Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Głuchota - Szansa na terapię genową  (Przeczytany 7002 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Głuchota - Szansa na terapię genową
« dnia: Lipiec 12, 2003, 01:47:28 pm »
"Terapia genowa, która pomogła odtworzyć komórki rzęskowe w uchu świnek morskich, może się stać nową metodą leczenia głuchoty u ludzi - donoszą badacze z USA na łamach pisma "Journal of Neuroscience".

"Udało nam się uzyskać komórki rzęskowe, odpowiedzialne za odbieranie dźwięków, z sąsiadujących komórek nabłonkowych, nie będących komórkami zmysłowymi" - tłumaczy prowadzący badania prof. Yehoash Raphael z University of Michigan. Badacze wykorzystali w tym celu gen Math-1, który w życiu zarodkowym decyduje o rowoju komórek rzęskowych.

Jak dodaje Raphael, niektóre z nowo powstałych komórek uzyskały nawet połączenia z nerwami słuchowymi. Teraz naukowcy muszą jeszcze sprawdzić, czy będą one funkcjonować prawidłowo i przekazywać bodźce słuchowe nerwom prowadzącym do mózgu.

W zdrowym uchu wibracje wywoływane falami dźwiękowymi uderzają w błonę bębenkową, skąd są przekazywane przez system kosteczek ucha środkowego do płynu wypełniającego przestrzenie ślimaka w uchu wewnętrznym.

Ruch tego płynu powoduje zmianę położenia tysięcy rzęsek pokrywających zmysłowe komórki nabłonkowe ślimaka (tzw. komórki rzęskowe). Przemieszczanie się rzęsek generuje sygnały elektryczne odbierane przez nerwy słuchowe i przekazywane włóknami nerwowymi do kory słuchowej mózgu. Uszkodzenie lub utrata komórek rzęskowych jest związana z utratą słuchu.

"Komórki rzęskowe dzielą się tylko w życiu zarodkowym, ponieważ nie posiadają grupy komórek macierzystych odpowiedzialnych za odnowę tkanki" - tłumaczy prof. Raphael. Możliwość regeneracji tych komórek jest więc bardzo ograniczona, a ich utrata - związana z infekcjami, stosowaniem niektórych leków, ekspozycją na zbyt głośne dźwięki czy w końcu związana ze starzeniem - nieodwracalna.

Zespół Raphaela postanowił uzyskać komórki rzęskowe z wykorzystaniem sąsiadujących z nimi komórek nabłonkowych, które nie mają charakteru zmysłowego. W życiu zarodkowym rozwijają się one z tych samych komórek wyjściowych. O tym, że powstaną komórki rzęskowe decyduje aktywność genu Math-1, która w komórkach niezmysłowych zostaje ona zablokowana.

Zespół prof. Raphaela wprowadzał gen Math-1 do płynu wypełniającego przewód ślimakowy w uchu wewnętrznym 14 dorosłych świnek morskich. Gen wprowadzono przy pomocy adenowirusa.

Dokładnie taką samą procedurę powtórzono u 12 innych świnek, a jedyna różnica polegała na tym, że do materiału genetycznego wirusa nie podłączono genu Math-1.

Po około 30-60 dniach od wprowadzenia genu do komórek nabłonkowych badacze przeprowadzili badania mikroskopowe (z użyciem mikroskopu skanningowego) ucha wewnętrznego świnek z obu grup.

U świnek, którym wprowadzono gen Math-1 badacze zaobserwowali wzrost nowych komórek rzęskowych w obszarach, w których zazwyczaj ich brak. U zwierząt z grupy kontrolnej nie rosły nowe komórki rzęskowe.

"Wprowadzenie genu Math-1 do ucha świnek powodowało, że komórki niezmysłowe zmieniały 'osobowość' i stawały się rzęskowymi" - tłumaczy Raphael. Jak wyjaśnia, komórki niezmysłowe są głównym źródłem spontanicznej odnowy komórek rzęskowych u ptaków.

Dotychczas nikt nie zaobserwował jednak tego procesu u ssaków. Opracowanie procedury wprowadzania genu Math-1 do komórek ucha wewnętrznego zajęło zespołowi Raphaela 7 lat.

W przyszłości badacze planują wypróbować swoją metodę w leczeniu zwierząt głuchych i z osłabionym z powodu starości słuchem. Jeśli metoda się sprawdzi można będzie planować testy na pacjentach." - Szansa na terapię genową głuchoty
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Po głuchoniemsku
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 23, 2003, 01:07:53 am »
Po głuchoniemsku

Cytuj
Głuche dziecko głuchych rodziców nie jest żadnym językowym inwalidą. Przeciwnie, rozwija się emocjonalnie i intelektualnie w tym samym tempie co dziecko słyszące.

Językoznawca nazwie głuchym człowieka, który w naturalnym procesie nabywania języka, trwającym kilkadziesiąt pierwszych miesięcy życia, otrzymał pewien język wizualno-przestrzenny (inaczej: migowy), a nie foniczny.

całość: Po głuchoniemsku - Marek Świdziński, niepełnosparwni.info
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline Ulka

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 10988
Gen niesłyszenia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 18, 2005, 12:18:50 pm »
Pierwszy krok na drodze do farmakologicznego leczenia głuchoty

Gen niesłyszenia


Amerykańskim naukowcom udało się zidentyfikować gen, który hamuje regenerację komórek ucha niezbędnych do prawidłowego słyszenia. Gdyby udało się go zablokować, możliwe byłoby leczenie głuchoty - uważają autorzy odkrycia. Trwają już prace nad stworzeniem odpowiedniego lekarstwa.

 
 
Specjaliści z Massachusetts General Hospital odkryli, że wystarczy zahamować aktywność jednego tylko genu, aby komórki ucha wewnętrznego - najważniejsze w całym procesie słyszenia - zaczęły się regenerować. Choć badania były prowadzone na myszach, naukowcy uważają, że ze względu na podobną budowę narządu słuchu, ich wyniki można w prosty sposób przenieść na ludzi. Informacje o odkryciu przynosi magazyn "Science".

Co w uchu piszczy
Komórki, które badali amerykańscy naukowcy, znajdują się głęboko w uchu wewnętrznym. Aby dźwięk do nich dotarł, najpierw musi przedostać się przez ucho zewnętrzne (czyli małżowinę i przewód słuchowy zewnętrzny), później przez błonę bębenkową i kosteczki słuchowe (znajdujące się w tzw. uchu środkowym). Wreszcie wpada do ucha wewnętrznego, w którym znajduje się część odpowiedzialna za słyszenie - ślimak, a w nim tzw. narząd Cortiego. To właśnie tam znajdują się specjalne komórki słuchowe - tzw. rzęsate. Są one wyposażone w rzęski - ich ugięcie na skutek ruchu płynu w uchu wewnętrznym wyzwala reakcję biochemiczną, a jej efektem jest wysłanie sygnału do mózgu - o tym, że właśnie coś słyszymy.

- Większość przypadków głuchoty spowodowanych jest właśnie utratą tych komórek. A teraz mamy szansę na ich odbudowę - powiedział agencji AP Zheng-Yi Chen, kierujący zespołem badaczy Massachusetts General Hospital.

Giną na dobre
Ludzie rodzą się z ok. 50 tysiącami komórek słuchowych. Ich liczba zmniejsza się jednak z czasem - na skutek chorób, uszkodzeń czy wieku. Najgorsze jest jednak to, że komórki te się nie regenerują. Jeśli umrze ich wystarczająco wiele, zaczynamy gorzej słyszeć.

- Kiedy nikną, nikną na dobre. W wielu przypadkach całkowitej głuchoty tych komórek nie ma wcale - powiedział Stefan Heller z Massachusetts Eye and Ear Infirmary.

Ale być może naukowcom uda się oszukać naturę i zmodyfikować mechanizm sterujący powstawaniem komórek słuchowych. Naukowcy przetestowali aktywność wszystkich genów związanych z formowaniem się ucha wewnętrznego w fazie rozwoju embrionalnego myszy. Okazało się, że jedno białko, kodowane przez gen Rb1 hamuje wzrost komórek słuchowych. Białko to jest zatem rodzajem "wyłącznika" sterującego wzrostem tych komórek - gdy go nie ma, komórki się pojawiają, gdy jest - nowych komórek już nie przybywa.

Aby sprawdzić podejrzenia, skorzystano z genetycznie zmodyfikowanej myszy stworzonej na Tufts-New England Medical Center. Zwierzę pozbawiono tego jednego genu. Okazało się, że myszka ma znacznie więcej komórek odpowiedzialnych za słyszenie w uchu wewnętrznym niż jej laboratoryjne koleżanki ze standardowym garniturem genów. Co najważniejsze, wszystkie "dodatkowe" komórki funkcjonowały normalnie i przekazywały impulsy do mózgu.

Uzupełniające eksperymenty, przeprowadzone już w probówce, wykazały, że dodanie białka kodowanego przez gen Rb1 powoduje powstrzymanie procesu pojawiania się nowych komórek słuchowych.

Do lekarstwa jeszcze daleko
Celem amerykańskiego zespołu stało się znalezienie takiej substancji, która zahamuje aktywność genu. - A to doprowadzi do odzyskania zdolności słyszenia - obiecuje Zheng-Yi Chen. Niewykluczone, że w ten sam sposób uda się również usuwać zaburzenia równowagi. Narząd odpowiedzialny za równowagę również korzysta z tych komórek.

Ale już teraz wiadomo, że znalezienie leku nie będzie łatwe. - Chcielibyśmy znaleźć sposób na czasowe blokowanie tego genu. Kiedy pojawi się odpowiednia liczba nowych komórek, wtedy usunęlibyśmy to lekarstwo, zdejmując jednocześnie blokadę. Ale w tej chwili nie mamy pojęcia, jak to zrobić - przyznał Zheng-Yi Chen. Jego zespół analizuje jednak różne substancje chemiczne, którą mogą stać się właśnie takim hamulcem dla białka kodowanego przez gen Rb1.

Problem może okazać się jednak trudniejszy, niż spodziewają się naukowcy. Podczas eksperymentów na myszach okazało się, że pozbawione genu Rb1 zwierzę biegało w kółko, co prawdopodobnie oznacza złe funkcjonowanie zmysłu równowagi. Mało tego - jak zauważa Stefan Heller, "gen niesłyszenia" jest tylko jednym z wielu genów sterujących procesami wzrostu i podziału komórek. Jeżeli go zabraknie, jest ryzyko pojawienia się guzów nowotworowych.

- Trzeba go wyłączyć i włączyć w odpowiedniej komórce. W innym przypadku będą kłopoty - uznał Heller. •

PIOTR KOŚCIELNIAK

--------------------------------------------------------------------------------

W przypadku głębokiego ubytku słuchu na skutek uszkodzenia komórek słuchowych (rzęsatych) stosowanie aparatów wzmacniających sygnał przynosi niewielkie korzyści. Dlatego stosuje się tzw. implanty ślimakowe, których zadaniem jest ominięcie uszkodzonych fragmentów drogi słuchowej i bezpośrednia stymulacja elektryczna włókien nerwowych. Pierwszą w Polsce operację wszczepienia takiego implantu przeprowadzono w 1992 roku w Klinice Otolaryngologii AM w Warszawie.
 

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050118/nauka/nauka_a_1.html
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Głuchota - Szansa na terapię genową
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 18, 2005, 03:14:11 pm »
Dołączę tu artykuł z Prasy :

Głuche dziecko na zamówienie
Niektórzy rodzice woleliby, aby ich potomstwo urodziło się... niepełnosprawne.
Gotowi są zaprojektować takie dziecko w probówce
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

 • Administrator
 • Rozgadany Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 26484
Odp: Głuchota - Szansa na terapię genową
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2009, 08:45:50 am »
Komórki lekiem na głuchotę

Autor: Polska The Times, Fot.: www.sxc.hu
Naukowcom udało się wyhodować komórki odpowiedzialne za słyszenie. Brytyjscy badacze uważają, że to przełom w leczeniu głuchoty.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/41273
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach