Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Dębowiec na Śląsku Cieszyńskim  (Przeczytany 3633 razy)

Offline sonia

 • User z prawami do pisania
 • Rozgadany Weteran
 • *******
 • Wiadomości: 25627
  • Dar Życia
Dębowiec na Śląsku Cieszyńskim
« dnia: Wrzesień 14, 2006, 11:44:00 pm »
Wystrzeliła solanka

Chorzy na tarczycę nie muszą już jeździć aż nad morze, by się kurować. Wystarczy, że wybiorą się z leżakami do Dębowca na Śląsku Cieszyńskim, gdzie w poniedziałek z fontanny wystrzeliła... lecznicza solanka - zapowiada "Dziennik Zachodni".

- Mam nadzieję, że teraz staniemy się popularni. W końcu wszystkim nam na Śląsku brakuje jodu - mówi wójt Adam Brudny. Pierwszy raz na lecznicze solanki w okolicach Dębowca natrafiono z początku XX. Chemisch-Mikroskopische Laboratorium w Wiedniu zakwalifikowało tutejszą solankę jako "miernie słoną o bardzo wysokiej zawartości jodu, znacznej ilości bromu i wolną od siarczanów". Badania złóż solanki doprowadziły do uruchomienia kopalni i warzelni, która z przerwami działa do dzisiaj.

Solanka ma wiele walorów leczniczych i kosmetycznych. Kąpiel w wodzie z rozpuszczoną solą z Dębowca dobrze wpływa na zakończenia nerwów, ukrwienie skóry, zmniejsza obrzęki. Jony jodkowe, wapniowe i magnezowe działają ponadto przeciwzapalnie i odkażająco na drogi oddechowe. Produkowana z solanki sól pomaga leczyć tarczycę i drogi oddechowe, a nawet podobno likwiduje celulitis.

Mieszkańcy Dębowca pamiętają jeszcze, jak w najlepszych latach warzelni ludzie całymi rodzinami rozkładali się przed zakładem z leżakami. Spędzali tak całe dni. Dzisiaj też tak
ma być. Kazimierz Leszczyna, właściciel Kopalni i Warzelni Solanek w Dębowcu oraz wójt

Adam Brudny razem wpadli na pomysł, aby wzorem Ciechocinka czy innych kurortów udostępnić solanki kuracjuszom. - W końcu z Katowic do Dębowca jest bliżej niż nad morze - mówi Leszczyna.

W parku urządzonym w centrum wsi stanęła mała fontanna w formie grzyba. Z wody uwalnia się jod, który można wdychać przesiadując na ławkach. - Litr wody morskiej zawiera 6 mg jodu, a nasza solanka aż 110 mg - zachwala Kazimierz Leszczyna. Jego warzelnia za darmo dostarcza solankę do fontanny. Władze gminy wystawiły fontannę na próbę. Koszt był niewielki, a liczą, że solanka przyciągnie turystów, dzięki którym w Dębowcu powstaną nowe lokale gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery.

- Marzą nam się turyści. Trzeba wykorzystać naturalne bogactwa Dębowca - przekonuje Adam Brudny. Dębowiec jest pierwszą gminą na Podbeskidziu, która zdecydowała się chociaż w minimalnym stopniu wykorzystać naturalne bogactwa. W innych gminnych, np. w Ustroniu, Soli na Żywiecczyźnie czy podbielskim Jaworzu, od lat mówi się o konieczności wybudowania basenów termalnych, jednak dotąd władze nie zrobiły nawet brodzika, w którym można pomoczyć nogi.

Z kraju; 2006-09-13 ["Dziennik Zachodni"]
z Esculap
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Pan Rajek

 • to weteran
 • polecający usługi
 • *******

Offline allitta

 • Raczkujący bywalec
 • **
 • Wiadomości: 60
  • http://eraretuszera.blox.pl/html
Dębowiec na Śląsku Cieszyńskim
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 18, 2007, 03:04:38 pm »
A rechabilitacja tam jest?????
Ala już
(!) 13 l dziecięce porażenie mózgowe
"Szczęśliwym  to się bywa a nie jest :)" - Agata Buzek

 

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach