Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Ryzyko zespołu Downa  (Przeczytany 6028 razy)

Offline m.g.

• Nowy użytkownik
  • *
Ryzyko zespołu Downa
« dnia: Czerwiec 22, 2006, 09:39:48 am »
Witajcie, mam pytanie, ktore mnie samej wydaje sie smieszne, ale MUSZE je zadac, gdyz informacje, ktore probuje mi przekazac pewna znajoma mi osoba, spedzaja mi po prostu sen z powiek :changes: i jesli okaze sie,iz moja niewiedza siega tak daleko , bede conajmniej zawstydzona, wiec musze zapytac was- ekspertow:)

Tak wiec osoba ta twierdzi,iz najnowsze badania amerykanskie, ktore podobno robia furrore w Ameryce, dowodza iz ryzyko urodzenia dziecka z zespolem downa MALEJE wraz z wiekiem kobiety!!! Wybaczcie, jesli wywolalam smiech na waszych twarzach :roll:
Czy tak jest?Czy to jest prawda?Jesli tak to dlaczego nikt o tym nigdzie na swiecie nie wie, chyba nikt w Polsce?Ja sama jestem mama dwojki dzieci, orientuje sie mniej wiecej w medycynie, interesuja mnie wszelkie nowinki itp, duzo czytam na ten temat,ale o czyms takim w zyciu nie slyszlalam!!!

Probowalam sugerowac tej osobie, ze byc moze chodzi o wyniki badan, ktore mowia,ze najwiecej dzieci dotknietych z.d. rodza kobiety miedzy 20-30 r.z., ale tylko dlatego,iz kobiety w tym wieku  W OGOLE rodza najwiecej dzieci a nie ,ze rodza dzieci z z.d. dlatego,ze sa w tym(mlodym) wieku, bo to sie chyba zgadza, prawda?
Natomiast jesli chodzi o RYZYKO- ROSNIE ono a nie MALEJE wraz z wiekiem kobiety= kobieta w wieku lat 38 ma wieksze ryzyko niz kobieta w wieku lat 25 na urodzenie dziecka z z.d.

Czy to sie zgadza czy to ja jestem tak bardzo niedouczona?A moze nikt o tym w Polsce nie wie,ze badania i doswiadczenia kilkudziesieciu lat legly w gruzach? :silly:
prosze o odpowiedz ...
pozdrawiam wszystkich

ZSZOKOWANA

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline sonia

• User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Ryzyko zespołu Downa
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2006, 01:30:33 pm »
Do niedawna ryzyko wystąpienia wszelkich mutacji genetycznych wzrastało wraz z  wiekiem matki (od 35 r.ż.).
Rrzeczywistość od kilku lat wskazuje na coś zupełnie odwrotnego, ponieważ dzieci z wszelkimi wadami, w tym także z zespołem Downa rodzą młode matki.
Świadczy to o błędnym rozumowaniu dotychczasowych badań, że tylko starsze matki mogą rodzić dzieci z zD. Wpływ na to ma nie tylko wiek, ale stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, wszelkie rtg.
Zapraszam do kącika poświęconego zD- Genetyka.
Genetyka-informacje, odkrycia
Tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty.
Sonia, mama Moniki z zD- 19,10l. , Domowa terapia

Offline m.g.

• Nowy użytkownik
  • *
Ryzyko zespołu Downa
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2006, 01:53:32 pm »
Dziekuje Soniu za odpowiedz:)
Tak, ja to wszystko wiem, czytalam i o tym i oczywiscie,ze tak jest, ale chodzi mi raczej o cos innego
dlatego tak wiele matek mlodych rodzi dzieci z z.d., bo najwiecej dzieci ogolnie rodzi sie matkom mlodym, stad tez najwyzszy wynik wsrod nich zanotowano. czytalam rowniez o badaniach prenatalnych- mlode kobiety w wiekszosci sie im nie poddaja, stad tez potem wyzszy odetek wsrod nich.

chodzi mi Soniu tylko i wylacznie o ryzyko zwiazane z WIEKIEM (nie o inne czynniki jak rtg itd podwyzszajace te ryzyko)- czy mozna stwierdzic w swietle dotychczasowych czy nowych badan ze RYZYKO MALEJE wraz z wiekiem kobiety???tylko i wylacznie pytam o powiazania wiek a ryzyko.
pozostale sprawy sa mi jasne, wiem, czytalam o tym jakie inne czynniki moga spowodowac z.d. czy podwyzszyc ryzyko urodzenia dziecka z z.d. ,

Jedno, co wyczytalam i co we wszystkich napotkanych pozycjach jest niezmienne to fakt , iz z wiekiem matki te ryzyko rosnie, pozostale czynniki nie do konca sa zbadane, wciaz sa badane i zaden z nich nie jest w takim stopniu pewnikiem jak WIEK matki- to wyczytalam.

Dziekuje za odeslanie do kacika genetyki, zatrzesienie informacji, lektura na cale wakacje :D , musialabym tam pewnie spedzic dlugie tygodnie zanim znalazlabym odpowiedz, bylabym wdzieczna za rozwiniecie watku tutaj, chyba,ze powinnam sie przeniesc do innego dzialu moze?

Dziekuje raz jeszcze i pozdrawiam:)

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Ryzyko zespołu Downa
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 22, 2006, 02:51:09 pm »
chodzi mi Soniu tylko i wylacznie o ryzyko zwiazane z WIEKIEM (nie o inne czynniki jak rtg itd podwyzszajace te ryzyko)- czy mozna stwierdzic w swietle dotychczasowych czy nowych badan ze RYZYKO MALEJE wraz z wiekiem kobiety???tylko i wylacznie pytam o powiazania wiek a ryzyko. pozostale sprawy sa mi jasne, wiem, czytalam o tym jakie inne czynniki moga spowodowac z.d. czy podwyzszyc ryzyko urodzenia dziecka z z.d. ,

Myślę, że to nie ma większego znaczenia, bo pozostałe czynniki są także bardzo istotne.
Ryzyko zawsze było związane ze starszym wiekiem matki lub ojca- ale rzeczywistość wykazała w ostatnim dziesięcioleciu, że większość dzieci z zD rodzą młode matki.
I to jest istotne, nie samo przewalanka czy starsza czy młodsza matka rodzi takie dziecko.
Jeśli nawet w USA są przeprowadzone wyniki badań wskazujące na większe zagrożenie zD w młodym wieku matek -to są one adekwatne TYLKO do tej grupy badanych rodziców-NIE do ogółu międzynarodowego.
Genetyka to ruletka i nie ważny jest wiek -ważny jest fakt istnienia zD lub nie.

Offline Emilianka

• Wyjadacz
Ryzyko zespołu Downa
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2006, 03:38:27 pm »
Przydałoby się więcej wiedzieć na temat tych amerykańskich badań, żeby móc powiedzieć coś na ten temat.

Jak już zostalo powiedziane, ryzyko urodzenia dziecka z ZD a także z innymi wadami wiąże się nie tylko z wiekiem matki, ma na to wpływ wielu czynników, związanych między innymi ze środowiskiem w jakim matka przebywa, chorobami, itd. Tak więc ciężko jest wskazać taki "czysty" wpływ wieku na urodzenie dziecka z ZD.

Wiadomo, że to nie jest tak, że dzieci z ZD i innymi wadam wrodzonymi rodzą tylko matki powyżej 35 roku życia.
Ale statystycznie przyjmuje się, że powyżej tego wieku ryzyko urodzenia dziecka z anomaliami genetycznymi wzrasta. Tzn. u matek powyżej 35 r.ż. odnotowuje się większy procent dzieci urodzonych z ZD w stosunku do dzieci zdrowych niż  u matek młodszych.
Jednak tak jak napisałaś, m.g. - młodsze matki ogólnie rodzą więcej dzieci, więc większość dzieci z ZD to dzieci urodzone przez matki młodsze.

Zacytuje to, co akurat mam pod ręką, co może uzmysłowić tą różnicę:

"Statystyki wskazują, że kobiety mające więcej niż 40 lat mają większe szanse urodzenia dzieci z zespołem Dwona niż kobiety młodsze. Dokładniej mówiac, matki w wieku około 20 lat rodzą jedno dziecko z ZD na 1667 porodów, matki mające więcej niż 35 lat - jedno dziecko na 378 porodów, a po 45 roku zycia rodzą w przybliżeniu 1 dziecko z ZD na 30 porodów (Masters, Johnson i Kolodny, 1992). I choć zjawisko to próbowały wyjaśnić liczne teorie, to żadna z nich nie dokonała tego w sposób w pełni przekonujący".
cyt. za: J.S. Turner, D.B Helms. "Rozwój człowieka". WSiP, Warszawa,1999.

"Ryzyko trisomii rośnie wraz z wiekiem matek (...). Jednoczesnie jednak notuje się wzrost liczby młodych kobiet zachodzących w ciażę. Tak wiec większośc dzieci z zespołem Downa rodzą matki poniżej 35 roku życia. (Evans, Hamerton, 1985)."
cyt. za: R.C. Carson, J.N. Butcher, S. Mineka. GWP, Gdańsk 2003.

W nowszych badaniach stwierdzono również większe prawdopodobiestwo urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi, w tym z ZD, również u bardzo młodych, nastoletnich matek, poniżej 18 roku życia.

I być może o te badania chodziło, tylko ktoś niezbyt dokładnie je przytaczał?

Należy dodać, że te liczbowe dane statystyczne dane z 1. cytatu odnoszą się do grupy objętej badaniem, natomiast wobec całej populacji nie jest możliwe wskazanie tak dokładnego prawdopodobieństwa urodzenia dziecka z ZD i ciężko jest to uogólniać na ogół międzynarodowy. W różnych źródłach można sie więc spotkać z różnymi danymi odnośnie prawdopodobiestwa występowania ZD.

I tak naprawdę chyba nie procenty, nie dane  statystyczne są tu najważniejsze, tylko każde konkretne dziecko z Zespolem Downa...

Offline m.g.

• Nowy użytkownik
  • *
Ryzyko zespołu Downa
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 22, 2006, 07:09:26 pm »
Oczywiscie Emilianko, bez watpienia:)
Tak, dokladnie chodzilo mi o to,co napisalas tzn o ten blad w interpretacji wynikow badan, w niedoczytaniu a tym samym przeinaczeniu tego. Stwierdzenie " wraz z wiekiem MALEJE ryzyko urodzenia dziecka z z.d. mnie po prostu zszokowalo"...
Bardzo Wam dziekuje za te glosy i gdyby ktos jeszcze mial moze inne wyniki(?)czy przemyslenia to bede wdzieczna za podzielenie sie nimi:)

pozdrawiam wszystkich forumowiczow i Wasze pociechy- stworzyliscie tu piekne, bardzo cenne miejsce, gratuluje! :D

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Ryzyko zespołu Downa
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 22, 2006, 08:09:42 pm »
m.g.
Przypomniałam sobie, że nasza lekarka po spotkaniu z nami w TVN w programie "Stygmaty Downa" miała czat poświęcony tematyce zD.

Moje dziecko ma Downa. I co dalej? - rozmowa z lek. Heleną Grabczyńską-Amborską

~Kelly: Jak rosnie ryzyko urodzenia dziecka z Zespolem Downa z wiekiem matki

~ega: ~ega Jaki wpływ na zespół Downa ma wiek matki?

Meka: czy wiek matki ma duze znaczenie?

dr Helena Grabczynska Amborska: Jest to dawna teoria. Obecnie uważa się, że ZD może wystąpić w każdym wieku matki.
Osoby powyżej 40 roku życia są szczególnie narażone na urodzenie dziecka z tą wada genetyczną. U matek powyżej 40 roku życia jest zwiększona predyspozycja do urodzenia dziecka z zespołem.

~Elzbieta: Dziekuje , ze poraz pierwszy Pani powiedziala na forum publicznym o niezaleznosc zespolu u dziecka a wiekiem matki

dr Helena Grabczynska Amborska: Cieszę się, że mogłam to wszystkim przypomnieć.

~frycek: czy ZD jest dziedziczny tzn czy przechodzi z pokolenia na pokolenie? czy jesli mój brat ma ZD to jest jakies ryzyko ze moje dziecko tez bedzie miało ZD?

dr Helena Grabczynska Amborska: Nie. ZD jest w 90% mutacją genetyczną;. w wyjątkowym przypadku, gdy oboje rodzice dziecka z zespołem mają w genotypie translokacje 21 pary mogą przekazywać tę cechę każdemu ze swoich potomków, czyli w tej rodzinie przychodzą na świat tylko dzieci z ZD.

źródło

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Ryzyko zespołu Downa
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2006, 02:13:19 pm »
Wiek mężczyzny ma także wpływ na zdrowie dziecka.

Wykazano, że nieprawidłowości chromosomowe występują częściej u kobiet powyżej 35 lat i u mężczyzn powyżej 40 lat.
Mężczyźni w wieku powyżej 55 lat dwa razy częściej niż młodsi stają się ojcami dzieci z zespołem Downa.
źródło

Offline sonia

• Rozgadany Weteran
    • Dar Życia
Ryzyko zespołu Downa
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 07, 2006, 02:17:57 pm »
Bardzo duży wpływ na to, czy matka urodzi dziecko z upośledzeniem umysłowym ma jej wiek. Po raz pierwszy zwrócili na to uwagę Frazer i Mitchel.

Swoje spostrzeżenia opublikowali w artykule wydanym w 1876. Im starsza matka tym większe prawdopodobieństwo na urodzenie dziecka z zespołem Downa. Szacuje się, że w przypadku kobiet, które rodzą w wieku 45 lat, takie przypadki zdarzają się 74 razy częściej. Kiedyś uważano się, że wiek, w którym ciąża nie się za sobą najmniejsze ryzyko jest 25-29 lat. Dziś wiek matki nie ogrywa już takiego znaczenia jak kiedyś. Dzieci rodzone pomiędzy 30 a 34 rokiem życia maja podobna masę urodzeniową do dzieci rodzonych w wieku uważanym za optymalny. Dzieje się tak dlatego, że kobiety korzystają z badań prenatalnych i są zdrowsze. Do niedawno większość badaczy sądziła, że wiek ojca nie ma znaczenia na to czy dziecko urodzi się zdrowe. Współczesne badania wykazują znaczny wzrost ryzyka w przypadku ojców, których wiek przekracza 55 lat. Jest to spowodowane tym, że wiek taty przyczynia się do wytworzenia chromosomu 21. Szacuje się, że w jednym przypadku na pięć to z powodu ojca rodzi się dziecko z zespołem Downa. Co ciekawe podwyższone ryzyko jest też zauważalne u matek w bardzo młodym wieku.
Większym ryzykiem obarczeni są także rodzice, którym wcześniej urodziło się już dziecko z zespołem Downa. Do czynników, które mogą mieć wpływ na płód oprócz wieku zalicza się również stres. Stres wzmaga aktywność gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie adrenaliny. Adrenalina może dotrzeć do płodu razem z krwią matki.

Badanie na zwierzętach wykazały, że stres matki wzmaga emocjonalność potomstwa. U ludzi trudniej niż na zwierzętach przeprowadzać takie badania, choć badacze nie ustają w wysiłkach. Sontag odkrył zauważalny wzrost aktywności płodu, spowodowany zdenerwowaniem matki. źródło

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach