Co to jest stożek rogówki?Słowo keratoconus wywodzi się z dwóch greckich słów: kerato - które oznacz rogówkę i konos, który tłumaczy się jako stożek. Keratoconus, albo też stożek rogówki jest chorobą, w której normalny okrągły kształt rogówki staje się zniekształcony. Rozwija się podobne do stożka wybrzuszenie powodujące znaczące pogorszenie widzenia.
To zniekształcenie może być porównane do patrzenia na znak uliczny przez szybę samochodu podczas jazdy w ulewnym deszczu. Postęp choroby SR jest zazwyczaj powolny i może zatrzymać się na każdym stopniu od umiarkowanego do poważnego. Gdy choroba narasta, rogówka wybrzusza się i staje się coraz cieńsza, stopniowo osiągając nieregularny kształt i czasami tworząc blizny.
Jednakże by zrozumieć SR musimy najpierw zrozumieć sposób, w jaki oko umożliwia nam widzenie i role jaka odgrywa w tym procesie rogówka.
Więcej informacji
Wstęp
Jak funkcjonuje oko
Co to jest stożek rogówki
Rogówka
Co powoduje stożek rogówki
Kto choruje na stożek rogówki
Oznaki i symptomy
Leczenie SR
Na czym polega operacja przeszczepu rogówki
Życie ze stożkiem rogówki
Ty, Twój okulista i Twoje oczy
Stożek rogówki i badania naukowe
Nowa metoda leczenia stożka rogówki 2006-01-27
Polscy pacjenci cierpiący na schorzenie zwane stożkiem rogówki mogą skorzystać z nowej formy leczenia - informuje prof. Jerzy Szaflik z Akademii Medycznej w Warszawie. Pierwsze zabiegi przy użyciu metody Intacs przeprowadzono 27 stycznia w jednej z warszawskich klinik. Nowa metoda leczenia stożka rogówki polega na wszczepieniu do oka specjalnych plastikowych segmentów, które zmieniają kształt rogówki na prawidłowy, umożliwiający ostrzejsze widzenie.
W Europie Zachodniej metodę tę stosuje się już od czterech lat, w Polsce zoperowano pierwszych trzech pacjentów.
"Są dwa rodzaje segmentów stosowanych w tego typu operacjach, my wykorzystujemy pierścienie o nazwie Intacs. Cały zabieg trwa zaledwie pół godziny" - powiedział Szaflik. Podkreślił jednak, że nie każdy pacjent może skorzystać z tej metody - zalecana jest osobom, u których schorzenie nie jest jeszcze zbyt zaawansowane. Ograniczeniem może być też cena zabiegu - ok. 6 tys. zł.
Dotychczas stożek rogówki można było w Polsce wyleczyć tylko poprzez przeszczep rogówki. Pozyskanie rogówki do przeszczepu okazywało się jednak bardzo trudne w polskich warunkach.
"Teraz pacjenci z mniej zaawansowanym stożkiem mają alternatywę - mogą starać się o zabieg wszczepienia pierścieni. Rocznie można w Polsce wyleczyć ok. 200-300 osób" - szacuje chirurg.
Stożek rogówki jest często wadą wrodzoną. Jest to zmiana kształtu rogówki, która sprawia, że człowiek widzi nieostro - jak w źle dobranych okularach. Choroby nie można skorygować za pomocą okularów, jedynie przez specjalne tzw. twarde soczewki kontaktowe. "Nie każdy może je jednak nosić, a ich stosowanie przez zbyt długi czas zwiększa ryzyko powikłań" - tłumaczy Szaflik.
Według niego, na razie z nowej metody będzie można skorzystać tylko w Warszawie. "Wymaga ona nie tylko przeszkolonych chirurgów ale przede wszystkim specjalistycznego i kosztownego sprzętu" - zaznacza prof. Szaflik, który wraz z dr Iwoną Liberek i specjalistą z Włoch prof. Aleksandro Mularonim przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi.
zr.PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska
Laser na ratunek stożkomPonad 20 tysięcy Polaków ma problem z ostrością widzenia spowodowany tzw. stożkiem rogówki. Stożek rogówki to uwypuklenie, które sprawia, że widzimy jak w źle dobranych okularach. Ta choroba dotyka ludzi w różnym wieku. Większość to po prostu wada wrodzona, która z czasem zaczyna przeszkadzać.(...)
Stożek rogówki czyli keratoconus (z greckiego: kerato- rogówka i konos- stożek) to choroba, w której powstaje zniekształcenie kształtu rogówki.
Zniekształcenie to przypomina wyglądem stożek. I znacznie pogarsza widzenie.
Objawy, które możesz sam zauważyć:
- rozmazanie, zniekształcenie widzenia
- tzw. nagła hydropia – zamglenie widzenia, które może utrzymywać się do kilku tygodni.
- w zaawansowanym stadium choroby: znaczne upośledzenie widzenia.
Choroby rogówkiSTOŻEK ROGÓWKI- Polega on na tworzeniu się w części środkowej rogówki uwypuklenia w kształcie stożka. Jest to wada wrodzona, a pierwsze objawy mogą występować w pierwszych latach życia. Obniżenie ostrości wzroku związane z ta wadą daje się jednak zauważyć dopiero w późniejszych latach życia. Leczenie stożka rogówki polega na stosowaniu twardych szkieł kontaktowych, a przy znacznym obniżeniu ostrości wzroku wskazane jest leczenie operacyjne.
Nowinki:: Marzec 2005
Brytyjscy okuliści przedstawili przypadek dziecka, który potwierdza, iż wcześniejsze zaczerwienienie oka i tarcie może wywołać stożek rogówki
Keratoconus - diagnostyka i soczewki kontaktoweStożek rogówki zalicza się do postępujących dystrofii rogówki, których źródłem są wrodzone zaburzenia przemiany materii.
Najczęściej spotykana definicja choroby brzmi: "centralne niezapalne ścieńczenie i uwypuklenie rogówki".Postępujący proces zmian zwyrodnieniowych prowadzi do deformacji,a następnie mętnienia najważniejszej optycznie części oka. Zmiany te doprowadzają do obniżenia ostrości wzroku u młodych ludzi.
Objawy początkowe są dość charakterystyczne, a pomimo to często wczesne postacie stożka rogówki pozostają nierozpoznane.
Jakie soczewki zaproponowałby Pan osobie ze stożkiem rogówki? W przypadku stożka rogówki jedynym wyborem są soczewki kontaktowe twarde gazoprzepuszczalne. Jedynie takie soczewki są w stanie poprawić ostrość widzenia i jednocześnie zapewnić właściwe ich ułożenie na oku oraz zapewnić właściwy dopływ tlenu dla rogówki.