Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: zespół suchego oka - oczy przy komputerze itp.  (Przeczytany 22561 razy)

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
zespół suchego oka - oczy przy komputerze itp.
« dnia: Lipiec 13, 2003, 12:20:11 pm »
Coraz częściej komputer jest niezbędny w pracy. Jednak niektóre osoby siedzące długo przy ekranie mogą mieć kłopoty ze wzrokiem.

Zaczyna się na ogół niewinnie: oczy pieką, towarzyszy nam uczucie piasku pod powieką. Czasem wieczorem dolegliwość jest mniej nasilona lub ustępuje, ale niekiedy się potęguje. Potem objawy się pogłębiają. W końcu dołącza się nadwrażliwość na światło, łzawienie - zwłaszcza na powietrzu. Mogą to być skutki długotrwałej pracy przy komputerze, a niekiedy tzw. zespołu suchego oka
Oczy przy komputerze - artykuł Barbary Cywińskiej konsultowany z lek. med. Anną Klemarczyk, Żyjmy dłużej  4 (kwiecień) 2001
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Sztuczne łzy, suche oko...
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2003, 01:34:27 pm »
"Podstawą leczenia zespołu suchego oka jest dostarczanie oczom brakujących łez.

Wraz z rozwojem przemysłu farmaceutycznego i postępem w badaniach nad zespołem suchego oka pojawiły się nowe preparaty uzupełniające upośledzone wydzielanie łez zwane sztucznymi łzami.

Najbardziej popularnym i najłatwiej dostępnym polskim specyfikiem jest Lacrimal (w języku łacińskim lacrima znaczy łza)...." - Sztuczne łzy - artykuł lek. med. Anny Klemarczyk, "Żyjmy dłużej" 11 (listopad) 2000

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2003, 01:49:56 pm »
"Zespół suchego oka ma nie tylko istotny wpływ na samopoczucie pacjenta. Nie leczony może doprowadzić bowiem do poważnych zmian w oku, a nawet utraty wzroku." - Przyczyny zespołu suchego oka - artykuł lek. med. Anny Klemarczyk, "Żyjmy dłużej" 10 (październik) 2000

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Zespół suchego oka
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2003, 01:58:49 pm »
"Zespół suchego oka polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, które powoduje złuszczanie się nabłonka gałki ocznej. Taka pozbawiona nabłonka rogówka i spojówka stanowi szeroko otwarte wrota do wnikania różnych mikroorganizmów i rozwoju zakażeń.."

Zespół suchego oka
artykuł lek. med. Anny Klemarczyk,"Żyjmy dłużej" 8 (sierpień) 2000

Suche oko
Środki dostępne bez recepty, stosowane w suchości oczu

Przyczyny zespołu suchego oka - artykuł lek. med. Anny Klemarczyk
Zespół suchego oka - artykuł lek. med. Anny Klemarczyk
Sztuczne łzy - artykuł lek. med. Anny Klemarczyk

Anonymous

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2003, 05:06:05 pm »
potwierdzam, już miałem załatwiać okulary do siedzenia przy kompie
i przy wizycie z dzieckiem u pani okulistki  :wink: , zapytałem jak to jest.
No i uzyskałem odpowiedź, że zapominam mrugać i to jest przyczyna moich
dolegliwości.
I wiecie co ? pomogło - poprostu pamiętam żeby specjlnie mrugać
 w trakcie siedzenia przy kompie.
dostałem też kropelki do nawilżania, ale już ich nie używam.
Jeśli bolą was oczy naklejcie sobie karteczkę na monitor:

MRUGAĆ !!!     :D

pozdrawiam

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2003, 12:25:07 am »
Zespół suchego oka polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, które powoduje złuszczanie się nabłonka gałki ocznej. Taka pozbawiona nabłonka rogówka i spojówka stanowi szeroko otwarte wrota do wnikania różnych mikroorganizmów i rozwoju zakażeń.
Zespół suchego oka - artykuł lek. med. Anny Klemarczyk, "Żyjmy dłużej" 8 (sierpień) 2000

Suche oko
Środki dostępne bez recepty, stosowane w suchości oczu

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2003, 02:47:48 pm »
http://technopolis.onet.pl/487,1137536,artykul.html

Oczy szeroko suche
Biurowy wyciskacz łez
, Artiom Cygankow, Onet.pl
21.10.2003

Do oka jakby coś wpadło, powieki robią się papierowe. Oczy pieką. Ten ból zna co najmniej 75 proc. osób pracujących przy komputerze. Dyżurna dolegliwość w rozmowach na forach internetowych wśród ludzi przed monitorem, bez względu na zawód i gusty.

Przekrwione oczy. Pod powiekami piasek. Nie ma łez, choć wystarczy wyjść na zewnątrz i oczy zaczynają wypływać. To zespół suchego oka. Jego objawy ma trzech na czterech pracowników biurowych w Japonii - 31,2 proc. cierpi na ten zespół, a 43,8 proc. ma go w stadium rozwoju.  Komputer jest głównym powodem, ale problem dotyka nie tylko komputerowych maratończyków. Z 1025 badanych każdy średnio spędza przed monitorem 5,2 godz. dziennie.

Przyczyną suchości w oczach są zaburzenia filmu łzowego, warstwy łez okrywającej gałkę oczną. Przy komputerze oczy wysuszają się szybciej, bo mrugamy rzadziej nawet o dwie trzecie, jak wynika z badań American Optometric Association. Poza tym biura z klimatyzacją i suchym,  brudnym powietrzem są dla zespołu suchego oka wyjątkowo przyjaznym środowiskiem.

Czysto komputerowe przyczyny ma inna dolegliwość. Syndrom widzenia komputerowego (Computer Vision Syndrome) mimo chwytliwej nazwy nie jest tylko chwytem reklamowym. Na CVS cierpi 80 proc. z 70 mln Amerykanów pracujących przy komputerze. CVS kosztuje amerykańskim firmom rocznie niemal 2 mld dol. Oprócz wystąpienia objawów zespołu suchego oka osoba cierpiąca na CVS widzi podwójnie, obraz jest rozmyty, bolą kark i plecy. Nie jest to jednak choroba, tylko zmęczenie. Bóle miną, jeśli damy oczom odpocząć.

Nie wiadomo jeszcze, jak CVS wpływa na zdrowie w dłuższym czasie, choć lekarze podejrzewają, że może przyspieszać krótkowzroczność. Człowiek do bliskich kontaktów z komputerem musi się jeszcze przystosować. Jeden z tropów tej ewolucji przebiega na forach, gdzie internauci dzielą się radami. Pomagają sztuczne łzy (warto najpierw skonsultować się z lekarzem), lepszy monitor (do LCD oczy muszą się przyzwyczaić) i przerwa po godzinie pracy (obowiązkowo). W toku dyskusji wyłaniają się jednostki z czoła ewolucyjnego peletonu. "Przesiaduję przed kompem całymi dniami, ale badania wzroku nie wykazują żadnych anomalii" - pisze "Franko" w wątku "Jak tam wasze oczy?" w grupie dyskusyjnej o grach komputerowych.

Bóle oczu mogą być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Gdy oczy są zmęczone, jesteśmy zmuszeni do zmiany pozycji. By lepiej widzieć, wyginamy kark w pytajnik. - Oczy prowadzą ciało. Jeśli od pracy przy komputerze bolą oczy, to w konsekwencji boli całe ciało - mówił dr James Sheedy, ogłaszając wyniki raportu AOA o syndromie widzenia komputerowego.

A jednak to choroby układu mięśniowo-szkieletowego - takie jak niesławny zespół cieśni nadgarstka i powszechne bóle karku - budzą u ludzi przy komputerach więcej zrozumienia niż kłopoty z oczami. Oczy suche i czerwone jak u królika wiąże się częściej ze zbyt intensywną zabawą (widzę, że grałeś) lub, najwyżej, z pracą u szefa z rozpoznanym syndromem "to ma być na wczoraj".

Wbrew powszechnej opinii o biurowej pladze chorób układu mięśniowo-szkieletowego na schorzenia te cierpi tylko 22 proc. osób pracujących przy komputerze (według danych amerykańskiego National Institute for Occupational Safety and Health). Podczas gdy problemy ze wzrokiem stwierdzono - w zależności od natężenia objawów - u 75-90 proc. pracowników biurowych.

Oczywiście, nadgarstki bolą nas, bo nasze ręce nie są przystosowane do uderzania w klawisze i kołowania myszką. Ale patrzenie godzinami w mrugające źródło światła odległe od nas o 40-75 cm (optymalnie!) też nie należy - jeszcze - do naturalnych umiejętności człowieka.

Zobacz także:
http://rozmowy.onet.pl/artykul.html?ITEM=1137291&OS=34540 - Prof. Jerzy Szaflik - rozmowa

Zadbaj o wzrok

Są stosowane ćwiczenia, które mają wpływ i mogą w nieznacznym stopniu poprawiać ostrość wzroku...

Prof. Jerzy Szaflik: Bardzo miło mi gościć na czacie w redakcji Polityki, której czytelnikiem jestem od lat trzydziestu.

Karolinka_ad: Chciałam zapytać czy po pozagałkowym zapaleniu nerwu wzrokowego jest jeszcze szansa na odzyskanie wzroku. Dziękuję z góry za pomoc

Prof. Jerzy Szaflik: Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi bez oceny skutków zapalenia. W wypadku rozwiniętego zaniku nerwu wzrokowego upośledzenie wzroku może być utrwalone. Istotne jest też co było przyczyna zapalenia nerwu.

izolda: witam serdecznie, jakie choroby wzroku są w tej chwili w 100% wyleczalne, czy np. taką chorobę oczu jak zez można w tej chwili wyleczyć? jeśli tak, to jakimi sposobami?

Prof. Jerzy Szaflik: Bardzo wiele schorzeń okulistycznych udaje się wyleczyć stuprocentowo. W chorobie zezowej wynik leczenia zależy od wieku leczonego oraz od faktu czy mamy do czynienia z zachowanym widzeniem plamkowym. Najprościej można to wytłumaczyć, jeżeli funkcja siatkówki nie została zaburzona, możliwość sukcesu w leczeniu choroby zezowej metodami zachowawczymi i chirurgicznymi jest w pełni możliwa.

aro275: mam problem z rogówkami, konkretnie mam stożek rogówki, miałem już robiony zabieg ścięcia rogówki, próbowałem nosić soczewki kontaktowe, najpierw twarde potem hybrydowe, ale niestety oczy nie przyjęły ich. teraz w grudniu mam mieć robiony zabieg polegający na założeniu na rogówkę pierścieni i lekarka powiedziała mi, że potem powinno być dobrze ale nie będę mógł nosić okularów tylko znowu soczewki kontaktowe, proszę o odpowiedź, czy faktycznie ta operacja przyniesie pożądany efekt? chcę dodać, że leczę się w klinice katowickiej na ul. Ceglanej

Prof. Jerzy Szaflik: Stosowanie wszczepów pierścieniowych jest nową, bardzo obiecującą metodą pozwalającą części pacjentów ze stożkiem rogówki zmniejszyć nieregularny astygmatyzm. Pozwala to na używanie soczewek kontaktowych u pacjentów u których wcześniej nie mogły być one stosowane. Przeszczep rogówki pozostaje najskuteczniejszą w części przypadków jedyną skuteczna metodą leczenia.

pawel28: Panie profesorze co może być powodem znacznego pogorszenia widzenia pod wieczór i nocą (pomijam fakt nastania ciemności )?

Prof. Jerzy Szaflik: Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Nie można bez zbadania pacjenta odpowiedzieć na takie pytanie.

__loolek1: spędzam dziennie 10 godzin przed monitorem komputera, mam dobry wzrok., ale męczą mi się oczy - łzawią, bolą, itp. W jakie szkła powinienem zainwestować?

Prof. Jerzy Szaflik: Obawiam się, że szkła nie rozwiążą problemu. Należy oczywiście przeprowadzić badania refrakcji i w wypadku wady wzroku zastosować okulary korekcyjne do komputera. Jednak często przyczyną jest podsychanie rogówek, które manifestuje się dyskomfortem i bólami. Stosowanie środków nawilżających w kroplach do oczu oraz stosowanie zasady krótkich przerw w pracy z równoczesnym przeprowadzeniem prostego ćwiczenia akomodacji - naprzemiennego patrzenia do dali i bliży może przynieść poprawę.

Są stosowane ćwiczenia, które mają wpływ i mogą w nieznacznym stopniu poprawiać ostrość wzroku...

Korsarz39: Dzień dobry Panie Profesorze. Czy pokolenie czterdziestolatków powinno regularnie kontrolować narząd wzroku, pomimo braku dolegliwości?

Prof. Jerzy Szaflik: Optymalnym jest przeprowadzenie badania okulistycznego uwzględniającego ocenę refrakcji, zmierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz oceny stanu nerwu wzrokowego. W wypadku braku odchyleń okresowe kontrolę co 2-3 lata. Najlepiej powiązane z doborem okularów.

Asiaaaa: Jestem 7 miesięcy po zabiegu laserowym usuwaniu krótkowzroczności PRK , zapisałam się na kurs samoobrony ( jest też trochę ćwiczeń siłowych), czy nie jest to zbyt szybko po zabiegu, czy coś mi w związku z tym grozi???

Prof. Jerzy Szaflik: Istotne jest jaka wielkość wady była operowana i jaki jest stan rogówki w tej chwili. W przypadku niewielkiej wady do 3-3,5 dioptrii nie widzę przeciwwskazań.

pawel: czy z wadą -5.o mogę trenować wioślarstwo?

Prof. Jerzy Szaflik: Podstawowym kryterium nie jest wielkość wady, a ocena stanu siatkówki. Jeżeli w siatkówce, szczególnie na jej obwodzie nie stwierdza się zmian zwyrodnieniowych i dużych rozrzedzeń, nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów nawet wyczynowych.

agas: dzień dobry, mam zrogowacenia siatkówki niedaleko żółtej plamki, okulista powiedział ze mimo mojego wieku 25 lat oczy mam 70 latki, czy grozi mi utrata wzroku i jak powinnam się leczyć? sugerowano mi, że to zmiany stare po chorobie

Prof. Jerzy Szaflik: Ocena wymaga badania okulistycznego. Jest prawdopodobne, że zmiany mają charakter utrwalony i są skutkiem przebytego schorzenia. Jednak konieczne jest przeprowadzenie badania dla odpowiedzi co do perspektywy Pani widzenia.

olajda_s: Czy istnieją jakieś ćwiczenia poprawiające ostrość wzroku?

Prof. Jerzy Szaflik: Są stosowane ćwiczenia, które mają wpływ i mogą w nieznacznym stopniu poprawiać ostrość wzroku.

funan: czy w Polsce wykonywany jest gdzieś tzw. peeling podsiatkówkowy??

Prof. Jerzy Szaflik: Tego rodzaju technika operacyjna jest bardzo skomplikowana, ale są sporadycznie wykonywane takie zabiegi w niektórych ośrodkach witroretinalnych w Polsce.

Jan_Makulak: Co Pan sadzi o naturalnych metodach poprawy wzroku, takich jak w książce 'widzę bez okularów'?

Prof. Jerzy Szaflik: Nie z wszystkimi tezami tej książki mogę się zgodzić, ale z częścią tak.

kidney: ja dbam o wzrok od 6 roku życia a i tak mam wadę -8,9., czy powinnam zdecydować się na zabieg laserowy?

Prof. Jerzy Szaflik: Decyzja musi wynikać z własnych przekonań i potrzeb. Jeżeli spełnia Pani warunki wymagane do zabiegu i posiada motywację to zachęcam.

nadinka23: czy osoby z astygmatyzmem mogą przejść operację mająca na celu przywrócenie zdrowego wzroku??

Prof. Jerzy Szaflik: Chirurgia refrakcyjna z użyciem lasera ekscimerowego pozwala na usuwanie astygmatyzmu do około 5 dioptri.

kidney: mam także bardzo wysokie ciśnienie w oczach, boję się, że mogę dostać jaskry. jak mogę temu zapobiec? jak się powinnam leczyć?

Prof. Jerzy Szaflik: Jeżeli ma Pani bardzo wysokie ciśnienie w oczach to jest Pani chora na jaskrę i należy się pilnie zgłosić do okulisty, bez ociągania rozpocząć leczenie, to bardzo ważne. Jaskrę można skutecznie leczyć, ale jej skutki są nieodwracalne.

bboy_xx: czy noszenie kolorowych szkieł kontaktowych "zerówek" jest szkodliwe??

Prof. Jerzy Szaflik:  Nie jest przeciwwskazane i z zachowaniem wymaganych zasad dopuszczalne.

Monika1: Mam bliznę na siatkówce po przebytej toksoplazmozie. Moja wada to - 6,5 i 7,5. czy mogę myśleć o skorygowaniu wady laserem?

Prof. Jerzy Szaflik: To zależy od ostrości wzroku i stanu zmiany w siatkówce. Zabieg jest niewykluczony.

angela1978: Czy u niemowlaka 6-miesięcznego ciągłe "zezowanie" jest niepokojące?

Prof. Jerzy Szaflik: Należy potraktować to jako stan wymagający kontroli i odradzam czekanie.

Zuzka1: Czy krótkowzroczność jest dziedziczna??????

Prof. Jerzy Szaflik: Jest wadą dziedziczoną. Nie znaczy to, że zawsze dziecko krótkowidza musi mieć wadę.

Ola1: Witam! Mam pytanie! Od wielu lat widzę czarne plamki. Okulista powiedział, że to "zmętnienia" i twierdził ,że to nie uleczalne! czy jest jakaś szansa, że będę normalnie widzieć?? ;(

Prof. Jerzy Szaflik: Występowanie mętów w ciele szklistym, bo sądzę, że o to chodzi, jest trudne do leczenia i jeżeli nie upośledza wzroku i nie narasta nie musi być powodem dużych obaw, w innym wypadku wymaga ustalenia przyczyny i leczenia.

olajda_s: Jaki wpływ na oczy mają rzadkie wizyty w solarium?
Korsarz39: Promieniowanie UV ma wiadome oddziaływanie na skórę, jak to wygląda w przypadku oczu ?

Prof. Jerzy Szaflik: Bezwzględnie koniecznym w trakcie opalania się jest stosowanie okularów ochronnych, szczególnie w solarium.

okowykol: Jestem 36-latkiem, od ok. 10 lat mam problemy z widzeniem o zmroku. Np. gwiazd nie widziałem już od b. dawna, wieczorem kiepsko prowadzi mi się samochód, zauważyłem, że mam wtedy problemy z widzeniem peryferyjnym. Byłem u okulisty, ale nie stwierdził żadnych zmian. Zapisał jedynie witaminy, które oczywiście sytuacji nie polepszyły. Gdzie, do kogo mogę się skierować w tej sprawie, mieszkam na Śląsku. Z góry dziękuję.

Prof. Jerzy Szaflik: Śląsk dysponuje trzema ośrodkami klinicznymi, w których można wykonać szczegółowe badania na podstawie których będzie można rozstrzygnąć czy i z jakim schorzeniem mamy do czynienia i jak je leczyć.

Katya: dzień dobry, mam pytanie w jaki sposób można się zarazić wirusowym zapaleniem rogówki, pytam gdyż pracuję z osobą która cierpi na tą chorobę i obawiam się, iż mogę się zarazić

Prof. Jerzy Szaflik: Nagminne wirusowe zapalenie rogówki jest wybitnie zaraźliwe. Inne formy wirusowego zapalenia rogówki nie stanowią takiego problemu i zachowanie podstawowych zasad higieny pozwala uniknąć zagrożenia.

anna6: dzień dobry. Chciałam spytać, czy jest możliwa korekta oka niedowidzącego. Mam 30 lat, a wada została wykryta w wieku przedszkolnym. Ponieważ pracuję przy komputerze, co dwa lata zakład pracy funduje nam badania okulistyczne. Jak do tej pory każdy z lekarzy informował mnie, że nie ma żadnych możliwości leczenia tej wady. Czy Pan ma takie samo zdanie?

Prof. Jerzy Szaflik: Jest bardzo prawdopodobne, że stan jest na tyle utrwalony, że nie będzie efektu leczenia.

psipsi: Panie profesorze, czy lepsze są okulary czy soczewki?....właśnie mój brat mówi, że lepsze są soczewki bo są wygodniejsze a mama, że lepsze są okulary. Kogo mam posłuchać?

Prof. Jerzy Szaflik: Korzyści wynikających ze stosowania soczewek kontaktowych jest wiele. Jednak trzeba zachować zasady wymagane w tym przypadku i przestrzegać zaleceń lekarza. Zachęcam do soczewek kontaktowych.

Korsarz39: Czy wiadomo Panu Profesorowi, ilu ludzi w Polce jest niewidomych i zarazem głuchych?

Prof. Jerzy Szaflik: Nie dysponuję dokładnymi danymi na ten temat, ale można przyjąć, że osób z takim kalectwem jest około 2 tysięcy. Mówię tu o wybitnym upośledzeniu funkcji słuchu i wzroku.

lech1: lekarz powiedział, że do czytania drobnego druku powinienem używać okularów, po jakimś czasie ich używania zauważyłem, że to co kiedyś mogłem przeczytać bez okularów teraz jest już nie do przeczytania jeżeli nie mam okularów, czy okulary pogorszyły mój wzrok?

Prof. Jerzy Szaflik: W żadnym wypadku nie. Jest to naturalny objaw upośledzania się akomodacji związanej z wiekiem. Bardzo słusznie zrobił Pan używając okularów.

AdrianK: Chciałbym poznać Pana zdanie na temat soczewek śródkomorowych

Prof. Jerzy Szaflik: Pojęcie soczewki sródkomorowe jest nieprecyzyjne sądzę, że chodzi o soczewki fakijne, czyli takie, które doszczepia się w wypadku wysokiej wady wzroku, z zachowaniem własnej, wykonuje te zabiegi od 5 lat i mam bardzo dobre wyniki
mAtU: jak rozpoznać zaćmę?????

Prof. Jerzy Szaflik: Mętne widzenie do dali, trudności z dobraniem okularów do bliży, zamazywanie się obrazu.

ania7: Dzień dobry panie profesorze! potworny ból moich oczy potrafi zbudzić mnie w nocy, ból jest tępy i mam uczucie jakbym miła jakieś ciało obce w środku, mój okulista zrobił mi wszystkie badania wzroku jakie były możliwe, wysłał mnie na USG oczodołów, odwiedziłam neurologa, i wszystkie badania są ok., nie wiem do kogo zgłosić się z tym problemem

Prof. Jerzy Szaflik:  Należy rozszerzyć badanie okulistyczne, jeżeli sprawa jest przewlekła wymaga szczegółowego badania okulistycznego. Musi być przyczyna bólu.

izolda: Panie Profesorze, gdzie można udać się do Pana na konsultacje? byłabym bardzo wdzięczna za pomoc

Prof. Jerzy Szaflik: W zakresie chirurgii refrakcyjnej, chirurgii zaćmy i jaskry konsultuję w Centrum Mikrochirurgii Oka 'Laser' w Warszawie 022-825 38 57.

Profesor Jerzy Szaflik, kierownik kliniki okulistyki Akademii Medycznej w Warszawie, Konsultant Krajowy ds. Okulistyki, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Warszawie. W 1987 zorganizował w Szpitalu Górniczym w Sosnowcu Kliniczny Oddział... więcej  &
Profesor Jerzy Szaflik, kierownik kliniki okulistyki Akademii Medycznej w Warszawie, Konsultant Krajowy ds. Okulistyki, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

W 1987 zorganizował w Szpitalu Górniczym w Sosnowcu Kliniczny Oddział Okulistyczny i do 1991 roku był jego kierownikiem. W 1993 roku zainicjował i zorganizował Bank Tkanek Oka Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.

Na dorobek naukowy profesora Szaflika składa się ponad 120 publikacji oraz wiele wystąpień na zjazdach i sympozjach krajowych i zagranicznych. Jest współautorem 4 podręczników, 3 patentów i 20 filmów naukowych.

Ma żonę i syna, wszyscy są lekarzami. W chwilach wolnych najbardziej lubi podróżować lub zajmować się łowiectwem.

Zobacz także:

Oko pod szkiełkiem Polityka 42/2003
Alarm dla oczu Polityka 42/2003
http://rozmowy.onet.pl/artykul.html?ITEM=1032543&OS=34540
spotkanie 2001-05-09

http://rozmowy.onet.pl/artykul.html?ITEM=1137291&OS=34540
spotkanie 2003-10-16
Zadbaj o oczy – zapis czata z profesorem Jerzym Szaflikiem, krajowym konsultantem w dziedzinie okulistyki

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2004, 09:00:46 am »
Zespół suchego oka i inne kłopoty z widzeniem
Komputer i oczy - neurologopeda, Marzena Mieszkowicz

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Zespół suchego oka związany z niedoborem hormonów płciowych
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 11, 2004, 04:28:46 pm »
Kobiety, które mają niedobory hormonów płciowych z powodu przedwczesnej menopauzy, częściej cierpią na zespół suchego oka -
donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Archives of Opthamology".

Zespół suchego oka rozwija się w wyniku zmiany składu łez zwilżających oko, a przede wszystkim niedoboru nienasyconych związków tłuszczowych. Powoduje to szybsze odparowywanie łez z powierzchni oka i obustronne wysychanie spojówki i rogówki.

Wysychanie oka prowadzi do pieczenia, zaczerwienienia i podrażnienia, a nawet do ubytków nabłonka rogówki, w wyniku czego pojawia się światłowstręt i rośnie ryzyko zakażeń oczu.

Schorzenie dotyka zazwyczaj osób w średnim i podeszłym wieku, m.in. dlatego, że w starzejącym się organizmie znacznie spada produkcja związków tłuszczowych.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Chorób Oczu w Bethesda w stanie Maryland objęli badaniami 65 kobiet z przedwczesną menopauzą oraz 36 kobiet, które nie miały problemów z funkcjonowaniem jajników
.

O przedwczesnej menopauzie mówi się wówczas, gdy jajniki produkujące hormony płciowe przestają funkcjonować przed 40 rokiem życia lub gdy zostaną usunięte operacyjnie. Objawy są podobne jak w przypadku zwykłej menopauzy i wiążą się głównie z nagłym spadkiem poziomu estrogenów. Obejmują m.in. uderzenia gorąca, nocne pocenie się, zmęczenie, częste zmiany nastroju. Rośnie też ryzyko chorób układu krążenia i osteoporozy.

Analiza ujawniła, że zespół suchego oka występował znacznie częściej u kobiet, u których funkcje jajników ustały przedwcześnie (20 proc. grupy), niż u kobiet z prawidłowo działającymi jajnikami (3 proc. grupy).

"Kobiety z przedwczesną menopauzą częściej miały więcej objawów zespołu suchego oka oraz objawy uszkodzenia powierzchni ocznej, niż kobiety z grupy kontrolnej. Nie zaobserwowaliśmy jednak, by produkowały mniej łez" - komentuje prowadząca badania Janine A. Smith.

Dotychczasowe badania na pacjentach cierpiących na "suche oko" sugerowały, że w rozwoju schorzenia ważną rolę może odgrywać poziom hormonów płciowych. Zdaniem Smith, wyniki jej zespołu dostarczają kolejnych dowodów na poparcie tej teorii. Niektóre z wcześniejszych prac wiązały ryzyko suchego oka ze stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej, inne wskazywały, że prawdopodobieństwo rozwoju schorzenia rośnie z powodu - występującego też u kobiet z przedwczesną menopauzą - niedoboru męskich hormonów płciowych, androgenów. U kobiet niewielkie ilości androgenów są produkowane w jajnikach i nadnerczach.

Jak podkreśla Smith, jej zespołowi nie udało się określić, które hormony płciowe odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia powierzchni oka. Aby zweryfikować, czy zespół suchego oka jest związany z niedoborem androgenów, estrogenów czy obydwu grup hormonów, potrzebne są dalsze badania.
źródło: Zespół suchego oka związany z niedoborem hormonów płciowych - Nauka , PAP, MFi /2004-02-11

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 04, 2004, 09:08:08 am »
Komputer, antocyjany i oczy- mgr farm. Agata Kaczorek
mgr Edward Ozga Michalski
www.przychodnia.pl

Gdy korzystamy z komputera nasze oczy, bez zmiany pozycji głowy, bezwiednie przemieszczają się z klawiatury na ekran i na inne fragmenty otoczenia wykonując dziennie kilkadziesiąt tysięcy ruchów! Te monotonne, nietypowe i niezwykle intensywne ruchy oczu, jak też promieniowanie ekranu mogą zakłócić fizjologiczny mechanizm wydzielania łez, którego ciągłego działania nie zauważamy. Tymczasem łzy zawierają składniki „oliwiące”, które poprzez mruganie powiek, tak jak ruchem wycieraczek samochodowych są rozprowadzane na powierzchni oka. Deficyt oleistego „filmu z łez” wywołuje po pewnym czasie zaczerwienienie i pieczenie oczu, a później bolesny stan zapalny zwany zespołem „suchego oka” Stan zapalny zwiększa liczbę toksycznych wolnych rodników, które w nadmiarze uszkadzają oko. Wolne rodniki, zwane też utleniaczami lub oksydantami - to nadreaktywne, krążące w organizmie cząsteczki chemiczne, które , jak „gorące iskry” uszkadzają delikatne struktury komórek oczu.

Offline Nadziejka

• Gadacz
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 29, 2005, 09:46:23 pm »
Wyczytałam tu, że krótkowzroczność może być dziedziczna. Ale chyba po dziadkach, nie po rodzicach. Bo jak wytłumaczyć fakt, że moi rodzice mieli idealny wzrok przez całe życie, a ja i siostra jesteśmy krótkowidzami. Natomiast nasze dzieci mają dobry wzrok. Moja wada nie postępuje od okresu dojrzewania, a u siostry powoli coraz gorzej.
Jednak trochę się przestraszyłam i chyba ograniczę przesiadywanie przed ekranem komputera.  :wink:
Mama Michałka (5 lat)

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 23, 2005, 11:30:08 pm »
"Suche oko"

Mieszanina wody, substancji tłuszczowych, glukozy, bakteriobójczego enzymu, czyli lizozymu -
to właśnie łzy. Kiedy mrugamy powiekami, rozprowadzone na gałce ocznej nawilżają ją,
oczyszczają i dostarczają tlenu.
Kiedy ilość łez maleje, oczy bolą, pieką, są bardziej wrażliwe na światło. Rozszerzają się
bowiem wtedy drobne naczynka krwionośne, aby w ten sposób zwiększyć w gałce ocznej ilość
tlenu.

Kobiety częściej niż mężczyźni miewają problemy z dostatecznym nawilżaniem oczu. Wynika
to z wahań poziomu hormonów, estrogeny bowiem wpływają m.in. na prawidłową gospodarkę
wodną. Dlatego na "suchość w oczach" uskarżają się kobiety w ciąży, stosujące tabletki
antykoncepcyjne i zbliżające się do menopauzy. Efekt ten mogą też powodować leki nasenne
(najczęściej biorą je kobiety) lub antyalergiczne oraz praca przy komputerze - wpatrując się w
monitor, z reguły rzadziej mrugamy oczami.
Dolegliwość ta częściej dokucza palaczkom - nikotyna powoduje obkurczenie naczyń
krwionośnych i gorsze dotlenienie gałki ocznej, osobom noszącym źle dobrane okulary -
zmusza to oko do dodatkowego wysiłku, co powoduje większe zapotrzebowanie na tlen.
Te przykre odczucia powodują, że chętnie sięgamy po tzw. sztuczne łzy, np. Visine lub Mibalin.
Przynoszą one chwilową ulgę, natychmiast obkurczają naczynka krwionośne. Objawy
"suchości" wprawdzie mijają, nie poprawia się natomiast nawilżanie i zaopatrzenie gałki oka w
tlen. Częste używanie takich środków bez konsultacji z lekarzem stwarza ryzyko trwałego
rozszerzenia naczyń krwionośnych, a po pewnym czasie do zaburzeń widzenia.
opracowała Hanna Kurnatowska
 zródło
Pozdrawiam :))
"Starsza Letnia Miotełka"

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Tłuszcz rybi chroni przed zespołem suchego oka
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 24, 2005, 12:15:57 am »
Tłuszcz rybi chroni przed zespołem suchego oka

Dieta bogata w tłuszcz z ryb morskich obniża ryzyko zespołu suchego oka - bolesnej, uciążliwej dolegliwości, która dotyka przede wszystkim kobiety - o wynikach amerykańskich badań informuje pismo "American Journal of Nutrition".

Zespół suchego oka jest efektem bądź spadku produkcji łez zwilżających oko, bądź też zmiany ich składu - głównie niedoboru nienasyconych związków tłuszczowych. Brak tych tłuszczów powoduje szybsze odparowywanie łez i obustronne wysychanie spojówki i rogówki. Oczy zaczynają piec, są zaczerwienione i podrażnione. W najgorszym wypadku może nawet dojść do ubytków rogówki i światłowstrętu. Rośnie też ryzyko infekcji oczu.

Osoby cierpiące na tę dolegliwość mogą nawet mieć kłopoty z czytaniem, prowadzeniem samochodu i innymi czynnościami wymagającymi dobrego widzenia.

Niestety, nie ma obecnie takich metod przeciwdziałania "suchemu oku", które dawałyby trwałe efekty.

Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie analizowali, czy ilość i rodzaj tłuszczu w diecie może wpływać na ryzyko tego schorzenia.

W tym celu zebrali dane na temat objawów suchego oka i nawyków żywieniowych 37 tys. kobiet.

Analiza wykazała, że te uczestniczki badań, które spożywały duże ilości produktów z kwasami tłuszczowymi omega-3, miały o 20 proc. niższe ryzyko zespołu suchego oka niż kobiety, które jadły tych produktów bardzo mało.

Kwasy z szeregu omega-3 należą do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, tj. takich, których organizm ludzki nie produkuje, a koniecznie potrzebuje do życia. Najbogatszym ich źródłem są tłuste ryby morskie, takie jak tuńczyk, łosoś, śledź, sardynki i makrela oraz orzechy, np. włoskie.

Przed "suchym okiem" najskuteczniej chronił tuńczyk. Badane, które jadły przynajmniej 5 porcji tej ryby tygodniowo, były aż o 68 proc. mniej narażone na problemy z wysychaniem śluzówki oka niż uczestniczki badań, które spożywały jedną porcję.

Badacze zaobserwowali również, że spożywanie zbyt dużych ilości kwasów tłuszczowych z szeregu omega-6, tj. takich, które występują przede wszystkim w olejach roślinnych (np. słonecznikowym) oraz w mięsie, może podnosić ryzyko zespołu suchego oka. Jeśli stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie był wyższy niż 15 do 1, to prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości było 2,5 raza wyższe niż normalnie.

Zdaniem autorów pracy, najnowsze badania dostarczają kolejnego argumentu na to, że wzbogacenie diety w omega-3 jest korzystne dla zdrowia. Obecnie związki te są najlepiej znane ze swojego korzystnego wpływu na serce i układ krążenia. Pomagają też chronić przed schorzeniami o podłożu zapalnym, a nawet leczyć choroby psychiczne, takie jak depresja.
zródło:

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 04, 2005, 02:34:36 am »
Nie mruż oczu, tylko mrugaj

Mrużenie oczu podczas wpatrywania się w monitor komputera powoduje, że rzadziej mrugamy powiekami. To zaś z kolei prowadzi do podrażnienia i bólu oczu - czytamy w serwisie LiveScience.
Użytkownicy komputerów mrużą oczy, aby widzieć lepiej i "ostrzej". Jednakże - ostrzegają amerykańscy naukowcy - mrużenie oczu nawet w niewielkim zakresie powoduje, że o połowę rzadziej mrugają powiekami.

Przymykanie na ułamek sekundy oka nawilża jego powierzchnię. Przeciętnie mrugamy 15 razy na minutę. Im rzadziej przymykamy oczy, tym bardziej stają się suche, a tym samym podrażnione i zaczerwienione - twierdzi profesor optometrii z Uniwersytetu Stanowego Ohio James Sheedy. Poprosił on 10 studentów, aby mrużyli oczy siedząc przed ekranem komputera. Żaden z nich nie miał wady wzroku. Aktywność ich oczu została sfilmowana i zanalizowana. "Ludzie, którzy spędzają dużo czasu przed komputerem, w pracy czy w czasie wolnym, powinni zwrócić uwagę, czy nie mrużą oczu wpatrując się w ekran. Może to powoduje problemy z oczami" - zwraca uwagę badacz.

Szczegóły zamieściło pismo "Optometry and Vision Science".
zródło

Offline Nadziejka

• Gadacz
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 12, 2006, 07:24:53 pm »
Ja na suche oczy dostałam od okulisty poradę, by kupić sobie krople do oczu HYABAK (bez recepty). Nie są tanie, bo kosztują 32 PLN, ale naprawdę skuteczne przed długi okres czasu po zakropleniu. Czytałam, ze zespół suchego oka może prowadzić nawet do ślepoty.
Mama Michałka (5 lat)

Offline nW

• Nowy użytkownik
  • *
Problem z oczami
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 10, 2006, 05:03:05 pm »
Witam.

Może w skrócie opisze moje problemy:
1. Ok 4 lata temu, gdy miałem jeszcze standardowy monitor CRT, kupiłem sobie inną karte graficzną - dzięki niej ostrość się bardzo dużoo polepszyła. Po kilku dniach zaczęła mnie boleć głowa ... juz po kilku minutach przy komputerze. Trwało to kilka tygodni.
2. Poszedłem więc do prywatnego okulisty, po szeregu testów stwierdził w jednym oku -0.25 w drugim +0.5 - nie zalecił okularów. [ poza tym testy wyszły ok - dno oka itp ]. Kupiłem panel LCD sądząc, że moje problemy miną. Po jakimś czasie jednak mam to samo. [ może minimalnie w mniejszej sile, dodatkowo gdy ściemniam obraz to jest troszke lepiej ]
3. Tutaj mój bład - przyzwyczailem sie do ogólnego zmęczenia przy komputerze ... itd itp duży bład. [ juz po 5 minutach głowa mnie boli, 'czuje' oczy itp .. ]
4. Minęły 2 lata, stwierdzam szybką utrate ostrości połączoną z suchością oka. Poszedłem znowu do okulisty - tym razem ogólnego - Pani doktor stwierdziła, że wzrok jest prawie idealny - mam +0.5 i +0.5, powiedziałem jej o moich problemach - stwierdziła, że przy tej wadzie okularów nosić nie musze, jednak do komputera / czytania mogą się przydać [ szczególnie, ze oczy mają wade cylindryczną ]. Oprócz tego przepisała krople - fakt, że ja i tak używam visine - troszke pomagają na suchość.
5. Wada 0.5 jest bardzo małą wadą - czy jest sens kupowania okularów ? [ pewnie wyjdzie z 300zł jak nie więcej ? ] Wiem, że jak nie sprawdze to sie nie dowiem ... ale żeby z powodu takiej małej wady takie problemy ? Nie chce wydać dużo pieniędzy tylko po to żeby wyszło na to że potrzebne mi nie są, że nic nie pomogą  :(  [ z góry mówie byłem na wielu badaniach w tym 'głowy' i wszystko wyszło ok ]

P.S. Jak można sprawdzić czy jest sie uczulonym na światło fluorescencyjne ?

Prosze o pomoc.

Offline Nadziejka

• Gadacz
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 10, 2006, 05:13:10 pm »
Okulary dla dalekowidza (tzw. do czytania) można kupić w aptece albo w supermarkecie bardzo tanio. Mój mąż kupił sobie za 10 zł. okulary przy wadzie wzroku +3 i jest z nich bardziej zadowolony niż z tych za 200 zł. kupionych u optyka. Na każdej parze umieszczona jest informacja o ilości dioptrii, no i oprawki są  w różnych kształtach.
Mama Michałka (5 lat)

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 10, 2006, 11:17:57 pm »
Witaj nW :)

Piszesz
stwierdzam szybką utrate ostrości połączoną z suchością oka.

Pracujesz przy komputerze....
Zapraszam Cię do zapoznania się z tematem:
Sztuczne łzy, suche oko.. >>>

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Oczy kontra komputer
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 20, 2006, 04:30:30 pm »
Oczy kontra komputer

W ciągu ośmiu godzin pracy przed monitorem Twoje oczy wykonują około 30 tysięcy ruchów. To naprawdę męczące! Zwłaszcza że zwykle nie ułatwiasz im życia. Zmuszasz je do pracy w kiepskim oświetleniu, przed ekranem ze źle ustawionymi parametrami obrazu. Zmień to wreszcie!

1. Postaw monitor na dobrym poziomie. Najlepiej, gdy znajduje się w odległości 40–75 cm od twarzy, a środek ekranu jest 10–22 cm poniżej Twoich oczu (gdy siedzisz wyprostowana, pierwszy wiersz powinien być nieco poniżej linii wzroku). Jeśli ekran jest zbyt nisko, podnieś monitor (są do tego specjalne podkładki, ale sprawdzi się też gruba książka) lub obniż krzesło – siedzenie nie może być poniżej kolan. Jeżeli ekran stoi za wysoko, podnieś krzesło, tak aby Twoje stopy dotykały podłogi.

2. Uspokój ekran. Zadbaj o to, aby wyeliminować migotanie. Jest to w dużej mierze zależne od częstotliwości odświeżania obrazu. Minimalna częstotliwość, przy której obraz nie migocze, to 75 Hz. Wielu specjalistów zaleca jednak, aby zwiększyć ją do 80–85 Hz. Wyreguluj więc parametry ekranu w ustawieniach komputera.

3. Kontroluj blaski i cienie. Odblaski wywoływane przez źródła światła pogarszają widoczność obrazu i męczą oczy. Ustaw monitor tak, by promienie światła padały na jego bok, lub by tył urządzenia był skierowany do okna pod kątem 45 stopni. Nigdy nie ustawiaj monitora naprzeciwko okna lub w ten sposób, że odbija się ono w ekranie. Oczy muszą wtedy stale wyrównywać różnicę jasności między ekranem a otoczeniem, co dodatkowo je męczy.

4. Ogranicz światło. Gdy pracujesz przy komputerze, patrzysz prosto przed siebie. Światło wpada Ci bezpośrednio w oczy. To źle działa na Twój wzrok, zwłaszcza gdy jest ono zbyt jasne. Jeśli to możliwe, przytłum źródła światła. Zaciągnij żaluzje na okno. Wyłącz lampy, które Ci przeszkadzają (pamiętaj, że silniej odbija się na ekranie komputera światło jarzeniówek niż zwykłej żarówki).

5. Zmień monitor. Płaskie monitory ciekłokrystaliczne (LCD) nie migoczą, zapewniają lepszą kontrastowość obrazu i niski stopień odbijania światła. Poza tym mieszczą się nawet na zapchanych biurkach i ułatwiają zachowanie optymalnego odstępu monitora od użytkownika.

6. Nakłoń komputer do współpracy. Możesz zastosować program komputerowy, który zadba o Twoje oczy. Anti-EyeStrain pomaga rozplanować czas spędzany przed komputerem. Przypomni o przerwie, zanim poczujesz się zmęczona, i zaproponuje ćwiczenia dla oczu. EyeCare Reminder powiadamia zaś o konieczności przerwy w pracy. Pokazuje komunikat, abyś popatrzyła na daleki obiekt lub odeszła od biurka i wykonała kilka ćwiczeń.

7. Dobierz czcionkę. Jej rozmiar powinien być co najmniej o 3 punkty większy od najmniejszej, jaką możesz czytać. Jeśli patrzysz na monitor z odległości 60 cm, wysokość wielkich liter i wersalików powinna wynosić co najmniej 5,5 milimetra. Używaj w miarę możliwości prostej czcionki (im wymyślniejsza, tym trudniejsza do czytania). Korzystaj też z funkcji powiększania okna, aby zmniejszyć obciążenie wzroku.

8. Pisz czarno na białym. Zapewnisz sobie optymalny kontrast i obraz. Inne zestawienia barw są dopuszczalne, pod warunkiem że jest duży kontrast między znakami a tłem. Unikaj czarnego tła z jasnymi znakami – taka kombinacja jest szczególnie uciążliwa dla oczu podczas redagowania tekstów i częstego porównywania z wydrukiem. Ciągłe zmiany kontrastu powodują bowiem szybkie zmęczenie wzroku.

9. Nie nadużywaj kolorów. Oko musi się bardziej dostosowywać do odbioru obrazu barwnego, ponieważ światło kolorowe niejednakowo załamuje się na soczewce oka. Na przykład na barwę czerwoną oko reaguje tak, jakby patrzyło na przedmiot bardzo oddalony, a na niebieską – mocno przybliżony. Ta różnica musi być wyrównywana przez mięśnie oka, co zmusza je do dodatkowej pracy i wywołuje większe zmęczenie. Gdy tylko możesz, ograniczaj ilość kolorów na ekranie.

10. Często mrugaj. Praca przed ekranem powoduje wysychanie gałek ocznych. Bo gdy wpatrujesz się w monitor, mrugasz zdecydowanie rzadziej, pozbawiając oczy łagodzącego działania warstewki łez. Gałka oczna nie jest wtedy w naturalny sposób nawilżana i oczyszczana z kurzu. Co jakiś czas zrób przerwę w pracy i przez chwilę pomrugaj powiekami.

11. Zrób oczom gimnastykę. Twój wzrok jest przez wiele godzin ustawiony stale na tę samą odległość. Pogarsza to akomodację (zdolność dostosowywania się oka do widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach), a mięśnie oka stają się mniej elastyczne i słabsze. Co jakiś czas oderwij wzrok od ekranu i popatrz w dal. Ćwicz mięśnie gałek ocznych. Zataczaj oczami ósemki w poziomie. Patrz jak najdalej w różnych kierunkach, do góry, na dół, w lewo, w prawo i po skosie.

12. Spójrz w ciemność. Zasłoń oczy środkiem dłoni (tak, by palce skrzyżowały się na czole). Jednak nie uciskaj gałek ocznych. Siedź wyprostowana z łokciami opartymi o stół. Poczekaj, aż zobaczysz kompletną czerń. Ta metoda, zwana palmingiem, to najlepszy relaks dla oczu.

13. Nakarm oczy. Witaminy: A, C i E oraz beta-karoten, a także cynk, selen, magnez, cholina, luteina i zeaksantyna pomagają utrzymywać oczy w dobrej formie i poprawiają ostrość wzroku. Najlepiej są przyswajane razem z pożywieniem. Okresowo sięgaj po preparaty zawierające np. wyciąg z borówki czernicy, które zmniejszają zmęczenie oczu spowodowane pracą przy komputerze.

14. Popatrz na stereogram. To specjalny trójwymiarowy obrazek. Oczy, aby dostrzec obraz wśród tworzących go niewyraźnych plamek, muszą rozluźniać mięśnie gałki ocznej. Dzięki temu znakomicie się relaksują i odpoczywają.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 27, 2007, 10:29:00 am »
Do łezki łezka

Przesuszone, zaczerwienione albo pełne łez… Takie oczy miewa ponad 40 procent Polaków.
Ty także? Poznaj sposoby, dzięki którym szybko odzyskasz jasność spojrzenia.

Łzy to nie tylko objaw emocji. Słonawe kropelki uwalniane są także wtedy, gdy nie ma powodu do wzruszeń. Ich podstawowe zadania to:

nawilżenie oka – możliwe dzięki wodzie i utrudniającym jej odparowanie lipidom (tłuszczom);
oczyszczanie – łzy wypłukują np. drobinki kurzu i zabezpieczają oczy przed bakteriami;
regeneracja – tlen, sole mineralne i składniki odżywcze docierają do rogówki w wodnistym składniku łez;
zapewnienie komfortu i ostrości widzenia – stworzony na powierzchni oka film załamuje światło (działa jak soczewka), ułatwia poruszanie gałką i powiekami.

Morze łez… na pustyni
Zdrowe oczy wytwarzają ok. 2 ml łez na dobę. Czasem jednak produkcja spada albo zmienia się skład chemiczny łez.
Dzieje się tak np. gdy:

spędzasz dużo czasu w ogrzewanych, klimatyzowanych pomieszczeniach – suche, ciepłe powietrze przyspiesza odparowywanie łez;
używasz uczulających kosmetyków (np. nieodpowiedniego tuszu do rzęs czy kremu pod oczy), masz kontakt z oparami chemicznymi, przesiadujesz w zadymionych pomieszczeniach – w takich przypadkach oczy narażone są na podrażnienia;
pracujesz na komputerze – wpatrując się w ekran zapominasz o mruganiu, to zaś zakłóca rozprowadzanie łez;
twoja dieta zawiera mało kwasów tłuszczowych omega-3 (ich źródłem są np. ryby), a dużo konserwantów i tłuszczów zwierzęcych – takie menu może zmienić skład łez;
zażywasz środki hormonalne lub leki na nadciśnienie – niektóre z nich mogą nasilać wysychanie oczu.

Pierwszymi sygnałami informującymi o tym, że oczy mają za sucho, są:
1. pieczenie, kłucie lub swędzenie – zwłaszcza podczas mrugania;
2. wrażenie piasku lub ciała obcego pod powiekami;
3. zaczerwienienie spojówek;
4. intensywne łzawienie.
Im dłużej oczy cierpią na deficyt łez, tym bardziej nasilają się objawy. W końcu przechodzą w stan chorobowy nazywany zespołem suchego oka. Jego konsekwencją mogą być np.:

uszkodzenie rogówki i spojówki – złuszcza się nabłonek chroniący je przed atakiem wirusów i bakterii;
zapalenie spojówek.

Uwaga! Zapalenie spojówek może być wynikiem nie tylko zespołu suchego oka, ale także alergii czy zakażenia wywołanego przez wirusy, grzyby i bakterie. Przyczynę i sposób leczenia powinien ustalić okulista.

Dla… krokodyla i królika
Zdarza ci się, że bez powodu ronisz łzy albo masz mocno przekrwione oczy? Na tym etapie poradzisz sobie bez pomocy lekarza.

1. Okłady z herbaty. By złagodzić pieczenie i swędzenie, połóż na powiekach lekko odciśnięte saszetki świeżo zaparzonej herbaty.
2. Nawilżanie powietrza. W pokojach, w których spędzasz najwięcej czasu, ustaw zbiorniki z wodą, rozwieszaj pranie, zraszaj kwiaty. Nie korzystaj z nawilżacza „nabiurkowego”. Urządzenie to wypuszcza parę bezpośrednio na ciebie. Ponieważ para nie zawiera lipidów, zamiast nawadniać, powoduje wysychanie.
3. Mruganie. Odruch ten występuje co 5–12 sekund. Jeśli jednak koncentrujesz wzrok na ekranie, przestajesz zamykać oczy. Aby temu zapobiec, powieś na monitorze karteczkę-przypominajkę z napisem „Mrugaj”.
4. Wspomaganie. Deficyt łez uzupełniaj kroplami, które nawilżają i tworzą ochronny film. Tak działają np.: Tears Again, Lacrimal i Visine Suche Oczy. Możesz także sięgnąć po preparaty w tabletkach, np. Maxivision, Vitavision oraz Klarin. Zawarte w nich minerały i witaminy pomagają zwalczyć zmęczenie i poprawiają wzrok.

Diana Ożarowska

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 26, 2007, 02:18:14 pm »
Łzy też są potrzebne

Niemal co druga osoba, spędzająca po kilka godzin dziennie przy komputerze, skarży się na objawy "suchego oka". Na tę dolegliwość podatni są ponadto kierowcy, osoby, które pracują w pomieszczeniach klimatyzowanych, noszą soczewki kontaktowe, jak również kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne lub będące w okresie menopauzy. Choroba objawia się zmęczeniem, zaczerwienieniem i pieczeniem oczu, a nawet nieprzyjemnym uczuciem "piasku" pod powiekami.

Objawy "suchego oka"

Zespół "suchego oka" polega na zaburzeniu w procesie wydzielania łez, co powoduje nieprawidłowości w nawilżaniu gałki ocznej. Rogówka i spojówka pozbawione dostatecznej ilości łez, stają się bardziej podatne na różnego rodzaju zakażenia i alergie.

- Powieki oczu z zespołem "suchego oka" sprawiają wrażenie ciężkich i obrzękniętych. Patrzenie sprawia ból, a niekiedy razi samo światło. Dolegliwości mogą się nasilać, jeśli jesteśmy narażeni na zwiększone parowanie łez, czyli np. gdy przebywamy w pomieszczeniu klimatyzowanym, pełnym dymu papierosowego, a także kurzu - wyjaśnia dr Ewa Karwacka, specjalista okulista z Centrum Medycznego LIM.

Najbardziej narażeni

Użytkownicy komputerów bardzo często nie zdają sobie sprawy, że ich oczy wykonują codziennie blisko 30 tys. ruchów. Bezwiednie i szybko gałki oczne przemieszczają się z klawiatury na ekran, na biurko czy kartkę papieru. Te wykonywane w ułamkach sekundy czynności to ogromna praca mięśni oka. Jednocześnie towarzyszące tej pracy zbyt rzadkie mruganie sprzyja procesowi "odparowywania" wodnej składowej filmu łzowego, który staje się niepełnowartościowy.

Dr Ewa Karwacka podkreśla, że spędzając wiele godzin przed ekranem komputera, nasze oczy zbyt rzadko mrugają, co jest sprzeczne z normą fizjologiczną: - Bowiem to właśnie poprzez mruganie rozprowadzana jest na powierzchni gałki ocznej odpowiednia ilość łez powodujących jej nawilżenie - precyzuje okulista.

Kolejną grupą bardziej narażoną na zespół "suchego oka" są kobiety. One częściej niż mężczyźni mają problemy z odpowiednim nawilżeniem oczu. Dzieje się tak z powodu wahań poziomu hormonów. Estrogeny wpływają m.in. na prawidłową gospodarkę wodną. Dlatego najczęściej na "suche oko" uskarżają się kobiety w ciąży, stosujące tabletki antykoncepcyjne i zbliżające się do okresu menopauzy.

- Objawy "suchego oka" mogą być uciążliwe szczególnie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest bardziej suche. W takich warunkach dochodzi do nadmiernego parowania filmu łzowego, a jego ilość wytwarzana w sposób naturalny bywa niewystarczająca. Czynniki, które sprzyjają pojawianiu się schorzenia to również kurz, parujące substancje chemiczne, czytanie przy złym oświetleniu lub dym papierosowy - mówi specjalista z Centrum Medycznego LIM.

Sztuczne nawilżanie

W takim przypadku najczęściej sięgamy po krople, tzw. sztuczne łzy. Ich zastosowanie przynosi natychmiastową ulgę, a "suchość oczu" mija na jakiś czas. Ale w ten sposób nie poprawiamy procesu wytwarzania łez. Jest to jedynie działanie zastępcze. Większość preparatów tzw. sztucznych łez jest dostępnych bez recepty. Można je zastosować doraźnie. Jednak ich długotrwałe stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem okulistą.

- W gabinecie okulistycznym można wykonać szereg badań, które określają stopień zaawansowania dolegliwości i pomagają dobrać najbardziej optymalną metodę leczenia. Badania nie są uciążliwe i nie zajmują zbyt wiele czasu - komentuje dr Karwacka. Trzeba jednak pamiętać, że proces leczenia "suchego oka" preparatami łzozastępczymi jest przewlekły, a po jego przerwaniu objawy zazwyczaj wracają. Dlatego coraz częściej okuliści stosują nową metodę leczenia uciążliwych przypadków.

- Polega ona na uniedrożnieniu dróg odprowadzających łzy poprzez zatyczki wykonane ze specjalnego materiału, np. kolagenowe lub hydrożelowe. Dzięki nim na powierzchni gałki ocznej pozostaje większa ilość własnego filmu łzowego i objawy zespołu "suchego oka" również ustępują - tłumaczy dr Ewa Karwacka. - Metoda jest prosta, niebolesna, w pełni odwracalna, ponieważ koreczki można usunąć. I co najważniejsze, w większości przypadków eliminuje konieczność używania kropli do oczu.

(DD)
 Dziennik Polski
26-04-2007  

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 06, 2007, 10:09:56 pm »
Łzy z nasion tamaryndowca

Substytut łez zawierający związki z nasion tamaryndowca, wiecznie zielonego azjatyckiego drzewa, może pomóc w zespole suchego oka - sugerują włoscy badacze.

Obecnie brak skutecznych metod leczenia schorzenia. Terapia polega głównie na łagodzeniu jego objawów przez stosowanie tzw. sztucznych łez. Preparat najczęściej zawiera polisacharyd o nazwie kwas hialuronowy (HA). Niestety nie jest on w stanie zwilżać oka zbyt długo.

Nowy substytut łez zawiera polisacharydy z nasion tamaryndowca (nazywane w skrócie TSP), które wykazują lepsze zdolności do przylegania i dzięki temu mogą się utrzymywać na powierzchni oka przez dłuższy czas.

Naukowcy z Uniwersytetu w Genui sprawdzali skuteczność kropli z tamaryndowca w grupie 30 pacjentów z zespołem suchego oka. Przez 90 dni część badanych osób stosowała krople z TSP, a część krople z kwasem hialuronowym. Preparaty zakraplano trzy lub więcej razy w ciągu dnia.

Okazało się, że krople z TSP równie skutecznie jak krople z HA łagodziły różne objawy suchego oka. Okazały się nawet lepsze w przypadku pieczenia oczu oraz uczucia obecności w oku obcego ciała.

Obydwa produkty były dobrze tolerowane przez pacjentów i nie powodowały zaburzeń ostrości widzenia, pieczenia i swędzenia oczu.

Zespół suchego oka rozwija się w efekcie spadku produkcji łez zwilżających oko. Może też być spowodowany zmianami w ich składzie – głównie niedoboru tłuszczów nienasyconych. Pozbawione tych związków łzy szybciej odparowują prowadząc do obustronnego wysychania spojówki i rogówki. Oczy zaczynają piec, są zaczerwienione i podrażnione. W najgorszym wypadku może nawet dojść do ubytków rogówki i światłowstrętu. Rośnie też ryzyko infekcji oczu.

O łzach z tamaryndowca można przeczytać w piśmie „BioMedCentral-Ophthalmology”.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 09, 2007, 10:23:16 am »
Nieopodatkowane okulary dla komputerowców ze słabym wzrokiem

Pracodawca, który zafunduje okulary pracownikowi ślęczącemu całymi dniami przed komputerem, nie musi potrącać podatku od tego świadczenia
Pod warunkiem, że ochronę wzroku zaleci lekarz okulista. Bez jego zaświadczenia nie skorzystamy z podatkowego zwolnienia.

Więcej:
http://forum.darzycia.pl/vp115393.htm#115393

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 26, 2007, 01:54:06 pm »
Na pomoc piekącym i zaczerwienionym oczom

Masz wrażenie, że pod powiekami tkwi piasek, choć nic nie wpadło ci do oczu. Może szczypią, bo są przemęczone?

Uczucia takiego doświadcza wiele osób spędzających długie godziny przy komputerze. Jednak nie tylko on jest winny w przypadku zaczerwienienia, swędzenia, łzawienia oczu.
Są także inne czynniki, które prowadzą do ich podrażnienia lub przemęczenia. Szkodzi im bowiem kurz, pył, dym papierosowy, ostre słońce, długie czytanie czy prowadzenie samochodu nocą, a także przebywanie w dusznych, przegrzanych pomieszczeniach.

Za mało łez

Łzy odżywiają i dotleniają rogówkę, chronią ją przed uszkodzeniem oraz drobnoustrojami. Ponadto oczyszczają oczy i umożliwiają im swobodne ruchy. Ale często zaczyna ich brakować z powodu zbyt rzadkiego mrugania powiekami, a dzieje się tak np. podczas czytania czy pracy przy komputerze. Wówczas oczy są źle nawilżone, więc ci dokuczają.

Jak sobie pomóc

Rób przerwy w pracy. Pamiętaj o częstym mruganiu powiekami. Dbaj, by w pomieszczeniach, w których przebywasz, powietrze było wilgotne (często je wietrz, ustawiaj rośliny zwiększające wilgotność powietrza, np. papirus i bananowiec - wydzielają litr wody na dobę). Używaj tzw. sztucznych łez, żeby nawilżyć suche oczy. Preparat taki możesz stosować 3-4 razy dziennie.

Chore spojówki

Przezroczysta błona wyścielająca powieki od wewnątrz i powierzchnię gałki ocznej aż do rogówki to właśnie spójowka. Przyczyną jej zapalenia bywa suchość oczu, która zwiększa podatność na zakażenia bakteriami i wirusami. Powodem może być także przemęczenie wzroku lub podrażnienie oczu, spowodowane choćby niewłaściwym używaniem soczewek kontaktowych, nadmiarem słońca, a także alergia.

Jak sobie pomóc

Zadbaj o dobre nawilżenie oczu. Sięgnij jednak także po krople łagodzące podrażnienia spojówek. Obkurczają naczynia krwionośne, likwidują obrzęk, pieczenie, świąd, wrażenie ciała obcego w oku. Przynoszą też ulgę przy alergicznym zapaleniu spojówek, ale nie pomagają, gdy przyczyną dolegliwości są bakterie. Wówczas konieczna jest wizyta u okulisty i podanie antybiotyku.

Źródło: Naj nr 47/2007

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 08, 2008, 07:06:49 pm »
Coraz więcej Polaków skarży się na podrażnienia oczu

Ponad 50 proc. Polaków ma problemy z narządem wzroku. Na podrażnienie, suchość i zmęczenie oczu skarży się aż 80 proc. osób zgłaszających się do okulisty - podkreślała dr Alicja Pas-Wyroślak z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi na konferencji prasowej w Warszawie.

Zdaniem specjalistki, w dużym stopniu odpowiedzialne są za to: postęp cywilizacyjny - rozpowszechnienie się komputerów (również wśród najmłodszych), samochodów, klimatyzacji oraz związana z nim zmiana stylu życia, np. inny sposób spędzania czasu wolnego. Znaczącą rolę odgrywa też wzrost zanieczyszczenia środowiska.

Wśród objawów podrażnienia oczu dr Pas-Wyroślak wymieniła zaczerwienienie, szczypanie pieczenie, uczucie ciała obcego pod powiekami, zmęczenie narządu wzroku, spadek ostrości widzenia, uczucie suchości, światłowstręt czy ból oczu. Według niej, mogą mu też towarzyszyć symptomy ogólne, np. bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, nudności, nerwica.

Jak oceniła okulistka, ważną rolę w rozwoju podrażnień oczu odgrywają zmiany w składzie i strukturze tzw. filmu łzowego, czyli substancji pokrywającej oko, złożonej z 3 warstw - śluzowej, wodnej i lipidowej (tłuszczowej).

W procesie powstawania filmu łzowego i pokrywania nim gałki ocznej ważną rolę odgrywa mruganie powiekami. Normalnie mrugamy średnio 10-15 razy na minutę. Tymczasem, jak wynika z badań, różne czynności, które wykonujemy na co dzień sprawiają, że częstość mrugania spada. Dzieje się tak np. podczas pracy przy komputerze - spadek częstości mrugania o 66 proc.; szybkiej jazdy samochodem (100 km na godz.) - o 68 proc.; czytania książek - o 53 proc. i oglądania telewizji - o 33 proc

"Gdy wpatrujemy się w jakiś punkt to przestajemy mrugać i naprężamy mięsień okrężny oka. Przez to szpara oka jest dłużej otwarta i dochodzi do przesuszenia powierzchni gałki ocznej" - tłumaczyła specjalistka.

Wysychanie filmu łzowego może prowadzić do wystąpienia zespołu suchego oka i związanych z nim problemów, takich jak pogorszenie widzenia, mikrouszkodzenia, perforacje i owrzodzenia rogówki, większa podatność na infekcje, problemy z wykonywaniem wielu czynności.

Dr Pas-Wyroślak podkreśliła, że oko ludzkie nie jest przystosowane do tego, by przez kilkanaście godzin dziennie wykonywać pracę wymagającą akomodacji do odległości 30-50 cm. Dlatego, z zaleceń dotyczących warunków pracy wynika, że czas spędzany dziennie przed komputerem i monitorami nie powinien przekraczać 5 godzin i powinien być przedzielony regularnymi przerwami. "Przerwy są istotne, by nie doszło do przesuszenia oczu. Dobrze jest byśmy wówczas zwiększyli częstość mrugania powiekami; dali odpocząć wzrokowi przez wpatrywanie się w dal, a nie w jakiś punkt; a nawet zamknęli powieki" - wymieniała okulistka.

Jej zdaniem, nie można też bagatelizować oświetlenia wilgotności i temperatury w miejscu pracy. Oprócz oświetlenia punktowego, potrzebne jest też oświetlenie ogólne, które zapobiega przemęczeniu mięśni regulujących rozwarcie źrenicy. Ze względu na coraz większą popularność klimatyzacji, która wysusza oczy, ważne jest by dbać o prawidłowe nawilżenie pomieszczeń.

Wśród innych czynników, które przyczyniają się do podrażnienia oczu okulistka wymieniła również zadymienie i zapylenie powietrza, palenie papierosów, noszenie soczewek kontaktowych, a nawet dietę, która może mieć wpływ na skład filmu łzowego. Jeśli będzie on zbyt ubogi w pewne związki tłuszczowe, to może dochodzić do zbyt szybkiego wysychania łez.

Ważna rolę odgrywają tu również czynniki wewnętrzne, jak starszy wiek, kiedy to spada częstość mrugania i nawilżenie oka; płeć - kobiety częściej mają podrażnienia oczu; różne choroby ogólne, w tym metaboliczne, zaburzenia hormonalne, choroby skóry, nowotwory; choroby i wady narządu wzroku, w tym wady anatomiczne, alergie, uraz i nieprawidłowości powierzchni oka oraz stosowanie różnych leków, np. nasennych, hormonalnych, obniżających ciśnienie krwi, sterydowych.

Zdaniem dr Pas-Wyroślak, większości osób z objawami suchego oka można pomóc w łatwy sposób - eliminując lub ograniczając czynniki zewnętrzne będące przyczyną problemu oraz podając leki nawilżające rogówkę. Mają one postać kropli lub żelu. Mogą zawierać składnik uzupełniający warstwę wodną lub śluzową filmu łzowego albo wszystkie trzy jego składniki. W rzadszych przypadkach stosuje się leki pobudzające wydzielanie łez; zamykanie punktów łzowych, odpowiedzialnych za zasysanie nadmiaru łez; a nawet leczenie operacyjne. Jeśli ktoś ma wyjątkowo wrażliwe oczy powinien stosować leki nie zawierające konserwantów.

PAP - Nauka w Polsce

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 03, 2008, 11:20:47 pm »
Najlepiej bez konserwantu

Leczenie zespołu suchego oka polega głównie na odpowiednim nawilżaniu gałki ocznej. W sprzedaży (bez recepty) pojawiło się już bardzo wiele preparatów typu sztucznych łez. Sam fakt tak różnorodnej produkcji środków dla suchego oka najlepiej świadczy o tym, jak ważny to problem i jak nieźle daje się na nim zarobić.

Dobre krople nawilżające powinny spełniać kilka warunków. Po pierwsze, nie szczypać i nie zawierać konserwantów. Takie krople pakowane są na ogół w znacznie mniejsze opakowania (większe trudno jest utrzymać długo w jałowym stanie). Po drugie, lek powinien działać przez dłuższy czas, a nie tylko w chwilę po zakropleniu. Na polskim rynku są już takie preparaty, np. mające postać kropli, które w kontakcie z powierzchnią oka przybierają postać żelu. Leki te wystarczy zakraplać dwa razy na dobę, chociaż można częściej, bo nie sposób ich przedawkować - są bezpieczne nawet w rękach niewyedukowanego pacjenta, czego nie można powiedzieć o kroplach "wybielających oczy".

Jeśli więc nasze dolegliwości oczu to nie alergia, najlepiej obstawić się kropelkami typu sztucznych łez i mieć je wszędzie pod ręką - w domu, w pracy, w samochodzie. Nasze oko odzyska właściwą barwę i odwdzięczy się nam dobrym widzeniem.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Sławomir Zagórski 2008-05-28
źródło

p.s.

dobry okulista jest w stanie sprawdzić czy oby pacjent nie ma asymetrii wydzielania łez w oczach.
Zaleca wówczas leki stymulujące wydzielanie łez, które w połączeniu z okiem stają się żelem uzupełniajacym brakującą ilość łez w danym oku. (np. Liposic Fluid).

Liposic® Fluid MP

żelowe krople do oczu, 10 ml

Skład: 1 g płynnego żelu zawiera 2 mg karbomeru oraz substancje pomocnicze: sorbitol, cetrymid i Myritol 318
Wskazania: Preparat do nawilżania i odświeżania oczu w przypadku uczucia suchości, podrażnienia i zmęczenia oczu.

Suche oko
Suche Oko

Co to jest Suche Oko?

Zbyt mała ilość produkowanych łez lub ich zła jakość (nieodpowiedni skład filmu łzowego) prowadzą do powstania objawów zwanych zespołem suchego oka („suche oko”). Powstałe w wyniku tych zaburzeń objawy wynikają z nieprawidłowego nawilżenia powierzchni oka, upośledzenia odżywienia rogówki oraz łączą się ze zwiększonym ryzykiem pojawiania się zakażeń oka spowodowanych zmniejszonym usuwaniem ciał obcych i patogenów.

Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń oczu a liczba zachorowań ciągle rośnie. Choroba rozpoczyna się najczęściej pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Dolegliwość ta znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Po co nam łzy?

Łzy spełniają wiele bardzo ważnych funkcji zapewniających prawidłowe działania ludzkiego oka. Wygładzają one powierzchnię gałki ocznej, dzięki czemu powieki mogą łatwo otwierać się i zamykać, a odbierane przez nas bodźce wzrokowe nie ulegają zniekształceniu. Warstwa łez na powierzchni oka bardzo silnie załamuje promienie świetlne i odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego widzenia. Film łzowy dwa razy silniej załamuje promienie świetlne niż soczewka i stanowi najważniejszy element tzw. układu refrakcyjnego oka, dzięki któremu możemy dobrze widzieć przedmioty z bliska i z daleka.

Łzy zapobiegają wysychaniu powierzchni oka, a zawarte we łzach substancje chemiczne wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, przez co zapobiegają powstawaniu chorób oczu wywołanych przez te organizmy. Ciągła wymiana łez umożliwia wypłukiwanie z oka drobin kurzu i innych zanieczyszczeń, które znajdują się w otaczającym nas powietrzu. Łzy odgrywają bardzo istotną rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania struktury oka zwanej rogówką, której przezroczystość warunkuje prawidłowe widzenie. Różne substancje oraz tlen rozpuszczone we łzach stanowią materiał odżywczy dla rogówki.

Suche Oko

Co to jest film łzowy? Jakie funkcje spełnia?

Łzy, rozkładając się równomiernie na powierzchni oka, kiedy mrugamy powiekami, czyli co 5-10 sekund tworzą tzw. film łzowy. Część łez odparowuje a pozostała część spływa do nosa poprzez system kanalików łzowych.

Film łzowy jest strukturą bardzo cienką. Jego grubość wynosi około 10�µm, tj. około 1/10 grubości ludzkiego włosa.
Substancje budujące poszczególne warstwy filmu łzowego są produkowane w różnych miejscach narządu wzroku. I tak, śluz jest głównie produkowany przez specjalne komórki znajdujące się w spojówce oka, woda w gruczołach łzowych, a tłuszcze w gruczołach znajdujących się na brzegach powiek. Ta różnorodność miejsc produkcji poszczególnych warstw filmu łzowego powoduje, że nawet błahe schorzenia oka mogą przyczyniać się do zaburzeń w składzie lub ilości produkowanych łez.
Film łzowy nie jest jedynie warstwą wody, ale jest to bardzo skomplikowana struktura składająca się z trzech warstw:

- warstwy wewnętrznej, najbliższej powierzchni oka czyli warstwy śluzowej; Głównym jej zadaniem jest wyrównanie naturalnej nierówności powierzchni oka oraz ułatwienie przylegania cząsteczek wody do zewnętrznej warstwy rogówki;

- warstwy środkowej, najgrubszej czyli warstwy wodnej, którą stanowi woda i substancje w niej zawarte; woda zwilża spojówki i rogówkę dzięki czemu pozostają one przejrzyste a powieki mogą się po nich swobodnie przesuwać. Woda wypłukuje również ciała obce i wyrównuje drobne ubytki nabłonka rogówki. Zawiera tlen i substancje odżywiające rogówkę, jak również specyficzne białka chroniące przed czynnikami chorobotwórczymi;

- najbardziej na zewnątrz znajduje się warstwa tłuszczowa,
która opóźnia odparowywanie łez i stabilizuje film łzowy, zapobiega odparowywaniu oraz zapewnia właściwy poślizg, dzięki czemu powieki mogą łatwo się zamykać i otwierać.

Offline Emilianka

• Wyjadacz
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 12, 2008, 09:29:06 am »
Czerwone oko Polaka - czyli co męczy Twój wzrok?

Na tę dolegliwość skarżą się miliony ludzi w Polsce. Często nie wiedzą, u kogo szukać rady i sami sięgają po krople, które mogą im tylko zaszkodzi

Zaczerwienione spojówki, piasek pod powiekami - kto nie zna tego uczucia? To bardzo powszechna dolegliwość, choć badań epidemiologicznych na ten temat prowadzi się niewiele.

Okazuje się, że czerwone oko to wynik różnych dolegliwości, zresztą nie tylko oczu. Lekarze wyróżniają trzy podstawowe przyczyny przekrwienia spojówek:

*Bakterie.

Oko zakażone bakteriami jest nie tylko czerwone, ale i z ropną wydzieliną. Często rano, po obudzeniu, powieki wręcz trudno rozkleić. Zakażenia oczu wywołane bakteriami mogą towarzyszyć infekcjom gardła czy oskrzeli. Nierzadko chory, trąc oczy brudną ręką, sam przenosi zakażenie z nosa czy gardła do oka.

Do leczenia stosuje się na ogół antybiotyki w postaci kropli do oczu lub maści.

*Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku alergii.

Tu najbardziej charakterystycznym objawem jest swędzenie. - Nie ma alergii bez świądu! - podkreśla dr Ewa Bogacka z AM we Wrocławiu, koordynator grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, którzy właśnie wypracowali wspólne stanowisko w sprawie diagnostyki i leczenia alergicznych chorób oczu.

Do niedawna alergolodzy bali się wypowiadać na temat oczu, najchętniej od razu odsyłali chorego do okulisty. Z kolei okuliści nie doceniali alergii i wydawało im się, że ta kończy się na zapaleniu spojówek. Tymczasem okazuje się, że istnieje aż siedem różnych chorób alergicznych oczu, z których niektóre (na szczęście zdarzające się rzadko) mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń oka, a nawet ślepoty.

Eksperci oceniają, że alergia odpowiada za ok. 40 proc. przypadków "czerwonego oka".

*I wreszcie trzecia przyczyna dolegliwości - tzw. zespół suchego oka, czyli kłopoty związane z odpowiednim nawilżaniem gałki ocznej.

- Suche oko to prawdziwy problem cywilizacyjny - mówił podczas niedawnej konferencji alergologów w Wiśle dr Andrzej Mikita z Kliniki Okulistycznej AM w Białymstoku. Główni cywilizacyjni winowajcy to trzy „k”: komputery, kaloryfery i klimatyzacja.

Aż trzy czwarte pracowników w krajach rozwiniętych przez kilka godzin dziennie wpatruje się w ekran komputera. Sporo z nich włącza ponownie komputer po powrocie do domu. Problem w tym, że zwykle jesteśmy tak zaangażowani w to, co widzimy na ekranie, że zapominamy o mruganiu. Badania dowodzą, że podczas pracy czy zabawy z komputerem liczba mrugnięć spada o jedną trzecią. Efekt? Dochodzi do przerwania tzw. filmu łzowego - warstwy łez chroniącej nasze oczy przed działaniem brudu, kurzu i bakterii.

Myśląc o łzach, na ogół wyobrażamy sobie nadmiar płynu, który wypływa z oczu, gdy płaczemy. Tymczasem łzy produkowane są stale po to, by utrzymać odpowiednie nawilżenie oczu (ta produkcja naturalnie spada w nocy, gdy mamy zamknięte powieki). Wytwarzane na bieżąco łzy po pewnym czasie parują i w chwili gdy oko staje się za suche, mimowolnie mrugamy, by gałka znów była wilgotna. Jeśli wpatrzeni w komputer zapominamy o mruganiu, na powierzchni oka powstają suche punkty. Spojówka zaczerwienia się, piecze, mamy uczucie piasku pod powiekami. Naturalną reakcją jest przecieranie oczu, co tylko pogarsza sprawę.

Na domiar złego coraz więcej z nas pracuje w klimatyzowanych budynkach i porusza się klimatyzowanymi samochodami. To dodatkowo wysusza oczy, tak samo zresztą jak kaloryfery. W podobnym pod względem klimatu do Polski Bostonie sprawdzono, że największe kłopoty z suchymi oczami notuje się w zimie, gdy w budynkach panuje wysoka temperatura i niska wilgotność, a na dworze jest zimno i wieją wiatry. Z alergią sprawa wygląda zupełnie inaczej - jej szczyt to wiosna i lato, kiedy w powietrzu fruwa najwięcej uczulających pyłków.

Piecze czy swędzi

Żeby cały ten obraz dodatkowo skomplikować, wszystkie trzy główne przyczyny zaczerwienienia oczu mogą współistnieć lub wzajemnie się przywoływać. I tak np. większość alergii oczu może prowadzić do zespołu suchego oka i wtórnych nadkażeń. Pacjenta naturalnie niewiele obchodzi, czy źródłem jego kłopotów jest alergia, czy zbyt słabe nawilżanie oka. Chciałby przede wszystkim odczuć ulgę i nie wstawać rano z oczyma jak królik. Po to, by zastosować właściwe leczenie, lekarz musi jednak rozróżnić, z jakim typem dolegliwości ma do czynienia.

O ile z bakteriami nie ma większego kłopotu, o tyle rozróżnienie pomiędzy alergią a suchym okiem nie jest już takie proste. Bo też i niełatwo nam - pacjentom - wychwycić różnicę między najważniejszym objawem suchego oka (pieczenie), a alergii oczu (swędzenie).

Jeśli ktoś wcześniej miał już kłopoty z uczuleniami, np. cierpiał na katar sienny czy był uczulony na sierść, prawdopodobieństwo, że przyczyną kłopotów z czerwonymi oczami jest też alergia, dramatycznie wzrasta. Ostatnio w czterech ośrodkach w Polsce alergolodzy sprawdzili, czy ich pacjenci mają kłopoty z oczami. Okazało się, że aż u 82 proc. spośród 644 chorych stwierdzono objawy alergii oczu.

Bo też oczy to całkiem dogodne miejsce do rozwoju alergii. Choćby dlatego, że narażone są na bezpośredni kontakt z alergenami, np. pyłkami traw czy drzew. Na dodatek w oku znajduje się wiele komórek gotowych do odpowiedzi na alergen - i tak np. zdrowa ludzka spojówka zawiera w jednym milimetrze sześciennym aż ok. 10 tys. komórek tucznych, ważnych w odpowiedzi alergicznej.

Alergii można starać się zapobiegać, unikając lub zmniejszając narażenie na alergeny. Lekarze i pacjenci mają też do dyspozycji całą gamę leków, wśród których są m.in. preparaty antyhistaminowe, leki działające na różne mechanizmy alergii, steroidowe, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zebrani w Wiśle specjaliści szczególnie polecali nowoczesne leki o szerokim działaniu przeciwalergicznym, mające postać kropli do oczu. Potrafią one zmniejszyć przekrwienie spojówek u 60 proc. pacjentów w ciągu zaledwie 48 godzin.

Lekarze przestrzegali natomiast głośno przed nadużywaniem kropli obkurczających naczynia krwionośne, po jakie najchętniej sięgają sami pacjenci. Krople te są dostępne bez recepty i rzeczywiście po ich podaniu oko od razu wygląda lepiej, tyle że choroba nie mija, chory przyzwyczaja się do kropli, a te po jakimś czasie zamiast pomagać, uszkadzają rogówkę.

Co gorsza, krople obkurczające naczynia są nadal polecane przez wielu farmaceutów w Polsce.

- Prosiliśmy pacjentów, by poradzili się w aptece, co kupić na czerwone oczy - mówiła w Wiśle dr Anna Groblewska z Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi. - W ponad 60 proc. farmaceuci zaproponowali... leki obkurczające naczynia. Zaledwie w 4 proc. przypadków polecili wizytę u okulisty.

Alergia czy suche oko

Rozróżnienie bywa trudne. W przypadku najczęstszego tzw. sezonowego alergicznego zapalenia spojówek wystarczy wywiad i wykrywające alergię testy skórne (ważne, by ich wynik pokrył się z wywiadem). Natomiast przy przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek związanym z nadwrażliwością na roztocze kurzu domowego, grzyby, sierść, testy skórne nie zawsze są dodatnie pomimo ewidentnej reakcji oka na wymienione alergeny. W tych wypadkach bada się we łzach obecność przeciwciał świadczących o alergii, albo wykonuje tzw. prowokacyjne testy dospojówkowe (oba badania dostępne wyłącznie w wyspecjalizowanych ośrodkach alergologicznych).

Do rozpoznania zespołu suchego oka wystarczy zrobić prosty test polegający na położeniu na odwiniętej dolnej powiece paska z bibułki. Po 5 min okulista sprawdza, do jakiego poziomu pasek nasączył się łzami, i na tej podstawie stawia diagnozę. Można też barwić spojówkę np. różem bengalskim czy zielenią lizaminy i oceniać stan oka w świetle tzw. lampy szczelinowej

Źródło: Gazeta Wyborcza

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia

(c) 2003-2018 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach