Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Jeśli uważasz że serwis Dar Życia jest potrzebnym miejscem Wesprzyj nas. Chcemy reaktywować serwis, dostosować graficznie i technicznie do aktualnych standardów, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Dziękujemy za wsparcie.

Autor Wątek: Ośrodek opiekuńczo-terapeutyczny  (Przeczytany 4089 razy)

Offline Ulka

  • User z prawami do pisania
  • Rozgadany Weteran
  • *******
  • Wiadomości: 10988
Ośrodek opiekuńczo-terapeutyczny
« dnia: Czerwiec 17, 2006, 10:18:12 pm »
We Wrocławiu powstaje pierwszy w kraju ośrodek opiekuńczo-terapeutyczny dla dzieci z zaburzeniami zachowania

Agnieszka Czajkowska

W Polsce jest coraz więcej porzuconych dzieci, które są zbyt zdrowe, by umieszczono je w szpitalu, i zbyt chore, by mogły trafić do rodzinnych domów dziecka. We Wrocławiu powstaje dla nich grupa opiekuńczo-terapeutyczna.

Chodzi o te dzieci pozbawione opieki rodziców, które nie są upośledzone umysłowo czy fizycznie, a jednak mają poważne zaburzenia zachowania. We Wrocławiu jest ich już około dziesiątki. Nie nadają się do standardowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, szkoły. Wśród nich jest 11-letni Piotr. Chłopiec ma grubą teczkę dokumentacji lekarskiej pełną wypisów z oddziałów psychiatrycznych, opinii psychologów i psychiatrów. W ubiegłym roku trafił do niepublicznego domu dziecka. Żaden z wychowawców nie może sobie z nim poradzić. Sąd nakazał wprawdzie umieszczenie Piotra w rodzinie zastępczej, jednak przez dwa lata nie znalazł się nikt, kto zechciałby się nim zaopiekować. Chłopiec jest inteligentny, ale nadpobudliwy i nieprzewidywalny.

Po raz pierwszy problem dzieci, których nikt nie chce, opisaliśmy w ubiegłym roku. Od tamtej pory niewiele się zmieniło.

- Problem narasta w skali kraju, a ciągle nie ma rozwiązania systemowego - wyjaśnia Beata Rostocka, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ds. opieki nad dziećmi i młodzieżą. - Ustawodawca nie przewidział, że może nie być chętnych do prowadzenia specjalistycznych rodzin zastępczych, a ośrodków dla takich dzieci nie ma. Postanowiliśmy więc działać sami i znaleźć taką formułę, która zapewni im całodobową opiekę pod okiem specjalistów.

We wrocławskim pogotowiu opiekuńczym przy ul. Borowskiej już od września w wydzielonej cześci budynku rusza grupa terapeutyczna dla dzieci z zaburzeniami zachowania. - Potrzebne będą specjalne drzwi, bezpieczne okna i meble, a także podgląd do wszystkich sypialni - wylicza Ryszard Zieliński, dyrektor pogotowia opiekuńczego. - Po co? Trzeba być gotowym na różne pomysły dzieciaków. Z doświadczenia wiem, że w chwili wzburzenia potrafią np. rzucać krzesłami.

Dzieci, które tu trafią, będą miały zapewnioną całodobową opiekę psychoterapeutów, psychiatrów i pielęgniarek. Pogotowie zatrudni też czterech nowych pedagogów, którzy będą zajmować się tylko tą grupą. Oprócz psychoterapii i indywidualnego toku nauczania (na miejsce będą przychodziły nauczycielki) dzieci będą miały specjalną dietę. - One i tak mają nadmiar energii i dlatego trzeba pilnować, żeby się odpowiednio odżywiały - tłumaczy Zieliński.

Na umieszczenie w ośrodku przy Borowskiej czeka już szóstka pacjentów. - To dzieciaki z ADHD i dziecięcym syndromem poalkoholowym - mówi Beata Rostocka. - Niejednokrotnie mają za sobą pobyty na oddziałach psychiatrycznych i turnusach rehabilitacyjnych. Jednak nic one nie dały.
Usługi lekarskie w ośrodku ma sfinansować NFZ, resztę kosztów pokryje miasto. Na początek będzie to około 100 tys. zł.

Docelowo w grupie terapeutycznej ma być dziesięcioro podopiecznych. Specjaliści alarmują, że to kropla w morzu potrzeb. - Z roku na rok trafia do mnie coraz więcej dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami - opowiada dyrektor Zieliński. - Problem zaczyna dotyczyć już nie tylko tych opuszczonych i zaniedbanych.

Gazeta Wyborcza 16.06.2006r
Ulka-Darek30mpdz & Magda31 &   wspomnienia

Pan Rajek

  • to weteran
  • polecający usługi
  • *******
 

(c) 2003-2020 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach