w chwilach, gdy dziecko jest zdenerwowane. Czasami zdesperowana Ala, w chwilach, gdy się zatnie powtarzając jakąś sylabę, łapie się za buzię. Tylko tak może przerwać jąkanie.
Od kilku lat mamy wspaniałych logopedów. Pracują z dzieckiem solidnie i widać efekty.
Nikt jednak nie proponuje się terapii jąkania.
Co robić? Czy jest jakaś szansa?

tulia

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 03, 2008, 09:11:57 pm »
Przepraszam, że długo się nie odzywałam, ale nie zawsze mam czas, żeby zajrzeć na forum.  :oops:
BasiaB: Rzeczywiście, warto ćiwczyc końcówkę języka. Zachęcam też do ćwiczeń oddechowych np. dmuchanie na świeczkę (żeby płomień tylko tańczył, a potem mocne dmuchnięcie, żeby zgasł), na piórka (dzieci lubią na nie dmuchać zwłaszcza wtedy, gdy fruwają one nad ich głową), piłeczki pingpongowe (kto pierwszy "dodmucha" piłeczkę do ściany). Można dmuchac przez słomkę na kaszę (albo ryż itp.) rozsypana na tacy (pod kaszą jest ukryty np. jakiś obrazek. Dziecko dmucha i próbuje zgadnąć, co on przedstawia - potem może sobie obrazek wziąć jako nagrodę). Jak dmuchanie idzei dobrze, można udawać, że jest się balonikiem, z którego ucieka powietrze (Michał próbuje syczeć, ale nie nazywamy tego po imieniu, tzn. nie mówi sie wtedy dziecku, żeby mówiło , ale żeby udawało balon!). Udawać można przedziurawioną dętkę, piłkę.
Udawać można wiatr i szumiące drzewa (warto włączyć w tę zabawę całe ciało), fale na morzu (najpierw male i ciche, potem coraz głośniejsze).
Usypiamy lalkę, ale miś nam przeszkadza, więc trzeba go uciszyć (śśśśśśśśśś!).
Mam nadzieję, że pomogłam! Jeśli jeszcze masz jakieś pytania, postaram sie odpowiedzieć.
Pozdrawiam!

tulia

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 03, 2008, 09:28:17 pm »
Jeszcze do BasiB: warto odwiedzić logopede, bo jak sie widzi i słyszy dziecko łatwiej mu pomóc.
Anno: Z tego co piszesz, to wygląda to rzeczywiście na jąkanie. Na odległość trudno coś konkretnego w takiej sytuacji doradzać, ale spróbuje dać jakieś wskazówki. W terapii jąkania bardzo dużą rolę odgrywa środowisko, w którym żyje dziecko. Oprócz logopedy dzieckiem powinien zając sie psycholog. Z punktu widzenia logopedy, można zaproponować:
ćwiczenia oddechowe (pogłębianie oddechu, wydłużanie fazy wydechowej)
relaksacje (cel: rozluźnienie napięcia mięśniowego, mogą też to być elementy jogi)
zajęcia logorytmiczne (polecane!)
włączenie muzyki do zabaw z dzieckiem (i zajęc logopedycznych)
Jeszcze rady dla rodziców: nie zwracajcie uwagi na jąkanie dziecka, nie karćcie je za to itp. Nie wolno dokańczać za nie zdania, cierpliwie wysłuchajcie do końca, co ma do powiedzenia. Ważne jest zachowanie stałego rytmu dnia (bez pospiechu), to wpływa na poczucie bezpieczeństwa.
Pozdrawiam!

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 03, 2008, 11:51:17 pm »
Dla mowy największe znaczenie mają mięśnie aparatu artykulacyjnego m. in. warg i języka, aparatu fonacyjnego (krtani) oraz mięśnie twarzy.
Jednym z czynników mających wpływ na jakość mówienia jest odpowiednie napięcie mięśniowe.
Zaburzona równowaga mięśniowa prowadzi do przewagi jednej grupy mięśni nad drugą, dlatego w zespole Downa duża przewaga mięśni języka współistnieje z hipotonią mięśnia okrężnego ust i wiotkością mięśni policzkowych.

Z reguły obserwuje się nieprawidłową gospodarkę oddechem: krótki wydech, mówienie na wdechu. Fonacja jest często zniekształcona, ochrypła. Głos bywa też niski, matowy. Przyczyną tych zjawisk są: zaburzenia funkcjonale lub anatomiczne układu oddechowego i fonacyjnego ( wspomniane wcześniej wady w budowie krtani np. zgrubiałe wiązadła głosowe, wiotkość mięśni oddechowych i fonacyjnych).

Jak przygotować dziecko do mówienia?
Mowa u dzieci z zD
Jak uczyć dziecko oddychania przez nos?

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach