Ogłoszenia Zwierzęta
Aktualności: Dar Życia poleca Kalendarz ze zdjęciami oraz Foto Karty, powołując się na nasze forum otrzymają Państwo rabat w postaci darmowej wysyłki PREZENTÓW. Kod rabatowy to słowo DAR ŻYCIA a strony to Foto Karty oraz Kalendarze ze zdjęciami

Autor Wątek: Elektromiografia  (Przeczytany 5236 razy)

Offline Aga74

• Nowy użytkownik
  • *
Elektromiografia
« dnia: Luty 11, 2006, 10:30:57 pm »
Czy może ktoś z Was wykonywał takie badanie swojemu dziecku?
Czy jest bolesne i jak dzieci to znoszą?

Moja córeczka urodziła się z wadą końsko-szpotawą i po trzech operacjach dopiero teraz nowi lekarze doszli do wniosku, że być może mięśnie nie pracują tak jak powinny i chcą wykonać elektromiografię?
Czy warto męczyć Martę już tyle przeszła i jest już duża ma 4-ry latka jednak za mała aby zrozumiec dlaczego trzeba wykonać takie badanie?
Czekam na Wasze odpowiedzi Aga
Każdy z nas otrzymuje na swiecie jakąś cząstkę szczęścia (Maria Kalegris)

Pan Rajek

• to weteran
  • polecający usługi

Offline Gaga

• Administrator
  • Rozgadany Weteran
Elektromiografia
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2006, 10:58:57 pm »
Witaj Aga74

Podam informacje o badaniu,zanim odezwą się rodzice, którzy
z własnego doświadczenia, będą mogli na ten temat więcej Tobie doradzić. :P

ELEKTROMIOGRAFIA
Badanie nazywane jest również: EMG

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie elektromiograficzne opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni. Czynność ta związana jest ze zdolnością przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki. Wskutek nierównomiernego rozmieszczenia jonów sodu i potasu w obrębie komórki mięśniowej - dochodzi do polaryzacji ładunku elektrycznego wnętrza komórki w stosunku do błony komórkowej. Potencjał polaryzacji, wynoszący w spoczynku około 80 mV, ulega zmianom w zależności od stanu czynnościowego mięśnia. Przy pomocy elektromiografów z użyciem elektrod igłowych rejestrowane są zmienne bioprądy z mięśni w spoczynku i podczas wysiłku.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Elektromiografia jest jednym z podstawowych badań w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych. Badanie to pozwala ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach, oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Różnicowanie niedowładów pochodzenia mięśniowego.
Wykrywanie i różnicowanie niedowładów wywołanych uszkodzeniem nerwu obwodowego.
Ocena funkcji mięśni po urazach.
Zanik mięśni o nieznanej etiologii (przyczynie).

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Przed badaniem należy dokładnie umyć badaną kończynę. Nie ma ograniczeń co do spożywania posiłków. Nie należy używać kremów lub maści na skórę w obszarze, który ma być badany.

OPIS BADANIA

Skóra w miejscu ukłucia igły powinna być oczyszczona alkoholem. Wysterylizowana elektroda igłowa wkłuwana jest prostopadle do mięśnia. Następne wkłucia (około 10 - 20 wkłuć) wykonuje się w odległości 1 - 2 cm od pierwszego. W pierwszym etapie badania oceniany jest zapis w trakcie minimalnego skurczu mięśni. Następnie badanie jest prowadzone przy maksymalnym skurczu mięśni, jaki pacjent może wykonać. Miejsca wkłuć igły są odkażane.

Wynik przekazywany jest w formie opisu z dołączonym wykresem (zapisem czynności elektrycznej mięśni).

CZAS

Badanie trwa około 40 minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

Aktualnie przyjmowane leki - zwłaszcza leki przeciwkrzepliwe i wydłużające czas krwawienia.
Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna). W czasie badania

Wszelkie dolegliwości bólowe w miejscu wkłuwania igły.

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Nie ma specjalnych zaleceń.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Opracowano na podstawie:
dr n. med. Walenty Nyka
Elektromiografia
"Encyklopedia Badań Medycznych"
(www.zdrowie.med.pl)
Pozdrawiam :))
"Starsza Jesienna Miotełka"

Offline Hata

• User z prawami do pisania
  • Raczkujący Gadacz
Elektromiografia
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2006, 03:41:43 pm »
Witam
Mój Mat jest chory na dystrofię mięśniową (zanik miesni). Miał wykonywane EMG mając 13 miesięcy, wtedy jeszcze to było podejrzenie choroby. Myślę, że takie małe dziecko łatwiej znosi EMG, gdyż nie ma świadomości, tego co się dzieje. Mat miał wkłuwane igły w uda, łydki, przedramiona i ramiona. Całkiem nieźle znosił te wkłucia, dopiero, gdy igła była wkłuta w zmienione chorobą miejsce, apartura zaczynała piszczeć, a Mat zaczynał płakać. No i nie współpracował z lekarzem, bo w pewnym momencie trzeba było napiąć mięsnie, a Mat był za mały, żeby to zrozumieć. Nie wiem, czy 4-latka zrozumie pojecie napiąć mięśnie.
Myślę, że z 4-latkę może być trudniej, bo może się bać, gdy nie bedzie rozumiała sytuacji. A dziecko musi leżeć na kozetce, aparaturę osbługują dwie osoby w białych kitlach, a skoro mała jest po przejściach, to pewnie białe fartuchy źle jej się kojarzą. Nie znam Twojej córeczki, ale mój Mat jest po przejściach i nawet nie mogłam mu wykonac RTG bioder, udało mi się to dopiero teraz w wieku 5 lat, więc patrzę z jego perpektywy.
Ale na pewno to jest bardzo wiarygodne badanie, jeżeli chodzi u  uszkodzenia mięśni. Nie wiem, ile operacji wymaga taka stopa, jak u Twojej Marty, ale skoro nie ma widocznej poprawy, to na pewno warto zrobić to badanie.
Mojej znajomej syn miał jeden zabieg ( stopy k-sz, wada nabyta), ale jemu też zoperowano ścięgna w udach, może dlatego u Was lekarze zastanawiaja się czy ścięgna/mięśnie prawidłowo pracują.
Pewnie nie wiele pomogłam, bo i wiek i choroba są inne, ale napisałam o moich odczuciach.
Pozdrawiam
.:.carpe diem.:.

Offline beszka

• Raczkujący Gadacz
Elektromiografia
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2006, 09:42:43 pm »
Aga,moja córka miała badanie NCS-elektroneurografia.Tym badaniem stwierdza się szybkość przewodzenia we włóknach ruchowych i czuciowych nerwów w kończynach dolnych.Ja myślałam że te badanie jest najbardziej bolesne.Podobne do tego ,które ma mieć twoje dziecko.Napewno żadne nie jest przyjemne,no ale cóż my możemy zrobić?Najgorsze w tym że rodziców wypraszają z pokoju podczas badań.Ja nie wyszłam.Wiem że bardzo ją bolało,łzy same ciekły po policzkach.

Offline Aga74

• Nowy użytkownik
  • *
Elektromiografia
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2006, 08:09:43 pm »
Dziękuję :D  Wam za Wasze doświadczenia każde jest cenne. Jeszcze mi nie wyznaczono daty badania więc śpię spokojnie słyszałam ,że podobno stosuje się jakieś żele bądż kremy na znieczulenie w miejscu wbijania igły mają mi podac i będę mogła kupić. Tutaj żadnego badania nie wykonuja bez obecności rodzica wręcz jest to wskazane aby przy dziecku był obecny rodzic więc się nie martwię, że mi nie pozwolą być. Jednak mam stracha ale aby pozbyć się wątpliwości uważam za konieczne wykonanie tego badania Jeszcze raz dziękuję za informacje i pozdrawiam serdecznie ze słonecznych Włoch Agnieszka
Każdy z nas otrzymuje na swiecie jakąś cząstkę szczęścia (Maria Kalegris)

Offline mala

• Raczkujący Gadacz
Elektromiografia
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2007, 08:12:42 am »
ja jestem po wypadku samochodowym mam klopoty z barkiem-niedawno bylam operowana a przed swietami wypadla mi glowka ze stawu,przy nastawianiu prawdopodobnie przycisnela lub uszkodzilajakis nerw a poniewaz kregoslup szyjny tez po przejsciach badanie ma rozroznic skąd objawy z kregoslupa czy z barku,wlasnie w piatek jade na badanie i wiecie co mimo iz mam sporo lat ,boje sie tego badania,w ogole niecierpie igiel,mam nadzieje ze jakos to zniose   :(
mala (epi)
  mama maciusia pierwszoklasisty 04.09.2002 (epi,ADHD,zespół tourett'a,ZA)

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
Elektromiografia
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2007, 07:18:30 pm »
mala, mam nadzieję, że jesteś już po badaniu i nie zemdlałaś ze strachu ;)
Mnie ono czeka 17.02 i też się ciężko boję  :(
W którym szpitalu miałaś to "super" badanie?? Napisz - proszę - jak ono dokładnie wyglądało i ogólnie co i jak.
Pozdrawiam
Karina

Offline mala

• Raczkujący Gadacz
Elektromiografia
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 09, 2007, 10:26:35 pm »
tak jestem juz po,mialam robione w szpitalu dzieciecym w olsztynie,bylo hmmmm nieprzyjemne i troche bolesne,ale najwazniejsze ze wiem co mi jest i co dalej z tym robic,ogolnie badanie do przezycia,nie martw sie sa gorsze badania
mala (epi)

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
Elektromiografia
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 09, 2007, 10:31:16 pm »
dzięki, może przeżyję, choć dziś to nawet przy pobieraniu krwi prawie zemdlałam  ;)
Ja będę w CSK AM w Warszawie, zwanym pospolicie szpitalem Banacha. Liczę, że będą robić to w znieczuleniu :turn-l:
Pozdrawiam
Karina

Offline mala

• Raczkujący Gadacz
Elektromiografia
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 10, 2007, 12:31:22 am »
karina mieszkasz w otwocku? ja lecze sie w klinice ortopedii u dr. kordasiewicza teraz wizyte mam na 4.04 lezalam tam w szpitalu i prawdopodobnie niedlugo czeka mnie nastepna operacja:((
mala (epi)

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
Elektromiografia
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 10, 2007, 10:06:45 am »
Tak, mieszkam od zawsze w Otwocku  :flasingsmile:
Doktora o którym piszesz nie znam, ale szpital kliniczny im. Grucy jest jednym z najlepszych w PL.
Jak będziesz to zapraszam na kaweczkę  ::pif33
Pozdrawiam
Karina

Offline mala

• Raczkujący Gadacz
Elektromiografia
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 11, 2007, 02:45:53 am »
dziekuje za zaproszenie,ale na wizytach jestem zawsze z tata,wiec raczej odpada,ale napewno jak bede lezala w klinice dam znac,poznamy sie wtedy:)))
mala (epi)

Offline Karina137

• Raczkujący Gadacz
Elektromiografia
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 01, 2007, 09:49:41 am »
Z wielką chęcią mala! :)
Ja już po badaniu. Dzięki Bogu wyszło ok, ale do najfajniejszych nie należało z pewnościa. Jednak pewnie czeka mnie powtórka :(
Pozdrawiam
Karina

Offline evcia

• Podglądacz
  • *
Elektromiografia
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 19, 2008, 10:40:42 pm »
Mnie też to badanie czeka niedługo. I też się boje. Jakie to jest natęzenie bólu np w porownaniu z borowaniem zęba? i ile trwa ból bo mam nadzieje że nie 40 minut... Mozna do znieczulenia uzyc emli?

(c) 2003-2017 Team Dar Życia :: nota prawna :: o plikach Cookies :: biuro@darzycia.pl
Polecamy:   Forum o zwierzętach