Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Czytanie-Doman, Rocławski  (Przeczytany 8477 razy)

Offline agaj

• Raczkujący bywalec
  • **
Czytanie-Doman, Rocławski
« dnia: Sierpień 28, 2006, 03:41:39 pm »
Wyczytala juz sporo tematow z tego forum odnosnie metody Domana czy glottodydaktyki a wszystkie do ktorych dotarlam byly raczej wiekowe :) (forum jest ogromne z ogromna iloscia informacji, moze wiec przegapilam jakis nowszy temat na ten temat :) ). Sporo linkow zamieszczonych w tamtych tematach juz niestety nie dziala a szkoda... Ale do rzeczy. Jakis czas temu wpadla mi w rece a dokladnie na monitor ksiazka Domana Jak nauczyc male dziecko czytac. Zainteresowala mnie wiec zaczelam grzebac w necie i oczywiscie tyle ile bylo zwolennikow tej metody tyle tez i przeciwnikow. Przeczytalam tez Rojkowska Naucz male dziecko czytac i czuc myslac ze bedzie tam cos odnosnie dostosowania metody do polskich warunkow :) Troche sie jednak rozczarowalam niemniej zaczalam bawic sie z moimi dziewczynkami w czytanie. Podpisalam tez troche rzeczy w domu: sciane, odloge, stol itd, odrysowalysmy dziewczynki i opisaly czesci ciala i garderoby. Moje slonka bardzo lubia sie tak bawic, wiec sie bawimy. Ostatnio trafilam na glottodydaktyke i stad moj post. Klocki lego do nauki sa na moje mozliwosci finansowe bardzo drogie niestety. Chcialabym zebyscie sie podzielily wlasnymi doswiadczeniami w zwiazku z obiema metodami bo czuje sie nieco zagubiona  :(
Zosia 7,5l. (epi), Basia 5l. (niedobór wzrostu).

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline marmati

• Raczkujący Gadacz
    • http://www.mateuszs.blog.onet.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2006, 04:04:03 pm »
agaj wielu logopedów opiera swoją pracę na tzw.bitach z którymi spotkałam się również w książce Doumana. Metodę należy dostosować do dziecka. Ja zaczynam pracę z bitami ściśle wg. jego pozycji i zobaczę dopiero za jakiś czas.
"Nadzieja umiera ostatnia"mama 9 letniej Marty i 4 letniego Mateusza z mpdz

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 28, 2006, 04:06:10 pm »
Czytanie globalne:
Bity -wątek
Bity

Anna: źródło

Jako polonistka absolutnie popieram Sonię. Za określeniem "bity komputerowe" kryje się metoda tzw. globalnego czytania, która w naszym języku nie spełnia swojej roli. Od razu wytłumaczę, jak ja wykorzystuję obrazki i podpisy.
Alicja zna wszystkie literki, umie głoskować - to podstawa. Dla urozmaicenia nauki czytania pokazuję jej na monitorze najpierw napis, który ona sama usiłuje odczytać. Potem sprawdza, klikając by ukazał się obrazek, czy dobrze odczytała napis. Jest to dla niej doskonała zabawa i nauka, która nie ma z czytaniem globalnym nic wspólnego!!!!
Również ze starszą córką ćwiczę w ten sposób. jednak u niej chcę utrwalić wzrokowo poprawną pisownię. Ania musi dodatkowo, tam gdzie się da, powiedzieć regułkę ortograficzną.
Wysyłając Wam te obrazki wierzę, że służą one Waszym dzieciom w poznawaniu świata. Są rodosnym sposobem spędzenia wolnego czasu przy komputerku.

Glottodydaktykę stosuję do dziś w połączeniu z klockami LOGO i komputerem .

http://www.smokszczepan.pl
Igraszki Smoka Szczepana
http://www.smokszczepan.pl/galeria.html

http://forum.darzycia.pl/topic,3860
Alfabet radośnie i szablonowo

OD OBRAZKA DO SŁOWA. Gry rozwijające mowę dziecka
 -bezpośredni link
to zeskanowalam w całości i przerobiłam na wersję elektroniczną. Monika miała włączane pojedyncze obrazki na całym ekranie monitora z dodaniem najpierw dźwięków otoczenia, potem na jaką literkę zaczyna się dany obrazek, następnei sylaby i całe wyrazy.

mnóstwo istotnych widadomości przydatnych przed podjęciem edukacji dziecka:
Reedukacja

Klik uczy czytać

Klocki LOGO

http://www.nowaszkola.com.pl/product_info.php?cPath=11?PHPSESSID=0a719b181e7a81eec67ae1c5550ac02e_22...............http://www.nowaszkola.com.pl/product_info.php?cPath=11?PHPSESSID=0a719b181e7a81eec67ae1c5550ac02e_22&products_id=562

Edukacja dziecka niepełnosprawnego klockami LOGO (nie mylić z LEGO)

A tu nowy rodzaj edukacji (połączenie glottodydaktytki z kompem)z użyciem:

CD edukacyjnego "Klik uczy czytać"
Klocki "LOGO"
oraz szablon z czcionkami elementarzowymi i pismem szkolnym (do wydruku kropkowanych literek i cyferek)
Nasza edukacja dawniej

brutto 90zł + 15zł koszty przesyłki
poznawanie liter, cyfr, składanie sylab, czytanie.

tutaj
Klocki LOGO do zabawy i nauki wymowy
vide Glottodydaktyka prof. B. Rocławskiego w kąciku "Edukacja-integracja"

Dla tych co są na etapie kropkowania i kolorowania
ściągnij i wydrukuj

zanim dziecko zacznie czytać- Dorota Kaczmarek
Zajrzyjcie też tutaj:Poznaj literki kolejno
Poznaj cyferki
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline agaj

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 28, 2006, 04:49:08 pm »
Dziekuje za odzew :)
Soniu do wiekszosci rzeczy z linkow juz dotarlam, sciagnij i wydrukuj nie dziala :(
Wszystko wyglada dordzo fajnie ale niestety bardzo duzo to kosztuje... Samo OD OBRAZKA DO SŁOWA kosztuje 129zl! Klocki tez sporo... (hihi sama napisalam klocki lego :) ). Zapoznam sie jeszcze z Twoim tematem: http://forum.darzycia.pl/topic,19.htm
Pozdrawiam

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 28, 2006, 06:32:16 pm »
agaj - na pomoce edukacyjne możesz wystąpić z wnioskiem o refundację do PFRON.

ten link faktycznie nie działa - minął termin płatności prywatnego FTP.

Mając Net-sama możesz pościągać obrazki, podzielić je na dysku w katalogach na odpowiednie działy. Kilka minut zabawy żeby dziecko miało połączony obraz z dźwiękiem.
To znacznie szybciej i skuteczniej niz bity na kartonikach.

Kiedyś wycinałam kolorowe obrazki z reklam, wkładałam do przeźroczystych koszulek i w mały segregator. Pod obrazkami umieszczałam sy-la-by.

Do tego stosowałam ruch naprzemienny, tańce (w ramach muzykoterapii) i wyśpiewywałyśmy nawet te sylaby, które poznawała w komputerze, czy pod obrazkami w segregatorku. Zabawy w dmuchanie, prace manualne jak glina, ciastolina, pisanie po czcionkach kropkowanych.

Dużo sylab i całych słów ma w sobie CD edukacyjny "Klik uczy czytać".
Warto go używać, a najbardziej polecam na początek film logopedyczny na 2 DVD za jedyne 39,90zł- zabawa i stymulacja artykulatorów mowy.
Igraszki Smoka Szczepana http://www.smokszczepan.pl/galeria3.html

http://sonia.low.pl/sonia/edukacja/mat_sluch_fonem.zip
do ćwiczeń słuchu fonem. ( półka-bułka) ściagnij sobie.

Zanim dziecko zacznie pisać, warto je do tego przygotować. Poprzez organizowanie sprzyjających warunków, można rozwijać gotowość do pisania, co znacznie ułatwi późniejszą naukę...

Ćwiczenia przygotowujące do nauki pisania

Zobacz
zobacz
http://forum.darzycia.pl/topic,3860

Jak poczytasz- zastukaj na GG

Offline agaj

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2006, 10:00:23 am »
Dziekuje Soniu za materialy. Petelke juz wczesniej zamowilam wiec pewnie jutro bede miec ja na biurku. Prawdopodobnie uda mi sie tez dzisiaj lub jutro zobyc Klika :) W przyszlym miesiacu kupie Smoka Szczepana, chyba ze wczesniej uda mi sie go gdzies w sieci znalezc  ;) Uzbierala mi sie spora kupka artykulow do czytania pozniej musze sobie to wszystko ulozyc bo poki co zrobil mi sie maly chaos :)
Wkrotce tez na pewno skorzystam z zaproszenia na gg :)
Pozdrawiam

Offline agaj

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2006, 11:05:31 am »
Skasowalam sobie niechcacy caly post  :lzy:
Wiec jeszcze raz!
Na petelke czekam i czekam i sie raczej nie doczekam bo wszedzie brak nakladu. Znalazlam jednak Cwiczenia grafomotoryczne usprawniajace technike rysowania i pisania dzieci w wieku 5 - 8 lat M Bogdanowicz. Cwiczymy tez sluch fonetyczny i narzady artykulacyjne posilkujac sie ksiazka Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola, a takze super stronka Poradnik logopedyczny. Korzystam takze z ksiazki Dziecieca matematyka. Zdobylam czcionke szkolna (nie mylic z pismem szkolnym) i za rada soni zrobilam sobie do kazdej literki zestawik cwiczen. Przygotowalam tez pare prezentcji w PP. Najpierw pojawia sie dzwiek (np. w odglosach nautury szum wiatru) nastepnie napis i na koncu ilustracja bedz animacja. Jednak naszym najwiekszym osiagnieciem jest piaskownica edukacyjna! (maz zrobil :) ). A moze raczej makownica :) Musze chyba zdobyc czysty piasek (moze jakis mieszkaniec nadmorskich krain wysle mi worek pieknego piasku :) ), bo z maka jest masakra! Wyglada to tak: Zosia, Basia. Zosia poznala sie takze z Klikiem :) Znalazlam jeszcze ciekawy program Porusz umysl w ktorym wykorzystano  metody: sensorycznej integracji, kinezjologii edykacyjnej P. Dennisona, metody dobrego staru oraz  metody 18 struktur wyrazowych.
Dziewczyny bardzo lubia te zabawy a pani neurolog powiedziala mi ze Zosi mozg nie powinien sie nudzic i jak najwiecej ruchu (kazala np. nauczyc ja jezdzic na rowerze na 2 kolkach, wiec maz przez 3 dni latal za Zosia z kijem od roweru w rece :) ).
Na razie to tyle. Jesli kogos zainteresowaly ksiazki badz programy o ktorych wspaminalam prosze o kontakt na maila .
Pozdrawiam

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2006, 11:14:10 am »
Zamiast piasku możesz używać kasz na tacy, nawet gdy dzieci oglądają i słuchają sylab z Klika. A piasek kiedyś "oczyszczałam" w piekarniku.
Pętelki zeskanowałam i dałam na swój FTP- linki masz wyżej-ściagnij, wydrukuj, daj kalkę przeźroczystą i zabawa na 102.
One bardzo pomagają w usprawnianiu nadgarstków, dłoni do nauki pisania, nie mówiąc o mowie czynnej i lepszej pracy półkul mózgowych.
A tu dawniej Klik i klocki Logo, czcionki elementarzowe i szkolne http://www.dar.expander.net.pl/25.jpg

A robisz ciastolinę? (gniecenie, wałkowanie, wykrawanie figur, jak wyschnie kolorowanie farbami). Z ciastoliny lub plasteliny też można lepić formować litery, cyfry, figury.

Offline agaj

• Raczkujący bywalec
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2006, 11:47:24 am »
Cytat: "sonia"

Pętelki zeskanowałam i dałam na swój FTP- linki masz wyżej-ściagnij, wydrukuj, daj kalkę przeźroczystą i zabawa na 102.

Sciagnelam i bawimy sie, tylko ze ksiazke zamowilam wczesniej i z gory zaplacilam. Poczekam jeszcze tydzien i poprosze o zwrot. soniu a to chyba nie jest calosc?
Cytat: "sonia"
A robisz ciastolinę? (gniecenie, wałkowanie, wykrawanie figur, jak wyschnie kolorowanie farbami). Z ciastoliny lub plasteliny też można lepić formować litery, cyfry, figury.

Robie :) Od kiedy Zosia znalazla pod choinka zestaw kuchenny wiecznie cos lepi, walkuje i gniecie. A jak Wy dziewczynki robicie mase solna? Bo radze zaczac od zmielenia soli w mlynku do kawy wtedy masa jest gladka. A w swieta choinka zwykle ledwo stoi od ciezaru kolorowych zabawek z masy solnej :)
P.S.Zaczne wytluszczac klikane bo slabo widac...

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 24, 2006, 01:12:44 am »
Pozdrawiam :))
"Starsza Wiosenna Miotełka"

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 23, 2006, 11:26:29 pm »
Przenoszę fragment wypowiedzi rutka2 dotyczącą uczenia czytania i efektów
metodą globalną z wątku

rutka2
Do tej pory sama uczyłam go czytać i liczyć.
W wieku 4 lat uczyłam go czytać globalnie - opanował więc wiele wyrazów
całościowo.Od 2 lat syntetyzuje i sylabizuje.

Sonia
Jak teraz wystukuje sylaby?
Czy ma problemy z analizą i syntezą wzrokowo-słuchową?

Wg mnie zaczęłaś uczyć "od tyłu" - najpierw globalnie, a teraz od początku: synteza -analiza.

Napisz więcej czy Ci pomogło, czy zauważasz problemy

rutka2

Tak wiem w tej chwili, że zaczynałam od końca.Ale kilka lat temu kiedy nie wiedziałam jak Rafał będzie się rozwijał traktowałam czytanie globalne jak trening pamięci.Byłam zdziwiona,że bardzo szybko układał podpisy koło obrazków.Właściwie równocześnie uczyłam go pomału liter i patrzyłam,że sprawia to jemu przyjemność.  Nie uczyłam Rafała na siłe - ale on sam przynosił mi obrazki i zmuszał mnie do pracy.Od 2 lat uczyłam go pomału syntezy i analizy.Tak się złożyło,że moja mama była nauczycielką wychowania początkowego w czasach kiedy pomoce do nauki wykonywano samemu.Ona mi podpowiadała jak uczyć i jakie pomoce robić.W tej chwili sylabizuje, sporo wyrazów znanych z czytania globalnego bez zastanowienia mówi.Ale pomimo iż bardzo duży nacisk kładłam na ćwiczenia manualne( ciastolina,malowanie łapkami po tekturze i zabawy w kisielu) które Rafałowi sprawiały wielką frajdę niestety nie nauczyłam go pisać.

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 02, 2007, 12:51:39 am »
Jak nauczyć czytania?
http://edukacjadomowa.piasta.pl/porady.html
Zanim dziecko zacznie czytać... (o metodzie prof. Bronisława Rocławskiego) | tutaj >>>
http://edukacjadomowa.piasta.pl/zanim_czytac.html

Nauka czytania w wieku przedszkolnym (o metodzie prof. B. Rocławskiego, I. Majchrzak,
G. Domana) | tutaj >>>
http://edukacjadomowa.piasta.pl/czytanie_w_przedszkolu.html

(c) 2003-2019 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach